Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: 4 tys. polskich żołnierzy w szpicy NATO; Międzynarodowy sukces Nitro – Chem; Tajna jednostka GRU; Turcja rozpoczęła operację militarną w Syrii; WOT we Wrocławiu; Prokuratura bada okoliczności śmierci saperów na Śląsku

Fot. MON
Fot. MON

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Polacy w szpicy NATO”: Polscy żołnierze po raz pierwszy będą pełnić roczny dyżur bojowy w sojuszu północnoatlantyckim. Według informacji Sztabu Generalnego w skład szpicy NATO wejdzie blisko 4 tysiące polskich żołnierzy. „Będzie on trwał od stycznia do grudnia 2020 r., a Polska będzie państwem ramowym, czyli najważniejszym. Żołnierze będą w gotowości 24 godziny na dobę. [...] Mogą zostać przerzucone do każdego kraju NATO, a nawet kilka tysięcy kilometrów od granic państw wchodzących w skład sojuszu.”


Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Trotyl z Bydgoszczy wystrzelił w świat”: Materiały wybuchowe wytwarzane w spółce należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej jest hitem eksportowym.  „Nitro-Chem, największy na zachód od Bugu producent trotylu w Europie, byt w zeszłym roku eksporterem numer 1 polskiej broni. Wysłał w świat swój przebój - TNT - i inne materiały wybuchowe za 213 mln zł.”


Rusłan Szoszyn, Rzeczpospolita, „Tajne operacje GRU w Europie”: Jak podaje amerykański dziennik New York Times, który powołując się na zachodnie służby bezpieczeństwa na terenie Europy działa super tajna jednostka GRU. „[...] co najmniej od dziesięciu lat na terenie Europy działa tajna jednostka do zadań specjalnych. Ma numer 29 155 i należy do rosyjskiego wywiadu wojskowego (GRU). Siedziba jednostki mieści się na terenie 161. obozu szkoleniowego leżącego na wschodzie Moskwy. [...] funkcjonariusze tej jednostki byli zaangażowani w kampanię dotyczącą <<destabilizacji Mołdawii>>. Prawie co roku w Kiszyniowie zmienia się premier i upada rząd.”


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Wojska więcej, sprzętu brak”: Podsumowanie ostatnich lat rządów w Ministerstwie Obrony Narodowej. „Za rządów PiS liczba zawodowych żołnierzy wzrosła o 7 tyś., chociaż zapowiedzi byty większe. Powstały też Wojska Obrony Terytorialnej. Program wyborczy PiS z 2015 r. został zrealizowany w niewielkim stopniu.”


Marceli Sommer, Dziennik Gazeta Prawna, „Nowa odsłona wojny w Syrii”: Zagraniczne komentarze po rozpoczęciu tureckiej operacji militarnej w Syrii po wycofaniu się wojsk amerykańskich. „Decyzja amerykańskiego przywódcy, która otworzyła drogę do rozpoczętej wczoraj tureckiej interwencji wojskowej, spotkała się z krytyką w kraju i za granicą.”


Maciej Kożuszek, Gazeta Polska Codziennie, „Turcja zaatakowała Kurdów w Syrii”: Tureckie lotnictwo przy wsparciu artyleryjskim rozpoczęły operacje militarną w Syrii. „Po tym, jak USA zdecydowały o wycofaniu większości wojsk z kontrolowanego przez kurdyjskie siły pogranicza turecko-syryjskiego, siły tureckie rozpoczęły w środę operację przeciwko Ludowym Jednostkom Samoobrony (YPG). O rozpoczęciu operacji poinformował na Twitterze prezydent Recep Tayyip Erdogan.”


Janusz Gajdamowicz, Gazeta Polska Codziennie, „Terytorialsi będą stacjonować we Wrocławiu”: Zgodnie z decyzją szefa MON rozpoczął się ostatni etap formowania struktur WOT na ścianie zachodniej, która obejmie budowę brygad w województwach zachodniopomorskim i dolnośląskim oraz batalionów w województwach lubuskim i opolskim. „Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej od września 2019 r. rozpoczęła swoje formowanie 16. Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej. Siedziba dowództwa brygady znajduje się we Wrocławiu w koszarach wojskowych przy al. Hallera.”


Anna Malinowska, Gazeta Wyborcza, „Śmierć od niewybuchu”: Po śmierci żołnierzy w Kuźni Raciborskiej, odpowiednie służby badają okoliczności tragedii. Jak zaznaczają specjaliści, las ciągle jest pełny niewybuchów z II wojny światowej. „Okoliczności wypadku zbada prokuratura. W chwili zamknięcia tego wydania nie udało się dotrzeć do ciał saperów ani przeprowadzić oględzin miejsca wypadku. Poruszanie się po lesie utrudniały znajdujące się tam niewybuchy.”


Nasz Dziennik, „Śledztwo po eksplozji”: Okoliczności śmierci żołnierzy wciąż nie są znane. Śledztwo utrudniają niewybuchy, które ciągle pozostają w okolicznych terenach. „Warszawska prokuratura okręgowa wszczęła śledztwo w sprawie eksplozji niewybuchu w Kuźni Raciborskiej, w której zginęli dwaj saperzy. Saperzy ze względów bezpieczeństwa mieli wczoraj trudności z dotarciem do ciał dwóch żołnierzy, którzy zginęli w wyniku eksplozji niewybuchu w kompleksie leśnym w pobliżu Kuźni Raciborskiej (Śląskie). Teren musi wcześniej zostać oczyszczony z niewybuchów.”


Reklama

Komentarze

    Reklama