Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Koncentracja rosyjskiej armii na granicy z Ukrainą; Litwa i USA popierają starania Ukrainy o członkostwo w NATO

Fot. Wikimedia
Fot. Wikimedia

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, „Wiosna znów pachnie wojną”: Rosyjska armia demonstracyjnie koncentruje się na granicy z Ukrainą. „Wojska wyszły na poligony dla przeprowadzenia (corocznych) manewrów - oświadczył rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu, anonsując manewry wszystkich rodzajów wojsk we wszystkich okręgach wojskowych, jak Rosja długa i szeroka. Grupa dziennikarzy śledczych Conflict Intelligence Team uważa, że koncentracja oddziałów na granicy z Ukrainą jest największa od 2014- 2015 roku, gdy rosyjska armia aktywnie uczestniczyła w walkach z armią ukraińską. Według CIT w pobliże granicy jadą wszelkie możliwe rodzaje wojsk: zmechanizowane, desantowe, artyleryjskie, a nawet pancerne.”


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Cztery tysiące manewrów w miesiąc”: Jak poinformował szef rosyjskiego resortu obrony Siergiej Szojgu, prowadzone są ćwiczenia, które mają sprawdzić gotowość bojową armii. „W rosyjskiej armii trwa sprawdzian gotowości bojowej. Kreml zapowiada, że tylko w kwietniu wszystkie rodzaje sił zbrojnych przeprowadzą ponad 4 tys. manewrów. Równocześnie władze Rosji przerzucają kolejne oddziały na okupowany od siedmiu lat Krym. [...] Rosyjskie ministerstwo obrony przedstawiło plany na najbliższe tygodnie. Wynika z nich, że do końca kwietnia na terytorium całego kraju zostanie przeprowadzonych ponad 4 tyś. ćwiczeń wojskowych. Odbędą się one na 100 poligonach i 520 obiektach szkoleń - od Kaliningradu, po Kamczatkę i Daleką Północ oraz na Wyspach Kurylskich.”


Piotr Andrusieczko, Gazeta Wyborcza, „Litwa chce Ukrainy w NATO”: Po zapowiedzi szefa ukraińskiego rządu o chęci wstąpienia Ukrainy do NATO, członkowie Sojuszu wskazali stanowiska swoich krajów. „Będziemy nakłaniać sojuszników z NATO do nadania Ukrainie w najbliższym czasie Planu Działań na Rzecz Członkostwa - zapowiedział w środę minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis [...] Landsbergis powiedział o tym podczas wspólnej konferencji prasowej z szefową MSZ Hiszpanii Aranchą Gonzalez Layą. Zdaniem litewskiego ministra byłby to <<mocny sygnał dla Rosji, że obrany przez Ukrainę transatlantycki kierunek jest doceniany i ma poparcie w państwach NATO>>. Litwa chce omówić to najpierw z pozostałymi państwami nadbałtyckimi. Przekonanie pozostałych państw nie będzie jednak proste.”


Reklama

Komentarze

    Reklama