Siły zbrojne

Chiński myśliwiec 5. generacji w służbie

Fot. Alert5/wikipedia.com/CC BY-SA 4.0
Fot. Alert5/wikipedia.com/CC BY-SA 4.0

Rzecznik chińskiego ministerstwa obrony narodowej poinformował o oficjalnym wprowadzeniu do służby myśliwca J-20.

Według Wu Quiana, rzecznika chińskiego ministerstwa obrony, "niewidzialny" samolot myśliwski 5. generacji J-20 Chengdu został oficjalnie przyjęty do służby w siłach powietrznych Państwa Środka. Rzecznik dodał także, że nadal trwają rozmaite testy maszyny, przebiegające zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem.

J-20, który w Chinach klasyfikowany jest jako samolot myśliwski dalekiego zasięgu 4. generacji, po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowany został podczas pokazów lotniczych w 2016 r.

J-20 Chengdu jest obecnie produkowany na niewielką skalę dla chińskich sił powietrznych, zdaniem ekspertów zachodnich w służbie znajduje się obecnie co najmniej sześć egzemplarzy, biorących udział w próbach samolotu, prowadzonych przez pilotów ze 176. Brygady Powietrznej w Ding Xin. Wywiady państw zachodnich i Tajwanu uważają, że maszyna dysponuje właściwościami stealth głównie w aspekcie przednim, niewiadomą pozostają jednak właściwości absorpcyjne fal radarowych farby użytej do malowania samolotu i materiałów, z których jest zbudowany.

Czytaj też: 90-lecie chińskich sił zbrojnych. Armia potężna jak nigdy [ANALIZA]

Piloci J-20, którzy otrzymali zezwolenie na wypowiedzi dla prasy, przekazali, że samolot dysponuje "pewnymi możliwościami współdzielenia sensorów". Chengdu uzbrojony jest w przenoszone w komorze wewnętrznej do sześciu pocisków powietrze-powietrze krótkiego i dalekiego zasięgu (prawdopodobnie PL-9, PL-12C/D, PL15 i PL-21) i dwa pociski powietrze-powietrze krótkiego zasięgu, podwieszane w komorach bocznych kadłuba.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.