Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Europejskie więzienia wylęgarnią dżihadystów; Państwo Islamskie grozi Papieżowi; MON przedstawia normy prawne OT; Bitwa w Aleppo dla kogo przechyli szalę zwycięstwa?; Litwa inwestuje w haubice samobieżne PzH 2000

Pzh 2000, Fot. Ministry of Defence of Germany
Pzh 2000, Fot. Ministry of Defence of Germany

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Tomasz Bielecki, Gazeta Wyborcza, "Inkubatory dżihadu": Islamski radykalizm w Europie Zachodniej rodzi się również w więzieniach.  "Nie tylko meczety, lecz także więzienne cele stały się miejscem radykalizacji sporej części terrorystów. Francja i Belgia próbują więc zmieniać swe więzienia, by już nie służyły za inkubatory dżihadu. Islamskim radykalizmem zarażają się tam zwykli, często drobni przestępcy, którzy potem wykorzystują sieć znajomych z półświatka do zakupów broni bądź szukania kryjówek. - Siedzimy na bombie zegarowej - mówi Adeline Kazan, szefowa francuskiej agencji audytującej więzienia"


ZW, Super Express, "Terroryści chcą zabić papieża za słowa w Brzegach": Bojownicy Państwa Islamskiego grożą Papieżowi Franciszkowi.  "Wcześniej w samolocie lecącym do Krakowa, rzekł do dziennikarzy: Świat jest w stanie wojny, ale to nie jest wojna religijna, wszystkie religie chcą pokoju.  Słowa te dotarły i do terrorystów, którzy twierdzą, że Allah każe im mordować. Zamieścili w sieci film pełen gróźb wymierzonych do Franciszka."


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, "Obrona Terytorialna nie dla wszystkich": Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiada utworzenie norm prawnych funkcjonowania Obrony Terytorialnej do października br. Najwięcej kontrowersji wzbudzają zapisy o zakazie zwalniania pracowników będących żołnierzami OT oraz wymogi górnej granicy wieku dla poszczególnych korpusów osobowych.


Jakub Kapiszewski, Dziennik Gazeta Prawna, "Nadgryzanie rządowego pierścienia": Nieuchronnie zbliża się decydujące starcie w syryjskim Aleppo. Siły rządowe okrążyły już Aleppo i przygotowują się do uderzenia, jednakże opozycja będąca po drugiej stronie barykady skutecznie przełamuje pierścień wokół miasta. Jedno jest pewne, ten kto przejmie Aleppo, przeciągnie szale zwycięstwa na swoją stronę w tej wojnie.


Krzysztof Balcewicz, Gazeta Polska Codziennie, "Litwa nabędzie najnowocześniejsze haubice": Władze Litwy były oskarżane przez NATO o niewywiązywanie się z sojuszniczego wymogu przeznaczania 2% PKB na obronność,  zapowiadają jednak poprawę i przeznaczenie więcej środków na zakup nowego sprzętu dla sił zbrojnych. "Po agresji Rosji na Ukrainę nastąpił zwrot w litewskiej polityce obronnej. W ramach wzmocnienia bezpieczeństwa kraju władze w Wilnie do 2019 r. nabędą baterie niemieckich haubic samobieżnych PzH 2000, czyli najnowocześniejszy sprzęt na rynku. Jego próby odbyły się w ostatnich dniach na poligonie w rejonie kłajpedzkim."


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Phenian testuje Japonię": Reżim Kim Dzong Una grozi Japonii.  "Korea Północna wystrzeliła rakietę balistyczną, która spadła w pobliżu Japonii. Próba rakietowa Phenianu dowodzi, że komunistyczny reżim ma zdolność wystrzelenia pocisku o zasięgu co najmniej tysiąca kilometrów, a więc grożącego nie tylko Korei Południowej, ale także Japonii. Pocisk spadł do Morza Japońskiego w wyłącznej strefie ekonomicznej Japonii, choć dość daleko od japońskich wód terytorialnych. Jednak taka sytuacja wydarzyła się po raz pierwszy."

Reklama

Komentarze

    Reklama