Reklama

Polityka obronna

"Brudna bomba" w Warszawie. Służby prowadzą symulację

Fot. Policja.pl
Fot. Policja.pl

Bogusław Rąpała z biura ministra koordynatora służb specjalnych poinformował o przeprowadzeniu w sobotę w Warszawie symulacji użycia tzw. brudnej bomby - materiału wybuchowego i substancji chemicznej w ramach ćwiczeń „CBRN – Shield 2017.

Rąpała podał, że przy organizowaniu tego typu ćwiczeń w warunkach zbliżonych do realnego zagrożenia chodzi o sprawdzenie koordynacji i współdziałania wszystkich służb oraz doskonalenia obowiązujących procedur. Ujawniono, że w ćwiczeniu brały udział ABW, policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe, sanepid, stołeczne służby bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego, prywatna firma kurierska i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

"Podczas ćwiczeń służby testowały mobilne rozwiązania umożliwiające wykrywanie czynników chemicznych, biologicznych, promieniotwórczych i nuklearnych oraz materiałów wybuchowych" - podał Rąpała. W praktyce sprawdzono użycie podręcznych detektorów, przenośnych analizatorów, kompaktowych urządzeń pozwalających identyfikować substancje chemiczne. W sobotę w użyciu były też testy diagnostyczne, systemy do pobierania i transportu próbek, środki ochrony indywidualnej funkcjonariuszy, systemy dekontaminacyjne. Sprawdzano też systemy łączności pomiędzy służbami.

"Istotnym elementem ćwiczeń było sprawdzenie procedur obowiązujących w punktach dystrybucji korespondencji kurierskiej" - zaznaczył Rąpała. Ćwiczenia trwały w sobotę na warszawskim Ursynowie. Policja, straż pożarna i inne służby sprawdzały samochód firmy kurierskiej. Policja i straż nie wiedziały o tym, że interwencja na Ursynowie była elementem ćwiczeń - mówił w sobotę rzecznik stołecznej policji Mariusz Mrozek.

W sobotę TVPInfo podało informację, że pracownik firmy kurierskiej po powrocie do bazy poinformował, że się źle czuje. W samochodzie, którym jeździł, znaleziono przesyłkę, z której wydobywała się niezidentyfikowana substancja. Na miejsce przyjechali policjanci i strażacy.

Ćwiczenia przeprowadzono w ramach projektu "Podwaliny pod krajowe strategie reagowania na zdarzenia CBRN (zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych, nuklearnych i z użyciem materiałów wybuchowych -przyp.red.)". Były współfinansowane z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-14.

PAP - mini

Reklama

Komentarze (1)

  1. Maario37

    Wszystko super, ćwiczeń powinno być jak najwięcej. Tylko czy my sami głupich ćwiczen nie potrafimy sfinansować??? Gdyby nie Norwegowie z ich Norweskim Mechanizmem Finansowania to by ich nie było, bo z całym szacunkiem o innych cwiczeniach ostatnio nie słyszałem. Niech MON i służby sprawdzą czy może nie ma jakichś funduszy europejskich, trzeba by tylko wniosek złożyć...

Reklama