Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Niewielkie straty USA po ataku rakietowym; Wywiad z wiceministrem MSZ; Jak uprościć procedury rekrutacyjne do wojska?; Ataki w Iranie a polska polityka; Wypowiedź ambasadora Iranu w Polsce

Irański pocisk balistyczny krótkiego zasięgu "Fateh-110" / Fot. Wikipedia / Hossein Velayati / CC.BY-SA 4.0
Irański pocisk balistyczny krótkiego zasięgu "Fateh-110" / Fot. Wikipedia / Hossein Velayati / CC.BY-SA 4.0

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Nie będzie wojny z Iranem”: Prezydent USA – Donald Trump – zapewnia o niewielkich szkodach po ataku rakietowym na amerykańskie bazy wojskowe. „Ameryka nie odpowie na środowy atak Irańczyków na bazy USA w Iraku - zapowiedział Donald Trump. [...] Iran się wycofał. Nie było amerykańskich ofiar, szkody dla naszych instalacji były minimalne. To dobra wiadomość - tak w specjalnym wystąpieniu prezydent ocenił skutki uderzenia rakiet kilkanaście godzin wcześniej.”


Michał Kolanko, Rzeczpospolita, „Polska jest bezpieczna”: Wywiad z Pawłem Jabłońskim, wiceministrem spraw zagranicznych. „Mamy rezolucję parlamentu irackiego skierowaną do tamtejszego rządu, która wzywa go do wypowiedzenia umowy będącej podstawą obecności obcych wojsk na terytorium Iraku. Musimy się wstrzymać z działaniami do momentu, gdy rząd iracki określi, czy ta rezolucja zostanie przez rząd zaakceptowana czy nie.”


Michał Kolanko, Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Iran zmienia krajową politykę”: Opozycja parlamentarna domaga się debaty w parlamencie i posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego, a także wycofania polskich wojsk z Bliskiego Wschodu. Rząd przekonuje, że o wycofaniu wojsk zdecyduje NATO. „Polskie stanowisko w sprawie wycofania naszych wojsk stacjonujących w Iraku zależy od decyzji NATO. [...] Wydarzenia w Iraku i bezpieczeństwo polskich żołnierzy zdominowały w środę dyskusję polityczną. Im ostrzejsza sytuacja, tym bardziej może wpływać na rozkręcającą się kampanię prezydencką. Rząd zapewnia, że trzyma rękę na pulsie.”


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Jak skusić rekruta”: Analiza procesu rekrutacyjnego do wojska oraz rozwiązania stosowane w innych krajach. „Siły Zbrojne czeka tąpnięcie kadrowe, dlatego gruntownie przebudowany musi zostać system rekrutacji. Sama produkcja spotu nie wystarczy. [...] Procedury są zbyt skomplikowane i rozłożone w czasie. Kandydat w WKU nie może załatwić wszystkich spraw związanych z wstąpieniem do wojska. W innych miejscach są komisje lekarskie czy miejsca przeprowadzania badań psychologicznych.”


Sandra Skibniewska, Super Express, „III wojna jest możliwa, ale nie w tym przypadku”: Wywiad z byłym szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego, gen. Stanisławem Koziejem. „Oba państwa nie chcą przekroczyć pewnego progu konfliktu na wielką skalę. Być może chodziło także o to, by po cichu zminimalizować skutki uderzenia rakietowego.[...] Konflikt, o którym rozmawiamy, jest lokalny, bo dotyczy Bliskiego Wschodu. Aby doszło do wojny globalnej, to musiałoby znaczyć, że udział w niej biorą największe mocarstwa przeciw sobie.”


Magda Cedro, Maciej Miłosz, Zbigniew Parafianowicz, Dziennik Gazeta Prawna, „Iran ostrzega Polskę przed przyjaźnią z USA”: Ambasador Iranu w Polsce wypowiedział się na temat Polski w kontekście ostatnich napięć na Bliskim Wschodzie. „Tuż po ostrzale pojawiła się informacja, że najwyższy przywódca duchowy Iranu - Ali Chamenei wymienił Polskę jako <<małe, złe europejskie państwo>> działające przeciw interesom Teheranu. Na pytanie DGP ambasador tego kraju w Warszawie Masud Edrisi Kermanszahi zdementował te doniesienia. Zastrzegł jednak, że <<zawsze radzi przyjaciołom z Polski, aby nie schodzili na dno czeluści po linie zrzuconej przez Amerykanów>>.”


Jan Przemyłski, Gazeta Polska Codziennie, „Przede wszystkim rozwaga”: Reakcja polskich władz na atak rakietowy w Iraku. „Sytuacja polskich żołnierzy w Iraku jest pod kontrolą. W kontekście tego, co może się wydarzyć na Bliskim Wschodzie, chciałbym zaapelować do opozycji, żeby współpracowała z rządem. Dążymy do tego, by nastąpiła deeskalacja - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Wczoraj prezydent Andrzej Duda zwołał specjalne spotkanie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Z kolei szef MON przed sejmową komisją obrony narodowej przedstawił informację w tej sprawie.”


Wiktor Młynarz, Gazeta Polska Codziennie, „Rakietowa zemsta Teheranu”: Według informacji podanych przez irackie siły zbrojne, odpalono 22 rakiety na dwie bazy - lotniczą Ain al-Asad oraz bazę w Irbilu. „W ramach odwetu za zabicie przed kilkoma dniami przez Amerykanów irańskiego generała Kasema Sulejmaniego tamtejsza Gwardia Rewolucyjna wystrzeliła 22 rakiety w kierunku baz koalicyjnych w Iraku. - Żaden z żołnierzy nie zginął. Ponieśliśmy minimalne straty w infrastrukturze - powiedział podczas konferencji prezydent USA Donald Trump.”


Rafał Stefaniuk, Nasz Dziennik, „Ukraina w żałobie”: Władze w Kijowie wprowadzają czasowy zakaz lotów dla swoich przewoźników w przestrzeni powietrznej Iranu po katastrofie ukraińskiego samolotu, w której zginęło 176 osób. „Niektóre zagraniczne media sugerują, że katastrofa lotnicza mogła być wynikiem omyłkowego zestrzelenia samolotu przez irańską obronę przeciwlotniczą Niemiecki dziennik <<Bild>> przekonuje, że to irańska obrona przeciwlotnicza mogła zestrzelić ukraiński samolot. Powołuje się przy tym na opinie ekspertów i podobieństwo do innych tego rodzaju wypadków.”


Reklama

Komentarze

    Reklama