Geopolityka

Błaszczak: Polskie granice są szczelne. Plany MSWiA na 2017 rok

Fot. Policja.pl
Fot. Policja.pl

Głównym zadaniem, jakie stoi przed Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji w roku 2017 jest wdrożenie ustawy o modernizacji służb mundurowych. To ustawa która przewiduje na okres czterech lat przeznaczenie 9 mld 200 mln zł na modernizacje służb - podkreślił podczas zorganizowanej dzisiaj w Warszawie konferencji Rok Nowych Zadań szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, w której udział wzięli również premier Beata Szydło oraz minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. 

Ustawa, ustanawiająca wart 9,1 mld zł program modernizacji służb mundurowych na lata 2017-2020, weszła w życie 1 stycznia 2017 roku. W ramach programu najwięcej środków - prawie 6 mld zł - trafi do policji. Część z nich zostanie przeznaczona na budowę nowych oraz przebudowę istniejących komisariatów, komend powiatowych i miejskich, a także utworzenie kompleksu obiektów szkoleniowo-dydaktycznych i unowocześnienie strzelnic. Szef MSWiA mówił o przywróceniu posterunków Policji, zlikwidowanych w czasie rządów PO-PSL.

Sukcesywnie te posterunki przywracamy do życia. W roku 2016 przywróciliśmy 37 posterunków. Już mamy wytypowanych 33 kolejne, które będziemy sukcesywnie ponownie otwierać.

Minister Mariusz Błaszczak

Drugim komponentem ustawy modernizacyjnej służb mundurowych będzie zakupienie nowoczesnego sprzętu dla polskiej Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej oraz Biura Ochrony Rządu.

W policji plan zakupów obejmuje m.in. nowoczesne pistolety z amunicją 9 mm o zwiększonej sile ognia (magazynki o pojemności 15-17 naboi). Ma to pozwolić na wymianę pistoletów P-64 i P-83 (pojemność magazynka 6-8 naboi). Policja chce także kupić pistolety maszynowe i karabinki szturmowe dla służb antyterrorystycznych, w miejsce karabinków AKMS. Ponad 1,2 mld zł trafi do Straży Granicznej, która planuje budowę i rozbudowę obiektów w jednostkach SG, budowę strzelnic oraz przebudowę aresztów w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców. 

Do PSP trafi ponad 1,7 mld zł. Środki te zaplanowano przede wszystkim na inwestycje budowlane, w tym rozbudowę budynku Komendy Głównej PSP na potrzeby Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności oraz przebudowy budynków w Szkole Aspirantów PSP w Krakowie i w Centralnej Szkole PSP w Częstochowie. Program dla BOR (ponad 200 mln zł) przewiduje m.in. nowe inwestycje budowlane oraz zakup samochodów reprezentacyjnych, opancerzonych, ochronnych oraz innych pojazdów. 

Trzeci komponent programu stanowią podwyżki dla funkcjonariuszy - "już od stycznia tego roku". 

Minister Mariusz Błaszczak poinformował również o uruchomieniu nowych programów, które zaczęły funkcjonować w drugiej połowie 2016 roku. Związane są one między innymi w pracą dzielnicowych, którzy - jak podkreślił szef MSWiA - mają być do dyspozycji mieszkańców. Łatwy sposób komunikacji z nimi ma zapewnić uruchomiona przez resort aplikacja Moja Komenda. MSWiA uruchomiło również Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, którą znaleźć można na stronie internetowej policja.pl. Jak podaje Błaszczak, od wakacji anonimowo zgłoszono za jej pośrednictwem 176 tys. niebezpiecznych miejsc czy zachowań. 

Bezpieczne granice

Mariusz Błaszczak przypomniał również, że jego resort odpowiedzialny jest za bezpieczeństwo polskich granic, także "w szerszej skali" - mając na myśli wspomaganie działań partnerów z Unii Europejskiej m.in. na granicy bułgarsko-tureckiej. Minister przypomniał również o tym, że Straż Graniczna pojawiła się na granicy macedońsko-greckiej, serbsko-węgierskiej oraz Słowenii. 

Czytaj więcej: MON: 125-130 tys. żołnierzy w polskiej armii w 2017 roku. Reforma dowodzenia przywróci „jedność zarządzania"

Bezpieczeństwo polskich granic zapewnić ma również zmiana ustawy o cudzoziemcach, która ma umożliwić "bardziej precyzyjne wykorzystywanie przepisów". Zdaniem ministra wspomniane zmiany mają Polakom dać pewność, że kraj nie będzie "narażony" na zagrożenia związane z nielegalną migracją. 

Nasze granice, stanowiące granice zewnętrzne Unii Europejskiej, są szczelne. Kilka miesięcy temu udaremniliśmy próbę otworzenia nowego szlaku przerzutu.

Minister Mariusz Błaszczak

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.