Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Imigrantami w Litwę; Krótsze szkolenie dla absolwentów klas mundurowych; Jaka przyszłość czeka Afganistan?; Komentarze po zakupie tureckich dronów

Prezydent Afganistanu Aszraf Ghani/ fot. Wikipedia
Prezydent Afganistanu Aszraf Ghani/ fot. Wikipedia

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Rusłan Szoszyn, Rzeczpospolita, „Odwet Mińska za sankcje”: Litewska Państwowa Służba Ochrony Granic poinformowała, że dziennie już około stu nielegalnych migrantów przekracza białorusko-litewską granicę. „Reżim Łukaszenki chce uderzyć w Unię imigrantami. Na razie najmocniej atakuje Litwę. [...] Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy spotkali się w Wilnie. Temat - utworzony w ubiegłym roku Trójkąt Lubelski. Szefowie dyplomacji podpisali deklarację, w której m.in. potwierdzają, że będą torować Ukrainie drogę do NATO i UE. Uzgodniono też plan wspólnego przeciwdziałania dezinformacji oraz przyjęto mapę drogową dotyczącą wielu obszarów współpracy: od gospodarki po zagrożenia hybrydowe. Dzisiaj nie chodzi już tylko o rosyjską agresję na Ukrainę. W Wilnie wprost mówią, że reżim Łukaszenki prowadzi przeciwko Litwie <<wojnę hybrydową>>.”


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Krótszy poligon dla kadetów”: 800 absolwentów klas mundurowych bierze udział w szkoleniu wojskowym. Zostało ono skrócone do 12 dni. „Dotychczas szkolenie podstawowe dla absolwentów takich klas trwało 30 dni. Jak podaje MON, szkolenie jest prowadzone w 14 jednostkach wojskowych na terenie Polski. Bierze w nim udział niemal 800 kadetów. Zakończenie skróconej służby przygotowawczej umożliwi im wstąpienie do armii, udział w rekrutacji na studia wojskowe (mogą liczyć na dodatkowe punkty) lub podjęcie służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. Nawet jeżeli nie wybiorą tej drogi, zostaną przeniesieni do rezerwy i będą co jakiś czas wzywani na ćwiczenia. [...] Armia liczy w większym stopniu na ochotników, np. studentów, i zwiększa liczbę klas wojskowych.”


Paweł Rakowski, Gazeta Polska Codziennie, „Wojna, która się nigdy nie skończy”: Jaka przyszłość czeka Afganistan? „Czas zakończyć tę wieczną wojnę - miał powiedzieć prezydent Joe Biden, ogłaszając 11 września 2021 r. jako ostateczny termin zakończenia obecności wojsk NATO w Afganistanie. Amerykański prezydent miał rację. Wojna w Afganistanie jest wieczna i według analiz Pentagonu obecne władze afgańskie pozbawione wojskowego wsparcia Amerykanów i ich sojuszników wytrzymają maksymalnie sześć miesięcy, zanim ostatecznie ulegną talibom.”


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Filmy, bajki i seriale o uzbrojeniu, czyli co reżyseruje szef MON”: Komentarze po zakupie tureckich dronów przez resort obrony narodowej. „Idąc tym tropem, warto jednak zastanowić się, jakie kontrakty zostaną podpisane w najbliższych tygodniach i miesiącach, jakie filmy i bajki będzie nam dane oglądać. Bo to, że wieloletnie plany Wojska Polskiego zeszły na dalszy plan i ważniejsze są doraźne sukcesy polityczne ministra, to już, cytując klasyka, oczywista oczywistość. Wydaje się, że wkrótce podpisana zostanie umowa na okręt Miecznik, czyli naszą <<polską>> fregatę.”


Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Po co Polsce tureckie drony?”: Kontrowersje wokół zakupu tureckich dronów z uwagi na pilna potrzebę operacyjną. „Posłowie na posiedzeniu komisji obrony narodowej pytali, w jaki sposób Polska chce używać bezzałogowców BT2 Bayraktar, skoro polskie wojsko nie dysponuje odpowiadającym im systemom zarządzania pola walki. MON w odpowiedzi najczęściej zasłaniało się tajnością. [...] Zakup bezzałogowców TB2 Bayraktar, ogłoszony w maju podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Turcji, był zaskoczeniem. Polska nie prowadziła żadnego postępowania przetargowego, a 24 samoloty wraz z sześcioma stacjami zostały kupione przez polskie Ministerstwo Obrony Narodowej w ramach <<pilnej potrzeby operacyjnej>> za 270 milionów dolarów. W tym samym trybie - bez przetargu - w przeszłości kupowano uzbrojenie i wyposażenie na przykład dla żołnierzy na misjach w Afganistanie i Iraku.”


Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. say69mat

    @defence24: Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Po co Polsce tureckie drony?”: Kontrowersje wokół zakupu tureckich dronów z uwagi na pilna potrzebę operacyjną. „Posłowie na posiedzeniu komisji obrony narodowej pytali, w jaki sposób Polska chce używać bezzałogowców BT2 Bayraktar, skoro polskie wojsko nie dysponuje odpowiadającym im systemom zarządzania pola walki. MON w odpowiedzi najczęściej zasłaniało się tajnością. ... biorąc za punkt odniesienia perspektywę budowy fregat pod auspicjami PGZ dla PMW robi się coraz ciekawiej. Można bowiem mieć nieodparte wrażenie, że MON ma problemy z racjonalnością podejmowanych decyzji. A proces projektowania budowy okrętów wymaga bezwzględnej racjonalizacji decyzji w kwestii zakupu poszczególnych komponentów konstrukcji, obejmujących systemy detekcji i uzbrojenia. W odniesieniu do potrzeb determinowanych perspektywą całkiem realnych zagrożeń.