Reklama

Siły zbrojne

Bezzałogowe samoloty przyszłością rosyjskiego lotnictwa?

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Głównodowodzący rosyjskich sił powietrzno-kosmicznych generał Wiktor Bondariew zapowiedział, że siły powietrzno-kosmiczne Rosji (WKS) przejdą w przyszłości na bezzałogowe samoloty i śmigłowce.

Generał Bondariew przedstawił swoją wizję rosyjskiego lotnictwa wojskowego podczas Dnia Sił Powietrznych Rosji: „My nigdy i w odniesieniu do nikogo nie pozostaniemy w tyle. To, że samoloty i śmigłowce będą bezzałogowe, my nie mamy wątpliwości. To będzie jakościowo nowa technika lotnicza, dlatego że rozwijane są technologie i już teraz to wszystko jest aktywnie wprowadzane w siłach powietrzno-kosmicznych”.

Bondariew nie wskazał jednak żadnego konkretnego programu realizowanego w tej dziedzinie w WKS. Zaznaczył jedynie, że w ostatnich zawodach lotniczych w Chinach „Awiadarts-2017” jednym z laureatów była załoga najnowszego rosyjskiego myśliwca Su-35. Dodał również, że w rosyjskim lotnictwie są „piękne śmigłowce - lepszych nie ma na świecie”, istnieje samolot piątego pokolenia Su-57, a wskaźnik nalotu pilotów jest większy niż 120 godzin.

Reklama

Komentarze (6)

 1. CB

  Propaganda nic nie kosztuje, więc można mówić co się chce i co akurat wygodne. A tak do meritum, to nie sądzę, żeby w ciągu kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu lat udało się przejść komukolwiek (włącznie z USA) całkowicie na bezzałogowce. Największym problemem nie jest nawet sfera techniczna, ale opór społeczny. Tak samo jak nikt na razie głośno nawet nie wspomina o bezzałogowych samolotach pasażerskich, tak samo ludzie nie będą się chcieli zgodzić np. na bezzałogowe bombowce strategiczne przenoszące broń jądrową. Podobnie jest np. na razie z bezzałogowymi samochodami, do których ludzie podchodzą z wielką nieufnością.

  1. oti

   Tyle że np. rosyjskie Sojuzy czy Progressy, przez dziesiątki lat z prymitywnym komputerem o pamięci... 3kB leciały i niezawodnie dokowały ze stacjami kosmicznymi całkowicie automatycznie a wahadłowce USA trzeba było pilotować ręcznie a dokowania automatycznego USA do dziś nie opanowały (zresztą dokowanie mają od Rosjan z projektu Sojuz-Apollo) i dokują ręcznie za pomocą przechwycenia przez manipulator (co wymaga ludzkiej załogi - przytomnej - na stacji). Buran cały lot kosmiczny wykonał automatycznie. Rosyjskie okręty podwodne dzięki automatyzacji (Alfy miały mieć załogę tylko 18 osób!) mają 2-3 razy mniejszą załogę od amerykańskich. To Rosjanie zrobili pierwszy helikopter szturmowy z 1 osobową załogą. Nawet stare Su-22M4 mogły po uzyskaniu pułapu 50m wykonać całe zadanie bojowe - lot po wyznaczonej trasie, użycie uzbrojenia, powrót na podejście do lotniska - wg wgranego programu, bez udziału pilota. Podobnie MiG-23: za wyjątkiem startu i lądowania całe zadanie bojowe, z ostrzelaniem celu włącznie, mógł wykonać wg wskazań datalinkiem z centrum dowodzenia, bez udziału pilota (oczywiście wersje "niearabskie"). Można wierzyć, że Rosjanie to tylko bimber i onuce a można też nie mieć nasrane propagandą w głowie.

  2. De Retour

   Całkowicie nie, ale powoli będą się pojawiać i wspierać maszyny zalogowe. USA już są bardzo blisko i najprawdopodobniej będą wykorzystywać startujące z lotniskowcow, jako tankowce i zwiadowcze. W Europie jest nEUROn, już pokazywany na pokazach lotniczych. Teraz budują francusko-angielski demonstrator SCAF. Może projekt francusko - niemiecki też będzie bezzalogowy? Wojsko już dawno pokazało animacje, gdzie Rafale współpracują z projektowanymi bezzalogowcami. Na opór społeczny bym nie liczył. W Paryżu już masz autonomiczne linie metra.

 2. realista

  są blisko. warto się porozglądać i pokojarzyć. kawałki układanki już są pokazywane na You Tub

 3. jan22

  Część latającej floty czy pojazdów na ziemnych - na pewno będzie pojazdami bez obsługi wewnętrznej ale pilotowana z jakieś odległości systemami zdalnego kierowania . Po USA inni gracze w sweże uzbrojenia z tym się liczą - a wśród tego grona na pewno są CHINY jak i ROSJA ? Pytanie KIEDY i z jaką technologią ( obecną czy bardziej skomplikowaną ) ? Nie doceniania z naszej forowiczów tego poczytnego forum jest iluzją - Rosja cały czas dogania w technologi lub znacząco przewyższa już istniejące rozwiązania w armii USA . I tu szukałbym - problemu naszej armii - gonimy i dogonić nie potrafimy ? USA - ROSJA - CHINY ----- to problem tych armii jak się będą szachować i czym ? Wiem - modne jest naśmiewać się z kogoś - jak sami nie mamy niczego ?

 4. Kowalskiadam154

  Przejdą 20 lat po USA

 5. Mart

  Pogadać zawsze można, to nic nie kosztuje.

 6. Andrzej

  Przecież Rosjanie już mają bezzałogowe samoloty. Wystarczy że Rosjanin się katapultuje.

Reklama