Geopolityka

Brytyjskie okręty podwodne będą tylko w Szkocji

Dwa ostatnie okręty podwodne typu Trafalgar zostaną już niedługo przebazowane z Anglii do Szkocji – fot. US Navy
Dwa ostatnie okręty podwodne typu Trafalgar zostaną już niedługo przebazowane z Anglii do Szkocji – fot. US Navy

Brytyjczycy podjęli decyzję, że od 2020 r. wszystkie jedenaście okrętów podwodnych będzie stacjonowało tylko w bazie morskiej HMNB „Clyde” w Szkocji.

O nowej decyzji organizacyjnej powiadomił osobiście brytyjski sekretarz obrony Michael Fallon. Na przygotowanie bazy Clyde do przyjęcia wszystkich okrętów podwodnych przyznano na obecnym etapie około 4 mln funtów. Do tej kwoty trzeba będzie jeszcze doliczyć budowę w Szkocji nowej szkoły dla podwodników. Decyzja o jej sfinansowaniu ma zapaść jeszcze w tym tygodniu. Jeżeli kosztorys zostanie zaakceptowany to prace nad ośrodkiem szkoleniowym załóg okrętów podwodnych rozpoczną się jeszcze w tym roku. Plany zakładają, że szkoła ma ruszyć w 2022 r. Ma ona zapewnić przygotowanie akademickie i techniczne zarówno dla załóg uderzeniowych, atomowych okrętów podwodnych typu Astute, jak i przyszłych boomerów typu Dreadnought.

Do 2019 r., do Clyde ma zostać dodatkowo przebazowane centrum treningowe ratownictwa okrętów podwodnych (Submarine Escape Rescue Abandonment and Survivability Training), które obecnie znajduje się w hrabstwie Hampshire w Anglii.

Ogólne koszty stworzenia nowoczesnej bazy okrętów podwodnych w Szkocji mają przekroczyć nawet 1,3 miliarda funtów. Ma to nie tylko zwiększyć możliwości brytyjskiej marynarki wojennej, ale również zabezpieczyć wiele miejsc pracy dla miejscowej ludności.

W 2020 r., a więc w momencie, gdy wszystkie okręty podwodne Wielkiej Brytanii znajdą się w Clyde, liczba zatrudnionych tam osób zwiększy się z 6800 do 8200. Takie scentralizowanie floty podwodnej ma również poprawić sytuacje samych podwodników, którzy będą mogli się osiedlić w jednym miejscu i nie będą musieli podróżować do miejsca służby przebywając często kilkaset kilometrów.

Zmiany spowodują jednocześnie likwidację dwóch ośrodków szkoleniowych HMS „Sultan” w Gosport koło Plymouth w Anglii (centrum dla specjalistów technicznych) i HMS „Raleigh” w Torpoint koło Portsmouth w Anglii (centrum szkoleniowe załóg okrętów podwodnych). Tak więc to, co ma uprościć życie ludzi służących na okrętach podwodnych znacząco utrudni służbę personelu w obecnie istniejących centrach treningowych.

Brytyjczycy opublikowali w miarę dokładny harmonogram modernizacji infrastruktury swojej floty podwodnej. W pierwszej kolejności, w latach 2019-2020, ze swojej obecnej bazy w Devonport (koło Plymouth) do Clyde, mają zostać przebazowane dwa ostatnie, uderzeniowe okręty podwodne typu Trafalgar: HMS „Talent” i HMS „Triumph”. Zgodnie z planem jednostki te mają zostać wycofane ze służby w 2021 r. (HMS „Talent”) i w 2022 r. (HMS „Triumph”).

Do 2024 r. mają do Clyde przypłynąć cztery obecnie budowane, uderzeniowe okręty podwodne o napędzie atomowym typu Astute zwiększając ich liczbę do siedmiu (trzy pierwsze okręty tego typu zostały oddane w 2010, 2013 i 2016 r.). To właśnie one mają zastąpić ostatnie utrzymywane jeszcze jednostki typu Trafalgar.

Wszystkie te okręty dołączą do stacjonujących od dawna w Clyde czterech strategicznych okrętów podwodnych z rakietami balistycznymi typu Vanguard, które po 2030 r. mają zostać zastąpiono przez cztery nowe boomery typu Dreadnought.

By uspokoić opinie publiczną, w tym przede wszystkim ekologów, rząd brytyjski wyraźnie zaznacza, że powiększona baza Clyde otrzyma również zupełnie nowy, zgodny ze standardami szkockimi i brytyjskimi, system oczyszczania ścieków (do 2020 r.) oraz nowy system neutralizacji i gospodarowania materiałami radioaktywnymi (do 2024 r.).

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.