Co zrobią talibowie po wyjściu USA z Afganistanu?

21 kwietnia 2021, 09:32
52nd_Infantry_Regiment,_5th_Stryker_Brigade_Combat_Team afganistan us army
Fot. spc. Nathan Booth/Flickr/CC BY 2.0
Reklama

Dowódca sił USA na Bliskim Wschodzie, generał piechoty morskiej Frank McKenzie powiedział we wtorek w Izbie Reprezentantów, że wobec planowanego wycofania amerykańskich wojsk z Afganistanu ma poważne obawy dotyczące wiarygodności i postępowania talibów.

Jeżeli talibowie będą chcieli w przyszłości "międzynarodowego uznania Afganistanu, to będą musieli dotrzymać porozumień, które zawarliśmy" – ocenił McKenzie podczas przesłuchania przed komisją sił zbrojnych.

Generał przyznał, że USA nie mają do tej pory żadnej umowy z krajami sąsiadującymi z Afganistanem w sprawie utworzenia tam amerykańskich baz wojskowych, mimo iż wycofywanie kontyngentu USA rozpocznie się w maju.

McKenzie ocenił, że po wyjściu tych wojsk będzie nieporównywalnie trudniej walczyć z zagrożeniami terrorystycznymi w Afganistanie. Uzbrojone drony, które teraz mogą dotrzeć do celu w ciągu kilku minut z afgańskich baz, będą musiały stacjonować znacznie dalej  wyjaśnił.

Generał dodał, że jeżeli okaże się, iż ze względu na zagrożenie terroryzmem USA będą musiały wejść ponownie do Afganistanu, to będzie to wymagało bardzo poważnego wsparcia wywiadu, a to stanie się "znacznie trudniejsze, jeśli nie niemożliwe" ocenił.

Wyjaśnił, że w sytuacji, w której USA musiałyby przeprowadzić atak na cel w Afganistanie, wciąż dysponowałyby kilkoma opcjami, jak pociski rakietowe dalekiego zasięgu, siły powietrzne lub atak sił lądowych, co jednak byłoby "z natury bardzo niebezpieczne".

Reklama
Reklama

McKenzie powiedział też kongresmenom, że grupy terrorystyczne działające w Afganistanie, włącznie z Al-Kaidą i Państwem Islamskim (IS) nadal liczą na możliwość zaatakowania USA. "Sądzę, że jest to racjonalna obawa i wyrażam ją całkiem szczerze" dodał.

Talibowie zagrozili, że podejmą operacje przeciw siłom USA, jeśli wycofywanie ich z Afganistanu nie rozpocznie się w ustalonym jeszcze za prezydentury Donalda Trumpa terminie, czyli 1 maja przypomina Associated Press.

McKenzie odmówił odpowiedzi na pytanie komisji dotyczące tego jakiej rady udzielił prezydentowi Joe Bidenowi, zanim podjął on decyzję o wycofaniu wojsk z Afganistanu. Jednak "Wall Street Journal" napisał w ostatnich dniach, że decyzja ta była sprzeczna z zaleceniami najwyższych dowódców wojskowych, którzy obawiają się, że ten krok może zagrozić bezpieczeństwu w tym kraju.

McKenzie, generał Austin "Scott" Miller, który dowodzi siłami NATO w Afganistanie, i generał Mark Milley, przewodniczący Kolegium Szefów Sztabów, zalecali utrzymanie tam obecnych sił w liczbie 2500 żołnierzy, przy jednoczesnej intensyfikacji działań dyplomatycznych w celu scementowania porozumienia pokojowego napisał "WSJ", powołując się na przedstawicieli administracji.

W piątek "Washington Post" podał, że Biden zdecydował się wycofać amerykański kontyngent z Afganistanu, by uwolnić militarne zasoby, które muszą zostać przeszkolone pod kątem konfrontacji z Chinami. Prezydent postanowił uwolnić "czas, uwagę, środki naszego wyższego dowództwa i naszej armii, by skoncentrować się na tym, co uważamy za fundamentalne wyzwanie XXI wieku" powiedział "WP" przedstawiciel Białego Domu.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 31
Reklama
Afagan
czwartek, 29 kwietnia 2021, 23:08

Byłem tam w sumie dwa lata i dla mnie jest proste i jednoznaczne co zrobią talibowie po przejęciu władzy : rzeźnie swoich przeciwników, będą chodzić ulicami po kostki we krwi a ścięte głowy będą zatknięte na każdym kołku i palu. Potem Afganistan znowu stanie się światowa wylęgarnia terroryzmu i USA znowu będzie musiało tam wejść jeśli nie będą chcieli czekać na kolejne zamachy.

Hah
czwartek, 22 kwietnia 2021, 08:52

USA bohatersko rozwiązuje problemy, które samo stwarza :> A wydawałoby się że po Wietnamie, Somalii, Iraku, Libii itd. itp. powinni wreszcie zmądrzeć. Jak powiedział Talleyrand o Burbonach: "Niczego nie zapomnieli i niczego się nie nauczyli"

abra kadabra
środa, 21 kwietnia 2021, 22:20

A kiedy już wyrżną mieszkańców Afganistanu w myśl zasady: "kto nie z Mieciem tego zmieciem", to rozpoczną wojny z sąsiadami.

Alterego
środa, 21 kwietnia 2021, 22:12

Czyzby nie udalo sie wprowadzic demokracji?

yaro
środa, 21 kwietnia 2021, 21:33

Jak to co zrobią, przejmą władzę.

Ech
środa, 21 kwietnia 2021, 15:49

Zaczna sie rzadzic po swojemu. Sa u siebie. Po wyjscu okupanta ludzie z regoly wracaja do swoich tradycji. Jesli okupant narzuca "demokracje" a lokalni ludzie maja inny stysem rzadow to wtedy demokracja polega na akceptwaniu ich lokalnych sposbow rzadzenia. TO Jest wolnosc a nie narzycanie i bombardownie jako wolnosc. WOlnosc to ich wlasna kultra i sposb bycia.

Eee tam
środa, 21 kwietnia 2021, 15:33

Zmieni się znów w jeden wielki narkobiznes a do produkcji i dystrybucji narkotyków nie trzeba szkół i uniwersytetów a skrajna forma religii jest tylko wygodną formą zasłony dymnej dla tego biznesu.

No skąd
czwartek, 22 kwietnia 2021, 08:22

Talibowie za narkotyki karzą śmiercią

Marek1
sobota, 24 kwietnia 2021, 09:04

A jednocześnie się z nich finansują ...

Jerzy
środa, 21 kwietnia 2021, 14:03

Pewnie zrobią to samo co po wyjściu Rosjan...

gegroza
środa, 21 kwietnia 2021, 13:53

Afganistan upadnie - jedynym w miarę dobrym wyjściem z takich sytuacji jest podział tego kraju podobnie jak Somalii. Tyle, ze nikt nie chce tego przyznać bo podobno nie można zmieniać granic

Monkey
środa, 21 kwietnia 2021, 13:50

Co zrobią talibowie po wyjściu wojsk zagranicznych? To proste, odzyskają władzę.

No skąd
środa, 21 kwietnia 2021, 17:14

Będą świętować zwycięstwo

Wawiak
środa, 21 kwietnia 2021, 15:02

Też tak przypuszczam. Jak to będzie wyglądało, to już wiemy. Pokazali już raz co potrafią: od tłamszenia samych Afgańczyków, po niszczenie zabytków uznanych za światowe dziedzictwo kultury. Dla mnie oni są drugim biegunem tego, co reprezentuje u nas skrajna lewica (głównie obyczajowa, bo ostatnio mało w ich narracji troski o tzw. "masy robotniczo-chłopskie" ;-) a ich obszary zainteresowania skoncentrowały się poniżej pasa). I jedno i drugie jest dla mnie nie do przyjęcia. Czy nie może być po prostu normalnie?

Eee tam
środa, 21 kwietnia 2021, 15:16

Islamscy radykałowie to 1:1 kopia prawicowców Zachodnich ale jest jakaś moda mieszania na siłę tych prawicowych muzułmańskich radykałów z ateistyczną lewicą europejską. Niepojęte

gegroza
środa, 21 kwietnia 2021, 23:06

Pojętę - jedni i drudzy chcą mordować Chrześcijan

Chyżwar dawniej Marek
środa, 21 kwietnia 2021, 12:57

Jak to co zrobią? Zacementują w tym kraju średniowiecze.

trzcinq
środa, 21 kwietnia 2021, 12:15

Afganistan po tym jak wyjdą najezdzccy stanie się państwem suwerennym. Załatwią swoje wewnętrzne sprawy sami. Nic nam do tego

Zmechol
środa, 21 kwietnia 2021, 23:30

Nie będzie suwerenny, tak jak teraz nie jest. Po wyjściu Amerykanów i NATO jeszcze większego znaczenia nabiorą sąsiedzi Afganistanu. Pakistan, Iran i Rosja będą grały tam swoją grę...

piątek, 23 kwietnia 2021, 20:12

Rosja to sąsiad Afganistanu?

Tadek niejadek
środa, 21 kwietnia 2021, 14:26

Talibowie już raz przejęli władzę w Afganistanie. Kraj cofnął się w rozwoju o kilkaset lat..

turkuć podjadek
czwartek, 22 kwietnia 2021, 08:41

A to nasz problem? Skoro tak chcą nic nam do tego.

ktos
środa, 21 kwietnia 2021, 13:49

nic nie zalatwia. Afganistan jako panstwo nie istnieje, to zbitek plemion ktore czasami maja ze soba po drodze czasami nie. Ile razy trzeba bylo sie ukladac z jakimis watazkami bo oni nie uznawali jakigos tam postanowienia rzadowego.

droma
środa, 21 kwietnia 2021, 12:12

talibowie są gorsi od ; komuchów -bandytów z chin ,azjatyckich bandytów z rosji-kaput , ortodoksów z iranu , koucha z korei ,usa robi błąd ...

Mistrz Yoda
środa, 21 kwietnia 2021, 16:28

Nie Chiny i Rosja są prawdziwym zagrożeniem dla Zachodu, ale ortodoksyjny islam rozlewający się szeroko po świecie. Wbrew politycznie poprawnym obrońcom tzw. praw człowieka z zachodniej Europy i USA , to właśnie brutalna polityka prowadzona wobec islamskich mniejszości religijnych i etnicznych jest bardzo skuteczną metodą "cywilizowania" tkwiących w mentalnym średniowieczu (co prawda na chińską modłę, ale lepsze to niż pełna hipokryzji polityka zachodu) wyznawców islamu. Mamy dwa różne podejścia do polityki względem mniejszości muzułmańskiej: Rosja z jej 20% populacją muzułmanów i Europa z 25 mln tychże, gdzie muslimom się pobłaża (Rosja) lub próbuje się okiełznać ich rozpasanym socjalem (Europa), na drugim biegunie ChRL z twardym, pragmatycznym podejściem "propaństwowym". Które podejście okaże się skuteczniejsze z punktu widzenia stabilności politycznej i korzystniejsze dla większości społeczeństw w tych państwach, jest dla mnie oczywiste, dla większości rozsądnych ludzi także. Współcześnie prawdziwie niebezpieczną totalitarną ideologię, nie mniej groźną niż komunizm we wszelkich swych postaciach, zagrażającą stabilności i rozwojowi stanowi islam. Afganistan po wyjściu amerykańców stanie się ponownie eksporterem muzułmańskiego ekstremizmu i terroryzmu oraz narkotyków oczywiście.

Viktor
środa, 21 kwietnia 2021, 11:44

17 tysięcy prywatnych kontraktorow w tym były grom nie da rady?

Wawiak
środa, 21 kwietnia 2021, 15:06

Wiesz, tu naprawdę nie chodzi o to, by ich wystrzelać. Tu chodzi o to, by ludzie mieszkający w Afganistanie mogli normalnie żyć, chodzić do szkoły czy pracować bez względu na płeć, a kraj by zmienił się w działające państwo i tym samym przestał być miejscem, z którego szeroką rzeką płyną narkotyki i terroryzm.

Mucha
środa, 21 kwietnia 2021, 23:05

100%

Autor Widmo
środa, 21 kwietnia 2021, 22:39

Pewnie im w tym pomoże prawo szariatu, które ponownie Taliban wprowadzi po wyprowadzeniu ostatniego ekspedycyjnego żołnierza.

Sarmata
środa, 21 kwietnia 2021, 19:25

A więc twoim zdaniem wiesz lepiej niż Afgańczycy co im potrzebne. Tylko Amerykanie przez 20 lat robili to co ty chcesz a ci średni Afgańczycy do nich strzelali i zabijali. Może oni chcą czegoś innego niż ty?

No skąd
środa, 21 kwietnia 2021, 17:15

Ich kraj ich sprawa. Nam nic do tego

Tweets Defence24