Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

BAE Systems opracuje system wykrywania min dla sił amerykańskich

System COBRA jest testowany na bezzałogowych śmigłowcach Fire Scout - fot. US Navy
System COBRA jest testowany na bezzałogowych śmigłowcach Fire Scout - fot. US Navy

Koncern BAE Systems otrzymał kontrakt za 20 milionów dolarów na prace nad prototypem systemu do wykrywania min na wodach płytkich dla amerykańskich sił morskich i piechoty morskiej.Jest to część programu COBRA (Coastal Battlefield Reconnaissance and Analysis), którego celem ma być system zbierania i analizy informacji z przybrzeżnego rejonu walki, zapewniający bezpieczeństwo przed minami dla jednostek przerzucanych z okrętów desantowych na brzeg.

Czytaj także: Francuskie niszczyciele min już spakowane

System ma się opierać na powietrznym, wielosensorowym (w tym laserowym) detektorze, zdolnym do wykrywania obiektów minopodobnych w rejonie plaż oraz na wodach bardzo płytkich. Zadaniem BAE Systems jest przyśpieszyć prace nad wprowadzaniem tego systemu na wykorzystanie wojsk oraz ograniczyć koszty tego procesu.

Badania mają być prowadzone jednocześnie w kilku miejscach przez zakłady BAE Systems w Honolulu (Hawaje), w Greenlawn (stan New York), w Acton (stan Massachusetts) i Hudson (New Hampshire).

Czytaj także: USS „Guardian” usunięty z filipińskiej rafy

Prace nad systemem COBRA (oznaczanego jako AN/DVS-1) trwają od początku lat 90-tych. Momentem przełomowym był rok 2009, kiedy zapadła decyzja o rozpoczęciu niskoseryjnej produkcji pierwszych zasobników rozpoznawczych, które z założenia miały być przeznaczone dla bezzałogowych śmigłowców MQ-8B Fire Scout.

(MD)

Komentarze