Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Brytyjsko-francuskie rozmowy o bezpieczeństwie; Krytyka byłego szefa MON wobec prezydenta; Niespokojnie na Bałkanach; Zmiana w PGZ?

Theresa May i Emmanuel Macron, https://www.gov.uk/
Theresa May i Emmanuel Macron, https://www.gov.uk/

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Anna Słojewska, Rzeczpospolita, „Europejska obrona musi przetrwać brexit”: Najważniejszym tematem dzisiejszego szczytu francusko – brytyjskiego będzie współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony. „- Z jednej strony Francuzi z Niemcami forsują PESCO. Z drugiej strony jednak Macron boi się, że w takim układzie będą dominować Niemcy, czyli więcej tam będzie o instytucjach niż o operacjach czy zdolnościach wojskowych - mówi Sophia Besch, ekspertka Centre for European Reform w Londynie.”


Magdalena Rubaj, Fakt, „Macierewicz atakuje: Prezydent blokuje rozwój armii”: Według Antoniego Macierewicza prezydent Andrzej Duda blokuje rozwój armii. „Były szef MON w wywiadzie dla „Gazety Polskiej" zaatakował prezydenta za wstrzymywanie awansów generalskich dla wskazanych przez niego kandydatów. -To nie powinno mieć miejsca. To blokowanie rozwoju armii - stwierdził ostro Macierewicz.


Michał Potocki, Dziennik Gazeta Prawna; „Bałkańska beczka prochu”: Napięcie w relacjach między Kosowem a Serbią po zabójstwie serbskiego polityka w Mitrovicy.  „Choć o formalnym uznaniu Kosowa przez Serbię nie ma mowy, to prowadzone w Brukseli rozmowy są niezbędne, jeśli Belgrad poważnie myśli o integracji europejskiej. Gdy jednak serbscy negocjatorzy usłyszeli wiadomość o morderstwie, opuścili salę obrad. - Dla Serbii to akt terroryzmu i tak będziemy go traktować - oświadczył prezydent Aleksandar Vućić.”


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Prezes PGZ pod ostrzałem”: Niepewna przyszłość prezesa PGZ? „RMF FM podało, że wśród kandydatów rozważani są Jakub Skiba, obecny prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, Jakub Opara, szef Stadionu Narodowego, oraz były wiceminister obrony Romuald Szeremietiew. (…) Zwycięzcą wyścigu o fotel prezesa może się według naszych informatorów okazać Wojciech Więcławek, który do czerwca był prezesem poznańskiego H. Cegielski-Poznań (HCP), a od tego czasu nadzoruje w tej firmie produkcję specjalną związaną ze zbrojeniówką. Nawet jeśli rada nadzorcza PCZ nie zmieni w czwartek prezesa, to taki ruch spodziewany jest w najbliższych tygodniach.”

Reklama

Komentarze

    Reklama