Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Brazylia i Azerbejdżan opracują wspólnie nową rakietę przeciwpancerną

Fot. GESPI
Fot. GESPI

Brazylia i Azerbejdżan chcą wspólnie opracować nową rakietę przeciwpancerną. Powstanie ona prawdopodobnie na bazie wyrzutni ALAC (Arma Leve Anticarro) – czyli wersji licencyjnej systemu Saab AT-4. A to może oznaczać, że do tego uzbrojenia uzyskają również szeroki dostęp Rosjanie.

O prowadzonych negocjacjach poinformował azerski minister obrony Jawer Amałow. Ujawnił, on że Azerbejdżan chce współpracować w sprawie nowego pocisku przeciwpancernego z brazylijską firmą GESPI - producentem zestawu ALAC. Celem jest uzyskanie dostępu do nowoczesnego, jednorazowego zestawu przeciwpancernego.

GESPI to prywatna firma, która wcześniej zajmowała się produkcją przede wszystkim części lotniczych, a także naprawą i konserwacją silników statków powietrznych. Od kilku lat zwiększa jednak swoją ofertę w dziedzinie obronności (jeżeli chodzi np. o systemy bezpieczeństwa, systemy elektroniczne amunicję, a w tym rakiety).

Jednym z jej ważnych produktów jest jednorazowy zestaw przeciwpancerny ALAC. Pod koniec 2014 r. były prowadzone negocjacje z przynajmniej siedmioma potencjalnymi nabywcami tego systemu (w tym z czterema krajami afrykańskimi i jednym azjatyckim). Teraz okazało się, że jest to m.in. Azerbejdżan. Sprawa jest o tyle drażliwa, że po uruchomieniu produkcji seryjnej Azerowie mogą zaopatrywać w nowe uzbrojenie również rosyjska armię.

Reklama

Komentarze (8)

  1. jang

    sensei -słuszna uwaga .Azerowie to najpewniej następny cel p Putina.Tyle ,ze mu ostatnio i Kazachowie i Białorusini brykają.No i do super banku AIIB Chiny zaprosiły sforę państw z Europy i świata zachodniego a adresu na Kreml jakoś zapomniały....Bałaganiarze..

  2. Krzysiek

    Po co Rosjanie mieliby to kopiować skoro Korniet m i Korniet EM należą do światowej czołówki PPK, a przez wielu uważane są za najlepsze. Wspomnę chociażby o przebijalnosci dochodzącej do 1400 RHA. Kopiowanie gorszego jest nonsensem.

    1. Podbipięta

      Nie porównuj Wasze ppk do rgppnc.A ta przebijalność Korneta to bujda.Podobnie jak zachodnich PPK..Poczytaj pan analizy.Ale wpierw je pan znajdż.

  3. sensei

    a dlaczego Rosja miałaby wejść w posiadanie technologii od Azerów?W konflikcie między Armenią a Azerbejdżanem o Górski Karabach Rosja jest sojusznikiem Ormian.Azerowie nie mają interesu w tym żeby przekazywać plany skutecznej broni, sojusznikom swojego wroga

    1. podbipięta

      Ejże.Oni przy Mochach to mają tyle do gadania co byś pan miał za sowieckiej okupacji na Kresach. Maja nawet w Azerbejdżanie radar antybalistyczny.

  4. podbipięta

    E tam. Akurat Moskale to posiadają lepsze rgppanc od tych osiem czwórek.Też mi kaliber...

  5. magazynier

    Coś dla naszych drużyn strzeleckich. Na początek 50 tysięcy sztuk. I milion granatów. Zamiast Patriotów. I zobaczymy czy nas ruszą?

    1. zxcv

      Uwielbiam te plany zakupowe:) Tylko dlaczego jedynie 50 tys sztuk? Po jednej na dwie osoby? Lepiej od razu po dwie wyrzutnie na głowę jak w Call of Duty!

  6. oko sokole

    Oczywista sprawa że Rosjanie będą mieli technologie AT-4 jak azerowie dostaną te rakiety.

  7. rudi

    jaki problem, nałoży się sankcje na Brazylie i Azerbejdżan.... Naprawdę czy ta codzienna propaganda Wam się nie nudzi ? Żeby przynajmniej była inteligentna.... Sugerowanie że Rosjanie tylko czekają żeby kupić "super nowoczesny" granatnik prod. brazylijsko-azerskiej jest po prostu śmieszne.

  8. Podbipięta

    Brak nowoczesnego granatnika ppanc w WP to skandal .Brak jakichkolwiek decyzji w sprawie wdrożenia onego /w związku z wojną na Ukrainie/ to sabotaż. .I to najdelikatniejsze słowa jakie mogą tu paść.

Reklama