Przemysł Zbrojeniowy
Autosan powraca na rynki europejskie
Wyprodukowane przez Autosan autobusy elektryczne trafią na rynek niemiecki. Podpisana umowa przewiduje dostawę pierwszych czterech sztuk niskopodłogowych autobusów miejskich do końca marca 2018 roku.
Przedmiotem umowy są 12-metrowe niskopodłogowe autobusy SANCITY 12LF, które wyposażone zostaną w baterie firmy BMZ oraz najnowszą wersję osi napędowej firmy ZIEHL-ABEGG z zamontowanymi w piastach kół silnikami. Klimatyzacja i ogrzewanie pojazdów będą wykorzystywały innowacyjną technologię opartą na pompie ciepła.
– Dzisiejsze wydarzenie ma wymiar historyczny – dla Autosana to pierwsza po wielu latach przerwy umowa eksportowa i pierwszy kontrakt obejmujący w pełni ekologiczne autobusy elektryczne – podkreślił Michał Stachura, prezes AUTOSAN sp. z o.o. Zamawiającym pojazdy jest niemiecka firma ebe EUROPA.
Na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy Autosan zdobył zamówienia, zarówno na rynek cywilny jak i dla Sił Zbrojnych RP. W połowie września spółka pozyskała zamówienie na 12 szt. kabin przeznaczonych dla Wojska Polskiego, przeznaczonych do zabudowy Ruchomych Węzłów Łączności Cyfrowej. 12 października zawarto porozumienie dotyczące zakupu i dostawy 11 szt. miejskich, niskopodłogowych autobusów SANCITY 10LF do Starogardu Gdańskiego, które mają zostać dostarczone w pierwszej połowie przyszłego roku. Z kolei rzeszowskie MPK zdecydowała się poszerzyć swoją flotę autobusów AUTOSAN, zamawiając 10 szt. miejskich niskopodłogowych autobusów AUTOSAN SANCITY 12LF. Pod koniec października Zakład Komunikacji Miejskiej ze Stalowej Woli w ramach postępowania zadecydował o zakupie sześciu sztuk autobusów SANCITY 10LF. AUTOSANOWI zaufały również władze Przemyśla, które zakupiły 13 szt. miejskich autobusów SANCITY 12LF z silnikami diesla oraz 2 szt. miejskich autobusów SANCITY 12LF CNG zasilanych sprężonym gazem ziemnym CNG. AUTOSAN będzie również odpowiedzialny za dostawę 28 szt. autobusów dla 2. Regionalnej Bazy Logistycznej z Warszawy. Podsumowując, tegoroczny portfel zamówień obejmuje łącznie ponad sto pojazdów, które zostaną dostarczone w 2018 r.
AUTOSAN sp. z o.o. wszedł w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej w kwietniu 2016 r. Udziałowcami spółki są Huta Stalowa Wola S.A. oraz PIT-Radwar S.A. Głównym profilem jej działalności niezmiennie pozostaje produkcja autobusów miejskich, podmiejskich, międzymiastowych i specjalnego przeznaczenia.
Bartek
Przed nimi jeszcze dluga i wyboista droga... szanse na stabilizacje produkcji i rentownosc firmy wciaz sa bliskie zeru a byc moze te dodatkowe zamowienia spowoduja jeszcze ich obnizenie. Cudow nie ma chyba że kupia patenty i inzynierow takze od zarzadzania produkcja. To że polski podatnik tchnął w nich środki nie znaczy że także ducha...
obserwator
Sama prawda. Niestety wielokrotnie nasze firmy grzebały swoje szanse poprzez złe zarządzanie lub realizację wytycznych, które w swej światłości wymyślali politycy.
Ra751
Bardzo dobra wiadomość, trzymaj się Autosan!
Pewny
Doskonale. Upadająca firma wraca do życia. Tak trzymać
gts
Z jednej strony tak, z drugiej strony ile to kosztuje podatnika, ile na tym zarabiaja kolesie i jaki jest postep techniczny. Na razie po wygladzie z konca ubieglego wieku widac ze technika w nim tez jest przedpotopowa cale dekady za chocby Solarisem. Druga sprawa to jak sie ma prawnie wygrywanie przetargow z nizsza cena uzyskana za pomoca dotacji panstwowych?
tomek
niemcy w muzeach tego typu jeszcze nie maja
NAVY
...a jednak cuda sie zdarzają ...
ponton
Brawo nareszcie cos sie ruszylo ....
ghjk
"Klimatyzacja i ogrzewanie pojazdów będą wykorzystywały innowacyjną technologię opartą na pompie ciepła" wszystkie splity tak działają - czyli obecna klima w samochodach komu te kity