Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Kontrakt na system Patriot podpisany; Były prezydent Francji o kontrakcie na Caracale; Kierunki przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych wciąż nieznane; UE zmodernizuje połączenia drogowe dla wojska?

FOT. GLENN FAWCETT/US DOD.
FOT. GLENN FAWCETT/US DOD.

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa. 

uper Express, „Patrioty obronią nas przed Rosją”: Polska podpisała kontrakt na system Patriot. „Polska dołączyła więc do grona m.in.: Niemiec, Holandii, Włoch, Izraela czy Japonii, które od dawna mają system Patriot. (…) Dostawa obu baterii systemu IBCS/PATRIOT do Polski planowana jest do końca 2022 r., a osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej planowane jest na przełomie 2023 i 2024 r.”


Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Europa musi się lepiej bronić”: Wywiad z Françoisem Hollandem, byłym prezydentem Francji. „Uważałem, że wasz kraj ma szczególne znaczenie ze względu na liczbę ludności i położenie geograficzne, a także ze względu na swój potencjał gospodarczy i wojskowy. (…) Chciałem, aby nasze kraje nawiązały strategiczne partnerstwo, ale anulowanie kontraktu na zakup helikopterów Caracal to uniemożliwiło.”


Marek Kozubal, „Rzeczpospolita”, „Reforma armii wciąż jest tylko koncepcją”: Rząd wciąż nie przyjął „Szczegółowych kierunków przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych na lata 2017-2026". „Gen. dr Mirosław Różański, były dowódca generalny Rodzajów SZ, założyciel Fundacji Stratpoints, uważa, że brak takiego dokumentu „świadczy o niekompetencji premiera, ministra obrony i osób im doradzających". - W mojej ocenie do ubiegłego roku można było mówić o podstawach formalnych do realizacji zakupów dla armii - tłumaczy nam generał. - Obecna sytuacja jest niespotykana - dodaje.”


Tomasz Bielecki, Gazeta Wyborcza, „Bruksela buduje „wojskowe Schengen"”: Unia Europejska „Komisja Europejska chce, by kraje UE do połowy tego roku określiły wymagania dotyczące „mobilności wojskowej" na swym terenie. A w 2019 r. sporządzi priorytetową listę projektów infrastrukturalnych (np. zwiększenia nośności mostów z myślą o czołgach, poszerzenia dróg), które zyskałyby dofinansowanie z budżetu UE. „


Katarzyna Stańko, Dziennik Gazeta Prawna, „Okręty mogłyby poprawić relacje Polski z Francją”: Rozmowa z Gerardem Larcherem przewodniczący Senatu Francji m.in. o poprawie relacji francusko – polskich dzięki zakupom bezpieczeństwa. „Nie tylko relacje, ale też pomogłoby Polsce zapewnić sobie bezpieczeństwo. Zaletą naszego uzbrojenia jest to, że nie służy do organizowania defilad, lecz jest przetestowane na wojnach. Trzeba wyjść z obecnego stanu utraty zaufania.”

Reklama

Komentarze (3)

  1. tyle

    W wywiadzie pan Holland, powiedział także , że Francja pomogła Polsce w 1939 r , bo wypowiedziała Niemcom wojnę. Wg mnie jest to najlepsze podsumowanie Francji jako naszego sojusznika . Do sztambucha tym , którzy z uporem maniaka twierdzą jak to sojuszy wojskowych powinniśmy szukać we Europie, czyli z Niemcami i Francją a nie za Wielką Wodą.

  2. mewa

    francuskie OP z manewrujacymi jak najbardziej jestem za.

  3. luka

    \"Zaletą naszego uzbrojenia jest to, że nie służy do organizowania defilad, lecz jest przetestowane na wojnach.\" - a na jakich to wojnach testowano Gowindy i Scorpeny, których sami francuzi nie kupują i stworzyli je jedynie na eksport?

    1. M K

      Dla MON to, że \"nie służy do organizowania defilad\" wystarczy aby ofertę odrzucić.

Reklama