Reklama

Siły zbrojne

Błaszczak: uzbrojone drony Bayraktar TB2 dla wojska. Tureckie myśliwce wkrótce "na straży" Polski

Fot. Bayhaluk/CC BY-SA 4.0
Fot. Bayhaluk/CC BY-SA 4.0

Wynegocjowaliśmy umowę na zakup czterech zestawów, czyli 24 statków powietrznych uzbrojonych w rakiety przeciwpancerne – zapowiedział w Polskim Radiu 24 minister obrony Mariusz Błaszczak, zapowiadając zakup maszyn Bayraktar TB2. Dodał, że wkrótce w Malborku pojawią się tureckie myśliwce F-16, które będą operować w ramach misji Air Policing.

Szef MON dodał, że pierwszy zestaw bezzałogowców znajdzie się w Polsce już w przyszłym roku. Zaznaczył, że umowa obejmuje pakiet logistyczny i szkoleniowy, a także offset dotyczący serwisu, który będzie wykonywało „przedsiębiorstwo wojskowe”. Minister zaznaczył też, że polskie firmy nie produkują bezpilotowców o takiej klasie, które zostają zakupione właśnie teraz. Jeżeli taka broń będzie w ofercie polskiego przemysłu zbrojeniowego, to oczywiście rozważmy taki zakup - przekonywał szef resoru obrony.

Bezzałogowiec Bayraktar TB2 to maszyna taktyczna średniego zasięgu z możliwością przenoszenia uzbrojenia, wpisuje się więc w założenia programu Gryf. Projekt ten przewiduje według dostępnych informacji zakup łącznie 15 zestawów, więc – być może – tureckie drony są traktowane jedynie jako narzędzie do osiągnięcia wstępnej zdolności.

Maszyna ma maksymalną masę startową 650 kg i rozpiętość skrzydeł 12 metrów. Pułap operacyjny do 6750 metrów i zasięg działania 150 km od stanowiska kierowania zapewniają szerokie możliwości użycia operacyjnego. Prędkość przelotowa wynosi 130 km/h a maksymalna ponad 220 km/h. Napęd stanowi pojedynczy silnik tłokowy Rotax 912 o mocy 100 KM ze śmigłem pchającym. Układ płatowca jest dość popularny wśród maszyn tej klasy: zwarty kadłub ze skrzydłami zakończony śmigłem pchającym obejmowanym z obydwu stron przez belki ogonowe połączone statecznikiem w kształcie odwróconej litery „V”.

Uzbrojenie stanowią stanowią kierowane laserowo bomby MAM-L o masie 22,5 kg i lżejsze Bozok oraz MAM-C. Do tej pory Bayraktary zamówiły: Libia, Azerbejdżan, Katar, Maroko i Ukraina. Były używane bojowo w Górskim Karabachu, Syrii i Libii. Minister Błaszczak przypomniał, że dziś podpisana zostanie umowa na pojazdy wsparcia (wozy amunicyjne i warsztaty remontu uzbrojenia) dla modułu ogniowego moździerzy samobieżnych Rak.

W audycji Cafe Armia szef MON mówił też, że wkrótce Turcja dołączy do misji Baltic Air Policing, myśliwce wielozadaniowe F-16 tureckich sił powietrznych będą wykonywać zadania z Malborka. Może to stanowić sygnał szerszego zaangażowania Ankary w inicjatywy wzmocnienia obrony NATO na wschodniej flance, bo niedawno turecki samolot wczesnego ostrzegania E-7 po raz pierwszy wykonywał lot nad Rumunią właśnie w ramach działań Sojuszu Północnoatlantyckiego.

image
Reklama
Reklama

Komentarze (12)

  1. Sramata

    Sprawdzona w boju konstrukcja, dobry zakup tylko z jednym małym "ale: co z zabezpieczeniem łączności ?

    1. Gnom

      Czyżby Turcja nie miała dostępu do standardowych zabezpieczeń w NATO? Spokojnie, mają co najmniej standardowe. Turcy zrobili nie tylko swoje kodowanie do IFF.

    2. Gnom

      Jak każdy kraj, który dba o SWOJE interesy a nie wielkiego brata.

  2. Maciek

    Chwile po tym jak USA sie wypieło na Nord Stream 2 Polska wypieła się na amerykańskie uzbrojenie.

  3. 124

    Ludzie ale wy narzekacie produkuja W pl zle po polskie kupimy dobry sprzet zle bo nie polskie. Zakup bardzo dobry jeden minus jest taki ze powinni kupic 8 zestawow po 6 sztuk 48 to byla by optymalna ilosc

    1. Lewy but

      To jest coś co powinniśmy mieć w liczbie 1 tysiąc w różnych wielkościach

  4. .

    I to jest dobra wiadomość, szkoda że tylko 24 sztuki (Ukraińcy mają 60szt). Wiadomo że lepiej by było jakby to była maszyna rodzimej produkcji ale z czasem może pojawi się w naszej armii sprzęt tej klasy wyprodukowany w Polsce. A sam zakup otwiera nowe możliwości współpracy (patrz Ukraina czy ew zakup śmigłowców w programie "Kruk").

  5. Narzekadła

    Konkret, brawo!

  6. AXM

    Jak dobrze pamiętam to WB już kilka lat temu prezentowało dron tej klasy...... A skoro pan minister mówi że ich nie produkujemy to rzeczywiście jest czym się chwalić,Lider NATO w tej części Europy nie potrafi zbudować drona bojowego,to już 3 świat czy jeszcze dalej jesteśmy...

  7. elle

    24 troche malo. ale ogolnie bardzo dobry zakup ktory cieszy. najbardziej bawi teraz opinia "ekpertow" ze nie kupilismy tego w polsce xD tak jakbysmy produkowali sprzet tej klasy, a co najwazniejsze uzbrojenie dla takiego drona. ogolnie polecam teraz zwracac uwage kto tak mowi i kto jest oplacany przez polskich prezesow firm zbrojeniowych ktorzy wykupuja prenumeraty czy reklamy online w branzy zbrojeniowej.

  8. Zator

    2x brygady syryjskie rozbite przez 84x tb2 Rozmch i powaga

  9. Dem

    96 maszyn to minimum niezbędne do podjęcia jakichkolwiek sensownych działań. Ten zakup to 2 dni i jesteśmy wylatani z dronów.

  10. bc

    Ciekawe jaki zasięg by miał Pirat albo Warmate zrzucony z TB2.

  11. BadaczNetu

    W październiku Rotax zaprzestał dostarczania silników. Teraz biorą z Ukrainy.

  12. Chłopek roztropek

    Fanek postawił swoją zabytkową kolekcję onucy na zakład że kupimy z USA, no nic będzie teraz latał boso.

Reklama