Reklama

Technologie

Chiny wystrzeliły w Kosmos pierwszy pojazd księżycowy

Chiny wystrzeliły sondę Chang’e 3 z łazikiem, która wyląduje na powierzchni Księżyca– fot. orbiter-forum.com
Chiny wystrzeliły sondę Chang’e 3 z łazikiem, która wyląduje na powierzchni Księżyca– fot. orbiter-forum.com

Z powodzeniem zakończyło się wystrzelenie chińskiej sondy kosmicznej Chang’e 3 na pokładzie której znajduje się pierwszy chiński lądownik z łazikiem księżycowym Yutu. 

Lądownik został wystrzelony 2 grudnia o godz. 1:30 czasu miejscowego (1 grudnia o godz. 17:30 UTC) z kosmodromu Xichang w południowo-zachodniej prowincji Syczuan przy użyciu zmodyfikowanej wersji rakiety nośnej Chang Zheng 3B Długi Marsz-3B”. Informację o udanym starcie przekazała w niedzielę chińska telewizja państwowa w bezpośredniej relacji z Centrum Kierowania Lotów.

Sonda Chang’e 3 po pięciu dniach lotu ma wejść na orbitę okołoksiężycową i w połowie grudnia ma dojść do miękkiego lądowania na Księżycu po jego widocznej stronie w regionie Sinus Iridum. Po zakończenie procedury lądowania zostanie opuszczona rampa, po której zjedzie na powierzchnię ważący około100 kg łazik Yutu. Przewiduje się, że misja na powierzchni Księżyca będzie trwała ponad 3 miesiące.

Chiński program księżycowy rozpoczął się w 2007 r. wystrzeleniem sondy Chang’e 1, która przebywając na orbicie Księżyca przez 16 miesięcy robiła trójwymiarowe zdjęcia jego powierzchni. W 2010 r. wystrzelono drugą sondę, która rozbiła zdjęcia rejonów, w których planowano przeprowadzić lądowania Chang’e 3.

Ostatnim etapem będzie wystrzelenie w 2017 r. lądownika, który przywiezie na Ziemię próbki skał księżycowych.

Reklama

Komentarze

    Reklama