Reklama

Polityka obronna

BOR organizuje ćwiczenia dla antyterrorystów

  • System Wisła ma w Wojsku Polskim zastąpić m.in. zmodernizowane zestawy Newa. Fot. 1brop.wp.mil.pl
    System Wisła ma w Wojsku Polskim zastąpić m.in. zmodernizowane zestawy Newa. Fot. 1brop.wp.mil.pl
  • Szef MON Antoni Macierewicz, prezydent Andrzej Duda i gen. bryg. Jarosław Kraszewski, 1 marca 2016 r., fot. Andrzej Hrechorowicz/prezydent.pl
    Szef MON Antoni Macierewicz, prezydent Andrzej Duda i gen. bryg. Jarosław Kraszewski, 1 marca 2016 r., fot. Andrzej Hrechorowicz/prezydent.pl

W ramach przygotowań do lipcowego Szczytu NATO w Warszawie Biuro Ochrony Rządu organizuje szkolenia zgrywające dla jednostek własnych oraz Biura Operacji Antyterrorystycznego (BOA) KGP i Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej.

Przez ostatnie dwa miesiące służby, których zadaniem będzie ochrona Szczytu NATO w Warszawie, uczestniczą w warsztatach zgrywających organizowanych przez Centrum Szkolenia i Doskonalenia Zawodowego BOR. W tym okresie odbyło się kilka cykli szkoleniowych, w których brali udział funkcjonariusze Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP i żołnierze Oddziału Specjalnego ŻW Warszawa, wykonujący zadania w ramach Grup Wsparcia Taktycznego (GWT) i Zespołów Obserwacyjno-Meldunkowych (ZOM).

Czytaj także: Antyterroryści ćwiczą w centrum Warszawy. Szkolenie przed szczytem NATO i ŚDM.

Jak podaje rzeczniczka prasowya BOR, na terenie obiektów szkoleniowych CSiDZ zrealizowany został bogaty program warsztatów podzielonych na bloki tematyczne. Wśród nich strzelania w różnych wariantach, z broni długiej i krótkiej, strzelania sytuacyjne w tzw. „killinghouse” z zastosowaniem amunicji typu FX, a także zajęcia z obserwacji dla ZOM. Blok poświęcony taktyce ochronnej skupiał się przede wszystkim na współdziałaniu grup wsparcia taktycznego i ochrony bezpośredniej podczas realizacji zadań wewnątrz budynków i przemieszczania się transportem ochronnym.

Warsztaty zakończyły się ćwiczeniem zgrywającym, gdzie uczestnicy realizowali scenariusz hipotetycznej operacji ochronnej. Był on jednocześnie testem weryfikującym umiejętności zdobyte podczas poprzednich dni szkoleniowych. Ćwiczące zespoły miały możliwość sprawdzenia swoich zdolności współdziałania podczas poruszania się w kolumnie samochodowej i szykach pieszych.

Czytaj także: Szczyt NATO w Warszawie: MON wprowadzi zakaz zgromadzeń spontanicznych.

Funkcjonariusze i żołnierze mieli też możliwość wykazania swoich umiejętności w sytuacji kryzysowej – w tym przypadku był to wypadek masowy - gdzie poza realizacją zadań służbowych, mieli szansę wykazać swoją sprawność z zakresu ratownictwa taktycznego i pierwszej pomocy.

Reklama

Wideo: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze

    Reklama