Bosak: Polska zasługuje na sprawną Marynarkę Wojenną

29 maja 2020, 15:00
q3dih6_DSC1059
Fot. M.Dura

Polska zasługuje na sprawną, prawidłowo wyposażoną Marynarkę Wojenną — powiedział w piątek w Gdańsku kandydat Konfederacji na prezydenta, poseł Krzysztof Bosak. Zaapelował do rządu i prezydenta Andrzeja Dudy o działania w celu odbudowy polskich sił morskich.

"Jesteśmy dziś w Gdańsku po to, żeby przypomnieć, że Polska zasługuje na sprawną, dobrą, prawidłowo wyposażoną Marynarkę Wojenną. 100 lat temu miały miejsce zaślubiny Polski z morzem. Generał Józef Haller, narodowiec, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej dokonał tej ceremonii. Dziś przypominamy o tym fakcie. Dziś również zwracamy uwagę na fakt, że ustanowiony program modernizacji technicznej Sił Zbrojnych z 2017 r., który przewidywał budowę ponad 30 jednostek, nie został zrealizowany nawet w 15 procentach. Niestety, to jest dramat" - mówił na konferencji prasowej przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców polityk Konfederacji.

Jego zdaniem, w kwestii Marynarki Wojennej "zapowiedzi gonią zapowiedzi". "Kolejne rządy wymyślają głównie kolejne programy pracy studyjnych. Większość prac nigdy nie przechodzi do etapu wdrożeniowego, nie wchodzi na produkcję. I w ten sposób nasza Marynarka Wojenna jest prawdopodobnie najbardziej zdekapitalizowanym rodzajem Sił Zbrojnych" - uważa Bosak.

"Chciałbym wezwać rząd i prezydenta do aktywnego działania w tym obszarze. Dlatego, że przedstawiona przez prezydenta strategia bezpieczeństwa nie uwzględnia w wystarczająco szczegółowym stopniu problematyki związanej z bardzo strategicznymi interesami naszego państwa: problematyki ochrony szlaków morskich, ochrony portów, naszych wód terytorialnych. Przypomnijmy, że aż 30 procent naszego handlu zagranicznego odbywa się drogą morską (...) Powinniśmy dobrze wyposażyć Marynarkę Wojenną. Powinniśmy zwiększyć nakłady i przestać skupiać się na zapowiedziach. Powinniśmy uzyskać zdolność operacyjną dla polskiej Marynarki Wojennej przekraczającą 12 tysięcy mil morskich" - powiedział kandydat Konfederacji. Jego zdaniem, należy "jednoznacznie położyć akcent na politykę obronną w obszarze polityki morskiej".

"Tego nie ma, ponieważ politycy uważają, że pilniejsze są sprawy związane z lotnictwem, wojskami lądowymi, a wody morskie, szlaki komunikacyjne, flota handlowa, porty morskie, to wszystko ochroni się samo. Nie możemy w taki sposób podchodzić do tych rzeczy. Apeluję o zmianę tej polityki. Marynarka Wojenna musi zostać odbudowana. Ta tematyka musi wreszcie być potraktowana poważnie. Polska, mając dostęp do morza, może uczestniczyć w polityce międzynarodowej i wykorzystywać jednostki nie tylko do ochrony naszych wód w basenie Morza Bałtyckiego. Mieliśmy takie przykłady w ostatnich latach jak kwestia kryzysu imigracyjnego, problem piractwa, różnego rodzaju problemy przemytnicze" - ocenił Bosak. Kandydat Konfederacji na prezydenta przyznał, że wizyta w Gdańsku jest pierwszym jego wyjazdem poza Warszawę od wybuchu pandemii koronawirusa w kraju. Polityk spędzi w Trójmieście trzy dni.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 41
Reklama
Tołstoj
wtorek, 2 czerwca 2020, 20:43

Mnie ciekawi, z czego Bosak utrzymywał się przez kilka lat, jak nie był w polityce. Z jego zeznania podatkowego wynika, że przez kilka lat nie zarabiał. Brat go utrzymywał... ?

zeus89
poniedziałek, 1 czerwca 2020, 12:41

To powiedział: Polska zasługuje na marynarkę, na lotnictwo, na wojska pancerne, na wojska lądowe, i na PKB na mieszkańca rzędu 1mln pln rocznie,

Ekonom
niedziela, 31 maja 2020, 17:54

Dodam jeszcze, że Polska zasługuje na PKB takie jakie mają Niemcy. I niech Bosak powie co zrobi w tym kierunku.

gegroza
niedziela, 31 maja 2020, 12:56

Dla tych, którzy mowią ze to słowa. A co ma być skoro nie rządzi ? Zostają tylko słowa. Inna sprawa jak by to wyglądało, gdyby rządził.

chateaux
poniedziałek, 1 czerwca 2020, 02:23

Każdy mówi że Polska zasługuje na marynarkę wojenną. Przestaje jednak mówić, gdy zaczyna rządzić.

Listopadowy Kurzy Jastrząb
niedziela, 31 maja 2020, 08:35

Ok, podpisuję się pod tym hasłem, ale nie zmienia to faktu, iż są to tylko słowa i jak w wypadku większości polityków - słowami pozostają. Nihil novi...

mhmm
niedziela, 31 maja 2020, 00:25

troszke to wszystko paranoja: rozwiazanie proste - przetarg na dwie nowe fregaty uzywane przez panstwa oscienne na Bałtyku np. niemieckie rakietowe k130, a nastepnie transfer technologii i produkcja kilku kolejnych w zakladach Polsce dla MW, a nastepnie na eksport. zamowienie dwoch nowoczesnych okretow podwodnych w dlugim kredycie np. na polowe przewidywanego czasu ich uzytkowania z opcja na trzeci. i starczy w kontekscie broni mogacej dzialac w kategorii ofensywnej. o czym tutaj gadac????

chateaux
poniedziałek, 1 czerwca 2020, 02:25

O tak, nie ma to jak skup używanego złomu za złotówkę. Od lat polską specjalność. Kraje zachodnie musza słono płacić za złomowanie. A po co, skoro Polakom moga oddać bez kosztow i jeszcze złotówkę zarobić.

say69mat
sobota, 30 maja 2020, 23:03

??? Kowalski zasługuje na sprawny samochód ;)))

gegroza
sobota, 30 maja 2020, 22:11

Dobrze prawi ale Polacy nie mają pojęcia o morzu co wychodzi takze na tym portalu. Generalnie bardzo pozytywnie Bosak zaskakuje jak i cała Konfederacja. Jest w końcu na kogo głosować.

mficd
sobota, 30 maja 2020, 23:25

tiaaaa, Polska zasługuje na różne rzeczy, nie tylko na MW. Takie bzdety to ja mogę mówić 1000x dziennie, tylko co z tego? Gadanina paplanina i nic poza tym. Zero konkretów.

Pisposldpslfan
poniedziałek, 1 czerwca 2020, 11:12

A może reszta kandydatów według ciebie mficd sypie konkretami co do MW? Bo ja od kandydatów jedynie slysze o wolnych sądach, konstytucji i konieczności odsunięcia pis od wladzy... Oraz z drugiej strony czego to my nie dokonalismy, jak wspaniale nam sie zyje i ze 500+ i emerytury nie zostana zabrane...

luki
sobota, 30 maja 2020, 18:46

Heh, zapomniał dodać, że chodzi mu o prywatną Marynarkę Wojenną ;)

ROTFL
sobota, 30 maja 2020, 17:51

Krzysiu, w krajach anglosaskich jest znany wspolczynnik 'buck to bang' - czyli efektywnosci inwestycji zbrojeniowej. W skrocie - jaki skutek da wydanie danej sumy dla obronnosci / sily odstraszania kraju. Marynarka na Baltyku powiedzmy sobie jakie ma funkcje? Odstraszanie desantowcow? NSM robi to lepiej.

asf
sobota, 30 maja 2020, 20:01

Ręce opadają. Pisałem to już wiele razy, ale powtórzę: Marynarka Wojenna ma kluczowe znaczenie jeśli Polska na poważnie myśli o dywersyfikacji dostaw węglowodorów i uniezależnieniu się od Rosji. Gdy już zostanie zrealizowany BalticPipe, to czymś trzeba doglądać tej rury, czy aby nikt niepożądany tam nie majstruje. Czymś też trzeba pilnować podejścia do Gazoportu. Kilka lat temu Szwedzie ganiali za "niezidentyfikowanym" miniaturowym okrętem podwodnym w okolicach Sztokholmu. Czy chciałbyś, aby coś takiego się wynurzyło pośrodku Gazoportu? A co z przeciwdziałaniem innym wrogim aktom działań hybrydowych poniżej progu wojny? Marynarka Wojenna zajmuje się też ratownictwem na morzu. Przydałoby się również mieć zdolności do neutralizacji broni masowego rażenia, w tym do zalegających na dnie Bałtyku składowisk tego typu broni jeszcze z czasów II wojny światowej. Przydałoby się mieć również ze dwa większe okręty pełno oceaniczne do wykonywania działań w ramach NATO. Jak więc widzisz tylko w czasie pokoju Marynarka Wojenna ma pełno zadań do wykonywania, w celu zabezpieczenia polskiego interesu narodowego.

Prawdomówna
sobota, 30 maja 2020, 16:49

Hahahaha, goły Bosak, który udaje wolontariusza za grubą kasę, przekonuje do tego, żeby nie płacić podatków. I ciekawa jestem skąd weźmie na tą modernizację? Z pustego i Salomon nie naleje...

Sidematic
sobota, 30 maja 2020, 19:25

Bogactwo państwa w żaden sposób nie bierze się z podatku dochodowego. Przykładowo przychód brutto z tytułu PIT w Polsce to około 38 mld pln. Utrzymanie aparatu fiskalnego (80% zajęć jest związana z rozliczaniem i sprawdzaniem PIT) to ponad 30 mld PLN. Jednocześnie mamy jedne z najwyższych, najbardziej skomplikowanych i najbardziej odstręczających od podejmowania działalności podatki na świecie. Gdyby całkowicie zlikwidować podatki dochodowe jednocześnie zmniejszając aparat fiskalny o 50% to biorąc pod uwagę wzrost przedsiębiorczości, zmniejszenie czarnej strefy wyszlibyśmy na to samo a zaufanie obywatela do państwa byłoby o wiele większe niż w państwie socjalistyczno-opresyjnym w jakim żyjemy.

chateaux
sobota, 30 maja 2020, 23:04

Tak, zlikwidowac podarki, to wplywy budzetowe same przyjda. W drodze zbiorek charytatywnych.

EUropa
sobota, 30 maja 2020, 23:02

Polska ma jedne z najwyzszych podatkow na swiecie??? Pierwsze slysze i chuba o innej Polsce mowimy! Polska stosuje dumpingowa stawke w podatku CIT a podatki PIT sa na niewiarygodnie smiesznym poziomie(18 i 32% a do tego mozliwosc liniowego19%) - mowimy o podatku dla srednio i lepiej zarabiajacych czyli tych grupach, ktore na calym swiecie odprowadzaja 80% podatku PIT! Zanim jeden z drugim zaczyna zawsze pisac o najwyzszych podatkach na swiecie w Polsce to moze by chociaz sprawdzil jak sprawa wyglada w innych krajach!

Kamil
niedziela, 31 maja 2020, 16:43

W średniowieczu płacili wszyscy równo 20% i na wszystko starczało (dziesięcina dla państwa i kościoła). Dziś dajemy dużo więcej i jeszcze nas zadłużają.

marian
niedziela, 31 maja 2020, 15:53

To może najpierw zacznijmy od kwoty wolnej od podatku od której w innych krajach dopiero zaczyna się płacić podatek dochodowy. Ja mogę np. płacić sobie i 90% podatku, jeżeli kwotę wolną będę miał milion złotych. Oczywiście przejaskrawiam, ale tylko dla zobrazowania tematu.

easyrider
sobota, 30 maja 2020, 14:22

Bardzo odkrywcze. A ktoś nie zasługuje? Pozostaje tylko kwestia ustawienia priorytetów ale to już tylko drobny detal. Do czasu kiedy nie trzeba podejmować realnych decyzji.

MK
sobota, 30 maja 2020, 13:25

Zarówno Pan Krzysztof Bosak, jak i Konfederacja to bardzo pozytywne zaskoczenie. Mówią zdroworozsądkowo i rzeczowo. Nie sądziłem, że to kiedykolwiek napiszę, ale tak! - w wyborach prezydenckich zagłosuję na Pana Krzysztofa Bosaka.

KAR
sobota, 30 maja 2020, 12:23

To co Krzysztof Bosak wypracuje dla całej KONFEDERACJI - zaowocuje w przyszłości. To typowa wartość dodana.

Koba
sobota, 30 maja 2020, 12:22

Polska zasługuje na marynarkę wojenną, wojska pancerne, lotnictwo itd.. Mówić można dużo, ale dobrze byłoby wskazać na kierunek postępowania i konkretną ścieżkę finansowania. Krótko mówiąc - konkretny plan, a nie kampanię ogólnikową wyborczą.

Ech
sobota, 30 maja 2020, 02:10

Jetem trszke uprzedzny do prawicy i narodowcow (jako ideii) ale..trzeba przyznac ze obiektrwnie po przejzeniu ich programu jednak maja sporo racji. Napewno w Bosaku podoba mi sie ze mowil o traktowniu USa jako sojusznika ale nie jako wasal tylko bardziej zgodnie z naszymi celami.

Hejka
piątek, 29 maja 2020, 23:58

W rankingu uczelni na Świecie, polskie uczelnie plasują się poniżej 600 miejsca (uniwerki) a politechniki poniżej pierwszego tysiąca. Korporacje studenckie (nie tylko te z przedwojenną tradycją) starają się jak tylko potrafią aby na polskich uczelniach polscy studenci... no i oczywiście o genialnych inżynierach marzymy (bo przecież nie takie cuda na tym Świecie się zdarzają), którzy ramię w ramię z błyskotliwymi finansistami opracują i wdrożą innowacyjny projekt fregaty, który sam siebie sfinansuje (inżynieria finansowa) bo będzie go chciała kupić co druga armia. Jak odwołanie się do siły wyższej (marzenia) nic jednak nie da, to może przetarg i błyskotliwy finansista biegły w inżynierii finansowej (100 letnie obligacje miast nadmorskich zabezpieczone Wyspą Wolin) i mamy zabezpieczone środki na kilka fregat produkcji europejskiej. I proszę, oto na redzie stoi kilka nowiutkich polskich fregat. Jakieś inne pomysły? Może Pan poseł Krzysztof Bosak?

Ammo
piątek, 29 maja 2020, 22:52

Podoba mi się postawa i kompetencja Pana Krzysztofa. Jeśli chodzi o sprawę morską to oczywiście można się spierać jakie jednostki są potrzebne i na jakie odległości operacyjne, ale z pewnością nie można odmówić słuszności stwierdzeniu, że to co się dzieje w MW to dramat. To jest dramat, ale pamiętajmy że ten dramat nie stworzył się sam. Ktoś za to odpowiada, ktoś podejmował decyzje, ktoś w tym czasie rządził. Pamiętajmy o tym w nadchodzących wyborach.

Lelum wypolerum
niedziela, 31 maja 2020, 10:25

Ammo chyba zapominasz o poprzednich rządach

dsfjlkdsjfkdjf
sobota, 30 maja 2020, 21:52

Dramat się tworzył przez ok 30 lat (o ile nie przez 50), kto w takim razie za to odpowiada?

Pisposldpslfan
poniedziałek, 1 czerwca 2020, 11:17

Odpowiedz na to pytanie jest prosta - wszyscy rządzący od 89 po dziś dzień praz wszyscy ich wyborcy.

atat
piątek, 29 maja 2020, 18:22

Do czasu uporania się z zapóźnieniami sprzętowymi innych RSZ, tj. na jakieś 20 lat, MW można rozwiązać. Musimy myśleć o obronie Warszawy, nie o misjach na Morzu Południowochińskim.

gegroza
sobota, 30 maja 2020, 22:09

Na czas pokoju MW to najważniejsze siły zbrojne.

Orthodox
sobota, 30 maja 2020, 15:47

Całkowita likwidacja to oczywiście absurd, ale funkcjonowanie w ograniczonej formie trzech- czterech patrolowców t. Ślązak (z możliwością stopniowego dozbrajania), trzech trałowców i dwóch- trzech op. jest jak najbardziej realne. Rakiety z kutrów rakietowych wcrazie ich wycofania powinny trafić na Ślązaki lub na ląd.

Jabadabadu
piątek, 29 maja 2020, 21:17

Myślisz chyba o którejś z Warszaw znajdujących się w USA, bo tej znad Wisły nie mamy czym bronić.

prawo i pięść
piątek, 29 maja 2020, 17:22

Jeśli już używamy tego typu argumentów, to Polska zasługuje także na bazę wojskową na księżycu.

12345
piątek, 29 maja 2020, 17:15

Ja to myślę, że oni celowo (SLD, Pis, Po, PSL) uwalili Marynarkę Wojenną, bo dobrze wiedzą, że w razie W, to wszystkie nasze okręty zostaną zniszczone w pół godziny za pomocą Iskanderów (drugie Pearl Harbour). Może to i dobrze, że nie będzie Marynarki Wojennej. Lepiej zainwestować w WL, SP, WS i WOT. A jeśli chodzi o Marynarkę Wojenną, to trzeba wszystko co mamy jak najszybciej wycofać i kupić 4 okręty podwodne, 4 korwety rakietowe, 10 kutrów rakietowych i mamy jeszcze Ślązaka, więc to powinno starczyć, holowniki są nowe. Oprócz tego, przydałyby się 2 kolejne nadbrzeżne dywizjony rakietowe z rakietami NSM o zwiększonym zasięgu.

oskarm
poniedziałek, 1 czerwca 2020, 13:22

@12345 - najpierw piszesz, że cała marynarkę w 30 minut zniszczą Iskandery a później proponujesz 4 korwety rakietowe, 10 kutrów rakietowych, które nie mają jak się bronić przed Iskanderami! Gdzie tu logika? Dzisiaj budowane okręty mogą się spokojnie bronic przed Iskanderami, ale są to fregaty z silną OPL lub niszczyciele.

xlcvjxklvjkcxljvkc
sobota, 30 maja 2020, 21:55

Przydałoby by się przede wszystkim, żeby NDRy mogły wykonywać także lądowe zadania ogniowe, co oznacza, że trzeba by je było dodatkowo wyposażyć w tanie rakiety lądowe.

Ammo
piątek, 29 maja 2020, 22:56

Chciałbym tylko zauważyć, że zaprzeczasz sam sobie. Raz piszesz, że "może to i dobrze, że nie będzie Marynarki Wojennej", a dwa zdania później: "kupić 4 okręty podwodne, 4 korwety rakietowe, 10 kutrów rakietowych i mamy jeszcze Ślązaka, więc to powinno starczyć"... Zdecyduj się.

Karkoszka
piątek, 29 maja 2020, 21:20

Dołożył bym do tego jedną, jedyną rzecz: rząd polski (nie w Polsce) czyli taki, który dba o rozwój i obronę kraju. Jak dotąd (a minęło 30 lat) w tym zakresie stan wynosi ZERO.

Tweets Defence24