Geopolityka

Baza dowodzenia sił powietrznych NATO w Izmirze zostanie zamknięta

Baza dowodzenia sił powietrznych NATO w Izmirze została już oficjalnie zamknięta – fot. NATO
Baza dowodzenia sił powietrznych NATO w Izmirze została już oficjalnie zamknięta – fot. NATO

Dowództwo Paktu Północnoatlantyckiego podjęło decyzję o zamknięciu bazy dowodzenia komponentu sił powietrznych NATO (Allied Air Command base) w Izmirze.

Czytaj też: Turcja: pilot rozbitego F-16 nie żyje

Oficjalne uroczystości z okazji zamknięcia bazy (które nastąpi 1 czerwca 2013 r.) odbyły się w dzielnicy Aegean – a nie w Buca, gdzie baza była zlokalizowana. Impreza była w o tyle złej atmosferze, że Turcy są wyraźnie przeciwni ograniczaniu obecności Paktu Północnoatlantyckiego w ich kraju, gdyż przynosiło im to konkretne zyski finansowe. I tym bardziej, że wcześniej już jedna baza sił powietrznych NATO w Turcji została zamknięta (w Eskişehir, mieście w Centralnej Anatolii), a w Izmirze NATO było obecne od 1952 r.

Dezaktywacja dowództwa komponentu Sił Powietrznych NATO w Izmirze jest wynikiem toczącego się od dwóch lat procesu restrukturyzacji systemu dowodzenia Paktu Północnoatlantyckiego. W zamian za to w Izmirze zorganizowano pod koniec 2012 r. Dowództwo Wojsk Lądowych NATO (Allied Land Forces Command). Główny sztab Sił Powietrznych NATO ma zostać przeniesiony do Niemiec, a dowództwo sił morskich będzie rozlokowane w Wielkiej Brytanii.

Czytaj: Turcja osłabia NATO. Coraz bliższa współpraca z Szanghajską Organizacją Współpracy

W ramach wprowadzanych zmian mają być zlikwidowane cztery główne bazy wojskowe NATO (z 11) i o 30% zmniejszony stan osobowy. Należy przy tym pamiętać, ze w okresie „zimnej wojny” było tych baz aż 65.

(MD)

Komentarze