Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Co dalej z europejską polityką obronną?; Więcej pieniędzy na wojsko; Dwie brygady OT na Mazowszu; NATO z Trumpem stanie się silniejsze?; Przejęcie przez ŻW nadzoru nad SUFO początkiem końca branży ochroniarskiej?

Fot. kpt. Tomasz Słotwiński (3. BRt)
Fot. kpt. Tomasz Słotwiński (3. BRt)

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Tomasz Bielecki, Gazeta Wyborcza, "Europa musi być w stanie obronić się sama": Wywiad z Vivienem Pertusotem, szefem brukselskiego oddziału Francuskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych IFRI. "W Unii od lat mówi się o europejskiej polityce obronnej, ale z miernymi efektami. Czy naprawdę teraz możliwe jest przyspieszenie? — Zacząć trzeba od porządnych pieniędzy, które muszą wyłożyć na obronność kraje UE. Wszystkie projekty, debaty, harmonogramy na niewiele się zdadzą bez solidnego finansowania. Obronność to bodaj najwrażliwszy aspekt integracji, bo bardzo mocno dotyka tradycyjnie pojmowanej suwerenności. Dlatego może nie warto przepychać wszelkich inicjatyw przez unijne instytucje w Brukseli […]".


Zbigniew Lentowicz, Anna Cieślak-Wróblewska, "Trzeba będzie więcej wydawać na wojsko": Zwycięstwo Donalda Trumpa w USA sprawi, że kraje członkowskie NATO będą musiały więcej pieniędzy przeznaczyć na obronność. Polska znajduje się w europejskiej czołówce pod względem wydatków na wojsko. Jednakże dużym problemem Polski jest wartość przeznaczonych pieniędzy na obronność, które nie zawsze są spożytkowane.


Gazeta Polska Codziennie, "Powstanie jednostka WOT w Radomiu": Na Mazowszu powstaną dwie brygady OT, w Ciechanowie oraz Radomiu."W Polsce ma powstać 17 brygad Wojsk Obrony Terytorialnej kraju, z tego dwie na Mazowszu, jedna w Radomiu, druga w Ciechanowie. [...] Zlokalizowana w Radomiu brygada WOT ma liczyć 2500 żołnierzy. Głównymi jej zadaniami będą m.in.: współpraca z wojskami operacyjnymi w sytuacjach zagrożenia, prowadzenie samodzielnych działań bojowych, udział w akcjach ratowniczych oraz organizowanie lokalnej samoobrony. Wojska Obrony Terytorialnej mają osiągnąć pełny stan (ponad 52 tys. żołnierzy) do 2019 r".


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Nadchodzą nowe czasy": Wywiad z dr. Sławomirem Dębskim, dyrektorem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. "[...] Ale przede wszystkim pozwólmy prezydentowi zasiąść na fotelu w Gabinecie Owalnym, pozwólmy jego nowej grupie doradców na audyt aktywów polityki amerykańskiej na świecie, niech te informacje zaczną być analizowane przez nową ekipę. Dopiero wówczas będziemy mieli powody do niepokoju albo do radości. Donald Trump nie powiedział przecież, że chce rozwiązać NATO, a jedynie że wymaga reformy i nie potrzebuje pasażerów na gapę, którzy korzystają z budżetu USA na obronność, a sami nie płacą. To podejście na pewno wpłynie na sposób funkcjonowania Sojuszu, ale nie można wykluczyć, że dzięki temu stanie się on silniejszy".


Marek Rostocki, Gazeta Finansowa, "Ochrona obiektów wojskowych — znowu przez żołnierzy": Branża ochroniarska obawia się nowych przepisów dotyczących ochrony jednostek wojskowych. "Nowelizacja ustawy o ochronie osób i mienia, która obecnie jest na etapie uzgodnień, przewiduje m.in. przejęcie kontroli nad SUFO (specjalistycznymi uzbrojonymi formacjami chroniącymi obiekty wojskowe) przez Żandarmerię Wojskową. Branża ochrony obawia się, że może to być pierwszym krokiem, aby wojsko całkowicie przejęło obowiązki SUFO i zajęło się ochroną obiektów wojskowych, co będzie znacznie droższe dla wojska ze względu na koszty, a także uderzy w same firmy ochroniarskie. Zdaniem Polskiej Izby Ochrony, gdyby takie zmiany rzeczywiście weszły w życie, wielu pracowników ochrony straciłoby pracę".

Reklama

Komentarze (1)

  1. Rezerwista

    Ochroną obiektów wojskowych musi zajmować się wojsko a nie formacje obronne zarówno w miejscach stałej dyslokacji jak też w rejonach działań i ćwiczeń. Ochronę ważnych obiektów i baz powinna zabezpieczać Żandarmeria Wojskowa(ŻW) .Tak jest w wielu armiach świata a np we Francji całe zabezpieczenie jednostek realizują oddziały Francuskiej Żandarmerii Wojskowej.Przecież to nie jest "packowa policja strojna i paradna " tylko wojskowa formacja ochrony .

Reklama