Reklama

Wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: F-35 nad polskim niebem; Komisja ds. Służb Specjalnych zajmie się na posiedzeniu Fundacją Otwarty Dialog; Rosyjskie paszporty dla ukraińskich obywateli z Doniecka i Ługańska; Sąd przedłużył areszt dla byłego rzecznika MON

Fot. Lockheed Martin
Fot. Lockheed Martin

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Amerykańskie F35 na polskim niebie”: Zakup nowych myśliwców 5. generacji od USA będzie najprawdopodobniej wiązać się ze zwiększeniem obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce. „Możliwe, że myśliwce najnowszej generacji przylecą do nas w najbliższych tygodniach. Ale tylko na chwilę. W celach reklamowych [...] Możliwe również, że podczas czerwcowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy za Atlantykiem dojdzie do ogłoszenia kolejnego etapu negocjacji na temat maszyn. Takie rozmowy mają też drugie dno. - Zakup sprzętu od amerykańskich koncernów jest w USA wiązany z obecnością militarną - mówił DGP niedawno jeden z ważnych urzędników z otoczenia prezydenta.”


Gazeta Polska Codziennie, „Komisja ds. służb specjalnych zajmie się Otwartym Dialogiem”: Sejmowa komisja ds. służb specjalnych wysłucha dziś informacji szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego o Fundacji Otwarty Dialog, która jest podejrzewana o pranie brudnych pieniędzy rosyjskich służb specjalnych. „Opioła powiedział, że zdecydował o rozszerzeniu posiedzenia po informacjach brytyjskiego <<Sunday Timesa>>, który w niedzielę napisał o zarzutach komisji parlamentu Mołdawii wobec Fundacji Otwarty Dialog. Zarzuty dotyczyły przyjęcia 1,5 mln funtów od szkockich firm słupów w zamian za lobbing na rzecz oligarchów. [...] Oprócz informacji szefa ABW ma zaopiniować dwa wnioski kadrowe ministra obrony narodowej - o odwołanie i powołanie nowego zastępcy szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Będzie też opiniować projekty aktów wykonawczych regulujących działalność służb specjalnych i omówi sprawy bieżące.”


Andrzej Kublik, Gazeta Wyborcza, „Rosyjskie paszporty dla Donbasu”: Prezydent Rosji podpisał dekret o wprowadzeniu uproszczonej procedury przyznawania rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom obwodów donieckiego i ługańskiego na Ukrainie. Kroki rosyjskiego prezydenta mogą zaostrzyć konflikt zbrojny na Ukrainie. „Władimir Putin podpisał dekret o przyznawaniu obywatelstwa Rosji mieszkańcom Donbasu. To kolejny etap okupacji tego regionu i ewentualny pretekst do militarnej agresji - obawiają się w Kijowie. [...] Dekret Putina natychmiast potępiły MSZ Litwy i Łotwy, a także ambasada USA w Kijowie. Na wniosek dotychczasowego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, Ukraina zwróciła się do Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z dekretem i zaapelowała o reakcję do władz UE. Decyzja Putina będzie też testem dla Wołodymyra Żeleńskiego, który w niedzielę wygrał drugą turę wyborów prezydenckich na Ukrainie. Do wczorajszego popołudnia nie skomentował on posunięcia Rosji.”


Super Express, „Bartłomiej M. wciąż za kratkami”: Sąd przedłużył areszt tymczasowy dla byłego rzecznika Ministerstwa Obrony Narodowej na wniosek prokuratury, która prowadzi śledztwo w sprawie nieprawidłowości finansowych w resorcie. „Warszawski sąd okręgowy nie miał wczoraj litości dla byłego rzecznika Ministerstwa Obrony Narodowej Bartłomieja M. (29 l.). Pupil Antoniego Macierewicza (71 l.), byłego szefa MON-u, jeszcze przez co najmniej dwa miesiące pozostanie w jednym z tarnobrzeskich aresztów, dokąd trafił na początku stycznia tego roku. […]”


Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.