Brazylia i Azerbejdżan opracują wspólnie nową rakietę przeciwpancerną

24 marca 2015, 10:21
ALAC
Fot. GESPI

Brazylia i Azerbejdżan chcą wspólnie opracować nową rakietę przeciwpancerną. Powstanie ona prawdopodobnie na bazie wyrzutni ALAC (Arma Leve Anticarro) – czyli wersji licencyjnej systemu Saab AT-4. A to może oznaczać, że do tego uzbrojenia uzyskają również szeroki dostęp Rosjanie.

O prowadzonych negocjacjach poinformował azerski minister obrony Jawer Amałow. Ujawnił, on że Azerbejdżan chce współpracować w sprawie nowego pocisku przeciwpancernego z brazylijską firmą GESPI - producentem zestawu ALAC. Celem jest uzyskanie dostępu do nowoczesnego, jednorazowego zestawu przeciwpancernego.

GESPI to prywatna firma, która wcześniej zajmowała się produkcją przede wszystkim części lotniczych, a także naprawą i konserwacją silników statków powietrznych. Od kilku lat zwiększa jednak swoją ofertę w dziedzinie obronności (jeżeli chodzi np. o systemy bezpieczeństwa, systemy elektroniczne amunicję, a w tym rakiety).

Jednym z jej ważnych produktów jest jednorazowy zestaw przeciwpancerny ALAC. Pod koniec 2014 r. były prowadzone negocjacje z przynajmniej siedmioma potencjalnymi nabywcami tego systemu (w tym z czterema krajami afrykańskimi i jednym azjatyckim). Teraz okazało się, że jest to m.in. Azerbejdżan. Sprawa jest o tyle drażliwa, że po uruchomieniu produkcji seryjnej Azerowie mogą zaopatrywać w nowe uzbrojenie również rosyjska armię.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
Reklama
magazynier
wtorek, 24 marca 2015, 13:30

Coś dla naszych drużyn strzeleckich. Na początek 50 tysięcy sztuk. I milion granatów. Zamiast Patriotów. I zobaczymy czy nas ruszą?

zxcv
wtorek, 24 marca 2015, 14:27

Uwielbiam te plany zakupowe:) Tylko dlaczego jedynie 50 tys sztuk? Po jednej na dwie osoby? Lepiej od razu po dwie wyrzutnie na głowę jak w Call of Duty!

oko sokole
wtorek, 24 marca 2015, 11:39

Oczywista sprawa że Rosjanie będą mieli technologie AT-4 jak azerowie dostaną te rakiety.

rudi
wtorek, 24 marca 2015, 11:35

jaki problem, nałoży się sankcje na Brazylie i Azerbejdżan.... Naprawdę czy ta codzienna propaganda Wam się nie nudzi ? Żeby przynajmniej była inteligentna.... Sugerowanie że Rosjanie tylko czekają żeby kupić "super nowoczesny" granatnik prod. brazylijsko-azerskiej jest po prostu śmieszne.

podbipięta
wtorek, 24 marca 2015, 21:49

E tam. Akurat Moskale to posiadają lepsze rgppanc od tych osiem czwórek.Też mi kaliber...

Krzysiek
wtorek, 24 marca 2015, 11:03

Po co Rosjanie mieliby to kopiować skoro Korniet m i Korniet EM należą do światowej czołówki PPK, a przez wielu uważane są za najlepsze. Wspomnę chociażby o przebijalnosci dochodzącej do 1400 RHA. Kopiowanie gorszego jest nonsensem.

Podbipięta
wtorek, 24 marca 2015, 21:59

Nie porównuj Wasze ppk do rgppnc.A ta przebijalność Korneta to bujda.Podobnie jak zachodnich PPK..Poczytaj pan analizy.Ale wpierw je pan znajdż.

Podbipięta
wtorek, 24 marca 2015, 11:03

Brak nowoczesnego granatnika ppanc w WP to skandal .Brak jakichkolwiek decyzji w sprawie wdrożenia onego /w związku z wojną na Ukrainie/ to sabotaż. .I to najdelikatniejsze słowa jakie mogą tu paść.

sensei
wtorek, 24 marca 2015, 19:34

a dlaczego Rosja miałaby wejść w posiadanie technologii od Azerów?W konflikcie między Armenią a Azerbejdżanem o Górski Karabach Rosja jest sojusznikiem Ormian.Azerowie nie mają interesu w tym żeby przekazywać plany skutecznej broni, sojusznikom swojego wroga

podbipięta
wtorek, 24 marca 2015, 21:54

Ejże.Oni przy Mochach to mają tyle do gadania co byś pan miał za sowieckiej okupacji na Kresach. Maja nawet w Azerbejdżanie radar antybalistyczny.

jang
środa, 25 marca 2015, 00:30

sensei -słuszna uwaga .Azerowie to najpewniej następny cel p Putina.Tyle ,ze mu ostatnio i Kazachowie i Białorusini brykają.No i do super banku AIIB Chiny zaprosiły sforę państw z Europy i świata zachodniego a adresu na Kreml jakoś zapomniały....Bałaganiarze..

Tweets Defence24