Geopolityka
Talibowie: wznowimy walkę z siłami zagranicznymi, jeśli nie wyjadą do 1 maja
Afgańscy talibowie zagrozili w piątek, że wznowią walkę z siłami międzynarodowymi, jeśli te nie wycofają się z Afganistanu do 1 maja. Dzień wcześniej prezydent Joe Biden powiedział, że „trudno będzie” wycofać ostatnie oddziały sił USA w terminie, uzgodnionym z Waszyngtonem w ubiegłym roku.
Talibowie zagrozili, że ponownie zaatakują zachodnie wojska, jeśli te nie opuszczą kraju do końca kwietnia. Po objęciu urzędu prezydenta USA przez Joe Bidena Stany Zjednoczone nie podjęły jeszcze ostatecznej decyzji, jak długo ich wojska powinny pozostać w Afganistanie.
Rozmowy prowadzone przez przedstawicieli talibów i administracji USA znalazły się w impasie jesienią 2020 roku w związku z mnożącymi się atakami terrorystycznymi w Afganistanie. W marcu br. wznowione zostały kontakty delegacji na szczeblu technicznym.
Talibowie przekazali w oświadczeniu, że będą "zmuszeni do (...) kontynuowania dżihadu i walki zbrojnej z obcymi siłami w celu wyzwolenia swojego kraju", jeśli termin ich wycofania nie zostanie dotrzymany.
Szef komisji sił zbrojnych Izby Reprezentantów USA, Demokrata Adam Smith powiedział, że administracja prezydenta Bidena rozważa możliwość przedłużenia obecności wojsk USA w Afganistanie po 1 maja, kiedy to zgodnie z wcześniejszą decyzją Donalda Trumpa powinny opuścić ten kraj.
Czytaj też: Wojska USA zostaną w Afganistanie na dłużej?
Ostateczna decyzja w sprawie wycofania kontyngentu USA jeszcze nie zapadła.
Talibowie domagają się wypełnienia postanowień porozumienia z lutego 2020 r. o wycofaniu wojsk i chcą, by wszystkie obce formacje opuściły Afganistan.
Krótko po objęciu urzędu prezydent Biden zarządził przegląd postanowień zawartych w porozumieniu zawartym za prezydentury Trumpa.
Według dokumentu z 2020 r. w zamian za nieatakowanie przez talibów obywateli USA i likwidację baz międzynarodowego terroryzmu w Afganistanie, Stany Zjednoczone wycofają cały swój kontyngent wojskowy z tego kraju. Pod koniec ub.r. Pentagon zapowiadał, że w styczniu do kraju powróci ok. 2 tys. spośród 4,5 tys. żołnierzy wciąż stacjonujących w Afganistanie, a do czerwca 2021 r. wyjedzie cały amerykański personel wojskowy.
Czytaj też: Talibowie grożą wznowieniem walk w Afganistanie
Reuters zwraca uwagę, że USA i talibowie uzgodnili, iż wszystkie obce wojska zostaną wycofane w zamian za gwarancje bezpieczeństwa ze strony rebeliantów i rozpoczęcie rozmów pokojowych z afgańskim rządem. Od tego czasu ataki na zagraniczne wojska w Afganistanie w dużej mierze ustały, choć talibowie kontynuują agresję przeciwko afgańskim siłom bezpieczeństwa i przedstawicielom władz.
Talibowie zobowiązali się do przestrzegania porozumienia, które nazwali "najrozsądniejszą i najkrótszą drogą" do zakończenia 20-letniej wojny w Afganistanie - najdłuższego amerykańskiego konfliktu zagranicznego. Odpowiedzialność za jej przedłużanie "będzie spoczywać na barkach tych, którzy dopuścili się tego naruszenia" - napisali talibowie w piątkowym w oświadczeniu.
Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104