Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Czwartek z Defence24.pl: Dżihadyści zaatakują w dzień nominacji prezydenta USA?; Dostawa sprzętu optoelektronicznego dla SZ RP; Grudniowe kontrakty MON za miliardy złotych; Konferencja OT w Zielonce
Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, "Islamiści uderzą w dzień nominacji prezydenta USA": Służby przestrzegają przed atakami terrorystycznymi. "Ekstremiści z tzw. Państwa Islamskiego (IS) zapowiedzieli, że 20 stycznia 2017 r., czyli w dniu oficjalnej nominacji Donalda Trumpa na prezydenta USA, zorganizują na całym świecie serię zamachów terrorystycznych. [...] Według służb najbardziej zagrożone atakiem są m.in. Belgia, Francja i Holandia, czyli kraje charakteryzujące się dużym odsetkiem silnie zradykalizowanej ludności muzułmańskiej oraz uczestniczące w różny sposób w międzynarodowej koalicji pod dowództwem USA, zwalczającej IS w Syrii i Iraku".
Rzeczpospolita, "Technologie": "Wojsko zamówiło u polskich producentów pierwszą partię dronów i głowic bojowych do ich uzbrajania – poinformował w Wojskowym Instytucie Techniki Uzbrojenia w Zielonce pod Warszawą szef MON Antoni Macierewicz. Kolejny, zawarty w obecności premier Beaty Szydło, trzyletni kontrakt dotyczy dostaw sprzętu optoelektronicznego (przede wszystkim celowników, obserwacyjnych przyrządów termowizyjnych i noktowizorów) produkowanego przez stołeczne Przemysłowe Centrum Optyki dla Wojsk Obrony Terytorialnej".
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, "W MON eksploduje worek z prezentami": Tradycyjnie w Ministerstwie Obrony Narodowej grudzień jest miesiącem intensywnego podpisywania kontraktów za miliardy złotych. W najbliższych dniach MON podpisze kontrakty na łączną kwotę 5 miliardów złotych. Dokładne dane dotyczące spożytkowania pieniędzy będą znane pod koniec stycznia.
Łukasz Maziewski, Fakt, "Macierewicz chwali się nowym wojskiem": W Zielonce pod Warszawą odbyła się konferencja prasowa Ministerstwa Obrony Narodowej dotycząca Wojsk Obrony Terytorialnej. "To niesłychanie ważny krok ku wzmocnieniu armii – tak o tworzeniu wojsk obrony terytorialnej mówi szef MON Antoni Macierewicz (68 l.). Na spotkaniu z mediami w Wojskowym Instytucie Technicznym Uzbrojenia w Zielonce zachwalał formację, która jest jego oczkiem w głowie. [...] Minister, chwaląc się swoją nową formacją, dodawał z dumą, że żołnierze OT będą związani ze społecznościami lokalnymi. Taki był od początku zamysł resortu, który chce, by w każdym województwie była jednostka OT złożona z ochotników znających teren i zwyczaje lokalnych mieszkańców. (…) nowoczesne drony [dron z głowicą bojową - przyp. red.], wyposażone m.in. w głowice odłamkowe i burzące, mają trafić do wojsk obrony terytorialnej".
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie