Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Najnowszy raport Polskiej Izby Producentów na Rzecz Obronności Kraju; Wywiad z prezesem PGZ; Mundury dla wojska zostaną uszyte w Polsce; Wywiad z dyrektorem Biura Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej PGZ

Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Państwowa zbrojeniówka do generalnego remontu”: Najnowszy raport Polskiej Izby Producentów na Rzecz Obronności Kraju jest miażdżący dla polskiego koncernu zbrojeniowego. Czy obecnemu prezesowi Polskiej Grupy Zbrojeniowej uda się wyrwać polski przemysł zbrojeniowy z impasu? „Raport Polskiej Izby Producentów na Rzecz Obronności Kraju nie pozostawia wątpliwości, że nawet bez afery z Bartłomiejem M. państwowe fabryki broni słabną i nie dają sobie rady na rynku. [...] W 2017 r. to prywatni przedsiębiorcy wypracowali 90,3 proc. przychodów z zagranicznej sprzedaży całego krajowego sektora obronnego.”


Igor Szczęsnowicz, Gazeta Polska Codziennie, „Liczymy na większe zamówienia i większe kontrakty”: Wywiad z Witoldem Słowikiem, prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej. „Zamawianie strategii na zewnątrz to pułapka, w którą wpada wiele organizacji. Często takie dokumenty są traktowane po macoszemu, odkładane na półkę. My nie chcemy popełnić tego błędu, chcemy stworzyć realne podwaliny zarządzania strategicznego i wyznaczać realne cele. Przystąpiliśmy do opracowania nowej strategii średnioterminowej dla Grupy Kapitałowej PGZ w perspektywie 4 lat.”


Adam Maciejewski, Gazeta Polska Codziennie, „Polskie firmy dla polskiego wojska”: Polska armia zamawia mundury, które będą uszyte w Polsce z polskich materiałów. „Jeszcze w połowie 2014 r, gdy polskie wojsko kupowało 567 tys. mundurów polowych za 147 mln zł, jedna czwarta tych pieniędzy trafić miała do chińskich fabryk. Jesień 2018 r. przyniosła skokowy wzrost zamówień na dostawy wyposażenia wojskowego od polskich producentów. [...] W ostatnim dniu października Maskpol poinformował, że podpisał z 3 Regionalną Bazą Logistyczną umowę na dostawę 26,5 tys. mundurów polowych za 14,3 min zł. Teraz do realizacji najnowszego zamówienia o wartości niemal 80 min zł Maskpol dodatkowo zatrudni krajowych podwykonawców, w tym zakłady pracy chronionej. Mundury zostaną uszyte w Polsce i w całości wykonane będą z materiałów krajowych.”


Gazeta Polska Codziennie, „Najbliższa przyszłość PGZ SA”: Rozmowa z Markiem Borejko, dyrektorem Biura Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej PGZ. W tym momencie zdolności zakładu dotyczą głównie produkcji pojazdów 4x4. W programie Narew mamy ambicję być głównym dostawcą dla Sił Zbrojnych RP. Jest to inne podejście niż w programie Wisła. Mamy już praktycznie gotowe podstawowe elementy tego systemu. Jedynym elementem, którego technologię musimy pozyskać z zagranicy, jest efektor, tj. rakieta i wyrzutnia. W dziedzinie technologii rakietowej mamy pewne luki. Nabycie technologii produkcji takiego pocisku w Polsce wraz z prawami do eksportu na rynki trzecie byłoby szansą na eksport dla systemów przeciwlotniczych krótkiego zasięgu. Widzimy tu ogromną szansę dla naszej Grupy.”


Gazeta Polska Codziennie, „Postawmy na polski przemysł zbrojeniowy”: Polski przemysł zbrojeniowy stoi przed wielką szansą rozwijania technologii. „Polski przemysł zbrojeniowy stoi przed wielką szansą rozwijania technologii. By tego dokonać, niezbędna jest współpraca z rodzimymi firmami, które mogą dostarczyć brakujących rozwiązań technologicznych i naukowych. [...] Spółki zbrojeniowe muszą być traktowane jak normalnie funkcjonujące przedsiębiorstwa, w widoczny sposób kooperujące z wojskiem o czym często niestety się zapomina, robiąc  z nich małe, przywojskowe folwarki.”


Artur Gernand, Gazeta Wyborcza, „Areszt dla Bartłomieja M.”: Sąd przychylił się do wniosku prokuratury o areszt tymczasowy dla byłego rzecznika MON. „Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu zdecydował w środę o trzymiesięcznym aresztowaniu Bartłomieja M., byłego rzecznika Ministerstwa Obrony Narodowej. O zastosowanie aresztu wnioskowała Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu, która prowadzi śledztwo dotyczące nadużyć w Polskiej Grupie Zbrojeniowej.”


Super Express, „Do wojska marsz”: W najbliższych dniach ruszy kwalifikacja wojskowa w całym kraju. „Ratusz przypomina, że od 6 lutego rozpocznie się tzw. kwalifikacja wojskowa, która obejmie w stolicy kilka tysięcy osób, głównie mężczyzn urodzonych w 2000 r. Zostaną wezwani też urodzeni w latach 1995-1999, którzy nie mają jeszcze określonej kategorii zdolności do wojska oraz kobiety, które ukończyły 19. rok życia oraz mają wykształcenie przydatne dla Sił Zbrojnych RP. Do kwalifikacji mogą się zgłosić również ochotnicy.”


Reklama

Komentarze (3)

  1. Zofia Noga - Krynica Zdrój

    "Mundury zostaną uszyte w Polsce i w całości wykonane będą z materiałów krajowych.” .... z czystej polskiej bawełny :D

  2. Lord Godar

    Te artykuły prasowe o tej naszej zbrojeniówce , to raczej jak wołanie o pomoc , a w tle przygrywa orkiestra z "Titanica".

  3. say69mat

    Skoro tzw. państwową zbrojeniówkę trapi nieustanny kryzys zarządzania, a w efekcie innowacyjności. Jakim zatem to cudem zastrzyk nowoczesnych technologii związanych z licencyjną produkcją zaawansowanych systemów uzbrojenia. Ma się stać remedium na problemy trapiące przedsiębiorstwa, stanowiące w sumie zaplecze finansowe elit politycznych. Elit decydujących o nieefektywnym sposobie zarządzania rzeczonym przemysłem zbrojeniowym w Polsce.

Reklama