Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Czwartek z Defence24.pl: Brak zdecydowanych kroków inwestycyjnych w modernizację MW RP; Koncepcja działania Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni coraz bliżej; Dostawy rosyjskich systemów rakietowych dla Turcji rozpoczną się latem; Gen. Kraszewski odchodzi z BBN
Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Marynarka tonie. Koła ratunkowego nikt nie rzuca”: Brak zdecydowanych kroków inwestycyjnych w modernizację Marynarki Wojennej w najbliższych latach, najprawdopodobniej zakończy się brakiem okrętów zdolnych do operacji morskich. Ministerstwo Obrony Narodowej planuje leasing okrętów podwodnych, jednakże to nie wzmocni znacząco potencjału obronnego polskiego wybrzeża. „Wiadomo, że w najbliższych latach nic nie kupimy. Za to gorączkowo poszukujemy możliwości pożyczenia/wyleasingowania OP. Mowa o Niemcach, Francuzach, ale w środowisku można usłyszeć też tak niecodzienne plotki, jak to, że mielibyśmy taki okręt nabyć od... Brazylii. Nie podejmę się wyrokowania, czym to się skończy.”
Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Armia powoli wykuwa cyberwojownika”: Zgodnie z zapowiedziami pod koniec czerwca będzie gotowa koncepcja działania Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Dokument zawierający harmonogram i strategię powstania Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni będzie niejawny. Nie zostanie podana do publicznej wiadomości informacja, ilu żołnierzy i cywilów znajdzie się w tym nowym rodzaju wojsk. „W skład Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni weszły dotychczasowe Narodowe Centrum Kryptologii oraz Inspektorat Informatyki MON. NCBC (liczba tworzących je osób też jest niejawna) formalnie ruszy 1 lipca, a samodzielne budżetowe będzie od 1 stycznia 2020 r.”
Gazeta Polska Codziennie, „Turcja nie odmówi Putinowi”: Dostawy rosyjskiego sprzętu dla tureckich sił zbrojnych ruszą latem. „Nie wycofamy się z zakupu rosyjskich systemów S-400. Jesteśmy w tej kwestii zdeterminowani - poinformował turecki przywódca Recep Tayyip Erdogan. Tym samym Turcja nie pozyska od USA pocisków rakietowych Patriot. Ponadto kraj ten zostanie odsunięty od programu myśliwców F-35. [...] Zdaniem tureckiego prezydenta nie można skasować programu dostaw rosyjskich rakiet, gdyż wymagałoby to zerwania umowy z 2017 r., którą w tej sprawie Ankara podpisała z Moskwą.”
Gazeta Wyborcza, „Generał Kraszewski odchodzi”: Generał brygady Jarosław Kraszewski, dyrektor Biura Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi, odchodzi z Biura Bezpieczeństwa Narodowego. „Rzecznik BBN Marcin Skowron poinformował wczoraj, że generał zamierza zakończyć służbę i jest to jego osobista decyzja, uzgodniona wcześniej z prezydentem. Według naszych informacji generał przechodzi na emeryturę, choć do osiągnięcia pełnego wieku emerytalnego dla wojskowych zostało mu osiem lat.”
Ewa Ivanova, Gazeta Wyborcza, „Łowczyni szpiegów przegrywa ze służbami”: Wojewódzki Sąd Administracyjny po ponownym rozpatrzeniu sprawy zdegradowanej funkcjonariuszki kontrwywiadu wojskowego, wydał wyrok potwierdzający zgodność z prawem decyzji ówczesnego szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego – Piotra Bączka. „Decyzja Piotra Bączka, b. szefa SKW i prawej ręki Antoniego Macierewicza, o degradacji oficer Magdaleny E. była prawidłowa - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Uzasadnienie było niejawne. [...] Zarzucono jej samowolne prowadzenie operacji uwolnienia polskiego kapitana z więzienia na Białorusi i ukrywanie tego przed przełożonymi, choć - jak ustalił TVN - o tajnej operacji wiedzieli między innymi prezydent Andrzej Duda i minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński.”
Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, „Krwawa kontrrewolucja pacyfikuje Sudan”: Zaostrza się konflikt w Sudanie. „Sudańskie siły paramilitarne, popierane przez autokratyczne reżimy z regionu, rozbiły obozowisko opozycji w Chartumie. [...] Rozlew krwi w Sudanie został potępiony przez Zachód, w tym USA. Niemcy i Wielka Brytania próbowały wnieść na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ wezwanie sudańskiej armii do zakończenia przemocy, ale rezolucję zablokowały Chiny z poparciem Rosji. Poza gestami Zachód nic nie zrobi.”
Pjoter
Jak sie nie myle pgz posiada stocznie mamy w kraju najlepszych na swiecie konstruktorów jachtów pelnomorskich wiec jakim cudem na poczatek nie możemy zbudowac w duzej ilosci małych kutrów scigaczy rakietowych z dwoma torpedami i bezzalogowa wieżą z szybkim dzialkiem jezeli to takie trudne sprzedac stocznie rozwiazac pgz i kupic z półki ewentualnie zrobic jak chinczki pozyczyc sobie plany .duze okrety pozniej