Błaszczak: uzbrojone drony Bayraktar TB2 dla wojska. Tureckie myśliwce wkrótce "na straży" Polski

22 maja 2021, 08:44
Bayraktar_TB2_Ground
Fot. Bayhaluk/CC BY-SA 4.0
Reklama

Wynegocjowaliśmy umowę na zakup czterech zestawów, czyli 24 statków powietrznych uzbrojonych w rakiety przeciwpancerne – zapowiedział w Polskim Radiu 24 minister obrony Mariusz Błaszczak, zapowiadając zakup maszyn Bayraktar TB2. Dodał, że wkrótce w Malborku pojawią się tureckie myśliwce F-16, które będą operować w ramach misji Air Policing.

Szef MON dodał, że pierwszy zestaw bezzałogowców znajdzie się w Polsce już w przyszłym roku. Zaznaczył, że umowa obejmuje pakiet logistyczny i szkoleniowy, a także offset dotyczący serwisu, który będzie wykonywało „przedsiębiorstwo wojskowe”. Minister zaznaczył też, że polskie firmy nie produkują bezpilotowców o takiej klasie, które zostają zakupione właśnie teraz. Jeżeli taka broń będzie w ofercie polskiego przemysłu zbrojeniowego, to oczywiście rozważmy taki zakup - przekonywał szef resoru obrony.

Bezzałogowiec Bayraktar TB2 to maszyna taktyczna średniego zasięgu z możliwością przenoszenia uzbrojenia, wpisuje się więc w założenia programu Gryf. Projekt ten przewiduje według dostępnych informacji zakup łącznie 15 zestawów, więc – być może – tureckie drony są traktowane jedynie jako narzędzie do osiągnięcia wstępnej zdolności.

Maszyna ma maksymalną masę startową 650 kg i rozpiętość skrzydeł 12 metrów. Pułap operacyjny do 6750 metrów i zasięg działania 150 km od stanowiska kierowania zapewniają szerokie możliwości użycia operacyjnego. Prędkość przelotowa wynosi 130 km/h a maksymalna ponad 220 km/h. Napęd stanowi pojedynczy silnik tłokowy Rotax 912 o mocy 100 KM ze śmigłem pchającym. Układ płatowca jest dość popularny wśród maszyn tej klasy: zwarty kadłub ze skrzydłami zakończony śmigłem pchającym obejmowanym z obydwu stron przez belki ogonowe połączone statecznikiem w kształcie odwróconej litery „V”.

Uzbrojenie stanowią stanowią kierowane laserowo bomby MAM-L o masie 22,5 kg i lżejsze Bozok oraz MAM-C. Do tej pory Bayraktary zamówiły: Libia, Azerbejdżan, Katar, Maroko i Ukraina. Były używane bojowo w Górskim Karabachu, Syrii i Libii. Minister Błaszczak przypomniał, że dziś podpisana zostanie umowa na pojazdy wsparcia (wozy amunicyjne i warsztaty remontu uzbrojenia) dla modułu ogniowego moździerzy samobieżnych Rak.

W audycji Cafe Armia szef MON mówił też, że wkrótce Turcja dołączy do misji Baltic Air Policing, myśliwce wielozadaniowe F-16 tureckich sił powietrznych będą wykonywać zadania z Malborka. Może to stanowić sygnał szerszego zaangażowania Ankary w inicjatywy wzmocnienia obrony NATO na wschodniej flance, bo niedawno turecki samolot wczesnego ostrzegania E-7 po raz pierwszy wykonywał lot nad Rumunią właśnie w ramach działań Sojuszu Północnoatlantyckiego.

image
Reklama
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 573
Reklama
Paweł
sobota, 6 listopada 2021, 17:59

życie żołnierza powinno być cenne , wtedy broń dadzą mu lepszą by dłużej walczył.Samym patryiotyzmem wojej sie nie wygrywa.

mustafa
sobota, 2 października 2021, 16:07

NIECH POLSKA ZBROJENIÓWKA BUDUJE TURECKIE DRONY BAYRAKTAR TB-2 I INNE O DALEKIM ZASIĘGU.

Seba
sobota, 5 czerwca 2021, 18:34

Te drony są najlepsze w swojej klasie co ostatnio udowodniły w warunkach bojowych. Kupione szybko, bez wieloletniego przetargu (bardzo dobrze, bo nad czym się tutaj zastanawiać, skoro nikt nie oferuje lepszych dronów). Bardzo dobry zakup MON. Chcemy więcej!

Ankici bayeakar
wtorek, 25 maja 2021, 15:18

Super Polska Powinna mieć je już dawno Większe nakłady na nową technologię dronow w polsce

czarno to widzę
poniedziałek, 24 maja 2021, 17:10

1. To dobrze, że kupiliśmy jakieś drony, bo to zawsze jest lepszy wybór niż zakup chińskich kompasów, albo Fordów w chromie. 2. To źle, że znowu kupiliśmy coś z półki i bez offsetu. 3. Dla USA w Europie najważniejszym sojusznikiem były i będą Niemcy, a takie kraje jak Polska są jedynie pionkami w globalnej grze mocarstw. 4. Gdybyśmy zgodzili się na JAMAL II, to nie byłoby NS2 i jeszcze na tranzycie byśmy zarabiali. A tak to będziemy dalej kupować ruski gaz ale od Niemiec [złoża na M.Północnym są na wyczerpaniu] i ruski LNG ale od Amerykanów. Oczywiście płacąc im wysoką prowizję, czyli wyszło jak zawsze...

67
środa, 26 maja 2021, 20:18

C o za bzdury. 1. Gaz kupujemy skropony Lng m.in. od Usa i Kataru i bedziemy ten wolumen powiekszac. Przez Baltic Pipe bedziemy kupowac gaz od Norwegow. Z ruskiego gazu rezygnujemy. 2. Żadnego jamału II w pl nie bedzie. Nie pozwolimy zeby Niemcy i Rosja dogadywały sie nad tranzytem przez nasze terytorium i to za groszowe opłaty tranzytowe. Co do chromów i kompasów warto wspomniec że obecny rząd poza tymi wpadkami duzo robi dla armii po latach rozmontowywania wojska przez PO - drony z turcji, f35, himars patriot. Lepiej jednak narzekać.

Observer
poniedziałek, 24 maja 2021, 16:33

Od Turcji coś kupować? Wstyd

Veritas
czwartek, 10 czerwca 2021, 01:31

Pewnie że wstyd. Sami mamy inżynierów na światowym poziomie ale pracują dla zachodnich koncernów za 4x tyle. Zanim Turków - ściągano ich z całego świata płacąc pieniądze porównywalne z USA czy Niemcami. Więc i mają efekty. Chcesz zaprojektować polskiego drona? Zapłać więcej Polakom niż płacą im zachodnie koncerny ; podejrzewam że drony mielibyśmy lepsze i technologia zostałaby u nas podobnie jak nasze pieniądze z podatków..

Mikas
sobota, 5 czerwca 2021, 18:28

Dlaczego wstyd? Członek NATO, sprzęt wysokiej jakości, sprawdzony. Tylko brać!

Ty
środa, 26 maja 2021, 20:19

A do ruskich to już nie wstyd?

ZZZZ
poniedziałek, 24 maja 2021, 16:08

I jak zwykle u tzw Dobrej Zmiany - bez przetargu, offsetu, bez korzyści dla polskiego przemysłu. Albo tak nisko już upadliśmy pod względem wiedzy i kultury technicznej, że nie potrafimy tak prostych systemów produkować, albo tzw Dobra Zmiana wzięła sobie za cel wykończenie polskiego przemysłu. Jeśli połączyć to z aktywnością ministra edukacji, który stawia na religię, biblistykę oraz historię a za zagrożenie postrzega języki obce to można powiedzieć, że polski system edukacji będzie produkował obywateli, którzy będą potrafili klęczeć, modlić się oraz wierzyć w to, że wyskakiwanie z kasy na rzecz Rydzyka to droga do zbawienia.

KNP
wtorek, 6 lipca 2021, 06:34

Kolejny nowoczesny ???

Mikas
sobota, 5 czerwca 2021, 18:29

Tak, lepszy byłby przetarg ciągnący się przez kilka lat, a później anulowanie przetargu i rozpoczynanie go od nowa. Ile takich akcji przerabialiśmy? Te drony są wysokiej jakości, sprawdzone ostatnio w warunkach bojowych. O co ci człowieku chodzi? Lepsze byłyby jak rozumiem Caracale?

Porucznik
poniedziałek, 24 maja 2021, 15:37

Ciekawe dlaczego polski przemysł musi zrobić BSL wg. STANAG X, STANAG Y a BT2 tego nie musi bo zwyczajnie nie posiada takich implementacji. Czyli nasze musi być super a zagraniczne to już każde. Podobnie jak z zdesperowanymi dziewczętami w UK - nieważne że stary, gruby i może nawet innej maści, ważne że zagraniczny :)

obserwator
poniedziałek, 24 maja 2021, 12:25

araby potrafią i kozy i owce paś i drony zrobić a nasze super ynżyniery dr. prof. nic ino miauczeć ,że też by zrobili ,zróbcie pokażcie ,że lepsze i jak MON nie kupi to wtedy możecie się skarżyć

Wawiak
poniedziałek, 24 maja 2021, 16:08

Inżynierowie potrafią - tylko politycy i MON unikają podejmowania decyzji - bo do określenia wymagań oraz podjęcia decyzji trzeba mieć założenia wynikające ze spójnej strategii oraz pomysłu na to, jak to uzbrojenie w ramach całości ma funkcjonować. To tak jak już ktoś to napisał o śmigłowcach: Caracal i Blackhawk w jednym postępowaniu oznaczały brak pomysłu na sposób użycia sprzętu w walce. Tymi śmigłowcami przerzuca się inną ilość żołnierzy, co wpływa na sposób ich użycia: albo operuje się większą ilością żołnierzy w mniejszej ilości śmigłowców, albo mniejszymi jednostkami, ale w większej ilości śmigłowców. W całej "śmigłowcowej drace" był to element, który pojawiał się chyba tylko w komentarzach - a przecież to jeden elementów, od tego należało zacząć określanie specyfikacji sprzętu do przetargu.

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 24 maja 2021, 21:28

Czasem podejmują, co widać było choćby po Krylu. Tylko, że odwidziało im się, że Kryl ma latać i teraz program drepcze w miejscu.

poniedziałek, 24 maja 2021, 21:26

Czasem podejmują, co widać było po Krylu.

jon
poniedziałek, 24 maja 2021, 16:04

Turcy to nie Arabowie...

Pawel
poniedziałek, 24 maja 2021, 12:12

Czyli znowu - kupujemy od was ale wy przyslijcie do nas wasze mysliwce zeby bronic nas. Scenariusz jak z preeydentem jadacym tlumaczyc dlaczego chca opodatkowac Jeronikma MArtins a wraca jako przeciwnik., W zamian za to portugalskie mysliwce w baltic polisy po miesiacu. Przeciez to zart. Chociaz zeby Tureccy technicy mogli zmodyfikowac oprogramowanie naszym samolotom dajac niezaleznosc atakowania celow jak w samolotach tureckich oraz brak mozliwosci trackingu przez Uja Sama

Andrzej
poniedziałek, 24 maja 2021, 11:30

A dla czego nie zaoferuje się współpracy z Margańskim ? Tylko ciągle kupujemy obca myśl techniczną ?

R
poniedziałek, 24 maja 2021, 09:31

Kolejny "sukces" To nie jest bezzalogowiec na nasze warunki, na Bliski Wschod czy Karabach owszem ale nie dla nas.

Zigi
poniedziałek, 24 maja 2021, 09:16

Chyba polski przemysł miał robić stację kontroli do Gryfa. Kwestia przekazania specyfikacji interfejsów do BSL. Ale teraz bierzemy wszystko z półki bo możemy i co nam zrobicie.

Extern
poniedziałek, 24 maja 2021, 16:18

Aż boli jak przypominasz. WBE robiło własną elektronikę do płatowca Watchkeeper. Mielibyśmy pełną kontrole tego gdzie to poleci, co zobaczy, kto to zobaczy, co będziemy pod to mogli podczepić i w co trafi. A tak to będziemy mieć cudzy dron z cudzym uzbrojeniem i bóg elektroniki i jej producent raczą jedynie wiedzieć z jakimi algorytmami w środku. Sam już nie jestem pewien czy to lepsze niż "nic", czy może "nic" jednak byłoby lepsze. Bo przynajmniej nad "niczym" ma się pełną kontrolę.

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 24 maja 2021, 21:30

Tak samo to widzę.

trzcinq
poniedziałek, 24 maja 2021, 08:40

Amerykanie luzują polityke wzgledem Turcji, Rosji a nawet Niemiec (NS2) Być może wizyta Dudusia z Błaszczem i zakup ten to wynik polecenia z Waszyngtonu? Coś się zaczyna dziać w geopolityce

Stary
poniedziałek, 24 maja 2021, 04:17

A co na to TSUE?

LMed
poniedziałek, 24 maja 2021, 13:51

TSUE to teraz już nieważne jest chyba. Decydować może zgodność z szariatem. Trzeba się przestawić Stary.

Luke
poniedziałek, 24 maja 2021, 00:55

No I super czeba gdzies I jakos zaczac takie dzialania!

Maciek
niedziela, 23 maja 2021, 22:42

Decyzje MON z ostatnich kilku lat w zupełnie nowym świetle stawiają uwalenie projektu caracal. Miał być rozbudowany offset, montaż i pełny serwis w Polsce, nowe technologie, miejsca pracy. Obecny rząd kupuje wszystko z półki, o żadnym offsecie mowy nie ma, chyba że mówimy o słynnym know-how na mocowanie poszycia w AW 101, które Włosi przekażą sami sobie. Te 5 lat to kompletna klęska. Wydano duże pieniądze a efektów brak. Żaden z problemów nie został i co gorsza nie zostanie rozwiązany w ciągu najbliższych lat, a niektóre wręcz się pogłębiły. Zaczynam wierzyć w teorie spiskowe, że te władze reprezentują interesy Rosji, nie Polski. Jak smutny żart z nas podatników wyglądają zakupy czterech cywilnych uh60, zamiast 50 caracali, zakup samolotów dla VIP i naprawy dróg wiejskich z budżetu MON.

Jeśli wystartowały
poniedziałek, 24 maja 2021, 14:44

Caracale nadawały się jedynie do ewakuacji PZPO przy V Rozbiorze PL.

mc.
poniedziałek, 24 maja 2021, 14:41

Offset za Caracale był porównywalny do offsetu za F-16. Uzyskaliśmy możliwość malowania samolotów.

123 abc
niedziela, 23 maja 2021, 22:15

Koniecznie zintegrować z Piorunem. I Wtedy mamy większą obronę przeciwloniczą.

Jakub
niedziela, 23 maja 2021, 21:33

Czas na "Atak"

trzcinq
poniedziałek, 24 maja 2021, 12:03

Wiesz co? Masz rację. Np. T129 plus współpraca szersza ale tylko wtedy kiedy na tym skorzystamy (zresztą to nie tylko Turcji się tyczy) te drony są najlepsze w swej klasie co niedawno udowodniły. Czasem MON zrobi coś dobrego.

LMed
niedziela, 23 maja 2021, 20:04

Super jest to zdanie "jeżeli taka broń będzie w ofercie naszego przemysłu obronnego, to rozważymy zakup". Moze ktoś życzliwy powiedziałby Panu Ministrowi, że tak się dziwnie składa, że to co jest czy będzie produkowane w kraju, zależy od niego niestety.

Extern
poniedziałek, 24 maja 2021, 12:20

Pewno to wie, to co robią z WB robią na pewno zupełnie świadomie chcąc osiągnąć jakiś cel. Tylko się możemy domyślać jaki to światły cel jest. Na razie osiągnęli tą polityką to że zatrzymali rozwój dronów w Polsce. Więc co oczywiste konkurencja już nas prześcignęła. Teraz jeszcze chyba żeby dobić lokalnego producenta kupują drony od jego bezpośredniego konkurenta. Owszem może i takimi działaniami próbują robić jakąś "wielką" międzynarodową politykę, ale tylko ktoś nieodpowiedzialny niszczy własne twarde zdolności w nadziei że "nałapie sobie dymu rękami".

KrzysiekS
niedziela, 23 maja 2021, 19:20

Problem jest w tym że ani WB ani PGZ pomimo że miało czas niczego takiego nie opracowało. Dlatego ten zakup nie jest zły na pewno tańszy od oferty z USA. Miało być 15 zestawów są 4 czyli obie Polskie firmy mają nadal szansę pytanie gdzie ich oferta czegoś o minimum tych parametrach (a powinny być lepsze)?

Psikutas
niedziela, 23 maja 2021, 18:13

Jakie euro spełnia.?

poniedziałek, 24 maja 2021, 12:01

1000. Pochłania CO2 przetwarzając go na węglowe płytki i czysty tlen.

kmdr Pirx
niedziela, 23 maja 2021, 17:58

10-15 lat temu był pomysł, żeby zastąpić Su22 dronami. Ale we współczesnej wojnie pełnoskalowej ani SU22, ani TB2 długo nie polatają. TB2 nada się jednak do patrolowania w czasie pokoju (długotrwałość lotu 27h). Głowica optoelektroniczna montowana przez Turków zapewne do tego nie wystarczy, ale WB Electronics i PIT Radwar mogłyby wysmyczyć zasobnik obserwacyjny odpowiedni do polskich warunków. F16 mogłyby zająć się do poważniejszymi zadaniami, a Su22 i MIG29 latałyby tylko tyle, ile potrzeba, żeby piloci nie utracili uprawnień (do czasu zakupu F35)

Maciek
niedziela, 23 maja 2021, 15:05

Chwile po tym jak USA sie wypieło na Nord Stream 2 Polska wypieła się na amerykańskie uzbrojenie.

Dropik
poniedziałek, 24 maja 2021, 08:31

poważne państwa zawsze tak robią :D

Alek
niedziela, 23 maja 2021, 22:32

No i czas najwyższy kupować tam gdzie się to opłaca, a nie dokonywać zakupów politycznych. Jeszcze obrałbym kierunek na Ukrainę (technika rakietowa) Koreę, Serbię...

asdf
niedziela, 23 maja 2021, 21:00

mhmm szkoda tylko ze wczesniej kupilismy co chcieli i zaplacilismy za to z gory, teraz to juz sie mozemy wypinac jeszcze embargo na nas naloza i nie dostarcza oplaconego sprzetu

RealMax
niedziela, 23 maja 2021, 19:29

Spoko, wydaliśmy 20 miliardów złotych na defiladowe ilości Patriotów i Himarsów, oraz na na niepotrzebne F-35, za których serwis już od 2030 r. będziemy płacić krocie. Całe to uzbrojenie będzie pozostawało pod kontrolą USA. Dodatkowo ufundowaliśmy im bazę na naszym terytorium. Sukces, sukces, sukces. O kontraktach na gaz z firmami z USA podpisanych na 25 lat nawet nie wspomnę. A jeszcze rok temu, na tym forum wzywano do wyrzucenia Turcji z NATO za kupno s-400, dzisiaj Turcja to sojusznik wielkiej Polski. Wstaliśmy z kolan, nie ma co.

Katyń, Rzeź Pragi, itp
poniedziałek, 24 maja 2021, 14:47

Od 300 lat Polacy pobierali nauki i wiedza, że lepsza baza USA niż przyjaźń rosyjska, która zabija

Pawel
poniedziałek, 24 maja 2021, 12:14

Kosztem milairadow wypompowanych z kraju, kosztem poteznych technologii ktore moglibysmy miec. Teraz zreszta to samo- tylko kupno

TD
niedziela, 23 maja 2021, 18:07

I oto chodzi

zeneq
niedziela, 23 maja 2021, 14:39

Opłaca się.. 24 maszyny po dwa pociski p-panc to nawet przy 50% skuteczności daje taką samą ilość wyeliminowanych pojazdów wroga za jednym razem. I do tego żaden F-16 ani WOTek nie musi być wystawiany na szwank. Brać i zamawiać kolejne.

Are
niedziela, 23 maja 2021, 22:33

Co może pojedynczy dron bez rozpoznania i wsparcia? Wspierać pojedyncze akcje typu Grom. Ale z pewnością nie stanowi żadnego realnego zagrożenia dla np. armii rosyjskiej. No i potencjalnie być tłem akcji PR kierowanych do ludzi którzy chcą być przekonani.

zeneq
poniedziałek, 24 maja 2021, 16:41

Sprzęt niszczony na Kaukazie nie różni się zbytnio od używanego przez armię FR. Zatem raczej da się. Likwidacja stanowisk artylerii, czy logistyki to też żaden problem a korzyść bezsporna.

LOL
niedziela, 23 maja 2021, 20:42

Używanie uzbrojenia będzie na samym końcu zadań tych UAV'ów.

zeneq
poniedziałek, 24 maja 2021, 16:27

Czyli będzie.

Maras2
niedziela, 23 maja 2021, 19:40

A Rosjanie beda zakrywali oczy i patrzyli jak im rozwalmy pancerna pieśc. Halo pobudka... Poza tym za chwile Rosja bedzie miec sporą ilość takiego i lepszego sprzętu wiec raczej martwiłbym sie o nasze Leo

Davien
niedziela, 30 maja 2021, 14:19

A to ciekawe:) Bo na razie Rosja to ma licencyjne Searchery II spzred kilkudziesięciu lat, i zrobiła sobie taka dość kiepska podróbkę Predatora nazwana szumnie Orion.

zeneq
poniedziałek, 24 maja 2021, 16:46

P-panc z tb2 nie musi zaraz rozwalać T-14 czy Prorywów. Na wozy BMP, BMD i inne pancerki różnego typu w zupełności wystarczy. A do tego może likwidować artylerię gąsienicową i kołową, stanowiska dowodzenia i łączności... opcji jest sporo. A o nasze Leo martwić się należy zawsze.

Polak
niedziela, 23 maja 2021, 13:29

Aptekarskie ilości żeby tylko im nie zarzucać że nic nie robią

Fiki
poniedziałek, 24 maja 2021, 01:59

kupujemy na przetrwanie , dla nauki i szkolenia , za 5 lat powinniśmy mieć już swoje

Z prawej flanki
niedziela, 23 maja 2021, 13:02

Ukraińcy kupując te same TB2 zagwarantowali sobie pełną produkcję u siebie. My jak zwykle kupujemy z półki- z tureckiej fabryki- tam nie będzie nawet polskiej łączności, ani polskich modułów kryptograficznych. I to jest dramat.

Nan
poniedziałek, 24 maja 2021, 15:10

A po co umowa dot. Ochrony informacji niejawnych? Myślenie nie boli.

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 24 maja 2021, 23:32

Cóż. Najwyraźniej boli. Historia uczy, że umowy kończą zwykle tak, że szybko się je łamie, jeśli nie są podparte obopólnie korzystnym długofalowym interesem.

Dropik
poniedziałek, 24 maja 2021, 07:24

Dramat jest bo zakupy w trybie "bez żadnego trybu". Do tego nie kupujemy systemu tylko jego elementy . Przecież nawet w Karabachu to był tylko element większej azerskiej układanki. W naszych warunkach użycie ich do zwalczania sił przeciwnika skończy się ich szybką "dekapitacją". Tym się mogą zająć dopiero po uciszeniu oborny przeciwlotniczej. Same nawet w tej ilości jej nie uciszą.

Wojciech
poniedziałek, 24 maja 2021, 00:15

Dramatem jest to, że w Polsce przez dziesięciolecia produkowaliśmy wyśmienite szybowce i dla tych firm takie zamówienie to betka. Zaeówno pod względem konstrukcji jak i wykonania. Ale kogo to obchodzi kiedy leci kasa pod stołem.

Yaro
poniedziałek, 24 maja 2021, 17:35

Chłopie nie porównuj konstrukcji szybowca do konstrukcji czegoś co jest napędzane silnikiem. To zupełnie dwie inne bajki (w tym jeżeli chodzi o aerodynamikę). Do tego większość współczesnych aparatów latających jest z założenia niestabilna aerodynamicznie co przekłada się na to, że bez korekt wprowadzanych przez komputery pokładowe nie byłaby w stanie latać! "Zapomniałeś" też o najważniejszym czyli o elektronice, sterowaniu, odporności elektromagnetycznej i szyfrowaniu komunikacji.

Davien
niedziela, 30 maja 2021, 14:21

Takie cos nazywa sie motoszybowiec i Polska tez ma tu spore osiagniecia. Niestabilne aerodynamicznie sa jedynie płatowce z Fly By Wire, np Rosja nei ma chyba żadnej takiej maszyny.

prawda?
poniedziałek, 24 maja 2021, 14:51

Jak masz dowody to do prokuratury, jak nie, to mogą przyjść do ciebie.

laik, zupełny laik
niedziela, 23 maja 2021, 21:16

Ukraińcy produkują silniki do nich, więc mają też z czego produkować całość.

rozpłaszczony
niedziela, 23 maja 2021, 18:22

A kto u nas miałby wynegocjować produkcję TB2 w Polsce ? Obecny MON który przez 3,5 roku niczego takiego nie załatwił przy okazji innych zagranicznych zakupów a nawet się o to nie starał .

rozbawiony
niedziela, 23 maja 2021, 12:45

Ilość za mała by była znaczącym wzmocnieniem armii / podobnie jak przy Himarsach / Gadanie , że się kiedyś dokupi na świętego Bigdy a co będzie jak agresor nie poczeka? Dla polskiego przemysłu oznacza to prawdopodobnie zastopowanie prac nad podobnymi konstrukcjami . Kto będzie ładował pieniądze w projekty bez prawdopodobieństwa zakupu produktu przez swoje siły zbrojne . Że polskie firmy takich bsl nie mają w ofercie to także wina decydentów z MON- u . Jak to się robi w USA ? Zleca się kilku koncernom opracowanie prototypów zapewniając im na to pieniądze . Pózniej porównanie ofert i wybór najlepszej i podpisanie kontraktu . Gdyby tak postępowano u nas to już dawno mielibyśmy swój odpowiednik TB2 .

Ja2021
niedziela, 23 maja 2021, 22:04

To dlaczego np Francuzi czy Niemcy nie mają swoich bsl tej klasy?

Extern
niedziela, 23 maja 2021, 20:03

Święta racja z tym że WB nie produkuje podobnych konstrukcji właśnie przez MON. Co więcej WB już parę lat temu i to za własne pieniądze stworzył drony (Łoś i Manta) tylko o klasę mniejsze od TB2. Nie zamówione oczywiście przez MON, czym świadomie zatrzymali rozwój tej broni w kraju. Jest oczywiste że bez popychania takich technologii przez państwo ich rozwój jest na dłuższą metę niemożliwy. Puki to są małe modele to jeszcze się to jakoś może i udaje, ale nie gdy zaczynają rozmiarami przypominać samoloty. Kupowane przez nas obecnie TB2 powstały z inicjacji państwa Tureckiego. Jeśli chcemy osiągnąć podobne rezultaty powinniśmy wspierać własnych producentów a nie ich konkurencję.

murarz
niedziela, 23 maja 2021, 12:18

hola hola panowie TSUE nakazało natychmiastowe wstrzymanie zakupu tych dronów, możemy tylko kupić 6 zestawów ciężkich proc dalekiego zasięgu na cegły :)))

Kościuszko
poniedziałek, 24 maja 2021, 06:04

Już chyba zostaniesz tylko tym murarzem...

adolf
niedziela, 23 maja 2021, 12:11

Dzisiaj jest wyrok TSUE zabroniła zakupy tych dronów od Turcji możemy tylko kupić 2 tony złomu od ruskich i 4 panzerfausty z drugiej wojny od fryców

Dropik
poniedziałek, 24 maja 2021, 08:32

niektórym wszystko się kojarzy ze wszystkim :P

BUBA
niedziela, 23 maja 2021, 11:47

To ten wielki kontrakt zapowiadany hucznie w ubieglym roku na poczatek tego roku.

emeryt
niedziela, 23 maja 2021, 11:35

Może ktoś lepiej zorientowany jest w stanie powiedzieć co konkretnie został opracowane i wdrożone do produkcji za pieniądze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w dziedzinie sprzętu wojskowego .Jaka jest efektywność przekazanych środków przemysłowi i jak to się przekłada na efekt finalny opracowania tzn. co MON uzyskał w tzw. "żelazie ". Mam pewne obawy co do charakteru tych dotacji. Wszystko wskazuje na to że te pieniądze to legalne kroplówki dla przemysłu w PGZ bo jakoś rodzimych współczesnych rozwiązań i konstrukcji ( za wyjątkiem nielicznych jak PIORUN ) próżno szukać .Kupujemy uzbrojenie od krajów do niedawna uznawanych za kraje trzeciego świata .To chyba najlepiej określa potencjał intelektualny i technologiczny jakim dysponuje PGZ który jest w zasadzie głównym konsumentem środków z MON i NCBR .

mick8791
poniedziałek, 24 maja 2021, 17:55

ZSSW-30, Borsuk, Krab, Kryl, częściowo Rak, Kormoran II, Tryton, Poprad, Pilica, Bystra, Soła, Liwiec, Grom, Piorun, N22-N, TRS-15, PCL - PET, APR 120, APR 155, docelowe granaty do Raka. A to tylko cześć z programów finansowanych przez NCBiR. Pamiętać też należy, że permanentną cechą prac BiR jest to, że niekoniecznie muszą zakończyć się sukcesem.

P12
poniedziałek, 24 maja 2021, 09:03

Zapomniałeś jeszcze o radarze Bystra.

Mik
poniedziałek, 24 maja 2021, 08:11

Tylko broń energii skierowanej/mikrofalowa połączona z bezprawnym testowaniem jej na nieświadomych cywilach (patrz opis projektu na stronie NCBiR.

Gustlik
poniedziałek, 24 maja 2021, 07:28

W przypadku dronów nie potrzeba aż NCBiR. Wystarczyło się zgłosić do istniejących jeszcze form zajmujących się produkcją szybowców. Zrobiliby to w wolnych chwilach po godzinach i na 1000% byłyby lepsze niz tureckie.

Dropik
poniedziałek, 24 maja 2021, 07:17

np Piorun, Grot - nie najlepszy przykład, zssw-30 - za chwilę produkcja. Nie wszystkie projektu muszą być udane. tak jest , że jeden na 5 do 10 się udaje znakomicie. Te fundusze są dość mizerne. Dodatkowo MON ma swoje fundusze ale ich nie wykorzystuje (do 20%). Tak to jakaś kroplówka ale na kroplówce długo nie pociągniesz. Ogólnie wydajemy mało na BiR i dość mało efektywnie. Ale cóż "państwowcy" doszli do władzy i pompują w państwowe

JP
niedziela, 23 maja 2021, 11:27

Pomysł dobry, nasz przemysł powinien je dobrze zbadać i zrobić własne o lepszych parametrach, WB by sobie z tym poradziło. Tylko państwo musiało by tego chcieć.

Pablo
poniedziałek, 24 maja 2021, 08:45

Jakie Państwo ? Mówisz o tych podstawionych manekinach ?

Gieniu112
niedziela, 23 maja 2021, 10:45

Okolo 20 tb2 Rosjanie zastrzelili w Syrii, a przy najmniej kilka Ormianie w Karabachu. WB bez problemów jest w stanie opracować podobny system problemem może być co najwyżej odpowiednie uzbrojenie. Niestety Mon nie wierzy polskim prywatnym firmą za to chętnie wspiera przyjaciół Putina

dropik
poniedziałek, 24 maja 2021, 09:08

w Libii. dokładnie 20 rozbitych sztuk zidentyfikowano więc mogło być ich więcej. W odwecie Turcy ogłosili zniszczenie 23 Pancyrów , z czego potwierdzono (foto) zaledwie 3 ;) Ogólnie jedne i drugie nie były optymalnie używane. Jedno jest jednak pewne . To nie są cele trudne do zniszczenia . Są powolne i widoczne dla radarów - czyli bardzo łatwe cele. Zresztą dotyczy to większości takich dronów.

Fiki
poniedziałek, 24 maja 2021, 02:12

opowiadasz , te zestawy kupujemy by opracowac taktyke walki i szkolic operatorow,,za 5 lat mamy miec juz swoje

mick8791
poniedziałek, 24 maja 2021, 17:59

Tiaa? A niby skąd te informacje, że za 5 lat mamy mieć swoje? Najpierw by się trzeba na poważnie zająć ich konstruowaniem...

niedziela, 23 maja 2021, 20:40

Nie ma na to dowodów, są dowody za to na masakrę sprzętu przez te drony w tym zestawów OPL. WB należy w części do PGZ, Turcja ma strategicznie sprzeczne interesy niż Rosją.

Maras2
niedziela, 23 maja 2021, 19:44

No i jeszcze w Libii. Za 3-4 lata Rosja bedzie mieć co najmniej kilkadziesiat (jak nie wiecej) roznego rodzaju dronów ze znacznie lepszymi rakietami ppanc. Co z tego wynika? Zapytajcie w MON

Pawlak
niedziela, 23 maja 2021, 19:14

A nie da rady użyć komara czyli polskiej wersji spikea?

hakun
niedziela, 23 maja 2021, 10:18

Przecież manta od WB to dron dwa razy mniejszy od TBA-2. Jak w ogóle można je porównywać...

RafR
poniedziałek, 24 maja 2021, 02:44

Ale jedno dron i drugie dron, w czym problem? Tak samo jak mamy Pirata to najpozniej w przyszly czwartek polski przemysl powinien byc w stanie zaprezentowac naszego Brimstone'a (tylko ze zwiększonym zasięgiem do 50km i odpalany z ramienia), natomiast budowa Kormoranów dała naszemu przemysłowi mocne fundamenty pod budowę okrętów podwodnych. Trzeba mierzyć siły na zamiary - dopiero kupno takiego sprzętu i skrupulatna analiza m. in. TB2, czy Himarsów może pozwolić nam względnie szybko myśleć o produkcji podobnego sprzętu u nas.

say69mat
niedziela, 23 maja 2021, 10:07

Hmmm ... takie spostrzeżenie. Nikomu z Szanownych Forumowych Kolegów ani z urzędników Ministerstwa ON nie przeszkadza, ani mityczny brak kodów dostępu, ani złośliwe oprogramowanie ukryte w komponentach wyposażenia elektronicznego. Pozwalające ntp. na przejęcie kontroli i wykorzystanie uzbrojenia pokładowego. Zważywszy, że człowiek obsługujący uav-a ma dość ograniczoną kontrolę zarówno nad płatowcem i jego uzbrojeniem. Tym bardziej, że ban na elektronikę made in USA v/s UE v/s Izrael zdecydowanie ogranicza dostawców elektroniki do grona producentów z Chin v/s Rosji.

mick8791
poniedziałek, 24 maja 2021, 18:21

Mityczne to są kody źródłowe, a nie kody dostępu :-P

Niektórych to przerasta...
niedziela, 23 maja 2021, 19:11

"Zważywszy, że człowiek obsługujący uav-a ma dość ograniczoną kontrolę zarówno nad płatowcem i jego uzbrojeniem." - ty to potrafisz rozbawić jak nikt inny;)))

say69mat
poniedziałek, 24 maja 2021, 14:48

W porównaniu do pilota samolotu???

mick8791
poniedziałek, 24 maja 2021, 18:18

I jeden i drugi steruje statkiem powietrznym. Różnica polega w zasadzie na tym, że jeden w nim siedzi, a drugi nie musi!

say69mat
wtorek, 25 maja 2021, 07:47

Pilot samolotu ma nawet w przypadku skutecznego ataku EW/WRE możliwości kontroli nad statkiem powietrznym i jego uzbrojeniem. Operator drona, w przypadku wrogiego przejęcia, nie dysponuje tego typu możliwościami co pilot samolotu bojowego. Czy to jest tak trudne do zrozumienia???

mick8791
piątek, 28 maja 2021, 23:36

Masz na myśli te współczesne bojowe samoloty załogowe, które ze względu na zamierzoną niestabilność aerodynamiczną bez kontroli komputerów nie są w stanie wznieść się w powietrze? Te samoloty, w których sygnały do powierzchni sterowych również przekazywane są przez komputery i sterowniki, a nie przez cięgna? Idąc dalej - te samoloty bojowe, w których odpalenie jakiegokolwiek pocisku odbywa się drogą elektroniczną, a nie poprzez pociągnięcie wajchy? I kto tu czego nie rozumie?

Gość
niedziela, 23 maja 2021, 08:58

Kupienie tych BSL, to dobra decyzja.

Wojak
poniedziałek, 24 maja 2021, 07:03

Nawet bardzo dobra

abra kadabra
niedziela, 23 maja 2021, 22:36

Nie! Zła! To zakup z półki w niczym nie pomagający naszemu przemysłowi zbrojeniowemu. Jedyna zaleta, że nie z USA.

zeneq
poniedziałek, 24 maja 2021, 14:13

A jaki to zakup faktycznie pomógł naszemu przemysłowi zbrojeniowemu i spowodował skok jakościowy? F-16 jakoś niewiele wniosły. Rośki zostały mizernie zmodyfikowane i nikt się o nie do nas nie dobija. Zakup Leo nie spowodował że powstał nowy polski czołg ani nawet istotna modyfikacja a jedynie drogi lifting. Patriot też niczego nie zmieni. Javeliny tym bardziej. Tylko własnymi siłami musimy robić od nowa jak zrobiliśmy Borsuka, ZSSW czy Moskita. Albo kupujemy całkowitą polonizację jak ppk Pirat. Zatem niech się wojsko i politycy oswoją z czymś czego dotąd nie było w WP i możemy odmrozić kilka projektów które zarzucono. Bo takie drony były już w opracowaniu i to nie jest nic nowego w Polsce, lecz jak zwykle przegrały z polityką. Ale marudzenie o kupowaniu z mitycznym ofsetem który to sprawi że Polski przemysł zbrojeniowy zyska niewiarygodne możliwości to mrzonka. Sami musimy projektować swoje a nie kombinować ile ugrać na ofsetach.

Victor
niedziela, 23 maja 2021, 08:01

Najważniejsze że Minister powiedział, że będziemy rozważać zakup broni w Polsce jak polskie przedsiębiorstwa będą miały broń takiej klasy w ofercie. Chciałbym zobaczyć jaki prototyp fregaty ma SMW.

zeneq
poniedziałek, 24 maja 2021, 14:15

Zapomniał dodać że to politycy uwalili np PW-100 we wczesnej fazie. A kto będzie się pchał w projektowanie wiedząc że nie będzie miał zamówień?

grypa
poniedziałek, 24 maja 2021, 05:48

SMW ma podpisane umowy z zagranicznymi partnerami i będzie budował w Polsce ich fregaty. Cegielski potrafił się dogadać z Czechami i zaproponować pojazd opancerzony. To dlaczego żaden producent (np. WB) nie podpisał umowy współpracy z zagranicznym partnerem na produkcję tej klasy i większych dronow? Państwo ma im podkładać wszystko na tacy ?

zibi
niedziela, 23 maja 2021, 05:54

Bez przetargu, bez offsetu, bo sorry ale serwis na miejscu to jest oczywistość a nie łaska. Takie zakupy obligatoryjnie powinny odbywac się wg zasady kupujemy od was, ale produkujemy u nas. Ci co najbardziej krzyczeli o potrzebie ratowania przemysłu dobijają go gwoździem w plecy.

Tak pytam
poniedziałek, 24 maja 2021, 07:58

Przy okazji zakupów od USA pisales tak samo?

Niektórych to przerasta...
niedziela, 23 maja 2021, 19:13

"Takie zakupy obligatoryjnie powinny odbywac się wg zasady kupujemy od was, ale produkujemy u nas." - widać wielu dzisiaj się wysila jak może, łamiąc wszelkie zasady logiki;)))

Lew
niedziela, 23 maja 2021, 00:30

Traktuję ten zakup jako szybkie pozyskanie jakichkolwiek zdolności w obszarze maszyn tej klasy. Polskie firmy mają doświadczenie w produkcji dronów jak WB Electronics, ale po prostu nie mamy czasu na czekanie aż R&D polskich firm zmaterializuje się w postaci prototypu maszyny typu MALE (w myśli my to gadu gadu a Ruscy się zbroją), ale to nie wyklucza, że w przyszłości MON zakupi nowe maszyny właśnie od nich. Z tego co widziałem PW100 jest tym czego MON szuka, ale jedynie co mogłem znaleźć na jego temat jest artykuł z 2015 roku i jak w 3 etapach będzie realizowany ten projekt (załogowa, bezzałogowa maszyna bez uzbrojenia i bojowy bsp). Przeszła mi myśl czy samolot FLARIS Lar 1 nie dałoby się przerobić na samolot klasy MALE.

asdf
niedziela, 23 maja 2021, 21:07

czy samolot FLARIS Lar 1 nie dałoby się przerobić na samolot klasy MALE? pewnie by sie dalo, widzialem ze gdzies kiedys przerabiano traktory na samochody opancerzone. Dron Manta z WB Electronics ma zasieg radiowy do 170km, czas lotu do 20 godzin, nie ma takich mozliwosci uderzeniowych za to jest duzo mniejszy i tanszy, lepiej bylo kupic Manty, Losie FT5 i do tego Warmate 2 w roli amunicji krazacej wtedy Manty pelnilyby role przekaznikow dla W2

Pawełek
niedziela, 23 maja 2021, 16:18

Ale polskie firmy nie zainwestują swoich pieniędzy w rozwój takiej maszyny, jeśli nie będą miały gwarancji udziału w przetargu. W 2015 roku MON wykluczył polskie prywatne firmy z możliwości udziału w przetargach, szczególnie chodzi o drony i BMS. Myślę, że do tej pory WBE przy współpracy np. z Thalesem opracowałoby takiego drona. Tak samo dawno już mielibyśmy BMS, ale zarządy spółek PGZ obsiadli znajomi królika, aptekarze i akwaryści i skończyło się tym, że nic nie mamy swojego.

mick8791
poniedziałek, 24 maja 2021, 18:36

BMS akurat mamy od lat gotowy ale zgodnie z tym co napisałeś jest on wytworem prywatnej firmy i dlatego jest beee.

zeneq
niedziela, 23 maja 2021, 15:23

PW-100 to doktorancka praca badawcza. Nie doczytałeś szczegółów - Samolot PW-100 po zrealizowaniu etapu 2 i 3 będzie miał na świecie tylko 2 konkurentów – samolot amerykański PREDATOR firmy General Atomics (w kilku wariantach rozwojowych) oraz izraelski HERMES 900 firmy Elbit. Czytaj - nie ma szans na produkcję. Obie ambasady, MON i lobbyści firm o to zadbają. A o Flarisie zapomnij. Za drogo dla prywatnego na przeróbką i byłby konkurencją dla zagranicy. A co gorsza to produkt polski, czyli z pewnością nie zainteresuje MON.

niedziela, 23 maja 2021, 18:37

W samo sedno.

Zbyszek
niedziela, 23 maja 2021, 00:13

Dobry pomysł z tą umową z Turkami. Oni będą kąsać Rosję na Kaukazie a my na Białorusi.

zeneq
poniedziałek, 24 maja 2021, 14:20

Tymczasem to Białoruś kąsa nas u siebie. Od mniejszości po więzieniach do samolotów cywilnych. I jak niby my jej odpowiadamy? Coś za bardzo nie mamy czym kąsać.

adam
niedziela, 23 maja 2021, 00:12

Rozumiem, że nie umiemy myśliwca zbudować. Ale bezzałogowce? Nie wierzę.

Jakub
niedziela, 23 maja 2021, 21:39

Nie nie umiemy, tylko się nie da.

zeneq
niedziela, 23 maja 2021, 15:28

Co z tego że możemy skoro wojsko (czytaj ministrowie) nie kupi, bo woli zagraniczne?

Rex
poniedziałek, 24 maja 2021, 06:07

A to my na księżycu mieszkamy? Gdyby przedsiębiorstwa umiały zbudować takie strony i były by one konkurencyjne to by się na świecie sprzedały tak jak Warmate czy FlyEye..... niestety, skoro np. WB takich nie produkuje to znaczy że nie umieją lub wiedzą, że nie będą konkurencyjni.

zeneq
poniedziałek, 24 maja 2021, 14:28

Od kiedy to konkurencyjność jest faktycznym kryterium zakupów uzbrojenia? Może dla partyzantów z pustyni czy innej dżungli. Dla krajów to decyzje polityczne są podstawą i ustalają jakim sprzętem będzie walczyła armia. Inaczej zamiast amerykańskiej częściej używalibyśmy broni koreańskiej, izraelskiej czy nawet chińskiej. Tym zakupem politycy odblokowali faktycznie nieistniejący segment zbrojeniówki. Czy ten drobny zakup ma dla naszych firm znaczenie i pójdą za nim zachęty dla rodzimych producentów czy ma tylko być gestem politycznym? Dopiero się okaże.

czytelnik D24
sobota, 22 maja 2021, 23:54

Mam nadzieję że nie kupili w pakiecie egzotycznych tureckich pocisków p-panc kiedy mamy w kraju Mesko które może dostarczyć Spike ER2.

Davien
niedziela, 23 maja 2021, 20:04

Spike ER to 55kg czyli co zabierałby jeden pocisk?

czytelnik D24
poniedziałek, 24 maja 2021, 21:41

Spike ER2 wg strony producenta to 34 kg.

.
niedziela, 23 maja 2021, 16:35

A pod drugie skrzydło jassm-er

Piotr
niedziela, 23 maja 2021, 15:41

Jeżeli dostarczyli by Spike ER2 to automatycznie oznaczałoby, że ten pocisk zostanie wybrany do programu ottokar-brzoza. W tym programie jest lepsza oferta – brimstone 2 kropka niech już są tureckie pociski, Byleby do programu niszczyciela przeciwpancernego wybrali brimstone.

zeneq
niedziela, 23 maja 2021, 15:32

Ile lat będą integrować Spike z tb2? O ile zauważyłem ogłoszony zakup to 24 statki powietrzne uzbrojone w rakiety przeciwpancerne. Czyli raczej tureckie. Bo tb2 ma jedynie kilka opcji uzbrojenia ale wszystkie rodzime.

czytelnik D24
poniedziałek, 24 maja 2021, 10:10

Integracja uzbrojenia z dronem nie trwa latami. Po za tym Spike ER2 jest lżejszy od UMTAS i na bank nieporównywalnie lepszy bo jego zasięg to 16 kilometrów. O głowicy już nie wspomnę.

mick8791
poniedziałek, 24 maja 2021, 18:48

Może i nie trwa latami ale wyrazić zgodę musi zarówno dostawca płatowca jak i dostawca uzbrojenia. No i oczywiście potrzebna jest ich praca w tym zakresie, która darmowa nie jest. Dla 6 zestawów poniesienie kosztu integracji jest bezzasadne.

Chyżwar dawniej marek
niedziela, 23 maja 2021, 15:24

A kto ci je zintegruje z tym dronem? My sami nie możemy, bo nie mamy praw do tego pocisku ani do tureckiej elektroniki. Już prędzej można by kombinować z Piratem, bo do niego mamy prawa i dlatego taniej by wyszło.

poniedziałek, 24 maja 2021, 10:06

Kto? Producent drona w połącze

laik, zupełny laik
niedziela, 23 maja 2021, 21:43

Zintegrowanie z TB-2 rakiet Pirat i Moskit miałoby głęboki sens. Pewnie zyskałyby na zasięgu.

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 24 maja 2021, 12:09

Nie ważne czy ma sens, czy nie ma sensu. My tego nie będziemy mogli sami zrobić, bo nam nie wolno. Izraelici nie będą chcieli integrować Spike z tym dronem, bo mają z Turkami na pieńku. Moskita teoretycznie gdyby był, dałoby się pewnie zintegrować. Tylko, że Turcy za darmo tego nie zrobią. Im samym taka integracja nie jest do niczego potrzebna, bo mają do tego drona własną amunicję. Z Piratem byłoby prościej i pewnie nieco taniej. Ale i tak musielibyśmy Turkom za coś takiego ekstra płacić.

Wiem co piszę
niedziela, 23 maja 2021, 21:34

Raczej z Moskitem, nie Piratem.

Extern
niedziela, 23 maja 2021, 20:18

Ot i realia kupowania zagranicznego sprzętu z półki. Przez chwilę ma się radochę że coś się będzie w ogóle mieć, a potem tylko z tym same kłopoty.

LMed
sobota, 22 maja 2021, 23:25

Przykre potwierdzenie niemocy sektora specjalnego, pozbawionego skutecznego wsparcia struktur państwa.

niedziela, 23 maja 2021, 16:20

Kompetencje mają polskie prywatne firmy. Problem w tym, że MON nie chce od nich kupować a PGZ nie faktycznie nie umie czegos takiego wyprodukować, więc kupujemy z półki bez żadnego offsetu. To już znak firmowy tek ekipy.

Dropik
sobota, 22 maja 2021, 22:51

Obowiązku bez żadnego trybu. Jakaż to pilna potrzeba operacyjną skłoniła nas do kupna tych środków które dziesiątkami spadały w Libii, Syrii i Karabachu. Premier mówił, że drony to będzie nasz specjalizacja i tak zrobił, że polscy wytwórcy ledwie zipia , Pgz zalicza kolejnee opóźnienie z orlikiem a minister kupuje coś co ładnie wygląda w finale to coś Rosjanie dobrze znają i się nie boją .

niedziela, 23 maja 2021, 15:24

Rosjanie odczuli skutecznosc Bayraktarow na wlasnej skórze zarowno w Syrii jak i w Karabachu . Gdzież ty poczytal że Bayraktary dziesiatkami spadaly w Syrii i Karabachu ? Najpewniej w "Komsomolskiej Prawdzie " . Kto polskim wytworca zabronil Opracowac i zbudować analogiczna maszynę, chyba tylko zwiazki zawodowe . Polscy wytworcy poki co wyciągają lapki po coraz wiecej panstwowych pieniazkow nie oferujac w zamian nic co chociazby przypominalo tureckie BSL

Dropik
poniedziałek, 24 maja 2021, 16:14

szukaj w wujka google ;)

pitolenie o związkach zawodowych to pitolenie w sam raz dla odbiorców idiotów
niedziela, 23 maja 2021, 23:28

Bayraktary i inne podobne ustrojstwa nie mają czego szukać tam gdzie buszują myśliwce. Obojętnie czy to są myśliwce europejskie, ruskie czy amerykańskie. Związki zawodowe to twór na ogół nieszkodliwy jeśli zakład, w którym są jest właściwie zarządzany, bo siedzą cicho nie mając powodu rozrabiać. Kiedy jest zarządzany byle jak, albo z góry przeznaczony do utylizacji, to wówczas związkowcy się uaktywniają, fachowcy odchodzą z takiego zakładu i na koniec zostają tam tylko działacze związkowi, którzy niczego prócz działań związkowych nie umieją robić. W każdym wypadku jest to wina zarządzającego. WB zresztą to młoda firma, gdzie związki zawodowe w dniu dzisiejszym guzik mają do gadania.

vis
niedziela, 23 maja 2021, 20:41

Nic nie odczuli, tylko nauczyli się je zestrzeliwać. Tureckie drony mogą operować TYLKO jeśli przestrzeń powietrzna jest wolna od samolotów przeciwnika. Tak było w Armenii. Sądzisz że w razie ataku Rosji, będziemy cały czas panować w powietrzu?

Maras2
niedziela, 23 maja 2021, 19:50

Rosjanie odczuli? a niby gdzie? W Syrii? i w Karabachu? Jedyne potwierdzone "starcie" w którym brały idział regularne wojska rosyjskie to kilka zestrzelonych TB2 przez rosyjskie myśliwce w Syrii

Z czym do ludzi...
sobota, 22 maja 2021, 22:33

24 sztuki? Nie wiem ,na defiladę, czy co? Co one pomogą, gdy ruscy uderzą kilkudziesięcioma tysiącami? ludzi? Co robi nasz przemysł, oprócz mianowania wciąż nowych prezesów?

darek
sobota, 22 maja 2021, 22:16

nie długo wybory czy coś się zmienia na dobre w SB RP

Chyżwar dwniej Marek
niedziela, 23 maja 2021, 15:26

Owszem. Może się zmienić. Tyle, że raczej zmieni się na gorsze.

124
sobota, 22 maja 2021, 21:58

Ludzie ale wy narzekacie produkuja W pl zle po polskie kupimy dobry sprzet zle bo nie polskie. Zakup bardzo dobry jeden minus jest taki ze powinni kupic 8 zestawow po 6 sztuk 48 to byla by optymalna ilosc

Lewy but
niedziela, 23 maja 2021, 14:25

To jest coś co powinniśmy mieć w liczbie 1 tysiąc w różnych wielkościach

.
sobota, 22 maja 2021, 21:55

I to jest dobra wiadomość, szkoda że tylko 24 sztuki (Ukraińcy mają 60szt). Wiadomo że lepiej by było jakby to była maszyna rodzimej produkcji ale z czasem może pojawi się w naszej armii sprzęt tej klasy wyprodukowany w Polsce. A sam zakup otwiera nowe możliwości współpracy (patrz Ukraina czy ew zakup śmigłowców w programie "Kruk").

Narzekadła
sobota, 22 maja 2021, 21:51

Konkret, brawo!

nickuś
sobota, 22 maja 2021, 20:49

"Pułap operacyjny do 6750 metrów..." a wiki mówi: Pułap 8200 m Pułap praktyczny 5500 m A na anglojęzycznej: Service Ceiling: 27,000 feet (8,200 m) Operational altitude: 18,000 feet (5,500 m) Co ciekawe na anglojęzycznej wiki już piszą że Polska zamówiła 24 drony... Fajnie że zamawiamy coś skutecznego, nowoczesnego i sprawdzonego. Szkoda że znowu jakieś niewielkie te zamówienie. Chcemy 15 zestawów, kupujemy 4... Może przy następnych zestawach wynegocjujemy przynajmniej offset na amunicje...

laik, zupełny laik
niedziela, 23 maja 2021, 21:45

Może z Rotaxem był niższy pułap, a z mocniejszym Iwczenko-Progress ma wyższy pułap. Czasami sankcje wychodzą komuś na dobre.

Dalej patrzący
sobota, 22 maja 2021, 20:16

Stało się dokładnie to, co przewidywałem komentując artykuły w d24 nt wojny w Karabachu - MON poszedł po linii najmniejszego oporu - dla zamaskowania krytycznych zaniechań w dronach bojowych kupili gotowe produkty w minimalnej ilości z półki. Zamiast transferu technologii - zasłona dymna o transferze w postaci...serwisu. Panie Ministrze Błaszczak - proszę zacząć działać perspektywicznie, kupić licencje z prawem rozwoju na Akinci i Aksangur i naefektory precyzyjne - w tym na SOM, oraz natychmiastowe dołączenie do trwającego już programu odrzutowego drona stealth TISU/MIUS Turcji i Ukrainy. Inaczej dalej będziemy o 3 generacje dronów bojowych do tyłu względem Turcji, Ukrainy, nie mówiąc o Armii Czerwonej. Natomiast dla działań w segmencie TB2 proszę o NATYCHMIASTOWE zamówienia 5 tys Warmate 1 i 1 tys Warmate 2 oraz masową produkcję dronów bojowych Łoś i ILX-27 z ich efektorami. I proszę o skończenie z tanim politykierstwem dla naiwnych, z forsowaniem nieudolnego biernego PGZ kosztem firm innowacyjnych i efektywnych, jak WB i Spartaqs i inne - np. "na wczoraj" uruchomienie dronizacji Flaris LAR i jego masowej produkcji jako drona bojowego - i wzięcie się do roboty merytorycznej z naciskiem na spójne perspektywiczne długofalowe i konsekwentne działania proaktywne i wyprzedzające, odpowiednio do rewolucji RMA. I proszę skończyć z absurdami na Polskim Teatrze Wojny - od "modernizacji" T-72 po forsowany program Miecznik. My potrzebujemy - niezależnie od ww amunicji krążacej - 100 rojów po 100 dronów jako szybkiej tarczy i miecza w domenie powietrznej i lądowej - ale i morskiej. I całokrajowego systemu C5ISR i EW - całkowicie suwerennego. Do którego należy wpiąc każdy sensor, każdy efektor i każdego nosiciela - w ramach jednej połączonej "wszechdomeny" - działającej spójnie i synergicznie real-time. Na razie kultywujemy w PMT przestarzałe niesieciocentryczne systemy załogowe epoki zimnej wojny - oraz ekstensywny rozrost kadrowy. Może to dobre na innym teatrze działań [np. w Afryce] - ale na pewno skrajnie szkodliwe na Polskim Teatrze Wojny - gdzie decyduje RMA, jakość, kontrola real-time - dla podołania pełnoskalowemu przeciwnikowi z najwyższej półki, który intensywnie się modernizuje wlaśnie wg RMA- a my coraz bardziej odstajemy w tym wyścigu - nie tylko od Rosji - ale od Turcji i nawet Ukrainy, która kiedyś od nas kupowała Warmate 1. Na pewno WP nie odstraszy Armii czerwonej ilością - tylko skokiem generacyjnym RMA, jakością i sprawnością spięcia wszystkich domen real-time, dronizacją, autonomizacją, AI, efektorami precyzyjnymi, lepszymi sensorami i lepszymi systemami EW - i na tym proszę się skupić - a nie powielać marionetkowy model WP z czasów PRL.

Er
niedziela, 23 maja 2021, 23:56

100/100

Daniel
sobota, 22 maja 2021, 19:48

A czy to jest normalne, że chwalimy się na prawo i lewo co kupujemy i co mamy kupić? Czy aby nie powinna być to tajemnica? Ciekawe czy inne kraje też mówią na forum o swoich zakupach zbrojeniowych?

Yaro
poniedziałek, 24 maja 2021, 19:05

Tak, jest to jak najbardziej normalne. Robi tak w zasadzie każda armia na świecie (no przynajmniej większość).

Z prawej flanki
niedziela, 23 maja 2021, 12:58

Nie, nie powinna to być tajemnica. W kwestii przejrzystości nasz MON to wręcz poziom bantustanu, nie mający porównania z cywilizowanymi krajami gdzie zawsze administracja informuje obywateli co jest wojsku potrzebne, co wybrano, na jakich warunkach i dlaczego akurat od danego dostawcy. W Polsce nie istnieje praktycznie żadna polityka informacyjna, a maniakalne utajnianie wszystkiego służy tylko i wyłącznie ukrywaniu swojej niekompetencji przez polityków.

Byczq
sobota, 22 maja 2021, 18:54

Spike-ER waży 34kg, UMTAS 37,5kg Ciekawe jak z porównaniem efektywności głowic.

Davien
niedziela, 23 maja 2021, 20:06

Spike ER wazy 55kg, te 34kg to goły pocisk którego tak nei podwieszisz,

pomz
niedziela, 23 maja 2021, 16:58

Efektywnosc głowic? Nie ogladales nagran z walk w Karabachu? ;)

ciekawy
poniedziałek, 24 maja 2021, 10:05

Ja oglądałem i stwierdzam że to są bardzo słabe głowice które ledwie uszkadzały nawet lekko opancerzone cele. Prawdziwą siłą tego systemu jest presja psychologiczna którą wywiera on na przeciwnika. Jeśli chcesz zobaczyć jak działa porządna głowica to zobacz co robiły pociski TOW w Syrii.

Gras
sobota, 22 maja 2021, 18:49

Fajnie. Ale odnoszę wrażenie ze politycy kupują to wszystko w małych ilościach i chaotycznie. Wszystko ale po trochu. Wolał bym duży zakup dronow z pełną współpraca przy produkcji. Załóżmy WB mogło by zająć się budowa dużych zrobię wspólnie z Tureckim partnerem. Temat załatwić jak należy i na lata mieć spokój.

MarekNast
sobota, 22 maja 2021, 18:39

No i bardzo dobrze tyllo dlaczego tak malo? I co z innymi rodzajami dronow. Drony sluzace do wskazywania celow dla artylerii tez mamy w homeopatycznych ilosciach. A ile mamy amunicju krazacej? Pewno tez kilkadziesiat sztuk.

Oczko
niedziela, 23 maja 2021, 18:57

Trochę danych nt dronow w WP. WOT dostaje 12 zestawów dronów obserwacyjnych, więc bez zdolności uderzeniowych. MON kupił też drony klasy nano..... 12 sztuk. Zaplanowano też zakup drona morskiego Albatros..... 1 sztuki na caaaały nasz Bałtyk. Amunicji krążącej Warmate1 marne 100 sztuk kupił Antek, opcję zakupu kolejnych 900 szt Błaszczak... zablokował. Z programu ORLIK tenże Błaszczak "wyciął" administracyjnym kruczkiem WB, dzięki czemu wygrał nieistniejacy dotąd w ani jednej sztuce tzw PGZ19R w cenie "drobnych" 19 MILIONÓW za 1 sztuke. ! A nieistniejacy dlatego, że ten latający obecnie PGZ19R jest za mały, i m u s i być całkowicie przekonstruowany (zbudowany na nowo w powiększonej wersji!!) by móc w nim zainstalować wielką głowicę optoelektroniczną wybraną przez MON do programu Orlik. Zatem dotychczasowe 9duagniecia Błaszczaka w dziedzinie dronow to wyłącznie drony nieuzbrojone w ilościach nieporównywalnie mniejszych niż zakupy Macierewicza czy nawet za czasów PO.

123 abc
sobota, 22 maja 2021, 18:15

Powinniśmy od razu przystąpić do budowy silnika elektrycznego jako zastępstwo tłokowego. Dlaczego ? Nie wiem jakie ma właściwości ten dron - głośność z 1000 - 5000 metrów, ale na nowoczesne systemy antydronowe głośność - akustyka może być właśnie tym tropem.

niedziela, 23 maja 2021, 17:31

Silnik elektryczny o mocy 75 kW to średnie zużycie energii około 40 kWh na godzinę. 1 kWh w najlepszych obecnie bateriach to około 4 kg. Do tego masa samego silnika z falownikiem, w najlepszym wypadku około 20 kg. Silnik spalinowy z zapasem paliwa 300 l waży około 300 kg. W układzie elektrycznym masz więc około 280 kg zapasu masy na baterie. To zaledwie 70 kWh energii. Na około półtorej godziny. Przy obecnym stopniu zaawansowania baterii napęd elektryczny odpada, kolego.

Grzegorz
sobota, 22 maja 2021, 18:09

Świetna decyzja. To nowoczesna broń która jest potrzeba polskiej armii

Ryszard 56
sobota, 22 maja 2021, 18:03

Dobra decyzja tylko za malo powinno być co najmniej 124,A co z Polską Firmą i jej dronami W.B Electronic i drony MANTA I ŁOŚ??

abra kadabra
sobota, 22 maja 2021, 17:58

No i proszę przeczytać całość https://www.defence24.pl/powstanie-polski-dron-klasy-male-ncbir-uruchamia-program-bezzalogowcow

Maniek
niedziela, 23 maja 2021, 14:09

Artykuł z 2016. Niestety jeśli do tego czasu ten dron nie powstał to już nie powstanie.

X
niedziela, 23 maja 2021, 11:16

Taaaa, 2016 rok... Ja chciałbym prosić niniejszy Partal o "analizę" lub "komentarz", co się takiego wydarzyło o tamtego roku (i wcześniej). Ciekawy byłby głos WB, ale nie sądzę by się odważyli na szczerość.

As
niedziela, 23 maja 2021, 10:55

No i co w związku z tym, skoro nic nie powstało

abra kadabra
niedziela, 23 maja 2021, 21:42

No i tuptamy w miejscu a kasa wydana.

Tede
niedziela, 23 maja 2021, 10:53

Trzeba zapytać np. WB co zrobili z kasą jaką dostali z dofinansowania.

Burułaj
niedziela, 23 maja 2021, 19:01

Jaką kasą z jakiego dofinansowania? Czego? Dla porownania: Warmate pierwszej serii to koszt ok 100 000pln. FlyEye to koszt ok 850 000pln. Nieistniejący wciąż tzw. Orlik z PGZ to po ok 19 MILIONÓW PLN za sztukę. O jakim "dofinansowaniu" dla WB piszesz??

Zmrol
sobota, 22 maja 2021, 17:57

Widzac po reakcjach totalniakow i rosyjskich szurow to bardzo dobry zakup Dlaczego tak malo ?

niedziela, 23 maja 2021, 16:52

W czym dobry? Ani nie powala iloscia, ani jakosci. Napompowany balonik na temat tureckiego bsp, jak widac, ma efekt w postaci calkowitego utracenia rozsadku przez zarowno osoby zamawiajace taki sprzet, jaki ludzi komentujacych na forach. Polecam artykul na temat rzeczywistej skutecznosci tego sprzetu w ostatniej wojnie azerow z ormianami na milmag.pl.

carakan
niedziela, 23 maja 2021, 11:04

bo to typowa dobro zmianowa pokazowka, moze przy okazji powinnien ich w koncu ktos zapytac dlaczego nie kupuja z WB Electronics gotowych polskich dronow, dlaczego w programie Orlik zamowienie dostalo PGR ktore nie mialo gotowego drona?

pragmatyk
niedziela, 23 maja 2021, 10:51

Totalitarni zakładają mylnie, że ciemny lud to kupi. Dron to jedno, ale brak integracji z używanymi w Polsce pociskami ppanc to drugie.

Pomyśl zanim zaczniesz jęczeć
niedziela, 23 maja 2021, 10:16

W sam raz... aby zapoznać się z techniką..., pomyśleć jak to zrobić lepiej.... i produkowąć własne.

Yaro
poniedziałek, 24 maja 2021, 19:16

A wiesz co to jest ochrona własności intelektualnej? W cywilizowanych krajach prawo jednak obowiązuje i chciałbym wierzyć, że pomimo wszystko w takim ciągle żyjemy.

???
niedziela, 23 maja 2021, 19:01

Kto to miałby zrobić, PGZ??? KPISZ????

kmdr
sobota, 22 maja 2021, 17:56

Dobrze ale mało. Taka ilość to na trzy województwa te mniejsze. Albo na Litwę licząc. Jeszcze coś do transportu i nowe DOLe pod drony. Mniejsza rozpiętość skrzydeł więcej odcinków dróg można przystosować/wybrać.

Saw
sobota, 22 maja 2021, 17:52

Jeśli to tylko pilna potrzeba operacyjna i początek budowania zdolności + kopiowanie technologii to super decyzja. Jeśli natomiast po tym program "Gryf" ma się zakończyć lub zakupy mają być dalej robione w Turcji to masakra.

niedziela, 23 maja 2021, 16:55

Jaka pilna potrzeba operacyjna? Mamy z kims wojne? Czy tez mamy zamiar jakis kraj napasc? Moze w koncu ten Madagaskar co to niegdys mial byc nasza kolonia...? Ewidentne lamanie prawa przez PiS, co smutne robia to tak regularnie, ze juz prawie nikt nie zwraca na to uwagi, stalo to sie norma...

???
sobota, 22 maja 2021, 17:47

..juz od dwudziestu ponad lat blokuja produkcje naszego BSL uzbrojonego..nie daja kasy natomiat zawsze kupuja import ..aby tylko dac kase obcymm..ot "farscaffkkaa kosherna"..

BUBA
niedziela, 23 maja 2021, 11:46

Byly wybory co wybrales to jest ....

Gts
niedziela, 23 maja 2021, 11:07

Najbardziej w tym blokowaniu wslawil sie pewien Antek.

Box123
poniedziałek, 24 maja 2021, 02:28

Ten który jako jedyny miał odwagę postawić odważnie na drony?

Czyżby?
niedziela, 23 maja 2021, 19:04

Który jako jedyny minister MON chciał WSZYSTKO kupować w Polsce, i poza zakupem jedynych w Polsce dronow uzbrojonych nawet wykupił udziały w WB.

Stivens Śmiały
sobota, 22 maja 2021, 17:47

I to jest przykład rosnącej współpracy polsko-tureckiej! Zaczynaliśmy od importu swetrów i futer (prywaciarze nielegalnie), potem import tureckich seriali i budek z kebabem a teraz kupujemy od Turków broń. Jutro atom i rakiety! Brawo Polska!

zeneq
poniedziałek, 24 maja 2021, 14:35

Atom to od amerykanów a rakiety to pewnie chińskie. Do tenisa oczywiście.

Wiem co piszę
niedziela, 23 maja 2021, 11:47

... pojutrze islam i meczety.

Trelek
poniedziałek, 24 maja 2021, 08:32

To w rosji.

niedziela, 23 maja 2021, 23:42

... seriale, od których pewne niezbyt rozgarnięte panie nie mogą się oderwa

POLAK
sobota, 22 maja 2021, 17:43

No wreszcie coś ruszyło!

Żołnierz
sobota, 22 maja 2021, 17:43

Brawo!

SAS
sobota, 22 maja 2021, 17:19

Znakomita wiadomość, chciałoby się zakrzyknąć: wreszcie. Rewolucyjna adaptacja zupełnie nowych możliwości dla polskiej armii, które są najbliższą przyszłością prowadzenia wojny. Bez tego pierwszego kroku, nie są możliwe kroki kolejne. Dalsza zwłoka byłaby krytycznym obniżaniem zdolności bojowych armii.

devlin0
sobota, 22 maja 2021, 16:42

podobne drony "Manta" o ile dobrze pamietam oferowala WB Electronics...i co sie z nimi stalo?

Gts
niedziela, 23 maja 2021, 11:12

WB E nie chcialo aby Macierewicz polozyl na nich lape. Ten pan sam zapowiedzial ze uzbrojenie bedzie pozysikwal tylko z panstwowych podmiotow bo niby daje to gwarancje ze rozwiazania pozostana polskie. Brednie bo to wlasnie panstwowe molochy najbardziej przezarte sa korupcja, nepotyzmem i obca agentura, a WBE nie dalo sobie zadnego pociotka do zarzadu wstawic. Taka byla ponura prawda tego przypadku. Pis wiec ratuje twarz pojedynczymi zakupami tam gdzie powinny byc juz setki egzemplarzy. Gawiedz ogladajaca TVP sie cieszy, reszta patrzy z niedowierzaniem jak pis niszczy praktycznie wszystko po kolei. To jest po prostu medialny szum moralne zwyciestwo, kropla w morzu potrzeb i niszczenie rodzimych zdolnosci badawczych oraz produkcyjnych.

Box123
poniedziałek, 24 maja 2021, 02:33

PiS niszczy wszystko? Chyba raczej naprawia. Pokaz mi rząd który zrobił chociaż połowę tego co ten. Ale gawiedz oglądająca tvn żyje w alternatywnej rzeczywistości

Rex
niedziela, 23 maja 2021, 11:00

Dwukrotnie mniejsza, dwukrotnie krótszy czas lotu, brak uzbrojenia....nie, to nie są podobne drony. WB nic tej wielkości nie oferuje.

Chyżwar dawniej Marek
niedziela, 23 maja 2021, 19:08

Nie kłam. WB podobnie jak i PGZ nawiązało współpracę z Thales UK. Dron o porównywalnych parametrach byłby produkowany w Polsce. Byłby kompatybilny z polskimi systemami dowodzenia i mielibyśmy kontrolę nad kryptografią.

Janka
niedziela, 23 maja 2021, 10:00

WB jest złe bo polskie i płaci podatki w Polsce

Bob
sobota, 22 maja 2021, 16:39

Serwis F16 w Malborku w zamian TB 2 . Nasz minister po 6-u latach ma fakultet z zarządzania. Czekamy na dalsze dobre decyzje .

say69mat
niedziela, 23 maja 2021, 10:11

Tia serwis F16 ... w latrynach malborskiego zamku. W sumie rewelacyjnie zachowane. Tylko lądować ;)))

Patry
sobota, 22 maja 2021, 16:37

już sądziłem że będzie to zerwanie dogmatu kupowania z półki u "sojuszników" (czyt. usa, italya, niemcy itp.) bez żadnych kompensat technologicznych i przemysłowych będzie skutkować pozyskaniem zdolności przez nasze firmy oraz ewentualny barter i upchnięcie w Turcji wytworów naszej zbrojeniówki ... a tu standard ... czy ci nasi? zamawiacze wiedzą skąd pochodzą pieniądze na takie "zabawki" i zakup wyrobu produkowanego w kraju ( nawet przy kosztach dokupienia ewentualnej licencji na niektóre zaawansowane technologicznie elementy) per saldo wychodzi na plus dla podatników ... i zdolności obronnych państwa - ale cóż śródziemnomorskie poligony mają większe powodzenie niż okolice Bornego Sulinowa ...- znikąd nadziei

Asd
sobota, 22 maja 2021, 16:37

I pomyśleć że kiedyś byliśmy w stanie zaprojektować i zbudować Iskre, Iryde. Tak się dzieje jeżeli likwiduje się swój przemysł.

Yaro
poniedziałek, 24 maja 2021, 19:38

Człowieku Iryda była przestarzała już w momencie jej projektowania... O czym Ty w ogóle piszesz?

Koval
sobota, 22 maja 2021, 16:37

Czyli zamiast wejść w kooperacje z Turkami i wspólnie budować drony w Polsce z udziałem rodzimego przemysłu i wykorzystaniem krajowych podzespołów kupujemy produkt "z półki". W ten sposób nigdy nie zwiększymy potencjału polskiej branży zbrojeniowej. A mógł pan minister zapytać Turków jak doszli do tego poziomu zdolności budowy broni, na którym obecnie się znajdują. Właśnie przez zakup brakujących technologii i rozwijanie własnych kompetencji. Ale łatwiej powiedzieć: kupiliśmy produkt z półki, bo nasz przemysł go nie produkuje, niż przyznać, że przez 6 lat nie rozwijało się tego przemysłu i nie współpracowało z firmami, które miały w tym czasie szansę osiągnąć takie możliwości.

Ot co
niedziela, 23 maja 2021, 19:14

Bo MON "pod Błaszczakiem" dalej celowo osłabia polski potencjał produkcyjny w szczególności prywatny.

Gts
niedziela, 23 maja 2021, 11:14

Taka jest ponura prawda. Medialny sukces tego zakupu nie przeklada sie ani na zdolnosci technologiczne, ani na obronne bo i tak tych dronow jest za malo.

Rex
niedziela, 23 maja 2021, 11:03

Zapytaj prezesa WB czy każdej innej prywatnej firmy lotniczej dlaczego nie podjęli współpracy z którymś ze światowych dostawców takich systemów? Panstwo ma za nich wszystko robić?

Koval
niedziela, 23 maja 2021, 23:19

A może WB nie widzi szans na sprzedaż WP tej klasy dronów bo od 2016 roku w ramach programu Orlik MON rozmawia tylko z PGZ (po unieważnieniu przetargu, ktorego zapewne PGZ nie miało szans wygrać)? Po co WB ma opracowywać takiego drona, skoro jego główny potencjalny klient robi wszystko od 5 lat żeby nie dać mu tego kontraktu? Tego, że PGZ nie opracuje samodzielnie, od zera takiego produktu każdy mógł być pewien. Tym bardziej niezrozumiałe jest to, że zamiast doprowadzić do współpracy PGZ z Turkami i pozyskania potrzebnej technologii kupujemy produkt z półki, w zbyt malej ilości w stosunku do potrzeb. A była okazja by wykorzystać problemy Turcji z embargiem na części i produkować tego drona u nas z pełnym dostępem do zachodniej technologii. Skoro Ukraina potrafiła dogadać z Turkami produkcje u siebie to czemu my nie umiemy?

Chyżwar dawniej Marek
niedziela, 23 maja 2021, 19:13

Jak najbardziej podjęli. Z Thales UK. https://www.defence24.pl/watchkeeper-z-pazurami-kielecka-premiera https://www.defence24.pl/mspo-2016-watchkeeper-w-polskich-barwach-sterowany-ekranem-dotykowym

Gnom
środa, 26 maja 2021, 22:13

Próbowałeś korzystać z ekranu dotykowego w rękawicach polowych?

Black
sobota, 22 maja 2021, 16:24

Zestaw to nie 4 platowce?

niedziela, 23 maja 2021, 20:48

Oj tam 6 po 4 czy 4 po 6 co za różnica ;)

Arturro
sobota, 22 maja 2021, 16:19

Ciekawe jakie uzbrojenie, tureckie czy integracja ze Spike, a może w przyszłości Moskit ?

zeneq
poniedziałek, 24 maja 2021, 14:40

Napisał że kupili z uzbrojeniem. Zatem w tureckie.

laik, zupełny laik
niedziela, 23 maja 2021, 22:28

Pirat jak znalazł.

say69mat
niedziela, 23 maja 2021, 14:18

Biorąc pod uwagę dość skomplikowane i niezbyt przejrzyste - w sferze intencji - relacje pomiędzy Erdoganem i Netanyahu. Nie wydaje mi się prawdopodobne aby Izrael wyraził zgodę w temacie integracji izraelskiego uzbrojenia z turecką platformą.

QVX
niedziela, 23 maja 2021, 12:26

Najbardziej pasowałby tu Brimstone lub przyszłe Incrementy JAGM-a. Spike - problem z interfejsem do światłowodu w dronie, a radiokomendowy NLOS za duży i ciężki. UMTAS - nowy system o za małym zasięgu. Hellfire - do zastąpienia przez JAGM.

Lex
sobota, 22 maja 2021, 16:15

Zakup tego Drona to oficjalne pokazanie Rosjanom gestu Kozakiewicza, Bayraktar TB2 latał nad Donbasem niewykryty, poza tym odstrzelił Ruski sprzęt w Libii . Gdyby nas napadli , będą patrzeć w górę, a nie na Zachód.

laik, zupełny laik
niedziela, 23 maja 2021, 22:46

Mało tego, 4 grudnia 2020 roku rosyjski portal "Moskwa III Rzym" twierdził, że Bayraktar TB-2 wleciał nad Krym i latał sobie kilka kilometrów od ich stanowisk radarowych PLOT, co ich zdaniem świadczy o tym, że Rosja nie jest w stanie wykryć tego drona. Ukraina pokazała, że da się zwiększyć zasięg radiowy sterowania TB-2 do 300 km. Teraz Łotwa i Estonia powinna zgodzić się na postawienie stacji radiowych u nich i mamy system zwiadu lotniczego w pobliżu granic z Rosją oraz na Wschodnim Bałtyku. Do tego montaż głowic elektrooptycznych MX-15D z L3Harris Wescam, chyba że Turcy mają już lepsze, albo PCO coś pokombinuje z podświetleniem celu promieniem lasera.

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 25 maja 2021, 12:34

Jakie PCO? Dociera do ciebie, że bierzemy sprzęt z półki, w którym poza serwisem nie mamy prawa grzebać?

zawsze gotowy
niedziela, 23 maja 2021, 17:08

amerykanom tez troche tym pokzalismy, ze nie tylko oni maja bron do sprzedania. Do tego tansza i porównywalna jakosciowo. Ja bym u Ukraincow wzial te ich rakiety o zasiegu 100 km (Wilcha?). Tez by sie przydały. Rakiet nigdy za duzo!

Sojer
sobota, 22 maja 2021, 16:05

A jakiś przetarg może? Nie mam zastrzeżeń technicznych, ale politycznie to skandal kupować od Turcji, która powinna być izolowananw NATO.

zeneq
poniedziałek, 24 maja 2021, 14:43

A Polska powinna być izolowane w UE bo się nie podoba Niemcom. Iran jest izolowany od lat bo się nie podoba Izraelowi i USA. Korea również bo nie podoba się nikomu. Jakoś izolacje nie przeszkadzają w nabywaniu zdolności o których my tylko sobie możemy pomarzyć.

niedziela, 23 maja 2021, 17:00

Niby dlaczego powinna byc izolowana? Bo pastuch tak chca? Nie ma powodu by od nich nie kupowac, byle bylo to robione z sensem (pelna lub czesciowa licencja), a nie z wolnej reki pod pseudo pozorem "pilnej potrzeby operacyjnej".

czytelnik D24
poniedziałek, 24 maja 2021, 10:13

Powinna być izolowana bo organizuje fałszywe pucze celem odwrócenia sojuszy i usuwa dowódców, żołnierzy oraz pilotów którzy są wyszkoleni w ramach współpracy z NATO.

Box123
niedziela, 23 maja 2021, 11:44

Tak? A budowa przez Niemcy - najważniejszy kraj UE ns2 z Rosją, ktora nieustannie napada okoliczne kraje i morduje własnych obywateli jak tylko wejdą w drogę Putinowi to już Ci nie przeszkadza? To nie jest polityczny skandal? A wypięcie się na Europę środkowa przez Bidena i zezwolenie Rosji na dokończenie gazociągu co podporządkuje jej i Niemcom, cały kontynent w sytuacji gdy nadal okupuje Ukrainę, zajmuje Krym i przetrzymuje więźniów politycznych to jest ok?

zamaskowany Ranger
sobota, 22 maja 2021, 16:03

Jakże to zakup w stylu MB - szybko, ni z gruszki ni pietruszki , w minimalnych ilościach , bez korzyści dla polskiego przemysłu . Chociaż na plus , że chociaż serwis w polskich zakładach a nie jak przy Himarsach każdą śrubkę w samochodach przykręcać będą amerykanie .

Wasilij kliczkov
sobota, 22 maja 2021, 15:56

24 dobry poczatkowy zakup

QQ
sobota, 22 maja 2021, 15:47

Taki dron może przelecieć pod stołem zrzucając rekordowy pakiet gotówki. Wyjątkowa konstrukcja - pod tym względem dużo lepsza od tego co oferują polskie firmy.

nmiio
sobota, 22 maja 2021, 15:47

i bardzo dobrze ,nie potrafą sami zrobić to się kupuje ,ale najważniejsze jest to że dopiero teraz zobaczycie jak łatwo rozpieprzyć te wasze Pilice ,czołgi ,rosomaki

POP
sobota, 22 maja 2021, 15:45

czyli wychodzi na to, ze przekupiliśmy turkow tym zakupem, zeby latali nad naszym niebem, parodia

DefBot
niedziela, 23 maja 2021, 12:49

To nie jest parodia, tak się robi politykę. Nikt za darmo nie będzie wystawiał wojsk jak nie ma w tym interesu. Turcja w zamian za pomoc na wschodniej flance mogła żądać np. pomocy militarnej w Syrii, poparcia politycznego przeciw Kurdom, itp., itd. Ze wszystkich opcji (o których mogę się domyślać) nasz zakup TB2 i jego promocja i chwalenie plus wysłanie Bryzy nad M. Czarne jest dla nas korzystne. Jeden z największych polskich sukcesów militarnych - odsiecz wiedeńska króla Jana III Sobieskiego poprzedzona była szczegółowymi pertraktacjami dot. ile, jak, i kiedy zostanie opłacone wojsko polskie. Wiele się nie zmieniło od tamtych czasów.

ciekawy
poniedziałek, 24 maja 2021, 10:15

Odkąd Turcja jest w NATO to ma obowiązek brać udział w NATOwskich misjach. Jak się nie podoba to won z NATO.

1920
niedziela, 23 maja 2021, 09:28

Olgino,odpuść.

Kiwi
sobota, 22 maja 2021, 15:40

Najwyższy czas doprowadzić do końca krajowe ppk Moskit i Pirat, opracować ich wersje dłuższego zasięgu, zintegrować z bezzałogowcami i śmigłowcami a produkować je masowo zyskując suwerenne środki przeciwpancerne i skokowe zwiększenie możliwości bojowych polskiej armii dzięki dużemu nasyceniu jednostek w tę broń.

Pitek1
sobota, 22 maja 2021, 15:39

Kupili je bo są tanie i tylko dlatego.

niedziela, 23 maja 2021, 20:50

Przede wszystkim są skuteczne

wtorek, 25 maja 2021, 12:35

Na r

zmrol
sobota, 22 maja 2021, 15:37

Krytykowalem ministra ostatnio. Dziś muszę pochwalić, szkoda tylko ze tak mało. Wyspowa modernizacja nadal rządzi Ale to dobra decyzja. Mam nadzieję ze to pomost do czasu uzyskania przez rodzimy przemysł zdolności produkcji dronów tego typu

SOWA
niedziela, 23 maja 2021, 12:30

24 sztuki to tyle co nic. Ile Turcy stracili maszyn w Libii w ciągu jednego tygodnia intensywnych działań? Zresztą poza zakupami np. w Turcji powinniśmy kupować podobne drony w polskich zakładach. Zaletą tureckich maszyn jest cena i porównanie kosztów do możliwości. Nie jest to najlepsza maszyna ale za to kosztowo bardzo efektywna.

Majer
sobota, 22 maja 2021, 15:29

A polska firma Flytronic z grupy WB Elecronics. Nie mamy rodzimej produkcji produkującej dron?

Frantz
niedziela, 23 maja 2021, 19:27

Oryginalnego polskiego nic w tej klasie nie mamy. Zdumienie budzi jednak gwałtowność i nieoczekiwana szybkość decyzji. WB oferowało bowiem Watchkeepera w kooperacji z Thalesem więc to też byłby bardzo dobry, sprawdzony i skuteczny system. Dla odmiany PGZ oferowało we współpracy z Elbitem równie dobrego Hermesa 450. W obu przypadkach oferowane drony byłyby produkowane w Polsce. A Hermes miałby może nawet nasze krajowe Spike. Tymczasem decyzja zakupu "z półki" to jak wystrzał z "wiwatówki", więcej huku i dymu niż skuteczności. Moim zdaniem bardzo dziwna decyzja.

niedziela, 23 maja 2021, 17:05

Mamy tylko tu ciezko o lapowke dla mafii politykierow. Albo za mala jest i jeszcze moze sie wydac. Lapowke przyjeta w Turcji ciezej wylapac. To wogole jest parodia, ciagle sie u nas steka ze nie ma zdolnoesci produkcyjnych takich czy siakich i trzeba kupic za gore forsy, ale jak przychodzi do finansowania projektow rozwojowych w kraju to nigdy kasy nie ma... A potem, po kilku latach, znow stekanie ze nie ma zdolnosci i tak to sie toczy/(defrauduje panstwowe pieniadze).

pilot
niedziela, 23 maja 2021, 13:31

Flyeye powoli staje się 2 ligą technologiczną

mick8791
poniedziałek, 24 maja 2021, 19:51

Flyeye to zupełnie inna klasa drona, do zupełnie innych zadań. I jeszcze Cię zaskoczę - jest cały czas unowocześniany.

Ciekawy
niedziela, 23 maja 2021, 23:52

A dzięki komu?

Burke
niedziela, 23 maja 2021, 09:29

Takich jak ten na razie nie.

Pilot
sobota, 22 maja 2021, 15:29

Po SKANDALICZNEJ decyzji Bidena związanej z odstąpieniem od sankcji na Nord Stream II, co oznacza, że Biden zgadza się na dokończenie niemiecko - rosyjskiej rury kosztem polskich interesów, nie powinniśmy już kupować sprzętu w USA. Jeżeli Biden prowadzi antypolską politykę, jest to sygnał, że dostawców broni trzeba szukać gdzie indziej. Dlatego decyzja rządu o zakupie dronów w Turcji a nie w USA wydaje się słuszna:)

zeneq
poniedziałek, 24 maja 2021, 14:51

Czemu tylko Bidena? Trump niby tak wiele zrobił dla blokady? A poprzednicy i wcześniejszy gazociąg? Już NS było krytykowany za to samo i kto wtedy się oburzał? Obama? Trump po objęciu stołka też nie widział tematu. Zaledwie pod koniec kadencji trochę pogroził Niemcom ale bez konkretów. USA nic nie zrobiło w temacie obu nitek bo nie chciało nigdy konfliktu z Berlinem. To Berlin jest centrum Europy dla USA i nic tego nie zmieni. Warszawa na pewno. Nieważne kto będzie rządził w każdej z tych stolic.

Witomir
niedziela, 23 maja 2021, 09:46

Tak samo uważam. Z tym, że przypuszczalnie sam Biden nawet nie wie, że to się dzieje. W USA wróciło do władzy tak zwane "Deep State". Kogo określa ta nazwa nietrudno się domyśleć. Obawiam się tylko co przehandlowali z Niemcami i Rosją w zamian za zgodę na NS II. Bo czyim kosztem to niestety też wiemy.

niedziela, 23 maja 2021, 19:29

Demokraci są znani z tego że potrafią "stracić" bardzo wiele niczego nie utargujac w zamian. A dziwaczne decyzje Bidena, już przechodzą do historii!!!

Njnyct1
sobota, 22 maja 2021, 15:26

Turcy trzymają z Putinem i blokowali nas w NATO a więc co za imbelille kupuje od nich są lepsze np USA

hermanaryk
niedziela, 23 maja 2021, 09:15

Tak trzymają z Putinem, że aż zestrzeliwują mu samoloty, niszczą systemy plot, wspierają Ukrainę, a ich wojska jak w masło wchodzą w strefę wpływów Rosji :)

Raf
sobota, 22 maja 2021, 15:23

Błaszczak stwierdził, że polskie przedsiębiorstwa nie produkują dronow tej klasy ale jakoś państwo porwało się na produkcję samochodu elektrycznego i wsparcie finansowe też jest. Także jakby chciano można byłoby wesprzeć polskie przedsiębiorstwo i pracować nad własnymi dronami wysokiej klasy. Zakup tych dronow raczej pozytywny w tym sensie, że można zapoznać się z budową i technologia itp. Poza tym takie drony ma Ukraina która nie jest w NATO i teoretycznie może być dla nas zagrożeniem. Poza tymi tureckimi powinniśmy kupić lepsze drony produkcji "zachodniej".

dim
niedziela, 23 maja 2021, 09:21

Licencja na samą sprawdzoną konstrukcję i po sprawie. Elektronika mogłaby być polska w łączności, a owa kanadyjska w obserwacji, jak była i w Turcji. Silnik jest austriacki tak czy owak i czytam, że powstały już jego następne, bardziej oszczędne i zarazem dynamiczne wersje. Zresztą nie wiem, czy nie można zastąpić go ukraińskim ? Czyli turecka potrzebna jest właściwie tylko mechanika płatowca. Prawdopodobnie tańsze jest też tureckie uzbrojenie. W każdym razie spokojnie można to produkować, licencyjnie, z prawem swobody zmian projektowych.

Chyżwar dawniej Marek
niedziela, 23 maja 2021, 19:21

Mogło być po sprawie przy okazji Watchkeepera. https://www.defence24.pl/mspo-2016-watchkeeper-w-polskich-barwach-sterowany-ekranem-dotykowym

asf
sobota, 22 maja 2021, 15:17

Zakup, ok. Zwłaszcza jeśli jest to zakup zdolności pomostowej do czasu, aż nasz przemysł nie opracuje własnych konstrukcji tej klasy. Natomiast z co z dalszymi zakupami był Flyeye, oraz Warmate, które już są w polskiej armii, ale w liczbie niewystarczającej do pokrycia potrzeb?

JJB
sobota, 22 maja 2021, 15:12

Ach, ta delikatna drwina. I nazwiemy Baltic Air Policing tylko " Air policing". i na strazy Polski. A chodzi o państwa bałtyckie.

hermanaryk
niedziela, 23 maja 2021, 09:18

Państwa bałtyckie są częścią systemy bezpieczeństwa Polski, a Malbork, jeśli dobrze pamiętam, leży w granicach Rzeczypospolitej.

niedziela, 23 maja 2021, 08:57

A ja myślałem zawsze że Malbork leży nad Wisłą czy tam Nogatem.

Dumny Jaś
sobota, 22 maja 2021, 15:04

Bo w Turcji % PKB wydają na tworzenie technologii w wojsku a w Polsce na emerytury dla 40 Latków...i niekończące się FAzy Analityczno Koncepcyjne

Prawda
niedziela, 23 maja 2021, 09:26

Prawda

Michał
sobota, 22 maja 2021, 15:01

Ile kosztuje pojedynczy dron jak i cały zestaw eksploatacji czy symulator i czy nasz kraj stać na posiadanie i utrzymanie takiej technologii?

007
sobota, 22 maja 2021, 14:56

Super !

Gulden
sobota, 22 maja 2021, 14:52

A dlaczego polskie firmy,nie przedstawią oferty tanich,można powiedzieć"jednorazowych"dronów,które można produkować masowo,tanio?Naprawdę nie jesteśmy w stanie wyprodukować czegoś takiego?Nie mówię tu o wypasionych Predatorach.Tylko tanim,prostym w obsłudze,co za tym idzie masowym dronie,którym można niejako"zasypać"potencjalnego npla,w razie potrzeby?Po prostu,jeśli kilkanaście takich dronów,zaatakuje dany cel,na różnej wysokości,pułapie,szybkości,kierunku i czasie...to to nieżle"zamiesza" systemem obronnym danego celu.Ba,wcale nie wszystkie drony muszą być uzbrojone,w pełni zdolne do zadania maksymalnych strat nplowi,tylko mogą być to"pozoranci"które raz,że obciążą systemy detekcji npla,to na likwidację ich będzie potrzebna określona ilość amunicji/rakiet,prawda?Już sama informacja,że coś takiego mamy w arsenale,i dopinamy to,by to działało,da do zastanowienia nplowi,jakby miał zamiar pchać się do Polski,po ziemi.Bo rozproszenie takich jednostek,wyposażonych w taki sprzęt,od razu dezorientuje npla,gdzie to jest,ile tego jest,kiedy i gdzie to będzie użyte.Prawda?Co innego wyciągnięcie z koszar nie wiem,batalionu zmechanizowanego,z całym zapleczem,co innego uruchomienie mobilnych,małych,ale śmiertelnie niebezpiecznych oddziałów,które nie wiadomo skąd spuszczą na głowę materiał wybuchowy.

"Pułkownik" Michał
poniedziałek, 24 maja 2021, 08:38

WB Elektronic buduje takie drony (Warmate I i II). TYLKO MON ich nie kupuje ... Raz kupili śladowe ilości zamiast zamówić parę tysięcy i część dać do jednostek a część do magazynów. Przecież ich duża ilość spokojnie przeciążyłaby rosyjskie systemy opl...

Macorr
niedziela, 23 maja 2021, 15:36

A słyszałeś o Warmate? Nawet Turcy od nas go kupili...

dim
niedziela, 23 maja 2021, 09:26

Atakować można najpierw rojem małych droników. Przesycającym jednak tamtą opl, atakiem np. niszczącym, czy oślepiającym jej sensory. jasne że ze wszystkich kierunków i elewacji naraz. Zauważcie jak Izrael zawsze wygrywa starcia, także z silniejszymi przeciwnikami, ponieważ oprócz zmotywowanych żołnierzy, za standard ma także najbardziej nowatorskie metody i chwyty. Gdy Polacy ostatnio i na ogół pozostają z tyłu, za nowatorską współczesnością.

Fido
niedziela, 23 maja 2021, 20:00

Do przesycania wrogiej oplot idealne byłyby Manty z WB, które mogą przenosić aż do 8 sztuk lekkich bomb szybujących Sting. A ponieważ Manta ma "cichą" wersję hybrydową więc skuteczność tego akurat drona powinna być wysoka. Dodając, że systemy łączności od WB są jak dotąd niepokonane vs. rosyjskie systemy WRE, więc zdumiewające jest, że MON celowo wręcz zwalcza WB mając już od paru dobrych lat gotowy taki potencjał.

Gulden
niedziela, 23 maja 2021, 17:37

-dim-Noż o tym właśnie piszę.A to,że akurat Cahal działa tak a nie inaczej,to kwestia wyboru,a raczej BRAKU wyboru.Oni MUSZĄ być o krok,dwa do przodu względem nowatorskiej taktyki,wykiwania na calego npla,bo na całego z otwartą przyłbicą,daliby też w sumie radę.Ale to raz,maksymalnie dwa razy mogą tak wygrać.A co potem?Jak się za trzecim razem trzeba będzie bić?Ja już to parę razy na d24 opisałem.Po prostu-prostota,masowość,mobilność.I produkcja tego w Polsce,w ilościach potrzebnych,bez oglądania się na kogoś.Tak powinno to wyglądać w temacie tych dronów.Takie jednostki naprawdę bardzo trudno namierzyć,zniszczyć,i w ogóle się połapać gdzie są,jeśli chodzi o obsługę takiego sprzętu.

czarno to widzę
sobota, 22 maja 2021, 14:50

Dobre w konfliktach asymetrycznych, gdy przeciwnik nie dysponuje silną obroną plot i lotnictwem. Myślę, że skonstruowanie polskiego odpowiednika było w naszym zasięgu, ale nikt nie był zainteresowany.

Matnet
sobota, 22 maja 2021, 14:49

Czyli kolejny zakup defiladowy mon, w dodatku obciążony dużym ryzykiem sankcji na Polskę. Może nie w tej chwili, ale po zmianie administracji w USA to już na pewno.

Davien
niedziela, 23 maja 2021, 11:52

Wiesz jakoś nei przypominam sobie by były jakeis sankcje za zakup tureckiego uzbrojenia. To Turcja ma zakaz zakupów w USA

Matnet
niedziela, 23 maja 2021, 18:31

Są, np nie można kupić silników oryginalnych bezpośrednio u producenta. Po drugie nie wiadomo jak zareagują USA, chyba nikt z nago jeszcze tego nie kupił. Na całe szczęście naszych władz w USA jest w tej chwili wyjątkowo łagodna i odpuszczająca wszystkim administracja.

dim
wtorek, 25 maja 2021, 06:59

Pamiętasz, jak Indie fregaty brały z Rosji, bez turbin, a turbiny do nich z Ukrainy ? To co przy Turcji wiadomo o utrudnieniach zakupów silników, kamer itp, to byłby przecież dodatkowy impuls do współpracy przemysłowej - nam wolno to kupić, a to Turkom nie wolno. Poza tym winien to być zakup nigdy "z półki", a z dlszymi naszymi prawami projektowymi. Niczego podobnego Pan Minister nie anonsuje. Zobacz jakie teraz wynikają gigantyczne są problemy (koszt + opóźnienia) z biurokracją, dla drobnej zmiany, przy produkcji Leo2 PL. Był w d24 przykład z innym podgięciem jakiejś blachy - osłony...

Pumpernikiel
niedziela, 23 maja 2021, 18:08

Sankcji na zakup tureckiego uzbrojenia nie ma, są chyba za to sankcje na eksport części do tureckich dronów.

asdf
sobota, 22 maja 2021, 14:46

no dobra fajnie ze cos kupuja ale co z integralnoscia z polskimi systemami dowodzenia?

nikt
niedziela, 23 maja 2021, 21:49

Jest 100%-towa. Nie ma bowiem w rzeczywistości takich systemów z którymi musiało by się to to integrować.

trzcinq
niedziela, 23 maja 2021, 09:08

Ale w przypadku Patriot to ci nie przeszkadza co?

czytelnik D24
poniedziałek, 24 maja 2021, 10:17

Nie przeszkadza bo integrujemy Patriot z nowo zakupionym systemem dowodzenia.

nareszcie MON zaczął myśleć hihihihihihihi
sobota, 22 maja 2021, 23:49

nic

Infernoav
sobota, 22 maja 2021, 22:43

Przecież to zapewnia. Spokojnie, chwilę to potrwa zapewne. Taki sam kłopot byłby z każdym zakupem, gdyż żaden dron zagraniczny nie jest zintegrowany z naszymi systemami dowodzenia.

ck cfxjredsrh
niedziela, 23 maja 2021, 15:32

Chyba nie bardzo wiesz o czym piszesz. W przypadku współpracy WB z Thalesem UK dron jak najbardziej byłby zintegrowany. I takie właśnie były założenia dotyczące Watchkeepera.

Qwerty
sobota, 22 maja 2021, 14:44

Bez przetargu, bez ofsetu, bez udziału polskich firm. Po co finansujemy projekty dronów z NCBR w ramach B+R?

trzcinq
niedziela, 23 maja 2021, 09:11

W przypadku zakupów w USA to ci nie przeszkadza co? A pomyślałeś że to sprawdzony i skuteczny sprzęt który potrzebujemy na wczoraj? I że dzięki niemu możemy przyspieszyć pracę nad swoim? A może to decyzja polityczna podobna do tych dzięki którym kupujemy od wuja S? Może to błąd może nie nie wiem bo od kleczacych przed USoIzraelem nie oczekuje już niczego dobrego

Yaro
poniedziałek, 24 maja 2021, 20:05

Na razie użyty tylko w konfliktach asymetrycznych, a nie pełnoskalowych więc tak naprawdę nie jest sprawdzony. Zresztą z tego co kojarzę to podczas tych walk spadał na ziemię w całkiem sporych ilościach.

Bakszysz, bakszysz
niedziela, 23 maja 2021, 00:00

Bez przetargu, bez offsetu

sobota, 22 maja 2021, 22:03

A zakup 10 par majtek też mam być z przetargiem, offsetem i udzialem polskich firm? Przy tak małym zakupie, produktu którego w Polsce nikt nie oferuje, chociaż zdolność serwisu to wielki sukces

Tede
sobota, 22 maja 2021, 21:39

A efekt jakiś jest? Czy tylko przejadanie państwowych pieniędzy. Jak kiedyś moj prezes powiedział w dyskusji o projekcie realizowanym z dofinansowania: Dział Rozwoju: szefie ogarnelismy temat. Koszt osiągnięcia celu dofinansowania to 100mlnPLN. Niestety przyznaliście nam na razie tylko 1mlnPLN. Prezes: czy w umowie o dofinansowanie jest zapis że musi być osiągnięty cel? Głos z tyłu: nie, nie mamy takiego wymogu. Prezes: no to przygarniamy 50mln PLN dofinansowania a DR ma w swoim budżecie 1mln ma przygotować i przekazać ładna dokumentację

Michał
sobota, 22 maja 2021, 21:36

Daj już spokój z tym offsetem. To między innymi dzięki temu tak wiele przetargów się ślimaczy a także rośnie mocno ich cena. Offset nie jest za darmo. Czy kupując telewizor albo pralkę żądasz offsetu? Większość producentów nie jest tym zainteresowana a po ich produkty jest i tak długa kolejka. Nie możemy wszystkiego produkować w kraju. Finansujemy projekty dronów, aby kolejny zakup dronów był w Polsce - jeśli osiągnie odpowiednie parametry techniczne i finansowe. Na razie nikt tej klasy dronów nie produkuje.

Olo
sobota, 22 maja 2021, 21:35

Zeby byl przepływ kasy. Kupujemy drony w mikro ilości dodatkowo z nowymi rodzajami rskiet ppanc w mikro ilości. Nie posiadamy systemu wskazywania celów ani rozpoznania. Nie mamy ani jednego satelity. Ten zakup to wywalanie kasy w błoto.

X
sobota, 22 maja 2021, 21:34

A no właśnie coraz słabiej je finansujemy. Niedawno był tu artykuł na ten temat.

M
sobota, 22 maja 2021, 14:40

Szkoda, że w umowie nie będzie leasingu tych dronów do czasu dostawy zakupionych. Na już ich potrzebujemy aby przeciwstawić się 18 Gwardyjskiej Dywizji

zeneq
poniedziałek, 24 maja 2021, 14:55

A jaka to doktryna w WP zakłada użycie jedynie dronów do powstrzymywania Dywizji Gwardyjskich?

JSM
niedziela, 23 maja 2021, 00:01

Myślisz, że kilkanaście dronów jest w stanie zatrzymać dywizję gwardyjską, która sama ma więcej dronów na wyposażeniu?

Infernoav
sobota, 22 maja 2021, 22:45

24 drony nie stanowią przeciwwagi dla 18 Gwardyjskiej. Przeciwwagą dla nich może być tylko silna artyleria, duże nasycenie ppk, silna OPL krótkiego zasięgu i wysoko manewrowe wojsko.

niedziela, 23 maja 2021, 20:07

Ale 1000 szt Warmate byłoby już bardzo mocnym kontrargumentem! A już w wersji "para-roju" SWARM, to byłyby to solidne "bęcki" dla każdej wrogiej formacji. W szczególności, że akurat technologie WB jak dotąd, są jedynymi niepokonanymi w wojnie Rosji z Ukrainą! Moim zdaniem, zamówienie pełnego 1000 szt Warmate TL to wymóg chwili.

Yaro
poniedziałek, 24 maja 2021, 20:16

Nie łódź się, że Warmate stanowi jakieś większe zagrożenie dla wojsk pancernych... Na słabiej opancerzone pojazdy to może i owszem...

;)))
sobota, 22 maja 2021, 21:35

My ich potrzebujemy od dawna, a już na pewo od 6 lat !

Paweł
sobota, 22 maja 2021, 14:28

Dlaczego Polska nie robi dronów tej klasy. Przy takich środkach na bezpieczeństwo. O co tu chodzi? Kto jest winny? Dlaczego wszystko musimy kupić za granicą?

coś
niedziela, 23 maja 2021, 07:04

Może chodzi o coś więcej niż tylko maszyna. Może być tak, że jest to element gry przeciw Rosji. Geopolityka. Coś za coś.

JAck
niedziela, 23 maja 2021, 01:20

Mamy polskojęzyczne władze więc co się dziwisz?

To proste.
niedziela, 23 maja 2021, 00:03

Dlaczego MON nie zamawia dronów od tych, którzy potrafią je produkować? Po to żeby móc kupić je od Turków.

Darek S.
sobota, 22 maja 2021, 23:32

Bo 30 lat temu ówczesna władza postanowiła nasz naród sprowadzić do roli zasobów siły roboczej dla obcego kapitału. To cud, że mamy kilka dużych firm prywatnych z polskim kapitałem. Każda nasza marka, gdy zaczyna się za bardzo wybujać natychmiast jest wykupowana przez sąsiadów. Zelmer, Koło, Allegro. a przykłady można by mnożyć. A skuteczność firm państwowych i prawdopodobieństwo sprostania przez nie "wolnej konkurencji" jest łatwe do przewidzenia, dla tych którzy pamiętają czasy komuny. Im chyba tego tłumaczyć nie trzeba.

Yaro
poniedziałek, 24 maja 2021, 20:18

Chłopcze prywatna firma nie jest wykupywana tylko jej właściciel musi chcieć ją sprzedać.

Yyy?
wtorek, 25 maja 2021, 12:41

Ciekawe czy wiesz jak działa giełda i czy słyszałeś coś o wrogim przejęciu?

dropik
sobota, 22 maja 2021, 22:59

Bo Mon się boi wydać pieniądze ba badania i rozwój. Ma je w swoim budżecie ale od lat wykorzystuje marną część tych środków. Max 20 %. Lepiej remontować bez i teciaki w Pgz.

Infernoav
sobota, 22 maja 2021, 22:46

Myślisz, że opracowanie takiego drona to coś łatwego? Nawet Rosja nie produkuje własnych dronów tej klasy, a oni wydają na zbrojenia 4-6% PKB.

pomz
sobota, 22 maja 2021, 21:45

Czemu nie mamy wiecej niz 250 szt PPK-ów? czemu nie mamya artylerii rakietowej o zasiegu 50-200-500km? Czemu nie mamy granatnikow jednostrzalowych ppanc? Czemu nie produkujemu amunicji termobarycznej? czemu nasze 72,Pt91 i Leosie maja przestarzala amunicje ppanc?czemu artyleria nie uzywa dronow? Czemu nie mamy wlasnego odpwoednika pocisku BONUS albo KRASNOPOL? Czemu nie mamy radarow pola walki? czemu nie istnieja srodki walki elektronicznej, zagluszania? Ja uwazam ze ktos swiadomie pilnuje (blokuje) zeby nasza armia zbytnio sie nie wzmocniła... tak na serio, to ani Rosji, ani Niemcow i USA silna Polska nie jest potzebna...

Piotr Skarga
niedziela, 23 maja 2021, 20:15

Zgadzam się! Zdumiewa fakt, że od pierwszego zakupu Spike w 2006 roku MON do dziś nie odkupił ani jednej nowej wyrzutni ppk. Nie uzbroil żadnego z posiadanych ok 230 śmigłowców w ppk? Od ok 15 lat ciągnie się zakup tak prostej broni jak granatnik ppanc? Dlaczego mając w artylerii powszechnie wprowadzony system TOPAZ z WB, nasz MON starannie opóźnia zakup dla tej artylerii dronów z WB gotowych "fabrycznie" do współpracy z Topazem? To nie jest ani przypadek ani jakieś prostackie zaniedbanie!! To MUSI być celowe!! Ale skoro tak, to jest to także działanie wrogie, antypolskie!!

X
sobota, 22 maja 2021, 21:39

Polska mogła je robić bez problemów. Wystarczyło 6 lat temu postawić na WB, i mielibyśmy teraz całą rodzinę narodooowych ;))) dronów

niedziela, 23 maja 2021, 17:18

I to zapewne lepszych od tureckich. No ale lapowki turcy daja pewnie wieksze i daleko od oczu opinii publicznej w Polsce.

jarekch
sobota, 22 maja 2021, 19:52

Polskie myślenie: KTO JEST WINNY? A może trzeba się zastanowić "jaka jest przyczyna"?

niedziela, 23 maja 2021, 20:15

To proste : MON!!!!

rED
sobota, 22 maja 2021, 19:42

Wiesz co to kapitalizm?

patriota
sobota, 22 maja 2021, 14:22

Dla tych, którzy mają 20, 30 lat. Do refleksji. Jeszcze 35-40 lat temu Polska była globalnym eksporterem broni strzeleckiej, czołgów, okrętów, pojazdów specjalnych na podwoziu gąsienicowym, samochodów ciężarowych, samolotów, stacji radiolokacyjnych, śmigłowców. Polska miała całkiem spore rynki zbytu. Teraz praktycznie wszystko sprowadzamy z zagranicy. Przerosła nas budowa jednego okrętu, modernizacja śmigłowca W-3A, budowa nowego czołgu, samolotu szkolno-bojowego, śmigłowca pola walki (bardzo ciekawa współpraca z Izraelem i RPA), opracowanie samobieżnej armatohaubicy (uratowała nas koreańska licencja), samochodu osobowego, modernizacja bwp. W taktycznym bsl mamy problem z opracowaniem nowoczesnego oprogramowania, utrzymaniem kodowanej łączności. Integracja ppk z transporterem kołowym trwała 15 lat. Zamiast samobieżnej artyleryjsko-rakietowej Loary decydujemy się na kołowego Poprada o mocno kontrowersyjnych możliwościach bojowych. To jest ta różnica jakości w gospodarce, która decyduje o słabości Polski.

kkk
niedziela, 23 maja 2021, 16:55

może dlatego że po 1989 r. każdy kto miał trochę oleju w głowie wyjechał z kraju?

dim
niedziela, 23 maja 2021, 09:29

@patriota. Zauważ, że PRL i tak eksportowała przeciętnie 3-krotnie mniej, niż znacznie mniejsza od niej ludnościowo Czechosłowacja. Gdyż obciążenie handlu zagranicznego ciężkimi i sztywnymi strukturami już wtedy było "specjalnością" MON.

pleple
niedziela, 23 maja 2021, 07:07

Ale te 30 lat temu ta bron strzelecka ,czolgi,okrety i pojazdy specjalne co eksportowalismy to wszystko licencja bylego zssr nic naszej mysli technicznej,zbiegiem lat to juz przestarzaly sprzet nikt uz tego nie kupi,a sami nic nie potrafimy opracowac i wyeksportowac.

Darek S.
sobota, 22 maja 2021, 23:35

Cała prawda o Państwowym przemyśle zbrojeniowym

Infernoav
sobota, 22 maja 2021, 23:25

Ile można bazować na technologii , lat 70tych? Kłopotem Polskiego przemysłu zbrojeniowego jest to, że w miażdżącej większości należy do Skarbu Państwa. Od lat 90tych, nie było zamówień. Nawet zaprzestano modernizacji T-72 do poziomu PT-91. Nie zmodernizowano wszystkich Grądów do Poziomu Langusty, nie wyremontowano BWP-1 dodając lekkie bezzałogowe wierze z ppk.

dropik
sobota, 22 maja 2021, 23:03

Loara. Oceniono , i slusznie, że nie ma szans na ówczesnym polu boju. A do tego kosztowała tyle co kompania czołgów. Sorry winetou.

niedziela, 23 maja 2021, 17:21

I pewnie dlatego obecnie zaczyna sie wracac do tego rodzaju konstrukcji bo sa niemal idealne z nowoczesna amunicja programowalna do rozwalania dronow czy amunicji krazacej.

Dropik
poniedziałek, 24 maja 2021, 11:13

no i gdzie te powroty czyli kda + gąsienice + radar ? :P

sobota, 22 maja 2021, 22:55

W punkt. Z tym, że jakość produkowanych 40 lat temu produktów też nie była najlepsza, to bylo coś pomiędzy r

Rob
sobota, 22 maja 2021, 21:20

To nie tak ze nie potrafimy kolego , poprostu jest grupa ludzi ktorym nie jest na reke bysmy sie rozwijali na wlasna reke. Bron to wspanialy dochodowy biznes , lepiej lobbowac a pozniej wywolac maly konflikt I mamy pozniej taka polityke

Sandacz
sobota, 22 maja 2021, 20:52

Zgadza się.

spoko
sobota, 22 maja 2021, 20:41

40 lat temu wszystko bylo na karki Wyjazd na wycieczke do krajow zachodnich prawie niemozliwy \20 na miesiac i paszport na SB jak go posiadales Tak statki budowalismy dla wschodniego brata i sprzedawalismy za Ruble transferowe a wtedy 1 kosztowal 75 kopiejek wedlug kremlowskiego przelicznika

taaaa
sobota, 22 maja 2021, 20:16

bzdura. Polska była elementem produkcji i łańcucha dostaw radzieckiego przemysłu zbrojeniowego, od którego pochodziła myśl techniczna, know-how i licencje na produkcję. Polska samodzielnie to miała samoloty Łoś przed drugą wojną światową i tyle.

niedziela, 23 maja 2021, 17:28

No, a Iskre, Iryde, AH Dana, pistolety czy pm, SKOTa i pewnie wiele innych to tez od ruskich mielismy. Na tamte czasy, lata 80 powiedzmy, nasz sprzet wojskowy wiele nie ustepowal zachodniemu, a bywal o, ze byl lepszy i tanszy. No ale reklama i propaganda zachodu zrobily wode z mozgow co niektorym i zamiast inwestowac w wolnej Polsce w B+R to wszystko polikwidowano. A teraz mamy efekt w postaci kompletnej niewydolnosci i koszmarnie kosztownych zakupow jednostkowych od "zachodu" i to z wielka lacha czesto. Zreszta problem braku inwestycji w badania naukowe w Polsce nie dotyczy tylko sektora zbrojeniowego. Jestesmy doslownie bantustanem pod tym wzgledem...

mick8791
poniedziałek, 24 maja 2021, 21:11

O Irydzie nawet nie wspominaj, bo to był złom już na etapie projektowania. AH Dana jest produkcji Czechosłowackiej, SKOT tak samo. Pistolety i pm'y było właśnie od ruskich (pierwszy od lat międzywojennych całkowicie polski pistolet Łucznik dopiero niedawno zaczął produkować). I niestety kolego ale zachodnie uzbrojenie było o lata świetlne lepsze od tego, którym dysponowały demoludy. Kojarzysz hasło "wyścig zbrojeń"? To było właśnie to na czym padła komuna - próbowali dogonić technologicznie zachód w dziedzinie uzbrojenia...

vipmig
sobota, 22 maja 2021, 19:58

Ale mimo to że nic nie potrafimy doprowadzić do końca krytykujemy wszystko i wszystkich.

historyk
sobota, 22 maja 2021, 19:13

Przypomnę: lata 1975 - 1977 - PL to 6 eksporter na świecie, 1978 - 7 my, 1979 - 9 ty. Później przez parę lat też nie było gorzej.

mick8791
poniedziałek, 24 maja 2021, 21:15

I co z tego co eksportowaliśmy było naszą myślą technologiczną? W sumie to prawie nic! Byliśmy po prostu w łańcuchu dostaw ZSSR.

Stanislaw
sobota, 22 maja 2021, 19:13

Wiadomo nie tylko od pierwszego dnia a i wcześniej przewidując. Ustrój po Solidarnościowej rewolucji to jest dno do kwadratu. Zlodziejstwo i brak kompetencji u wszystkich po kolei.

Davien
sobota, 22 maja 2021, 19:12

I ile ta nasza broń jest warta( poza WZT-ami) to pokazał Bl. Wschód gdzie okazała sie praktycznei bezwartosciowa. Smigłowce i okręty kupował tylko ZSRS

Zaq
sobota, 22 maja 2021, 14:12

I to jest kolejny dowód na to ile wart jest polski przemysł zbrojeniowy z PGZ na czele.

Beka
niedziela, 23 maja 2021, 12:30

To jest dowód tylko na to, że wojsko często nie wie czego chce i dlatego, jak się komuś zaświeci żaróweczka, to kupuje gdzieś gotowce z czapy.

Tede
sobota, 22 maja 2021, 18:51

Tak samo prywatny z WB na czele który nie potrafi stworzyć takiego produktu tylko czeka na kasę od MON

mick8791
poniedziałek, 24 maja 2021, 21:18

Przecież MON ich zablokował w przetargach na drony, bo są firmą prywatną. To po co mają wydawać kasę na konstrukcję skoro i tak nie mogą wystartować w przetargu? Czasem trzeba pomyśleć zanim się coś napisze... Poza tym WB się akurat przygotował, bo mieli w sprawie drona tej klasy podpisane porozumienie z Thales!

niedziela, 23 maja 2021, 17:37

Probowales kiedys sie zastanowic ile trwa i kosztuje chocby opracowanie wstepnego prototypu? Nie? To sprobuj bo to trwa i wymaga ciezkiej kasy. Nawet w USA rzad federalny finansuje sporo, o ile nie wszystko, jesli chodzi o faze B+R. Zadne przedsiebiorstwo, z myslacym zarzadem, nie wpakuje mega kasy w projekt, ktory bedzie mozna co najwyzej sprzedac wojsku( tak to nie bulki w markecie) bez gwarancji zamawiajacego ze kupi i wlasnie tej kasy na badania i rozwoj. Same wynagrodzenia kadry naukowej/inzynierskiej przez okres opracowywania to kupa kasy bo to sa specjalisci i nie pracuja za minimalna krajowa. Plus koszta energi i materialow. Koszt testow, czesto potrzeba wybudownia do potrzeb tych testow cholernie drogich stanowisk/urzadzen testowych itp, itd. Krotko mowiac, nie odzywaj sie bo nie masz pojecia o czym piszesz... ps. powyzsze dotyczy zarowno firm panstwowych i prywatnych

Ciekawy
niedziela, 23 maja 2021, 12:37

A po co ma go tworzyć, skoro wie, że MON i tak od nich nie kupi?

chorążyPL
sobota, 22 maja 2021, 14:05

Pełen odlot ministra - 24 drony "szanujące" się wojsko niszczy w ciągu kilku minut 24 rakietami. Ba - jak nie potrafi się zapewnić właściwej struktury obrony powietrznej kraju dla biednego państwa, to należy zmienić "specjalistów" od analiz i planowania - najtaniej, to nie znaczy źle. To nie jest lotnictwo do obrony powietrznej kraju, a uzupełnienie w walkach „regionalnych” tzw. uderzenie „punktowe”, i powinno być zakupione wcześniej od krajowego producenta, tylko czy ONI takie „zabawki” potrafią-chcą produkować. Zaprojektować – przecież takie proste – kupić super sprzęt i skopiować, to już (bez uraz, ale z szacunkiem) Turcja potrafi.. Chłopcy powinni iść do szkoły, i zacząć od podstawa „logiki myślenia”, a później do wojska – Pan sierżant powinien ich trochę na poligonie „przegonić”

laik, zupełny laik
niedziela, 23 maja 2021, 22:57

To może "szanujące się wojsko", ale nie rosyjskie. W grudniu 2020 roku rosyjskie portale ubolewały, że to ustrojstwo bezkarnie lata sobie kilka kilometrów od ich radarów plot i nie byli w stanie wykryć tego drona.

Max
sobota, 22 maja 2021, 21:43

Drogi kolego wszystko zależy od taktyki użycia dronów. Zaręczam ci, że szanujące się wojsko np. Izraela nie pozwoliłoby żadnej armii zestrzelić sobie 24 drony przy użyciu 24 rakiet. Można gdybać co by było gdyby, a tymczasem my te drony potrzebujemy na przedwczoraj chociażby po to aby zasięg naszych baterii nadbrzeżnych i Krabów osiągnął maksymalny zasięg.

rudy
sobota, 22 maja 2021, 18:46

Ale to wymaga szeroko rozumianej kultury technicznej. Wybacz, ale w kraju gdzie najważniejszym przedmiotem w szkołach jest religia, nawet kopiowanie techniki się nie oda.

Chyżwar dawniej Marek
niedziela, 23 maja 2021, 12:39

No popatrz. A w Turcji się udało, mimo tego, że ona jest coraz bardziej islamska.

Bajramovic
czwartek, 10 czerwca 2021, 14:41

Mam przyjaciół z Turcji i powiedzieli mi, że w rzeczywistości są państwem świeckim, to znaczy państwem niereligijnym. W tym momencie, kiedy AKP przejęła władzę, to ją odwróciła.Oczywiście, kiedy przyszła AKP, był kryzys i rozwiązały pozostałe problemy, ale zwłaszcza po nieudanej próbie zamachu stanu w 2016 roku zaczęli wykorzystywać religię jako narzędzie propagandowe przy pogarszającej się gospodarce (ta taktyka jest szczególnie ważna, aby nie stracić głosów dorosłych i osób starszych. Ale teraz wszystko zaczęło się kręcić w kraju i administracja religijna przygotowuje się do utraty władzy w następnych wyborach , wraz z nową generacją.

Pilot
sobota, 22 maja 2021, 14:02

Po SKANDALICZNEJ decyzji Bidena związanej z odstąpieniem od sankcji na Nord Stream II, co oznacza, że Biden zgadza się na dokończenie niemiecko - rosyjskiej rury kosztem polskich interesów, nie powinniśmy już kupować sprzętu w USA. Jeżeli Biden prowadzi antypolską politykę, jest to sygnał, że dostawców broni trzeba szukać gdzie indziej. Dlatego decyzja rządu o zakupie dronów w Turcji a nie w USA wydaje się słuszna:)

Kiks
niedziela, 23 maja 2021, 08:51

Słuszna? Po co kupować coś co sam możesz zrobić?

Bidet
niedziela, 23 maja 2021, 07:38

Dokładnie. Niech jeszcze zabierają swoje wojska z Polski.

Krzysztof
niedziela, 23 maja 2021, 06:21

Słusznie .

Sarmata
niedziela, 23 maja 2021, 01:50

A jakie Polska ma interesy w sprawie NS ? Chyba że chodzi o wspieranie ukrainy aby Rosja dalej jej placiła za przesył gazu?Bo fakt bez tych kilku miliardów dolarów od Rosji na ukrainie bedzie jeszcze biedniej.

mick8791
poniedziałek, 24 maja 2021, 21:27

A wiesz, że budowa NS utrudnia przyszłą rozbudowę zespołu portów Szczecin - Świnoujście? Zapewne nie wiedziałeś. Dodatkowo tak się składa, że Polska również zarabia na transferze rosyjskiego gazu. I to są dwa powody, dla których Polska zgłasza sprzeciw odnośnie budowy tego gazociągu.

ZZZZ
sobota, 22 maja 2021, 23:05

Skandaliczna? Biden po prostu realnie ocenił na kogo warto w Europie stawiać. Polska PiS postawiła na Trumpa, zwłoka Dudy z gratulacjami dla Bidena została zauważona. A skoro tak, skoro Polska robi afront nowemu prezydentowi USA, Biden stawia na ... Niemcy. A w dowód szczerych intencji znosi sankcje, które i tak jedynie opóźniały budowę NS2. Wy natomiast zostajecie z ręką w nocniku. Wpłaciliście już pierwszą ratę za Wisłę, kilka miliardów poszło za ocean i mówisz, że teraz się na Amerykanów obrazicie i nie weźmiecie od USA broni za którą już zapłaciliście? Brawo, Wasza godnościowa polityka wstawania z kolan z pewnością zrobi na nich wrażenie :D

a19
sobota, 22 maja 2021, 21:16

Jest problem z silnikami Rotax do Bayraktara. Producent nie chce ich sprzedać Turcji bo są tylko do użytku niebojowego. Jakoś się to rozwiąże .

naprawdę nie ma za co
niedziela, 23 maja 2021, 22:58

Iwczenko-Progres - dzięki temu jest wyższy pułap lotu.

Mario
sobota, 22 maja 2021, 20:37

W sedno! Popieram!

Lll
sobota, 22 maja 2021, 19:09

Biden od niczego nie odstąpił tylko utrzymał dotychczasowe bez mowych... czyli zrobił to co robił przez 5 lat Trump i jakos wtedy nikomu to nie przeszkadzało w kupowaniu w USA

Rex
sobota, 22 maja 2021, 18:39

Przecież dla nas kwestia NS2 to tylko batalia o przeciągnięcie w czasie. Chodzi nam tylko o to aby nie był ukończony przed BP. Jak tylko skończymy BP to Rosjanie z Niemcami mogą sobie układać NS3,4.5...100 nam to już różnicy nie robimy. My będziemy niezależni a dodatkowo będziemy mogli sprzedawać gaz innym. Nie bądźmy naiwni, blokada NS2 to tak naprawdę strata dla Niemców i zysk dla nas (więcej możemy sprzedać). Tak więc gra jest tylko o kasę i kto więcej przygarnie.

mick8791
poniedziałek, 24 maja 2021, 21:31

Czego więcej możemy sprzedać? Przecież BP ma służyć do importu gazu. I to dość drogiego. Co Niemcy mogą na tym stracić? Przecież właśnie mogą zyskać, bo odpadną opłaty za transfer, które teraz pobiera m.in. Polska właśnie, bo gazociągi idą przez jej terytorium lądowe.

Pilot
sobota, 22 maja 2021, 14:02

Po SKANDALICZNEJ decyzji Bidena związanej z odstąpieniem od sankcji na Nord Stream II, co oznacza, że Biden zgadza się na dokończenie niemiecko - rosyjskiej rury kosztem polskich interesów, nie powinniśmy już kupować sprzętu w USA. Jeżeli Biden prowadzi antypolską politykę, jest to sygnał, że dostawców broni trzeba szukać gdzie indziej. Dlatego decyzja rządu o zakupie dronów w Turcji a nie w USA wydaje się słuszna:)

Piotr ze Szwecji
sobota, 22 maja 2021, 14:02

Lepszy kit niż nic. Taki były minister MON Siemoniak po prostu kupił całą produkcję K9 podwozi do Polski z Korei Południowej i przekazał ich produkcję do HSW. Na prawdę nie mają w PiS żadnego mniej kompetentnego polityka do obsadzenia tego stanowiska ministerialnego w MON? Musi być to akurat pan Błaszczak? Przyssał się on do tego stołka? Przykuł kajdankami? Nie da się niczym go oderwać odeń, choćby dynamitem? Jako wielki zwolennik Dobrej Zmiany z 2015 jestem głęboko zawiedziony politykami PiS z niewieloma wyjątkami jak szanowny pan Macierewicz choćby.

Lelum wypolerum
niedziela, 23 maja 2021, 04:52

@Piotr ze Szwecji moim zdaniem Błaszczak nie jest aż tak dobrym ministrem i mógły szybciej robić tą modernizację armii ale mu to jakoś idzie, więc nie jest źle.

Piotr ze Szwecji
poniedziałek, 24 maja 2021, 11:34

Wysłuchaj sobie piosenkę Jacka Kowalskiego pod tytułem "Wyprawa na Warszawę". To w tytule, że jakoś to będzie i jakoś to było. Zakup całej produkcji tych dronów, by uniezależnił Polskę od Turcji. Mamy mieć serwis jak na F-16 w ścisłym i w pełnym sojuszu militarnym z... Turcją? Rozumiem, że to kraj NATO, lecz zakup tych dronów w tym samym formacie co F-16 to nie przypadkiem... następny historyczny błąd naszego ministra?

Jerry
sobota, 22 maja 2021, 19:53

Piotr wyluzuj! Poczytaj sobie ile kasy przeputali pan Siemoniak i ich drużyna .Jaka armie moznaby obstalować za same pieniądze z VAT u ukradzione. Realnie chodzić trzeba po ziemi...

Chyżwar dawniej Marek
niedziela, 23 maja 2021, 15:36

Dodaj sobie jeszcze to, co zwracali z MONu do centralnego budżetu.

Piotr ze Szwecji
poniedziałek, 24 maja 2021, 11:36

Macierewicz na pewno tych błędów nie popełniał w MON, a ja porównuję do MON Macierewicza, a nie tego co się w MON działo przed nim.

Jacek
sobota, 22 maja 2021, 19:46

PO kupiło po 7 tatach wyrzucania pieniędzy w błoto żeby skonstruować polskie podwozie. Tak PO konstruowało że bez licencji się nie dało. Takie kompetencje miała tamta władza.

mick8791
poniedziałek, 24 maja 2021, 22:13

Po pierwsze to nie PO konstruowało podwozie tylko konkretne przedsiębiorstwo, które nazywa się Bumar Łabędy! Co więcej decyzje o powierzeniu procesu konstrukcyjnego Bumarowi nie zapadły za czasów PO tylko wcześniej. Do tego Bumar to firma, która historycznie zawsze miała duże wsparcie PiS czy też poprzedzającej PiS prawicy. Jak ktoś w miarę ogarnia historię tego zagadnienia to o tym doskonale wie. A PO zrobiło akurat to co należało zrobić - podjęło trudną, podkreślam trudną (bo oznaczała odebranie kontraktu jednemu z polskich przedsiębiorstw) decyzję o wykluczeniu Bumaru, zakupie licencji na podwozie koreańskie, jego polonizację i przeniesienie jego produkcji do HSW, które już wtedy (w przeciwieństwie do Bumaru) było firmą ogarniętą. I teraz sobie poszukaj jaka formacja polityczna najbardziej protestowała przeciwko tej decyzji (podpowiem trzyliterowy skrót nazwy i obecnie sprawuje władzę). Z perspektywy czasu była to słuszna decyzja, bo po pierwsze Bumar jest w dalszym ciągu nieogarnięty i w dalszym ciągu zatruty związkami zawodowymi. Po drugie HSW zyskało dostęp do nowoczesnych technologii czego wynikiem jest chociażby Borsuk i nowy LPG z (już) hydropneumatycznym zawieszeniem. To właśnie dzięki tamtym decyzjom PO generalnie dzisiaj w dziedzinie artylerii nie musimy się wstydzić przed światem. Co więcej WSZYSTKIE dzisiaj prowadzone programy modernizacyjne oparte o produkcję w polskich zakładach są realizowane w wyniku prac BiR zainicjowanych lub istotnie ruszonych do przodu za czasów PO. I dzieje się tak pomimo tego, że PiS rządzi już od 6 lat. Oni nie zainicjowali praktycznie żadnej pracy BiR, która przyniesie jakieś pozytywy w przyszłości. Zamiast tego prowadzą festiwal kupowania sprzętu z półki bez żadnego effsetu - bo chciałym przypomnieć, że nawet na Wisłę do tej pory nie został podpisany i prawdopodobnie nigdy nie będzie pełen pakiet umów serwisowych, a mimo to rząd PiS dokonał przedpłat i "za chwilę" sprzęt zacznie docierać do Polski. Jedną z tych niepodpisanych umów w ramach Wisły jest chociażby kwestia armaty do Borsuka...

Tede
sobota, 22 maja 2021, 18:47

K9 musieliśmy kupić bo przez likwidację przemysłu straciliśmy specjalistów i technologie. Prototypowe podwozie Kraba nie miało problemów. Gdyby nie niszczenie przemysłu to nic od Koreańczyków nie trzeba by kupować.

mick8791
poniedziałek, 24 maja 2021, 21:47

Likwidację przemysłu? Przecież Bumar, który było odpowiedzialny za to podwozie istnieje do tej pory. Jakie technologie straciliśmy? Przecież mieliśmy tylko te, które odziedziczyliśmy po ZSSR. I na nich było oparte podwozie Kalina. Tyle, że Bumar od lat jest zatruty wirusem pt związki zawodowe i tak jak dawali ciała z podwoziem do Kraba tak samo teraz dają z modernizacjami czołgów. Dość powiedzieć, że nawet żeby ich nauczyć (a właściwie zrobić za nich) dokumentację zdawczo - odbiorczą do modernizowanego sprzętu trzeba było ściągać ludzi z WZM z Poznania. W sumie gdyby nie Pani prezes Wawrzynkiewicz z WZM to pewnie do tej pory by z Bumaru nie wyjechał ani jeden zmodyfikowany T-72 czy zmodernizowany Leo... I na koniec - prototypowe podwozia do Kraba nie miały problemów? Kpisz czy o drogę pytasz? A niby w których podwoziach wykryto pęknięcia i wiele innych usterek? Dlaczego HSW musiała wysyłać do Bumaru swoich pracowników żeby Ci pilnowali pracowników Bumaru przy pracy?

Piotr ze Szwecji
poniedziałek, 24 maja 2021, 11:41

Nic? Znaczy się praca nadal by była wykonywana ręcznie zamiast przez robot spawalniczy i produkt by miał na 21 wiek tragicznie niską jakość? Żartujesz? Zakup przemysłowej technologi koreańskiej razem z największym w Polsce rentgenem, to najlepszy transfer technologii przemysłowej do tej pory. HSW jest wręcz dziś zawalone zamówieniami nawet na lufy. Problem jest, że gdyby w przemyśle w Polsce czegoś totalnie nie zawalono, to Polska nadal by stała w rozwoju technologicznym jak za Komuny w produkcji nowoczesnych podwozi.

Giteres-interes
sobota, 22 maja 2021, 14:00

I bardzo dobrze ! A polskie firmy niech się wezmą do roboty i jak będą miały w ofercie chociaż 1 działający prototyp tej klasy to można rozmawiać poważnie. Tu mamy z Turcji kompletny system wraz z amunicją i odporną łącznością , sprawdzony bojowo w cenie 10 razy niższej niż zachodnie odpowiedniki. Wszystko w ramach NATO więc wszystko gra. Kwestia poznania jeszcze szczegółów umowy.

LOL
niedziela, 23 maja 2021, 13:07

Żartujesz sobie? WB ma wyłożyć kilkadziesiąt milionów na program, gdy jednocześnie MON ich zwalcza jak tylko może- wyklucza z postępowań, i woli płacić dwa razy więcej za drony produkowane przez PGZ na izraelskiej licencji, niż kupić w pełni polski produkt prywatnej polskiej firmy? Wiesz jak TB2 powstał? Turecki MON ogłosił program, zrobił konkurs na projekt i przyznał granty finansowe na opracowanie prototypów dwóm firmom z najlepiej zapowiadającymi się prototypami. Jak powstały prototypy, przeprowadził testy i zdecydował który ma być dalej rozwijany- przyznając kolejną transzę pieniędzy na rozwój. Tak się dzieje w cywilizowanych krajach. I pomyśleć, że taka Turcja jest bardziej cywilizowana niż Polska.

Nico Dem
niedziela, 23 maja 2021, 09:24

Nie wiesz o czym mówisz. Byłoby ok, gdyby kupili parę sztuk na wzór i licencję do produkcji w kraju. Tak robili w ll RP. No ale wtedy za przekręty można było zawisnąć. I to dosłownie. A sprawa jest prosta: ile można urwać dla siebie. I nie chodzi o ministra, ale "doradców" z MON.

Victor
niedziela, 23 maja 2021, 07:49

Polskie firmy nie mają prototypu fregaty a będą ją budować... Idąc Twoim tokiem rozumowania, to SMW nie mając 1 działającego prototypu fregaty nie powinna brać się za budowę. Bo jak się nie uda to koszt będzie dużo większy od drona.

Bridge Alfa NCBIR! Kasa za free!
sobota, 22 maja 2021, 20:26

Po co mają mieć.....żyją z wiecznych nowych programów rozwojowych pralki frani...za pierwsze 24 miliony wykręcili wirnik...teraz będzie drożej wezmą się za przełącznik mechatroniczny wł. Wył.

Extern
sobota, 22 maja 2021, 19:38

A myślisz że Tureckie firmy tak sobie dobrze poradziły bez pomocy państwa? Nasz własny MON od paru lat świadomie i z premedytacją wygasza projektowanie i produkcję dronów w Polskiej firmie, a teraz nagle zamawia drony od bezpośredniej konkurencji. Fajnie oczywiście że będą jakieś drony, ale jednak pewien niesmak po takiej transakcji jest.

mick8791
poniedziałek, 24 maja 2021, 22:24

Extern, dokładnie tak jak napisałeś! To co się dzieje od kliku lat w tej dziedzinie to jest jawny skandal i działanie na szkodę obronności państwa.

Chyżwar dawniej Marek
niedziela, 23 maja 2021, 15:42

Choć do przeciwników politycznych obecnie rządzących moje zaufanie od dawna oscyluje gdzieś tak na pograniczu zera, rację masz. Ten zakup pozostawia niesmak. Tyle, że ten niesmak nie jest jest pewien, tylko jak dla mniew tym przypadku jest to niesmak całkiem spory.

MI6
sobota, 22 maja 2021, 13:57

Skupiając się na aspektach zakupu (pomijając kwestie techniczne drona): plusy: krótki termin dostaw, jakiś offset jest - w zakresie remontów i obsługi, być może możliwość dalszej współpracy minusy: 4 zestawy z planowanych 15-znowu defiladowe ilości? pytanie czy w bliskiej przyszłości będą zamówione następne zestawy

Jacek
sobota, 22 maja 2021, 19:48

24 sztuki to defiladowa ilość? Przecież Raki też kupowanie są w transzach. A 15 zestawów to 90 maszyn.

mick8791
poniedziałek, 24 maja 2021, 22:34

Owszem 24 szt. dronów tej klasy to zdecydowanie defiladowa ilość. Kupimy więcej? Chyba raczysz żartować. A gdzie masz pół grama informacji, że w kontrakcie jest zapisane prawo opcji? Obecny MON za granicą wszystko kupuje w defiladowych ilościach - 2 baterie Wisły, 1 dywizjon Himars, 4 AW101 bez wyposażenia, 4 S-70i w sumie w wersji cywilnej... No dobra częściowo zwracam honor - kupili 32 F-35.

***
sobota, 22 maja 2021, 13:57

To się chwali...

luki
sobota, 22 maja 2021, 13:48

Jeżeli faktycznie pojawią się w przyszłym roku to bardzo dobra wiadomość. Choć jestem pewien że polskie firmy były by wstanie wyprodukować nawet lepsze drony. Kwestia tylko kiedy, bo nie istnieją chyba jeszcze w fazie prototypów nawet

dropik
sobota, 22 maja 2021, 23:05

Byl czas. ten proram trwa juz dluzej niz 6 lat.

Hunter
sobota, 22 maja 2021, 19:17

A my jakieś uzbrojenie rakietowe do tych dronow ktore byśmy opracowali? No właśnie nie.....kupujemy cały system nie tylko latadla

mick8791
poniedziałek, 24 maja 2021, 22:36

Ale te tureckie drony nie mają uzbrojenia rakietowego... To są tylko bomby kierowane.

Dexter
sobota, 22 maja 2021, 19:00

Orlika polski przemysł nie potrafi stworzyć już od 2 lat. Przy tak małych zakupach lepiej kupić sprawdzonego gotowca niż czekać latami na opracowanie własnych rozwiązań.

LOL
niedziela, 23 maja 2021, 13:09

Orlika mamy gotowego, od WB Electronic. MON może go zamówić w każdej chwili. Ale zdecydował że chce zniszczyć tą firmę, a następnie przejść ją za grosze, i dlatego wyklucza ją ze wszystkich postępowań, z których może. Polski przemysł, to nie tylko PGZ która jest niczym innym niż korytem dla związkowców i nie jest w stanie niczego wyprodukować.

mick8791
poniedziałek, 24 maja 2021, 22:48

Co do Orlika pełna zgoda natomiast co do reszt już nie. Bo jednak WB dostarcza FlyEye dla WOT jak również modernizuje te, które mają w swoim posiadaniu wojska artyleryjskie. Z pozostałych programów, w których uczestniczą czyli np Krab, Rak, ZSSW-30, Borsuk, modyfikacja T-72, AWR, Daglezja MS40 (przecież właśnie niedawno w konsorcjum z Cegielskim wgrali przetarg na ten projekt) i wielu innych nie zostali wykluczeni. A to są kontrakty na długie lata. Co do PGZ też nie mogę się do końca zgodzić, bo jednak jest w nim trochę firm, które dostarczają sprzęt dobry i na wysokim poziomie. Ale fakt, jeżeli rozumieć PGZ jako strukturę nadrzędną to jest to straszna ropa...

zeneq
sobota, 22 maja 2021, 13:42

Sułtan dogadał się z prezesem. No to teraz tureckie rakiety do tego latawca a potem kolejne produkty znad Bosforu.

Wit
sobota, 22 maja 2021, 13:35

Pytanie - czy departament innowacji MON poinformował Pana Ministra że budowa polskiego TB-2 to kwestia 4-6 lat i finansowania zbliżonego do Orlika? Czy raczej nie zdążył? Pytanie nr2 skoro polskie firmy nie produkują fregat, to dlaczego Pan Minister powołał polskie konsorcjum do ich budowy? I dlaczego nie zrobił tego w wypadku TB-2?

...
niedziela, 23 maja 2021, 11:34

Zgadzam się w stu procentach. A tak na marginesie Ukraina pare lat temu chciala z nami wspolpracowac ale nasze orły nie chcialy a teraz patrz jak układa się wspolpraca Ukrainy z Turcją. Szczęka opada?

pomz
sobota, 22 maja 2021, 22:12

No własnie, 4-6 lat! Potrzeba juz a nawet na wczoraj! Przybeda drony od Turka,pouzywamy,rozbierzem, dojda wlasne pomysly na modyfikacje, bedzie i wlasny krajowy dron. Był ruski AK-74, potem nasz Tantal w koncu Beryl; nasze smiglowce Sokół tez z nikad sie nie wzieły ;)

Jacek
sobota, 22 maja 2021, 19:49

Chcesz na drony czekać jeszcze 6 lat ???

bc
sobota, 22 maja 2021, 19:47

Chyba skorupy, poskładanie i skonfigurowanie i przetestowanie samej awioniki nawet z cześć z rynku to jest kilka lat a trzeba do tego zbudować najpierw laboratorium hardware in the loop. A gdzie jeszcze testy zmęczeniowe skorupy, napęd, uzbrojenie, datalinki, sensory itd. Ile lat robią już tego małego Orlika i dalej go nie ma, projekt fregat będzie z zagranicznej stoczni.

sobota, 22 maja 2021, 18:20

To sie zdolnosc pomostowa nazywa a ile lat nasze firmy babraja sie z Borsukiem ?

mick8791
poniedziałek, 24 maja 2021, 23:02

Babrają się? Człowieku ten projekt patrząc na standardy światowe ale również na skalę finansowania idzie bardzo sprawnie.

Jack Luminous
niedziela, 23 maja 2021, 13:18

Zważywszy na to , że Borsuk powstaje w zasadzie od zera rękami jednej firmy (jednej z niewielu sensownych w polskiej zbrojeniówce) to na postęp prac bym nie narzekał. Powiedziałbym nawet, że tempo jest zawrotne o ile jakiś kret w MON nie uzna za stosowne programu uwalić.

mick8791
poniedziałek, 24 maja 2021, 23:04

Błąd! Nie jednej - w programie Borsuk jest całe konsorcjum. Fakt, liderem jest HSW ale w programie jest również WB, OBRUM, ROSOMAK, WZE, ZM Tarnów, PCO i jeszcze kilka innych podmiotów.

rozczochrany
sobota, 22 maja 2021, 13:33

Podoba mi się zwiększenie współpracy z Turcją. Można by od nich kupić kilka technologii i licencji na broń w tych dziedzinach w których nasza nauka i przemysł nie oferuje.

Podzielam zdanie .
sobota, 22 maja 2021, 20:31

Prawda , ich sprzęt jest coraz lepszy i ciągle sprawdzany w warunkach bojowych . Nie jest też aż tak drogi jak z USA .

sobota, 22 maja 2021, 20:27

TURCJA ZAWSZE MA RESPEKT DLA POLSKI,DOBRY SOJUSZNIK

As
sobota, 22 maja 2021, 20:23

Jeszcze bym poszedł w Koreę

Koba
sobota, 22 maja 2021, 20:22

A nie zauważyłeś, że właśnie kupiliśmy gotowy produkt a nie technologię. Nikt, nawet Płaszczak nie mówi o współpracy tylko o zakupach gotowych produktów (OK i serwisie do nich, ale to nie ma nic do transferu nowych technologii)

Logistyk
sobota, 22 maja 2021, 18:20

Tak też przydałoby się wejść w układy z Ukrainą. Opanowali technologie rakietowe i nie tylko.

Cat
sobota, 22 maja 2021, 13:23

Nie wiem czy dobrze pamiętam,ale na silnik jest nałożone embargo?

Osman
niedziela, 23 maja 2021, 00:44

Przyłączam się do pytania. Podobno Bombardier zatrzymał dostawy po tym jak Turcy zaczęli podwieszać uzbrojenie do tego drona rozpoznania, którym był pierwotnie.

Iks
sobota, 22 maja 2021, 18:16

Na rotaxa?!

grzegorz
sobota, 22 maja 2021, 18:00

Dobrze pamiętasz

Hakan
sobota, 22 maja 2021, 17:30

Nie, na początku te drony mieli silniki kanadyjskie Rotax 912, ale teraz silniki Bayraktar TB2 (PD-170) są produkowane przez TEI (TuSAS), w Turcji.

Davien
niedziela, 23 maja 2021, 11:54

Nie, nie sa, silniki PD-170 sa uzywane na TAI Anka i na Aksungurach.

Chyżwar dawniej Marek
niedziela, 23 maja 2021, 10:55

Te turbodiesle są mocniejsze i znacznie cięższe od Rotaxa 912. Chyba raczej dedykowano je do dronów Anka i podobnych.

Kos
sobota, 22 maja 2021, 13:20

Cały czas mam wrażenie, że niektóre z ostatnich zakupów, w tym bayraktary i javeliny, ale też remonty t72 i bwp, nie są docelowo przeznaczone dla naszych Sił Zbrojnych, ale w razie pilnej potrzeby mają w najmniej skomplikowany i zauważalny sposób wspomóc naszego wschodniego sąsiada

Bono
niedziela, 23 maja 2021, 10:03

Też mam takie wrażenie.

Wqrviony
niedziela, 23 maja 2021, 03:45

Dokladnie

Darek S.
sobota, 22 maja 2021, 23:47

To trzyma się kupy.

Odporny
sobota, 22 maja 2021, 23:04

Też mi się tak wydaje

Hoze
sobota, 22 maja 2021, 22:47

Nawet jeśli to lepiej walczyć cudzymi rękoma niż własnymi. To jest polityka.

Smutne .
sobota, 22 maja 2021, 20:33

T - 72 to lifting , nic nie znaczący . Nasi sąsiedzi nie mają już tak zubożałej wersji 72 z BWP podobnie .

bizon
sobota, 22 maja 2021, 20:14

Masz 100% racji.

Extern
sobota, 22 maja 2021, 19:54

Hm, ciekawa koncepcja. I wcale nie taka nieprawdopodobna. Bardzo możliwe że już się nam zdarzało wspomóc Ukraińców sprzętem.

grzegorz
sobota, 22 maja 2021, 18:03

Pewnie masz racje , za dużo tu zbiegu okoliczności .

Zmrol
sobota, 22 maja 2021, 17:58

Nawet jesli rusku to nasz wschodni sasiad poprostu was postrzymuje i kupuje nam czas na modernizacje

kmdr
sobota, 22 maja 2021, 17:51

... i sojusznika w Palestynie.

Rain Harper
sobota, 22 maja 2021, 17:40

To dobrze. Nasz wschodni sąsiad potrzebuje pomocy.

azad
sobota, 22 maja 2021, 13:10

Rzadko taka sytuacja się zdarza ale ta decyzja zasługuję na pochwałę. Oczywiście Już widać wszędzie typowe narzekanie jak przy każdym zakupie... Póki co polski przemysł nie jest w stanie dostarczyć drona podobnej klasy, a czekanie kolejne 10 lat bez pewności osiągnięcia efektu to chyba mija się z celem. Tureckie drony sprawdziły się w 3 konfliktach gdzie głównie ścierały się ze sprzętem rosyjskim i oczywiście pomimo poniesienia strat, okazały się skuteczne nawet przeciwko relatywnie nowym rosyjskim systemom przeciwlotniczym. Tak więc przy podobnym koszcie trudno byłoby znaleźć produkt równie sprawdzony bojowo. Dobry zakup, tylko szkoda że nie kilkanaście sztuk więcej.

dropik
sobota, 22 maja 2021, 23:11

Za dużo youtuba. Takie duże wrony nie sazadnym problem dla obrony plot , o ile się ja m pancyry w libii radziły sobie z nimi całkiem dobrze. Udokumentowano 20 zniszonych tb2. W Syrii i Karabachu też nie było tak różowo. Ruskie się już tego sprzętu nie obawiają

Aki
sobota, 22 maja 2021, 17:51

Racja. Pierwszy pozytywny komentarz. Niech coś kupią. Sprzęt dobry. Nie wiem dlaczego u tak wielu ludzi jest taki kwas.

Edek
sobota, 22 maja 2021, 17:40

Ty naprawde nic nie rozumiesz? Akurat takie drony byly i sa w zasiegu naszego przemyslu tylko trzeba konsekwetnie polskie firmy wdpierac. Tak....wspierac. niezaleznie czy to panstwowe czy prywatne firmy. Na takie projekty trzeba dawac pieniadze. Konsekwentnie. Inaczej nigdy nie zdobędziemy takich możliwości. Skoro udalo sie z Krabem i Rakiem to i tutaj by sie udalo. Nieprzemyslany zakup bez zadnych kotzysci dla przemyslu przekresla takie plany. Bajdy o super wzmocnieniu nazzej armii przez ten zakup mozesz sobie datowac. W przypadku wojny z Rosja to latajacy zlom. Rosja to nie Armenia czy Azerbejfzan.

logan
sobota, 22 maja 2021, 13:08

Cóż można powiedzieć. Amerykanie pozwolili na budowe NS2, a my skończyliśmy kupowanie od nich broni. I tyle. Sprzęt się przyda bo nie mamy nic tej klasy na własność.

Tekumsech
sobota, 22 maja 2021, 13:07

Trzeba się zbroić, bo na jesieni wojna z Rosją

Bimbek
sobota, 22 maja 2021, 22:57

1-szego września?

zeneq
niedziela, 23 maja 2021, 14:30

Tradycyjnie to raczej 17-go.

Ba .
sobota, 22 maja 2021, 20:39

Putin nie jest głupi , nie robi niczego co mu się nie kalkuluje np : wojny . chyba , że rękoma innych . On już wszystko ma , poza tym szarą eminencją Rosji jest ŁAWROW . Nigdy nie był za III wojną światową . Zbyt mały naród 147 mln Rosjan na konflikt światowy . Jeden by drugiego szukał całymi latami po Syberii .

Tek
sobota, 22 maja 2021, 18:41

Oczywiście... Po 15tym...

Big Jim
sobota, 22 maja 2021, 18:17

Nie będzie żadnej wojny. Blinken i Ławrow już się porozumieli w Rejkiawiku. Będzie za to nowy reset z Rosją, w zamian za nie mieszanie się Rosji w grę USA z Chinami. Czyli Ukraina sprzedana a Krym i Donbas już rosyjskie. Od maja hasło Rejkiawik, będzie dla Ukrainy znaczyło tyle samo co dla nas Jałta. I jeszcze jedno: bazy w Redzikowie też nie będzie. Będą ją budować do końca świata i o jeden dzień dłużej... Przypomnę, że ta w Deveselu działa już od 2016 roku.

As
niedziela, 23 maja 2021, 20:35

Baza w Redzikowie już jest, obsadzona żołnierzami USA. Nie działa jeszcze sama instalacja rakietowa.

Szkoda wyjaśniać
sobota, 22 maja 2021, 17:43

Do jesieni 2044 to już nie będzie się czego bać bo dopiero wtedy będą w stanie nas zaatakować

Krystian
niedziela, 23 maja 2021, 21:57

Hitler miał po 1942 roku rozpocząć wojnę

Gnom
środa, 26 maja 2021, 22:07

Cała Europa to zakładała. Nawet Polski plan rozwoju armii był do 1942, podobnie jak układ o nie agresji z Sowietami.

Bakszysz, bakszysz
sobota, 22 maja 2021, 13:07

Polskie firmy nie produkują, bo nikt im nie daje szansy. Gdyby wojsko regularnie zamawiało inne drony to pojawiłaby sie oferta i większych. Ale to przecież o to chodzi żeby nie kupować od polskich firm tylko od obcych. Korea, Turcja, kraje znane z wręczania bakszyszu.

Jacek
sobota, 22 maja 2021, 19:50

Czyli jk będziemy w Bumarze kupować T-72 to w końcu zacznie podrukować Abramsy?

balcerzak, kukułka pajacyk na zagranicznych sznureczkach i spółka
poniedziałek, 24 maja 2021, 00:16

Czyli gdyby swego czasu pajace nie olali Goryla, to dziś Bumar miałby sporo do powiedzenia w temacie nowej generacji.

chateaux
sobota, 22 maja 2021, 18:06

Żadna firma nie będzie projektować do szuflady bez cienia szansy na zamówienie.

Piotr
sobota, 22 maja 2021, 13:06

A niech już kupują i wprowadzają – jeżeli będzie coś takiego w wojsku, to łatwiej będzie to wyprodukować i od razu wprowadzić u nas. Nie będzie argumentu że "nie ma takiego sprzętu w wojsku". Dron tej klasy uzbrojone w brimstone to po prostu bajka – czy ten prototyp Kusy to była tylko makieta, czy coś realnego?

Chyżwar dawniej Marek
sobota, 22 maja 2021, 20:49

Bayraktar TB2 i Brimstone? Niech szanowny kolega sprawdzi sobie parametry tego drona i Brimstone. Jednego takiego teoretycznie udźwignie. Jak kolega wleje do niego mniej paliwa, to udźwignie 2 kosztem czasu przebywania w powietrzu. No i trzeba je z dronem zintegrować. Skoro nie mamy kontroli nad elektroniką tureckiego drona, to niby jak?

Piotr
niedziela, 23 maja 2021, 15:50

Jak jaki udźwig ma bayraktar– Chodziło mi o "drony tej klasy"– wspomniany przeze mnie Kusy miał mieć budzik około 100 – 120 kilogramów. To by było na dwa brimstone. Pociski Umtas też chyba ważą około 37 kg, więc bayraktar też dźwignie Max 2 sztuki.

mick8791
poniedziałek, 24 maja 2021, 23:29

Po pierwsze ten Twój Kusy to była tylko koncepcja, a nic realnego. Po drugie TB2 nie jest uzbrojony w UMTAS tylko bombę kierowaną stworzoną przez odchudzenie tego pocisku o połowę. Czyli realnie TB2 ma udźwig ok. 45 kg.

Rain Harper
sobota, 22 maja 2021, 17:41

Uniesie jednego Brimstone. To już lepiej zintegrować pociski z F-16.

QVX
niedziela, 23 maja 2021, 12:35

2 da radę - 150 kg udźwigu, ale na styk.

Chyżwar dawniej Marek
niedziela, 23 maja 2021, 19:33

Tyle, że wtedy nie zalejesz go po korek i za długo sobie z nimi nie polata.

dim
sobota, 22 maja 2021, 13:01

Oczywiście jest to sprzeczne, podkreślam: sprzeczne z interesem Państwa Polskiego, gdyż jest sprzeczne z interesem polskiego przemysłu. I to konkretnie tego, o którym wiemy, że to akurat bardzo dobrze/znakomicie potrafi drony produkować. A jakie w takim razie byłoby działanie niesprzeczne ? Oczywiście współpraca przy budowie w Polsce tego faktycznie że sprawdzonego bojowo tureckiego sprzętu. Współpraca teraz i w kwestii następnych modeli. Silniki i tak mają zdaje się z Ukrainy ? W każdym razie ukraińskie pasują... ŁĄCZONŚĆ OCZYWIŚCIE WYŁĄCZNIE POLSKA - jasne, że z tej firmy, z której okazała się już najbardziej sprawdzona ze wszystkich na świecie, jako odporna na rosyjskie przeciwdziałanie. Ani nie sądzę, by ktokolwiek na tym forum miał inne niż ja zdanie w tej sprawie ? W każdym razie raczej nieliczni.

Chyżwar dawniej Marek
niedziela, 23 maja 2021, 07:13

Też tak to widzę.

Piotr
sobota, 22 maja 2021, 19:10

tak, to sprzeczne z interesem PAŃSTWA POLSKIEGO ale jest zgodne z interesem NARODU POLSKIEGO.

dim
niedziela, 23 maja 2021, 20:25

Hej @Piotrze, zapomniałeś jednak uzasadnić ! Wyjaśnij nam czemu wspieranie obcego przemysłu, przeciw własnemu, leży w interesie narodu ?

Chyżwar dawniej Marek
niedziela, 23 maja 2021, 19:36

Od kiedy brak kontroli nad kryptografią w używanym przez Polskę dronie wojskowym jest zgodny z interesem narodu polskiego?

viper
sobota, 22 maja 2021, 17:50

Kupują w Polsce - źle, bo wbrew interesowi polskiego podatnika. Kupują za granicą - źle, bo wbrew interesom polskiego przemysłu. Trudno niektórym dogodzić.

Szkoda wyjaśniać
sobota, 22 maja 2021, 17:47

Drony cywilne a wojskowe to jak VW golf a rosomak. Więc nie jesteśmy w stanie takich dronów budować

Czysta prawda
sobota, 22 maja 2021, 12:56

I to jest dobra wiadomość. Co by nie myśleć o obecnej władzy w Turcji, to warto zacieśniać z tym państwem relacje. Świat mocno się zmienia,a Turcja będzie się liczyć coraz bardziej.

dim
sobota, 22 maja 2021, 17:49

@nie rozśmieszaj. Turcję zawsze mało obchodzi kto im płaci i za co, ważne aby płacił. Kupuje się tam wszystko, sprzedaje wszystko i każdego. Takie są ich realia. Toteż elektronika i łączność, sterujące dronem, albo będą polskie, albo też w razie wojny już tych dronów nie mamy. Od Turcji kupować można co najwyżej mechanikę. Z prawami do dalszych adaptacji oczywiście.

Chyżwar dawniej Marek
niedziela, 23 maja 2021, 10:36

Bardzo niepoprawne politycznie, ale obawiam się, że bardzo bliskie prawdy.

kimeR
sobota, 22 maja 2021, 12:54

Brudny antyeuropejski deal. Widoczne ze pisowski rzad od lat prawie wszystkie projekty torpeduje co dobre dla silnej suwerennej Polski w europejskim phalanx. Nato to chora fikcja. Za niedlugo doczekamy sie w Polsce dywiwizje tytanow z syndronem downa. No niestety przy takich decyzjach cieszymy sie na racjonalna bezposrednia wspolprace z eurpejskimi rosyjskimi silami zbrojnymi. Nasze komurki jusz sa gorace.

Box123
niedziela, 23 maja 2021, 12:01

Tak tak tak. Zły pisowski antyeuropejski rząd. Nie to co dobra proeuropejska opozycja, która właśnie blokuję kasę całej Europie dla własnych stołków hehe i jej główny sojusznik z Niemiec który robi tylko "czyste deale" jak ns2 z Rosją - krajem miłości i demokracji. "komurki jusz" - ciekawe skąd piszesz i dlaczego tam tak się nie podoba ten zakup

Artur
sobota, 22 maja 2021, 12:50

No nie wiem. Po wojnie w Karabachu i Libii obrona plot. RF do perfekcji opanuje ich zwalczanie

Dropik
sobota, 22 maja 2021, 23:17

A co tu opanowywac. Duży powolny dron, święci na radarze jak pochodnia . Wystarczy rakieta kierowana komendowo. W Syrii po 2 dniach drony przestały latać bo przeciwnik przerzucić zestaw opłat.

W3-pl
sobota, 22 maja 2021, 20:57

No ja wiem. Od jutra, te z defilady przed Carem na pewno, Bo To do obstawy s400/500 kosmiczno-powietrznych

Darek
sobota, 22 maja 2021, 17:46

Jakoś zwalczania F 35 opanować nie umie.

Gnom
niedziela, 23 maja 2021, 12:48

A była przez nie atakowana - rosyjska, nie inna?

Marek MM
sobota, 22 maja 2021, 12:48

Super wiadomość. Jak polski przemysl wyprodukuje swoj odpowiednik, to kupujmy u nas. A do tego czasu biezmy sprawdzone maszyny z Turcji.

Extern
sobota, 22 maja 2021, 20:00

Byłoby super gdyby nasz rzad i ministerstwo wspierały tak nasze firmy jak Turcy Tureckie.

Monkey
sobota, 22 maja 2021, 12:35

Jeżeli ma to być wstęp do produkcji podobnego BSL w Polsce, to może być. Przynajmniej serwis będzie u nas, o ile owo „przedsiębiorstwo wojskowe” będzie go w stanie ogarnąć. Potrzebujemy takich BSL oraz innych rodzajów i jest smutne, że nie jesteśmy w stanie ich wytwarzać samemu. A przecież początki w postaci programów SOFAR i HOBBIT to już niemal dwie dekady temu. I nie udało się rozwinąć własnych zdolności. Ale jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma...

Chyżwar dawniej Marek
sobota, 22 maja 2021, 20:59

Przecież Thales UK razem z WB i PGZtem oferował w programie Gryf uzbrojonego Watchkeepera. To dron tej samej klasy co turecki. Tu przynajmniej mielibyśmy kontrolę nad elektroniką a drony produkowalibyśmy u siebie.

Monkey
niedziela, 23 maja 2021, 18:17

@Chyżwar dawniej Marek: Tak, ta sama klasa. Ale mozna jednak oferta Thales UK, WB i PGZ nie była aż tak dobra jak myślisz? Dlaczego wybrano więc Bayraktar? Wydaje mi się, że jest tu więcej znaków zapytania niz odpowiedzi. Czy zawarto z Turkami jeszcze jakis iny deal, o którym na razie nikt nic nie mówi?

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 24 maja 2021, 13:08

Ja w obecnej sytuacji bym nie ryzykował bez istotnej potrzeby i dlatego nie pchałbym się w poważniejsze interesy z Turkami. A oferta Thalesa UK, WB i PGZ bez wątpienia była lepsza. Choćby dlatego, że kontrola nad elektroniką w tych dronach znajdowałaby się w naszych rękach. Poza tym był jeszcze Hermes 450 od Izraelitów razem z PGZtem. Tan dron jest zintegrowany za Spike, które są produkowane tutaj.

Meska
sobota, 22 maja 2021, 12:27

Kolejny zakup defiladowy tego rządu. Jestem zawiedziony. Te drony są stosunkowo tanie. 24 sztuki to jest po prostu żart a nie realne wzmocnienie.

Gnom
niedziela, 23 maja 2021, 12:48

Nie bój się, na ochronę rejonu Bogatyni przed wami wystarczą.

Hoze
sobota, 22 maja 2021, 22:51

Ty byś kupił od razu tysiąc. Turcją produkując je od kilku lat i prowadząc wojny ma ich oko 100. W Polsce przewiduję się ich około 60. To jest pierwsza partia.

Szym.
sobota, 22 maja 2021, 21:21

Gdzieś czytałem, że 3 mln USD za sztukę. Nie wiem czy to jest tanio czy drogo bo nie mam porównania. Przydałoby się więcej ale dobre i to na początek. Ukraina, która jest w stanie wojny wzięła tylko 12. Chociaż może coś dokupią.

hxagon
sobota, 22 maja 2021, 19:54

Zgadza się powinno być zakupione ok 200 szt. Niestety nikt nie chce realnego wzmocnienia. Ważniejsze są głosy kupowane za programy socjalne.

Krystian
niedziela, 23 maja 2021, 21:37

Ma być 15 zestawów po 4ry sztuki. Teraz kupiliśmy 4ry zestawy bo być może MON chce kupić pozostałe 11 scie w naszym przemyśle. Tylko, że na chwilę obecną takich nie produkujemy.

Yaro
poniedziałek, 24 maja 2021, 23:52

Mając blachę produkowalibyśmy konserwy ale nie mamy mięsa. To mniej więcej napisałeś...

Ukulele
sobota, 22 maja 2021, 12:26

Rozumiem, że skonstruowanie takiego latadełka przez rodzimy przemysł wykracza poza jego zdolności...

Nico Dem
niedziela, 23 maja 2021, 09:54

Budowa takiego letadła to poziom średnio zaawansowanego modelarza + wszystkie systemy obecne już w Polsce. Zastanawiające to już było 20 lat temu. Teraz to tragifarsa agenturalnego, skorumpowanego i skompromitowanego dawno MON.

riba
sobota, 22 maja 2021, 17:17

Państwowego tak, a oni tylko w nim chcieli kupować :///

---
sobota, 22 maja 2021, 17:17

Latadło to nie problem, wszytko rozbija się o odpowiednie dla BSL uzbrojenie i jego integrację.

Kolejarz z Gorzowa
sobota, 22 maja 2021, 12:23

Pierwsza transza z 1000 dronów Androniego

Box123
niedziela, 23 maja 2021, 12:04

Pierwsza transza z dronow Antoniego już była. I reszta też by już dawno była gdyby pod wpływem tych którzy go atakowali, bo się naogladali tvnu, nie wykasowali go po chamsku z urzędu informując 15 minut wcześniej

Extern
sobota, 22 maja 2021, 20:05

Antoni zamówił 1000 dronów od Polskiej firmy, 900 z nich obecny minister anulował. Natomiast teraz zamówił drony od konkurencji Polskiej firmy. To kogo on w końcu wspiera?

Anty
sobota, 22 maja 2021, 12:19

I zapewne na tych 4 zestawach się skończy bo jak zwykle założenia mają się nijak do rzeczywistości.

poznaniak
sobota, 22 maja 2021, 12:17

Ten zakup to chyba najlepsza decyzja tego ministra obrony.

ted
sobota, 22 maja 2021, 17:22

Szkoda, że tak mało, ale mam nadzieję że to początek dobrej współpracy z Turcją.

Dalej patrzący
sobota, 22 maja 2021, 12:15

"Jeżeli taka broń będzie w ofercie polskiego przemysłu zbrojeniowego, to oczywiście rozważmy taki zakup." - Panie Minister Błaszczak - natychmiast po objęciu przez Pana urzędu winien Pan rozpisać konkurs na całą gamę bezzałogowców bojowych. Zakup TB2 świadczy o Pana krytycznych zaniechaniach w PMT dla uzyskania skoku generacyjnego zdolności bojowych WP. Na dzisiaj w służbie powinniśmy mieć już o rząd wielkości więcej WŁASNYCH dronów - poczynając od Manty i Łosia z WB [którą to spółkę Pan świadomie pomija]. Mówienie o offsecie w postaci...opanowania serwisu to co najmniej przesada - tu trzeba kupować licencje z prawem rozwoju i technologie bazowe high-tech - i to dronów znacznie bardziej zaawansowanych. Takich jak Akinci czy Aksangur - nie mówiąc o KONIECZNYM NATYCHMIASTOWYM pełnoprawnym udziale Polski w opracowaniu odrzutowego drona bojowego stealth TISU/MIUS - co Turcja z Ukrainą już robią - wyprzedzając nas co najmniej o trzy generacje dronów bojowych. A co do amunicji krążącej i systemów rozpoznawczych/pozycjonowania - konieczny zakup "na wczoraj" 5 tys Warmate 1 i przynajmniej 1 tys Warmate 2 - co da też efekt drastycznego obniżenia ceny jednostkowej. PGZ jest instytucją, która organizacyjnie zapada się pod swoim ciężarem - więc proszę o wsparcie dla firm perspektywicznych i dających sensowne rezultaty - więcej - firm proaktywnych i innowacyjnych. Jak WB czy Spartaqs czy innych - mających naprawdę przełomowe konstrukcje . Konkretnie - "na wczoraj" do dronizacji jako szybki odrzutowy dron Flaris LAR - w tym jako masowy nosiciel Piorunów na wysokim pułapie - zapewniający całokrajową obronę plot i przeciw pociskom manewrującym - dla CAŁEJ Polski - znacznie lepsze i bardziej perspektywiczne rozwiązanie, niż lądowa Narew w obecnej postaci z CAMM. I proszę o zakup "na wczoraj" licencji z prawem rozwoju dla szybkiego multidomenowego Brimstone 3 [także dla dronów bojowych] a także o przyznanie min 10 mln złotych [kwota zresztą wręcz śmieszna] na dokończenie programu Moskit - dla uzyskania lepszego i suwerennego zamiennika Spike. I najwazniejsze - prosze całkowicie skończyć z całym pijarem rodem z taniej polityki - i skupić się na budowaniu polskich systemów na polskich technologiach - patrząc do przodu na wojnę ery RMA w strefie zgniotu - dla Polskiego Teatru Wojny - w perspektywie AD2025, AD2030 i AD2035. Proszę też o natychmiastowe anulowanie programu Miecznik i zastąpienie go rozwojem ogólnokrajowej sieciocentrycznej C5ISR [w tym z dalekim zasięgiem - nie tylko dla NSMów] oraz użyciem dronów bojowych lotniczych i podwodnych. Proszę też o wznowienie i seryjną produkcję i wprowadzenie do służby systemów z programów Funter, ILX-27, Hybrydowego Podwozia Gąsienicowego [i rozszerzenie na platformy kołowe], czy Piranii - ale już bez ograniczeń INF i jako system dla różnych nośników. Gracze przyśpieszają modernizację i skok generacyjny systemów RMA - my zaś coraz bardziej od nich odstajemy. Co w strefie zgniotu oznacza docelowa likwidację Polski. Tak dalej być nie może - potrzebna jest zasadnicza zmiana całej mentalności i strategii - w tym w high-tech, w budowaniu realnej suwerenności na własnych systemach z własnych fabryki i w podejściu maksymalnie proaktywnym i innowacyjnym. Z naciskiem na świadomie budowane systemy asymetryczne maksymalizujące nasza przewagę i cały bilans SWOT - dokładnie wg kalkulacji koszt/efekt i realnych zdolności i aktywnego odstraszania.

ted
sobota, 22 maja 2021, 17:28

Popieram, dla Polski to właściwy kierunek, tylko super nowoczesny skok generacyjny uzbrojenia może nam pomóc.

obserwator
sobota, 22 maja 2021, 17:18

Niestety MON to ludzie bez wizji/strategii działań, kóre dałyby nam skok jakościowy do konfliktu, w kórym w grę wchodziło nasze istnienie. Lepiej przychodzić do pracy do 15.30 i isć do domu, czekając na emerytury.

Lbn
sobota, 22 maja 2021, 12:14

24 sztuki to taki odpowiednik 3 sztuk Black Howkow, taka ilość ze strach padł na wszystkich. 40mln kraj który chce się liczyć powinien mieć przynajmniej 60 takich dronowvbo jedynie masowe ich użycie jest skuteczne.

Krystian
niedziela, 23 maja 2021, 21:23

Docelowo ma być 15 zestawów, a każdy ma po 4ry drony.

pomz
sobota, 22 maja 2021, 22:18

i te Javeliny po 1 wyrzutni na batalion WOT :)))

Jacek
sobota, 22 maja 2021, 19:52

Kojarzysz ile ich będzie w 15 zestawach?

Dociekliwy
sobota, 22 maja 2021, 12:12

Czy "wynegocjowanie kontraktu" równa się podpisaniu umowy? Interesująca gra słów...

Nik
sobota, 22 maja 2021, 12:11

Banderland zlecił swojemu kretowi w PiS żeby kupił te drony, Banderland będzie miał rabat za polecenie! A debile w PiS będą wykańczały polski przemysł obronny, ciekawe kiedy NIK się tym zajmie!!!

Oczytany
sobota, 22 maja 2021, 12:10

Poproszę jeden zestaw dla Marynarki Wojennej, żeby NSMy w końcu przejrzały na oczy! Drony razem ze śmigłami Merlin lub samolotami MPA są konieczne do efektywnego wykorzystania możliwość tego co jeszcze zostało z Marynarki Wojennej RP!

rED
sobota, 22 maja 2021, 19:53

NSM ma Bryzy do wskazywania celu.

Monkey
niedziela, 23 maja 2021, 18:19

@rED: Z których tylko jedna ma w miarę porządny radar ARS-800 i częściowo chowane podwozie, żeby nie powodować martwych pól w obserwacji tegoż radaru. reszta to radary ARS-400 i stałe podwozie.

Velasco
sobota, 22 maja 2021, 12:10

Pewnie tak najprosciej.. kupmy od Turka a WB Electronics to najlepiej zaorac.. Bayraktary to nie sa zle drony ale frustrujace jest to ze jak juz cos mamy w zasiegu i mozemy produkowac sami to zaraz kupujemy obce. Ciekawe tez jak to bedzie z sankcjami na zachodnie podzespoly (silnik i glowica optyczna)

Krystian
niedziela, 23 maja 2021, 21:19

Docelowo ma być 15 zestawów dronow MALE a kupiliśmy 4ry. Może to oznaczać, że MON daje szansę PGZ na opracowanie odpowiednika TB2. Może też oznaczać, że MON kupi pozostałe 11 zestawów tradycyjnie od USA. Liczę jednak na to pierwsze rozwiązanie.

Ech
sobota, 22 maja 2021, 19:36

My nie mamy planowania. Same pieniądze to za malo

Rain Harper
sobota, 22 maja 2021, 17:43

Niech WB spuści z tonu, niepotrzebny w Polsce taki malutki Lockheed.

Brawo Błaszczak
sobota, 22 maja 2021, 12:10

Świetna wiadomość również dla... Ukrainy!... w razie ataku na nią przez Rosję Polska może przekazać jej te 24 bezzałogowce w ramach wsparcia (Ukraina ma też takie bezzałogowce!)

bizon
sobota, 22 maja 2021, 20:12

Tak, te drony oraz inne środki bojowe, których zakup lub remont wydaje się nie mieć sensu to pomoc jaką udzielamy lub udzielimy Ukrainie. Przykładem jest zakup javelin-ów, czy płytka modernizacja t72, którą dokończą Ukraincy (dodatkowy pancerz + nowoczesna amunicja).

niedziela, 23 maja 2021, 21:14

Możemy też przekazać Ukrainie śmigłowca, a oni wymienia silniki na lepsze.

Lol
sobota, 22 maja 2021, 12:08

Czyli to SP dostaną te drony?

chorążyPL
sobota, 22 maja 2021, 12:04

Pełen odlot ministra - 24 drony "szanujące" się wojsko niszczy w ciągu kilku minut 24 rakietami. Ba - jak nie potrafi się zapewnić właściwej struktury obrony powietrznej kraju dla biednego państwa, to należy zmienić "specjalistów" od analiz i planowania - najtaniej, to nie znaczy źle. To nie jest lotnictwo do obrony powietrznej kraju, a uzupełnienie w walkach „regionalnych” tzw. uderzenie „punktowe”, i powinno być zakupione wcześniej od krajowego producenta, tylko czy ONI takie „zabawki” potrafią-chcą produkować. Zaprojektować – przecież takie proste – kupić super sprzęt i skopiować, to już (bez uraz, ale z szacunkiem) Turcja potrafi.. Chłopcy powinni iść do szkoły, i zacząć od podstawa „logiki myślenia”, a później do wojska – Pan sierżant powinien ich trochę na poligonie „przegonić”

Chrisik
sobota, 22 maja 2021, 12:00

No i pięknie. Ciekawe czy coś będziemy modyfikować ulepszać z nimi

sobota, 22 maja 2021, 17:22

A od kiedy to my coś ulepszamy ?

Oko
niedziela, 23 maja 2021, 16:15

Igła ->Grom->Piorun

niedziela, 23 maja 2021, 10:38

Od czasów Groma, Pirata albo LPG chociażby.

ty i ja
sobota, 22 maja 2021, 11:58

predkosc przelotowa a namierzanie prawda czy falsz

tut
sobota, 22 maja 2021, 11:54

Czy to dobry zakup? Tak. Czy świadczy o zaniedbaniach obecnego rządu? Uważam że tak. Dla czego? Bo mogliśmy mieć własne drony choćby w oparciu o PW-100. To jest przykład. Trzeba nadmienić, że wojsko musiało widzieć o tych potrzebach, bo protoplasta PW-100 ma swoje korzenie w 1998 roku! Czyli przez 23 lata nie zrobiliśmy nic żeby mieć własne drony MALE. Sześć lat w zasadzie już siedem, wystarczyło by mieć własne drony.

pytajnik
sobota, 22 maja 2021, 11:48

No i... zakupujemy coś co mogłyby produkować nasze firmy gdyby tylko decydenci zasygnalizowali potrzebę opracowania tego typu sprzętu w Polsce. Uczmy się od Turcji. I jedno pytanie, czy te statki powietrzne posiadają środki do samoobrony? Są dość duże i obrona p/lot namierzy je bez problemu.

ssb
sobota, 22 maja 2021, 17:12

No i zakupujemy coś czego nasze firmy nie posiadają w ofercie a mogły by mieć prawda ?? nie kupisz coś czego nie ma w ofercie i nie istnieje Zresztą WB i PGZ od lat usiłują opracować drona na bazie izraelskiego Hermesa 450 tylko jakoś nikt go nie widział no i poza tym na bazie tej samej zagranicznej konstrukcji usiłują opracować 2 konkurujące ze sobą rozwiązania.

Zenon
sobota, 22 maja 2021, 11:48

pojęcie przetargu, testów zostało wykreślone w przepisach które uznaje MON?

Darek
sobota, 22 maja 2021, 17:52

Przetestowany na ruskich już jest bojowo.

niedziela, 23 maja 2021, 10:38

Tyle, że test był w obronie braci w wierze.

Pietras
sobota, 22 maja 2021, 11:43

Bardzo dobry zakup.

Żołnierz
sobota, 22 maja 2021, 17:49

Zgadza się,a w przyszłości z 76 dokupić(wyprodukować u nas) i jest ok.

wszyscyw mówili - więcej fortepianów
sobota, 22 maja 2021, 11:43

Sprzęt może i niezły ale kolejny raz zakup z półki bez polonizacji i korzyści przemysłowych. Znaczy się, że po kilkuletnim amerykańskim flircie z zakupami za mld USD okazało się że ręka głęboko w nocniku (Nord Stream zostanie zbudowany) i nie ma już czasu.

M
sobota, 22 maja 2021, 11:40

Bardzo poproszę o komentarze o tym jaki to udany zakup. Znowu z półki. Znowu bez przetargu. Bez offsetu. Bez udziału polskich przedsiębiorstw. 4 zestawy. Szkoda, że nie jeden. A WB Electronics niech sobie buduje na eksport. W Polsce nie produkuje się bezzałogowców o takiej klasie. Bo ich się nie zamawia. Pilna potrzeba operacyjna. To byłoby śmieszne, gdyby nie było tragiczne.

ssb
sobota, 22 maja 2021, 17:21

A nie zamawia się ich bo takowych się nie produkuje. Program Gryf ogłoszono lata temu a widzisz jakiś polski prototyp przynajmniej tej kategorii ?? bo ja nie a nie kupisz coś czego nie ma i nikt nie widział a czekać lata następne to cóż. Jest zamawiający jest producent producent nie dostarczył towaru to jego strata. i tak 4 zestawy po 6 dronów w każdym czyli 24 drony. 4 zestawy z 15 jakie wojsko planuje i może to do kopa naszym firma żeby się wzięły do pracy bo i te 11 pozostałych zestawów tez im ucieknie :) No i droga sprawa wgląd w konstrukcje technologie może to za ułamek kosztów potrzebnych na badania i rozwój zaowocuje tym ze coś polskiego się szybciej pojawi.

pilot do telewizora
sobota, 22 maja 2021, 11:29

Jak zwykle Polska kupuje gotowy produkt za granicą zamiast zlecić to naszym firmom. Tradycyjnie pewnie Polaska nie upomniała się o knowhow no bo po co. I to są te dobre wiadomości.

Pilot Wojskowy
sobota, 22 maja 2021, 18:04

Aby były zamówione ,to się liczy.

1234
sobota, 22 maja 2021, 17:22

Jak zwykle Polska kupuje coś za granica bo polskie firmy nie oferują tego u siebie a Gryf jest ogłoszony już od dawna

m
sobota, 22 maja 2021, 11:28

I nigdy już ich nie będziemy budowali. A moglibyśmy gdyby nie 6 lat torpedowania programów prywatnych. To sam o w wojsku co w energetyce. Najpierw storpedowanie dobrze rozwijających się zalążków (np. farmy wiatrowe kosztem ochrony węgla). A potem zakupy awaryjne bez trybu do końca wykańczające lokalny potencjał.

Darek
sobota, 22 maja 2021, 17:54

Farmy wiatrowe to ,,religia” obłąkanych lewaków bez wiedzy.

rechot czili pepers
sobota, 22 maja 2021, 11:22

A jeszcze parę lat temu były tu artykuły z cyklu: drony - polska specjalność ;)))

kmdr
sobota, 22 maja 2021, 18:05

Polska specjalność no tyle kasy wydać i dronów nie widać, to już jest nie lada wyczyn. Tytuł był przewrotny. I tyle.

AXM
sobota, 22 maja 2021, 11:21

Jak dobrze pamiętam to WB już kilka lat temu prezentowało dron tej klasy...... A skoro pan minister mówi że ich nie produkujemy to rzeczywiście jest czym się chwalić,Lider NATO w tej części Europy nie potrafi zbudować drona bojowego,to już 3 świat czy jeszcze dalej jesteśmy...

Gnom
sobota, 22 maja 2021, 21:09

Technicznie potrafi, ale widziałeś jakąś decyzję MON dotyczącą tego co lata, która nie byłaby na wczoraj i najlepiej bez wydawania kasy w Polsce? Ja nie mogę ich dostrzec od czasu Głuszca, którego MON nie pozwolił doprowadzić do końca jak zaczęło coś wychodzić. To biurwy potrafią. Chociaż nie zadeklarować przez 10 lat zainteresowania nowymi łopatami, nie podjąć decyzji o ppk i systemie WRE. To jak chcesz aby ktokolwiek w Polsce inwestował własne pieniądze w poważne prace jak MON nic nie latającego kupi z Polski z założenia. Zresztą w cywilu nie jest lepiej, spójrz jakie uprawnienia w stosunku np. do czeskiego ma polski nadzór czyli ULC. Po ch.. im certyfikacja statków powietrznych, awl do Niemiec, a przy mniejszych do Czechów. Kłopoty to nie dla biurw z ULC.

Chyżwar dawniej Marek
sobota, 22 maja 2021, 21:06

Proponował Thales UK razem z WB i PGZTem. Chcieli wziąć od Anglików płatowca i wsadzić do niego własną elektronikę.

"dómny" z ministra Polskezbaw MB
sobota, 22 maja 2021, 16:58

Masz 100% racji !

Gnom
niedziela, 23 maja 2021, 12:46

Pokaż tego drona, a tym bardziej w locie. Niestety Łoś to nie ta klasa.

elle
sobota, 22 maja 2021, 11:14

24 troche malo. ale ogolnie bardzo dobry zakup ktory cieszy. najbardziej bawi teraz opinia "ekpertow" ze nie kupilismy tego w polsce xD tak jakbysmy produkowali sprzet tej klasy, a co najwazniejsze uzbrojenie dla takiego drona. ogolnie polecam teraz zwracac uwage kto tak mowi i kto jest oplacany przez polskich prezesow firm zbrojeniowych ktorzy wykupuja prenumeraty czy reklamy online w branzy zbrojeniowej.

ŚledźBałtycki
sobota, 22 maja 2021, 19:56

Fatalny zakup. Wystarczyło postawić zadanie do przemysłu a za 2 lata byłby BSL. Ale...2 lata minister tego nie zrobił. Wiec teraz to co może bez problemu zrobić przemysł w PL (a czego MON nie chciał do dziś) oddano do Turcji.

LMed
sobota, 22 maja 2021, 17:06

Nie produkujemy i nie będziemy produkować. Bo sterować takim projektem trzeba umieć i trzeba chcieć.

ndsjl/w
niedziela, 23 maja 2021, 10:35

Tym projektem, kiedy będzie latał posterują Ruscy.

X
sobota, 22 maja 2021, 17:02

Na razie wygląda na to, że to ty jesteś opłacany... z którejś tam częsci budżetu MON ;)))

Zator
sobota, 22 maja 2021, 11:12

2x brygady syryjskie rozbite przez 84x tb2 Rozmch i powaga

Dem
sobota, 22 maja 2021, 11:11

96 maszyn to minimum niezbędne do podjęcia jakichkolwiek sensownych działań. Ten zakup to 2 dni i jesteśmy wylatani z dronów.

smuteczek (sorrołek ang.)
sobota, 22 maja 2021, 17:03

I takich, których rosja nie rozpracowała...

bc
sobota, 22 maja 2021, 11:07

Ciekawe jaki zasięg by miał Pirat albo Warmate zrzucony z TB2.

Chyżwar dawniej Marek
sobota, 22 maja 2021, 21:14

Taki sam jak Spike z włoskiej wieży na Rosomaku.

Gnom
sobota, 22 maja 2021, 21:04

Żaden, bo MON RP nie zapłaci za ich integrację, a Turcy nie maja takiej potrzeby bo mają swoje pociski i to wcale nie gorsze.

BadaczNetu
sobota, 22 maja 2021, 11:05

W październiku Rotax zaprzestał dostarczania silników. Teraz biorą z Ukrainy.

Hakan
sobota, 22 maja 2021, 17:36

Nie z Ukrainy, silniki TB2 (aktualne) są produkowane w Turcji przez TEI (TUSAS): PD-170

Chyżwar dawniej Marek
niedziela, 23 maja 2021, 20:16

Ten turbodiesel raczej nie do TB2 jakiego znamy tylko do TB2 na bardzo dużych sterydach.

Chłopek roztropek
sobota, 22 maja 2021, 11:03

Fanek postawił swoją zabytkową kolekcję onucy na zakład że kupimy z USA, no nic będzie teraz latał boso.

Sramata
sobota, 22 maja 2021, 10:53

Sprawdzona w boju konstrukcja, dobry zakup tylko z jednym małym "ale: co z zabezpieczeniem łączności ?

Gnom
niedziela, 23 maja 2021, 12:45

Czyżby Turcja nie miała dostępu do standardowych zabezpieczeń w NATO? Spokojnie, mają co najmniej standardowe. Turcy zrobili nie tylko swoje kodowanie do IFF.

Chyżwar dawniej Marek
niedziela, 23 maja 2021, 20:21

Pytanie brzmi co mogli dodać jeszcze nie racząc o tym powiedzieć.

Gnom
środa, 26 maja 2021, 22:04

Jak każdy kraj, który dba o SWOJE interesy a nie wielkiego brata.

Tweets Defence24