Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Chiny kupiły 100 śmigłowców Airbus H135

fot. Airbus Helicopters
fot. Airbus Helicopters

Chińskie konsorcjum zamówiło 100 śmigłowców H135 za 700 milionów euro. Jednym z założeń umowy jest zorganizowanie w kraju linii montażu końcowego.

Umowa pomiędzy koncernem Airbus Helicopters i chińskim konsorcjum składającym się z koncernów: CAS (China Aviation Supplies Holding Company), Qingdao United (Qingdao United General Aviation Industrial Development Company) i COHC (CITIC Offshore Helicopter Co. Ltd) została uroczyście podpisana w Wielkiej Hali Ludowej, w obecności premiera Chin Li Keqiang i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Kontrakt przewiduje dostawę 100 lekkich, dwusilnikowych śmigłowców H135, które w ciągu następnych dziesięciu lat zostaną zmontowane na linii montażu końcowego H135 w mieście Qingdao w prowincji Shandong. Linia ta ma zostać uruchomiona w 2018 r.

Zamówienie stało się możliwe nie tylko ze względu na istniejący od kilku lat w Chinach trend wzrostowy w segmentach usług cywilnych i porządku publicznego, ale również przez systematyczne łagodzenie chińskich regulacji dotyczących przestrzeni powietrznej na małych wysokościach. Obecnie popyt na lekkie, dwusilnikowe śmigłowce jest szacowany w Chinach na 600 sztuk w ciągu następnych 20 lat.

Kontrakt na dostawę 100 śmigłowców H135 jest efektem listu intencyjnego (LOI) podpisanego przez przedstawicieli ChRL z Airbus Helicopters w 2015 roku.

  • H135
Reklama

Komentarze (1)

  1. panzerfaust39

    Kupią 100 a następne 500 zbudują już sami :-))

Reklama