„Starcie” brytyjskiego i francuskiego lotniskowca. Kto wygrał?

7 czerwca 2021, 10:13
2021_mbst_069_g_069_005-zKSS61
Fot. Marine nationale
Reklama

Brytyjski lotniskowiec HMS “Queen Elizabeth” po raz pierwszy ćwiczył na Morzu Śródziemnym z francuskim lotniskowcem „Charles de Gaulle”. W pozorowanym starciu z nowymi, amerykańskim samolotami F-35 wygrały starsze, francuskie samoloty Rafale wsparte amerykańskim systemem wczesnego ostrzegania E-2C Hawkeye.

Do pierwszego, ćwiczebnego starcia lotniskowców: brytyjskiego i francuskiego doszło podczas dwustronnych manewrów morskich Gallic Strike, które przeprowadzono w dniach 1-4 czerwca 2021 roku. Wzięło w nich udział piętnaście okrętów i blisko sześćdziesiąt statków powietrznych. Manewry zorganizowano w zachodniej części Morza Śródziemnego niedaleko południowych wybrzeży Francji, jako element kończący trzynastą już misję operacyjną francuskiej, uderzeniowej grupy lotniskowcowej.

Misja ta trwała od 21 lutego 2021 r. pod kryptonimem Clemenceau 21. Francuska grupa lotniskowcowa uczestniczyła w jej trakcie w walce z terroryzmem w ramach operacji Inherent Resolve/Chammal operując na Morzu Śródziemnym, Oceanie Indyjskim i Zatoce Arabskiej. Zespół oznaczony jako Task Force 473 działał także ramach operacji pokojowych, zabezpieczając m.in. prawo do swobodnej żeglugi.

Z kolei lotniskowiec HMS „Queen Elizabeth” jest obecnie okrętem flagowym brytyjskiej, lotniskowcowej grupy uderzeniowej CSG 21 (Carrier Strike Group 21). Grupa ta składa się z sześciu brytyjskich okrętów nawodnych, jednego brytyjskiego okrętu podwodnego, jednego niszczyciela amerykańskiego oraz jednej fregaty niderlandzkiej. Jest to więc największe zgrupowanie sił morskich i powietrznych, jakie od kilku dekad opuściło Wielką Brytanię. Ma ono działać przez siedem miesięcy operując na Morzu Śródziemnym, Oceanie Indyjskim i obszarze Indo-Pacyfiku, według Brytyjczyków „wchodząc w interakcję z ponad jedną piątą narodów świata”.

Ćwiczenie Gallic Strike było o tyle ważne, że była to pierwsza wspólna operacja francuskiego lotniskowca „Charles de Gaulle” i brytyjskiego lotniskowca HMS „Queen Elizabeth”. Stworzono więc możliwość współdziałania obu okrętów w ramach połączonych sił ekspedycyjnych CJEF (Combined Joint Expeditionary Force) i sprawdzono skuteczność utworzonego w ten sposób systemu obronnego.

Szkolenie pomiędzy lotniskowcami polegało m.in. na koordynowaniu działań w jednej, zintegrowanej strukturze dowodzenia. Dzięki temu samoloty pokładowe F-35B z HMS „Queen Elizabeth” (na co dzień wchodzące w skład 617. Dywizjonu brytyjskich sił powietrznych RAF, „Dambusters”) i Rafale M z „Charles de Gaulle” mogły wspólnie prowadzić operacje zwalczając cele nawodne i powietrzne, jak również wykonując symulowane uderzenia na obiekty lądowe. Taka projekcja siły nie dotyczyła jednak tylko francuskiej i brytyjskiej marynarki wojennej. W ćwiczeniu Gallic Strike wzięły bowiem udział również amerykańskie, greckie, włoskie i niderlandzkie siły zbrojne.

Szczególnie aktywni byli Amerykanie, którzy wspomogli francuską grupę lotniskowcową wprowadzając do jej sił osłony niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke USS „Thomas Hudner”, oraz brytyjską grupę lotniskowcową integrując z nią swój niszczyciel USS „Sullivans” i dziesięć amerykańskich samolotów F35-B z eskadry uderzeniowej korpusu piechoty morskiej VMFA-211.

„Współpraca sojusznicza i interoperacyjność osiągnęły nowe wyżyny dzięki temu pierwszemu spotkaniu na morzu francuskich i brytyjskich lotniskowcowych grup uderzeniowych. Inicjatywy te udowadniają, że załogi, samoloty i okręty są interoperacyjne i mogą bezproblemowo wspierać się nawzajem, gdy zajdzie taka potrzeba. Mówiąc szerzej, ta działalność jest doskonałą demonstracją podziału obciążeń leżących u podstaw Sojuszu NATO i ma zasadnicze znaczenie dla naszej zdolności do generowania pokoju na zawsze”.

Generał dywizji Phillip A. Stewart, zastępca szefa sztabu ds. operacji strategicznych Naczelnego Dowództwa Sił Sojuszniczych w Europie SHAPE (Supreme Headquarters Allied Powers Europe)

Konfrontacja brytyjskiego i francuskiego lotniskowca

Najciekawsza z punktu widzenia analityków i dziennikarzy była pierwsza faza manewrów Gallic Strike, w czasie której lotniskowce HMS „Queen Elizabeth” i „Charles de Gaulle” uczestniczyły w grze wojennej, przypominającej według komunikatu Royal Navy zabawę „w kotka i myszkę”. Jej celem było sprawdzenie własnych możliwości ofensywnych oraz wartości systemu ochronnego, mającego zabezpieczyć zespoły okrętowe przed atakiem z powietrza.

Konfrontacja była o tyle ciekawa, że „starły” się ze sobą dwa „okręty lotnicze” różnej klasy i wielkości. Pozornie przewaga była po stronie Brytyjczyków. Lotniskowiec „Charles de Gaulle” jest bowiem o siedemnaście lat starszy (wprowadzony do służby 18 maja 2001 roku w porównaniu do 17 grudnia 2017 roku w odniesieniu do QE) i o jedną trzecią mniejszy (ma bowiem wyporność 42500 ton w porównaniu do 65000 ton w przypadku lotniskowca HMS „Queen Elizabeth”).

W rzeczywistości takie porównanie byłoby dużym uproszczeniem, podobnie jak konfrontowanie ze sobą zestawień liczbowych, jeżeli chodzi o wyposażanie. Lotniskowiec „Charles de Gaulle” ma bowiem większą grupę samolotów na pokładzie (do 42) niż HMS „Queen Elizabeth” (do 36 samolotów). Należy jednak pamiętać, że Brytyjczycy wykorzystują samoloty piątej generacji F-35B, podczas, gdy Francuzi działają samolotami Rafale M – klasyfikowanych jako generacja 4,5.

image
Fot. Marine nationale

Sposób realizowania zadań przez oba te samoloty wyraźnie się różni - teoretycznie na korzyść F-35. Jednak w przypadku lotniskowców liczy się również ilość zabieranego uzbrojenia, a tutaj przewagę mogą mieć samoloty Rafale. Wynika to ze sposobu startu. Na francuskim lotniskowcu zastosowano bowiem dwie niezależnie działające katapulty parowe, które współdziałając z dwiema windami pozwalają w ciągu piętnastu minut wysłać w powietrze zespół dwudziestu samolotów w pełni uzbrojonych.

W przypadku HMS „Queen Elizabeth” wykorzystuje się jedynie silniki statków powietrznych, które wspomaga skocznia Ski-Jump. F-35B to samoloty pionowego lądowania i skróconego startu, ale to oznacza ograniczenia w ciężarze zabieranego ładunku bojowego. Brytyjczycy mając dodatkowo tylko jedną skocznię mogą więc wysłać w powietrze w tym samym czasie co Francuzi mniej uzbrojenia.

I tu pojawia się najważniejsza zaleta lotniskowca „Charles de Gaulle”. Stałym elementem jego grupy lotniczej są bowiem dwa samoloty wczesnego ostrzegania i dozoru radiolokacyjnego E-2C Hawkeye. Są one wyposażone w radar AN/APS-145 z anteną obrotową umieszczoną w specjalnej osłonie ponad kadłubem. Francuzi ujawnili, że dzięki niemu samoloty w wersji E-2C, działając na wysokości nawet 9000 m, są w stanie śledzić jednocześnie do czterystu obiektów, tworząc obraz sytuacji powietrznej i nawodnej w promieni 550 km.

To właśnie samoloty dozoru powietrznego E-2C Hawkeye zadecydowały o przewadze francuskiego lotniskowca „Charles de Gaulle”, pozwalając na wcześniejsze skierowanie do odpowiedniego sektora własnych myśliwców, jak również zawczasu ostrzegając swoje siły ochrony o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Jest to szczególnie ważne przy ataku na bardzo niskiej wysokości, gdy radary okrętowe mogą wykryć cele powietrzne zaledwie w odległości kilkudziesięciu kilometrów. W przypadku rakiet ponaddźwiękowych, a tym bardziej hipersonicznych, czas reakcji skraca się wtedy znacznie, a dzięki informacji z zewnątrz można zyskać kilkadziesiąt sekund na odpowiednie rozstawienie sił ochrony i uruchomienie systemów obronnych.

Oczywiście samoloty F-35B mogą dzięki swoim radarom również w jakiś sposób przekazywać informacje o sytuacji powietrznej i nawodnej. Świadczą o tym chociażby próby wykorzystania tych myśliwców do naprowadzania rakiet przeciwlotniczych z okrętów na cele znajdujące się poza horyzontem. Jednak pokładowy radar F-35B nie może prowadzić obserwacji dookólnej, a pilot nie jest w stanie przeanalizować sytuacji – tym bardziej, że nie jest ona w odpowiednim okresie odnawiana. Nie pozwala więc np. na skuteczne śledzenie zbliżających się do zespołu lotniskowcowego rakiet przeciwokrętowych – szczególnie tych najszybszych, lecących z prędkością ponaddźwiękową.

W przypadku wykrycia zagrożenia przez okręty, to brytyjskie i francuskie, okrętowe siły ochrony mają podobne możliwości, tym bardziej że ich elementem były również takie same niszczyciele amerykańskie typu Arleigh Burke. Ważne jest jednak to, że o ile lotniskowiec HMS „Queen Elizabeth” jest praktycznie całkowicie zdany na osłonę otaczających go jednostek pływających, to „Charles de Gaullr” może w ostateczności bronić się sam, posiadając własny rakietowy system obrony przeciwlotniczej, oparty o bardzo skuteczne rakiety Aster-15. Brytyjski lotniskowiec jest natomiast uzbrojony jedynie w małokalibrowe systemy artyleryjskie.

Sytuacja może się nieco zmienić dopiero wtedy, gdy Brytyjczycy wprowadzą do swojej grupy lotniczej śmigłowce wczesnego ostrzegania Merlin HM2 ASaC (airborne surveillance and control), wyposażone w radar obserwacyjny Searchwater 2000AEW. Nie będą one miały one oczywiście takich możliwości kierowania działaniami własnego lotnictwa, jak samoloty E2C Hawkeye, jednak pozwolą na zwiększenie zasięgu wykrywania zagrożeń powietrznych lecących na bardzo niskich wysokościach – w tym przede wszystkim rakiet przeciwokrętowych klasy Sea Skimmer.

Jak na razie Royal Navy poinformowała, że pierwszy śmigłowcie Merlin HM1 ASaC rozpoczął treningi operacyjne i będzie gotowy do służby w drugiej połowie 2021 roku. Do tego czasu, w ćwiczeniach na morzu przewagę operacyjną będzie miał zawsze francuski lotniskowiec.

Ta przewaga będzie zniwelowana tak naprawdę dopiero wtedy, gdy w powietrze nie będzie można wysłać samolotów wczesnego ostrzegania. Wtedy liczyć się będą bowiem radary okrętowe, a te są lepsze na nowszym, brytyjskim lotniskowcu.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 497
Reklama
Roman
czwartek, 10 czerwca 2021, 10:31

Gratulacje dla autora artykułu, który wywołał tak ożywioną dyskusję na forum! Gdy czyta się poniższe komentarze to można chyba ....... (niech każdy dopowie sobie co chce).

Normalnie cyrk...
piątek, 11 czerwca 2021, 20:23

Obrońcy F-35 muszą się teraz wykazać wyobraźnią i nieźle napracować.

Trzcinq
piątek, 11 czerwca 2021, 23:05

Ale co tu się rozwodzić. Liczy się rozpoznanie, świadomość sytuacyjna oraz odpowiednie środki rażenia i Obrony. Kto ma te atuty i jest pierwszy to wygra. Nie potrzeba do tego cacuszek pokroju F-35 który jak się okazuje w pewnych sytuacjach może być bezsilny. Brytyjczycy stracili lotniskowiec i eFy-35

bender
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 16:46

Na portalu Navy News masz opisane ćwiczenie. Zadaniem było wykrycie lotniskowca i skierowanie grupy lotniczej w jego sektor. Nie ćwiczono walk powietrznych i reszty tych bzdur, którymi się tak podniecacie.

wtorek, 15 czerwca 2021, 14:59

Oj, naprawdę?

sża
czwartek, 10 czerwca 2021, 09:38

I właśnie 3-4 E-2C + 48 samolotów wielozadaniowych generacji 4++ to był dla nas najlepszy wybór. Bo F-35 jest zbyt przekombinowany i nawet dla Amerykanów zbyt kosztowny w eksploatacji, a do tego nie okazał się taki idealny jak go reklamowano.

Trzcinq
czwartek, 10 czerwca 2021, 22:58

Obecnie tak. Kupując dalsze F-16 i E2c możemy skupić się na innych potrzebach jakie wojsko posiada np. Opl. Potem możemy modernizować lotnictwo dalej kupując dopracowane maszyny 5 generacji.

Olaf
środa, 9 czerwca 2021, 13:45

W artykule jest mała nieścisłość. E-2C lecący na 9000m nie obejmie radarem zasięg 550km. Na tym pułapie horyzont radarowy poziomu morza będzie około 350km.

sobota, 12 czerwca 2021, 13:20

Samoloty nie latają po wodzie tylko wyżej wiec sumując ich wysokość i wysokość AWACSa wyjdzie max zasięg 550km

Sven Vqurvist
czwartek, 10 czerwca 2021, 00:37

Lotniskowiec to niby ma nadbudówki na poziomie morza?

GB
środa, 9 czerwca 2021, 09:59

Jeśli oczywiście prawdą jest że wygrał zespół francuski (NIE MA takiej oficjalnej informacji) to wniosek jest następujący. Lotniskowce ze skocznią (takie jak Kuzniecow), bez katapult, które umożliwiają operowanie morskich pokładowych samolotów AWACS nie mają szans z klasycznymi lotniskowcami. Czyli okręty takie jak Kuzniecow (i jego chińscy następcy) oraz oczywiście brytyjskie lotniskowce są ślepą uliczką w projektowaniu i budowie lotniskowców floty.

Normalnie cyrk...
sobota, 12 czerwca 2021, 12:02

Nadaremne twoje starania. Nie odwrócisz za pomocą Kuzniecowa porażki F-35.

środa, 9 czerwca 2021, 10:52

Okey ale czy F35 nie miła pełnić rolę awacs? Tak wielu tu twierdziło

Kot
środa, 9 czerwca 2021, 21:32

No tak to chyba twierdzą jedynie ludzie którzy nie rozumieją co to jest AWACS.

asdf
czwartek, 10 czerwca 2021, 10:56

przeciez mialy robic za mini awacsy i namierzac cele np dla F16

bender
czwartek, 10 czerwca 2021, 17:12

Z równania radarowego wiemy, że zasięg radaru zależy m.in od siły sygnału i rozmiaru anteny. Te parametry Hawkeye ma lepsze. Ale gdyby francuski okręt odpalił pocisk balistyczny, to F-35 ze swoimi sensorami IR mógłby to wykryć.

piątek, 11 czerwca 2021, 11:43

Nagle odkryliście że F-35 po prostu nie może mieć możliwości o jakich tutaj non stop pisaliście i się nimi podniecaliście? Brawo wy.

bender
piątek, 11 czerwca 2021, 19:33

Jakich dokładnie możliwości? Jakiś szczegół?

Normalnie cyrk...
piątek, 11 czerwca 2021, 20:27

Pisaliście, że F-35 posiada najlepszą i niespotykaną w całym wszechświecie świadomość sytuacyjną i przewagę informacyjną. Wykrywa pociski balistyczne z tysięcy kilometrów i wygrywa 100:0 w każdym starciu.Tak dokładnie pisaliście. Zapomniałeś już?

Normalnie cyrk...
piątek, 11 czerwca 2021, 20:24

To już nie pamiętasz co wypisywaliście?

środa, 9 czerwca 2021, 15:08

W tym przypadku F-35 miały zaatakować francuski lotniskowiec. Tyle, że pod samolot V/STOL, nawet jeśli olejesz stealth nie podwiesisz tyle samo ile podwiesisz pod samolotem startującym z katapulty.

Pirat
wtorek, 8 czerwca 2021, 19:54

Gdyby F-35 miał wsparcie E-2C Hawkeye? To kto by wygrał?

filozof
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 16:03

Gdybyscie mieli wsparcie armii USA,to czyj by był Krym?

Jack Sparrow
wtorek, 8 czerwca 2021, 20:48

Przecież to F-35 miał robić za AWACSa, zresztą miał być do wszystkiego a jego super hiper kosmicznie wybitne nieziemskie ultra sensory podobno wykrywały starty rakiet hen hen daleko, rzeczywistość okazała się inna.

czytelnik D24
środa, 9 czerwca 2021, 10:26

Gdzie jest napisane że F-35 w tym ćwiczeniu miał robić za AWACSA?

Trzcinq
środa, 9 czerwca 2021, 12:24

To jaką funkcje miał pełnić skoro to jego najsilniesza strona jest? Zdecydujcie się na coś i ustalcie wspólną wersję wydarzeń!

Davien
środa, 9 czerwca 2021, 21:55

Na pewno nie uderzeniowa bo nie daje tu żadnej szansy rafale ze swoim uzbrojeniem w LRASM lub JSM. Jako myśliwiet tez góruje nad Rafale.

Fanklub Daviena i GB
czwartek, 10 czerwca 2021, 12:24

Dalej nie odpowiedziałeś na pytanie od kiedy to LRASM czy JSM da się podwiesić do F-35B... :D

piątek, 11 czerwca 2021, 23:02

No i nie odpowiedział......

piątek, 11 czerwca 2021, 12:41

W jego grze komputerowej podwiesza on sobie tych LRASM i JSM kiedy chce i ile chce.

czwartek, 10 czerwca 2021, 07:06

Dlatego przegrały bo góruje ciekawa logika

Monkey
środa, 9 czerwca 2021, 22:50

@Davien: Czyli ani uderzeniową, ani mysliwską, ani oczywiście AWACS. W takim razie pełnił rolę bezużytecznego bubla, obiektu - celu. I do tego nawet US Marines wydzielili swój komponent.

czwartek, 10 czerwca 2021, 15:27

100/100

środa, 9 czerwca 2021, 12:47

W tym ćwiczeniu miał pełnić samolotu atakującego cel i nic więcej.

Fan Stary zgred vel Th
środa, 9 czerwca 2021, 11:54

No to za co miał robić? Za statystę? Przecież wy zawsze wmawialiście, że najsilniejszą stroną F-35 jest "sensor fiusion" i przewaga informacyjna. A tutaj F-35 całkowicie się nie sprawdził.

Davien
środa, 9 czerwca 2021, 21:57

W czym sie nei sprawdził?? W ataku na wrogie okrety za pomoca pocisków stealth LRASM czy JSM??? Poczytaj dokładnei to dowiesz sie o co chodziło:)

Fan Stary zgred vel Th
czwartek, 10 czerwca 2021, 15:28

Nie sprawdził sie. Brytyjczycu uzbrojeni w F-35 przegrali.

Kr.
piątek, 11 czerwca 2021, 19:18

No patrz pan a wg kolegi Red Flag są ustawiane a tutaj jak najbardziej realistyczne.

Fan Stary zgred vel Th
piątek, 11 czerwca 2021, 20:25

Dokładnie tak jest.

Kr.
piątek, 11 czerwca 2021, 22:33

Ale co jest? Nigdzie nie ma wzmianki, że F-35B ćwiczyły walkę z Rafale. To już tylko wymysl kolegi.

Fan Stary zgred vel Th
sobota, 12 czerwca 2021, 12:04

Specjalnie dla ciebie cytat z artykułu: "W pozorowanym starciu z nowymi, amerykańskim samolotami F-35 wygrały starsze, francuskie samoloty Rafale wsparte amerykańskim systemem wczesnego ostrzegania E-2C Hawkeye.".

GB
środa, 9 czerwca 2021, 09:55

Za tzw. mini AWACS. I robi. Niemniej nawet jego radiolokator nie ma możliwości radaru zamontowanego na dedykowanym samolocie AWACS. Porównaj sobie wielkość anteny.

Fan Stary zgred vel Th
środa, 9 czerwca 2021, 11:53

No to jak, według was wykrywa starty pocisków z tysięcy kilometrów a nie wykrył wielkiego jak stodoła lotniskowca?

Davien
środa, 9 czerwca 2021, 21:58

Wykryć wykrył bez problemu z zasięgu ponad 300km:) Natomiast tu chodziło o obrone przed atakiem samych pocisków pokr a tu z powodu posiadania Hawkeye Francuzi mieli większe szanse

piątek, 11 czerwca 2021, 23:03

Ale przecież sam pisałeś że rakietę to on z tysięcy kilometrów wykrywa......

Monkey
środa, 9 czerwca 2021, 22:52

@Davien: Mini AWACS jako wykrywacz sea - skimmerów... Dobre:-) A po ich wykryciu naprowadzał zapewne Rafale jako kamikadze do ich zniszczenia.

???
piątek, 11 czerwca 2021, 12:39

Może naprowadził by te jego słynne pakistańskie Mirage 2000 uzbrojone w jeszcze słynniejsze jego AIM-120z 1973 roku?

GB
środa, 9 czerwca 2021, 14:48

Ja tak nie pisałem. Ale inną sprawą jest wykrycie rakiety na kilku tysiącach metrach, a inną okrętu (nawet lotniskowca) będącego na poziomie morza. O horyzoncie radiolokacyjnym nie słyszałeś? A jeszcze inną jest zestrzelenie takiej rakiety balistycznej przez samolot myśliwski, gdyż jego rakiety powietrze-powietrze mają swój określony zasięg (zwykle 100-200 km).

piątek, 11 czerwca 2021, 23:05

On start tej rakiety miał według was wykrywać a nie rakietę na tysiącach metrów. I wypisywaliście o tym wszyscy. Więc teraz nie ściemniaj.

Normalnie cyrk...
sobota, 12 czerwca 2021, 12:05

Ciężkie czasy dla nich nastały.

Shymo
piątek, 11 czerwca 2021, 18:19

GB jakie rakiety balistyczne? To żabojady i herbaciarze ,jedyne jakie posiadają w marynarce to te wystrzeliwane z SSBN z głowicami jądrowymi...

piątek, 11 czerwca 2021, 18:00

Pisałeś.Pełno jest twoich komentarzy na ten temat.

środa, 9 czerwca 2021, 11:41

A pisaliście wcześniej że radary F-35 wszystko ogarniają, ale nawet jakby ogarniały to i tak jeden pilot tego nie ogarnie.

GB
środa, 9 czerwca 2021, 12:20

Nikt tu nie pisał że F-35, czy szerzej samolot myśliwski/wielozadaniowy ma lepszy radar od dedykowanego samolotu AWACS. Czytaj ze zrozumieniem.

Normalnie cyrk...
piątek, 11 czerwca 2021, 12:38

Pisaliście, że F-35 posiada najlepszą i niespotykaną w całym wszechświecie świadomość sytuacyjną i przewagę informacyjną. Tak dokładnie pisaliście. A tutaj nie widzieli AWACSA, Rafale i lotniskowca?

czwartek, 10 czerwca 2021, 14:36

Ależ owszem pisaliście o tym wiele razy.

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku i lopatek turbin widzianych od strony wlotu powietrza w silniku odrzutowym.
środa, 9 czerwca 2021, 09:10

To samo chciałem im napisać.

gazek
wtorek, 8 czerwca 2021, 18:08

Ale celem tego testu było znalezienie lotniskowców. I tutaj f-35 nie będzie lepszy od dedykowanego samolotu do rozpoznania. Test może wprowadzać w błąd, że samolot F 35 przegra z Rafale.

OrangeBoss
wtorek, 8 czerwca 2021, 14:58

Starcie to pokazuje że liczy się rozpoznanie i środki skutecznie zwalczające OW przeciwnika a no i jeszcze jeden wniosek- nie potrzeba do tego samolotów V Generacji

Laik
czwartek, 10 czerwca 2021, 11:02

co to jest OW ?

Trzcinq
czwartek, 10 czerwca 2021, 15:51

Okręt Wojenny? Ja się domyśliłem :/

Anders
środa, 9 czerwca 2021, 14:19

Dobre podsumowanie

Olgino
wtorek, 8 czerwca 2021, 11:54

No słabo wypadł F-35 "Nielot". Ciekawe czy Rosja organizuje takie ćwiczenia np z Chinami. A nie... czekaj.... :D

odp
wtorek, 8 czerwca 2021, 20:48

Najpierw muszą mieć gen6

środa, 9 czerwca 2021, 14:25

Jak się okazuje nawet 5 nie jest potrzebna. Bo to zwykły chłyt marketyngowy.

środa, 9 czerwca 2021, 07:16

A USA ma?

środa, 9 czerwca 2021, 10:27

Prototyp NGAD już jest oblatywany.

środa, 9 czerwca 2021, 13:08

Czyli Rosja ma maszynę 5 gen

środa, 9 czerwca 2021, 14:47

Nie ma bo program Su-57 dla armii został zlikwidowany. Rosyjskie siły powietrzne nie kupią tego złomu.

piątek, 11 czerwca 2021, 18:01

Kupują. W tym roku jeszcze dwa. Jest nawet o tym artykuł na Defence 24. Doczytaj.

środa, 9 czerwca 2021, 18:17

No to USA nie mają jeszcze samolotu 6 genera ji

środa, 9 czerwca 2021, 09:51

Mhmm.

GB
wtorek, 8 czerwca 2021, 11:24

Panie autorze, ale skąd info że to francuski lotniskowiec wygrał z brytyjskim? W żadnym oficjalnym komunikacie tego nie ma. Podejrzewam że to tylko pana swobodna interpretacja.

Autor artykułu
środa, 9 czerwca 2021, 12:26

Ćwiczeń takich nie było. Wymyśliłem sobie ale wiem że f-35 wygrało

CdM
wtorek, 8 czerwca 2021, 21:44

Słuszne pytanie... autor powinien najpierw wskazać źródło tej informacji, skoro na niej buduje znaczną część narracji.

wtorek, 8 czerwca 2021, 19:50

Nie kręć.

mobilnyPL
wtorek, 8 czerwca 2021, 11:20

....myslenie Daviena....nawet jak przegraja to i tak wygraja....prawda jest nie do przyjęcia....

wuj-dobra-rada
wtorek, 8 czerwca 2021, 10:04

Zapraszamy na kurtuazyjną wizytę do Szczecina, Gdyni, Helu, Kłajpedy ...

andys
wtorek, 8 czerwca 2021, 08:27

Interesuje mnie , jak Francuzi "widzieli" F-35 i jak Anglicy "widzieli" Rafale - oczywiście radarowo. Cieszy mnie, że europejski system wojskowy jednak sie sprawdził.

Davien
środa, 9 czerwca 2021, 22:02

A gdzoe masz napisane że widzieli F-35?? Bo dla F-35 Rafale jest widoczny z ponad 100km A sensem tych ćwiczeń było wykrywanie pociskó pokr o czym wyraznie pisza w artykule, a nie walki mysliwców czy ich realne mozliwosci ataku gdzie w zadaniach pokr F-35 wyprzedza Rafale o kilka generacji:)

Rain Harper
wtorek, 8 czerwca 2021, 21:44

Soczewki radarowe Luneberga.

....
czwartek, 10 czerwca 2021, 11:34

Luneburga jeśli już, i te soczewki to raczej sensory są................

środa, 9 czerwca 2021, 11:42

Ty masz pojęcie do czego one służą?

andys
środa, 9 czerwca 2021, 11:16

Soczewki na pasmo decymetrowe i metrowe ? Hm...

Jack Sparrow
wtorek, 8 czerwca 2021, 20:56

Radary decymetrowe na okrętach daleko widzą nawet stealth samoloty, systemy pasywne które od dawna są podstawowym środkiem wykrywania poza horyzontem łatwo wykrywają wszystko co ma radio czy włączony radar.

OrangeBoss
wtorek, 8 czerwca 2021, 08:08

Okręt brytyjski z F-35 na pokładzie przegrał z Francuskim. Davien twierdzi że choć przegrał to i tak by wygrał. Logika tego devianta nie zna granic.

MArio
wtorek, 8 czerwca 2021, 07:37

a jak wygląda nasz system wczesnego ostrzegania? Co my widzimy i na jaką odległość? Co z naszymi satelitami wojskowymi? To już dziś względnie tanie systemy. Rosja nie będzie czekać...

Extern
wtorek, 8 czerwca 2021, 21:02

Obecnie sami widzimy tam gdzie doleci FlyEye czyli góra 150 km od stanowiska startowego (bez online). Ale kupujemy dostęp do satelitów obserwacyjnych od Włochów, więc gdzie co z grubsza u sąsiadów jest wiemy. Za rok dołączą już TB2 czyli będziemy online widzieli na 300 km.

JB
wtorek, 8 czerwca 2021, 07:11

„ Jest to więc największe zgrupowanie sił morskich i powietrznych, jakie od kilku dekad opuściło Wielką Brytanię.” Guzik prawda. 18 lat temu (a więc niecałe dwie dekady temu) RN miała 33 jednostki w zgrupowaniu zadaniowym pod d -twem admirała Snelsona.

sc
wtorek, 8 czerwca 2021, 00:16

Nie ma znaczenia czy wygrały F-35 czy Rafale. Ważne że przegrały Su-57 i J-20. Gdyż te komunistyczne wynalazki są gorsze nie tylko od zachodnich myśliwców 5 generacji, ale nawet od zachodniej generacji 4.5.

Trzcinq
wtorek, 8 czerwca 2021, 16:42

I dlatego się ich tak boicie?

Trol
środa, 9 czerwca 2021, 09:17

Tak rosyjski kolego. Nasze 9bawy o tego jednego su 57 stojącego w hangarze jest ogromna

Troll nie Trol
piątek, 11 czerwca 2021, 23:06

Nie wy boicie się su27 na was wystarczy

Yh
wtorek, 8 czerwca 2021, 22:20

Tak, szczególnie su57.

Trzcinq
środa, 9 czerwca 2021, 12:28

Panowie to wy ciągle poruszacie temat Su57 i nie mam pojęcia dlaczego to robicie. W artykule Zero słowa na jego temat za to posty wasze obfitują w Su57! Skoro to taki złom to zapomnijcie o temacie tym bardziej że nikt wam nie pisze o Super Su57!!!!!!!!!!!

czwartek, 10 czerwca 2021, 15:29

On to piszą z zazdrości.

Stary Grzyb
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 23:07

Jest takie powiedzenie, że "Myśl brytyjskiego inżyniera podąża ścieżkami niedostępnymi dla zwykłego śmiertelnika", i nie jest ono bynajmniej wyrazem uznania.

Tommy90
wtorek, 8 czerwca 2021, 21:58

W rzeczy samej. Największe buble jakie w zyciu spotkałem to produkty brytyjskie. Chińska jakość za ceny wyższe niż europejskie.

środa, 9 czerwca 2021, 17:57

Powinieneś ravzej sprawdzić dobrze źródło pochodzenia "brytyjskich" produktów, bo zazwyczaj są to Chiny. Często też Polska. Potem następuje re-pack i sprzedaż pod flagą UK za wygórowane ceny. Produkty wymyślone i wyprodukowane w UK to naprawdę świetna jakość.

Wppr
wtorek, 8 czerwca 2021, 22:21

Masz rację rosyjskie najlepsze!

środa, 9 czerwca 2021, 14:27

Wole Francuskie, choć dla nas Szwedzkie byłyby optymalne.

piątek, 11 czerwca 2021, 13:55

ciekawe w czym szwedzkie, gorsze od F-16 byłyby optymalne?

niedziela, 13 czerwca 2021, 01:35

F-16 to wypadły gorzej w postępowaniu przetargowym z Viggenem, a ty tu z wyższością F-16 nad Gripenem wyskakujesz. Litości.

Kurko-rydzyk
wtorek, 8 czerwca 2021, 17:24

What about Rolls-Royce Merlin or Pratt & Whitney engines?

Monkey
wtorek, 8 czerwca 2021, 19:26

&Kurki-rydzyk: Pratt & Whitney to akurat jak najbardziej amerykański produkt:-)))

tut
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 22:33

Czyli widzieć znaczy przeżyć. A jak tam z naszym rozpoznaniem? Nie ma?

wiemwiecej
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 21:34

Komentarze deprecjonowujace F-35 pod tym artykulem swiadcza o ignorancji, niechlujnosci w czytaniu lub czytaniu bez zrozumienia oraz niskich lub zadnych umiejetnosciach analitycznych. F-35 tutaj nie byl czynnikiem przewagi. E-2C Hawkeye dla maszyn 4 generacji potrafia podac dane poza zasiegiem wlasnych sensorow nawet 5 generacji. Bardziej jaskrawego przykladu gdzie lezy sila i dominacja w powietrzu nie mozna wymyslec. To tez podpowiedz dla sil zbrojnych innych panstw, gdzie szukac zwyciestwa na niebie.

Mickey93
wtorek, 8 czerwca 2021, 11:29

Nasze Orły z MONu zamiast kupić f35 powinni kupić awacsa

Trzcinq
środa, 9 czerwca 2021, 12:28

Dokładnie tak plus więcej maszyn np F-16

Monkey
środa, 9 czerwca 2021, 15:45

@Trzcinq: Ale u nas od 1989 roku pokutuje pogląd, że najlepsze to amerykańskie. I do tej pory w naszej pańszczyźnianej mentalności niewiele się zmieniło. A przecież w swojej podróży po Europie Biden nawet nie zahaczy o Polskę.

Yyy?
czwartek, 10 czerwca 2021, 13:28

Przypominam tylko, że AWACS także jest amerykański.

czwartek, 10 czerwca 2021, 17:20

Ten akurat konkretny. Ale na rynku jest pare innej produkcji.

piątek, 11 czerwca 2021, 14:00

Francuzi nie robią, więc bez sensu. Żydowski, brazylijski i szwedzki to mały AWACS. Taki na pół gwizdka. Ruskie odpowiedniki są gorsze od amerykańskich. Pozostają jeszcze chińskie. Także gorsze.

piątek, 11 czerwca 2021, 23:15

Serio?

dss
wtorek, 8 czerwca 2021, 09:37

jaki był efekt końcowy,baty,baty i jeszcze raz baty

Komentator
wtorek, 8 czerwca 2021, 09:23

Czyli radar E-2C potrafił wykryć niewidzialne F35 i podać informację francuskim Rafale z odległości przekraczającej zasięg sensorów tychże F-35? No kolego, myślę że zaraz doczekasz się riposty w której najważniejszym stwierdzeniem będzie "twoją Rosja".

asd
czwartek, 10 czerwca 2021, 12:51

Oczywiście, że potrafi, a także wykryje każdy rosyjski samolot z odległości 4 razy większej.

piątek, 11 czerwca 2021, 18:15

Raczej z tej samej

środa, 9 czerwca 2021, 09:11

100/100

butlonos krzykliwy
wtorek, 8 czerwca 2021, 08:43

Ale F-35 miały chyba taką przewagę zapewnić.

poniedziałek, 7 czerwca 2021, 23:30

Cala zaleta stealth polega na tym że samolot stealth jest czynnikiem przewagi. To że wykryty został przez awacs to

wtorek, 8 czerwca 2021, 17:40

A gdzie jest napisane że F-35 zostały wykryte przez AWACS?

bender
wtorek, 8 czerwca 2021, 15:08

To okręty zostały wykryte.

środa, 9 czerwca 2021, 11:45

To niby kto i czym bronił brytyjskiego lotniskowca przed zniszczeniem? I nie obronił, bo lotniskowiec został zniszczony. Czyżby słynni angielscy łucznicy? Czy moe samoloty pokładowe? Czy przypadkiem nie były to F-35?

bnxdnxs
czwartek, 10 czerwca 2021, 13:29

Francuski lotniskowiec ma Astery 15. W razie czego może próbować bronić się sam

środa, 9 czerwca 2021, 12:52

F-35 nie służą do obrony przed atakiem rakietowym cymbale. Do tego służy osłona lotniskowca złożona z fregat i niszczycieli przeciwlotniczych (których swoją drogą tam nie było) oraz pokładowe systemy samoobrony samego lotniskowca.

....
czwartek, 10 czerwca 2021, 11:43

To twierdzisz kolego przeinteligentny że lotniskowce solówkę miały? Bo ja czytając artykuł dowiedziałem się że to był pojedynek zespołów lotniskowcowych a eskortę dobrano tak aby jakościowo była identyczna w obu zespołach. Samoloty pokładowe służą także do obrony lotniskowca kolego przemiły, choćby poprzez strącenie wrogich maszyn jakie chciałyby ostrzelać lub zbombardować ten lotniskowiec, skoro lotniskowiec został zatopiony to jakie wnioski z tego płyną? Zapewne kolega potrafi rozumować logicznie.

Jack Sparrow
środa, 9 czerwca 2021, 16:37

F-35 rzeczywiście do tego nie służą, służą do niczego bo do tego są.

Yyy?
środa, 9 czerwca 2021, 21:58

Myśliwce, ganiające po niebie NSMY, RBSy, Harpoony, albo Exocety? Można i tak. Tylko samoloty będą musiały się rozmnażać w powietrzu.

Monkey
środa, 9 czerwca 2021, 22:54

@Yyy?: To jak Rafale obroniły swój lotniskowiec?

Yyy?
czwartek, 10 czerwca 2021, 13:22

Bardzo prosto. Czytałeś uważnie co francuski lotniskowiec ma? Otóż on ma własny OPL. Do tego miał eskortę, na wodzie która także posiada potężną OPL. Lotniskowiec i eskorta dzięki AWACSowi wcześniej wiedziała, co i skąd do nich leci. Angielski lotniskowiec nie posiada własnej OPL. Podobnie jak francuski miał do dyspozycji eskortę na wodzie, ale nie miał AWACSa. Dlatego informacja o lecących w jego stronę pociskach do tego zespołu dotarła później. Na dodatek jeszcze francuskich samolotów było więcej i mogły odpalić więcej pocisków przeciw okrętowych od F-35B.

....
czwartek, 10 czerwca 2021, 11:37

Bo strąciły F-35 zanim te wystrzeliły swoje pociski, proste.

czwartek, 10 czerwca 2021, 13:14

Niczego nie strąciły tylko skasowały lotniskowiec.

Jack Sparrow
czwartek, 10 czerwca 2021, 16:53

Lotniskowiec zawsze ma w powietrzu ze 2 pary dyżurujące które mają jako pierwsze zareagować a tym bardziej na ćwiczeniach na których jest wiadome że będzie bitwa. Więc oczywiste jest że te dyżurujące F-35 nie dość że nie wykryły wystarczająco wcześnie ataku na własny lotniskowiec to jeszcze musiały zostać skasowane przez Rafale żeby nie przeszkadzały.

czwartek, 10 czerwca 2021, 17:25

Ale tutaj wyznawcy F-35 tego nie rozumieją. Według nich wszystkie F-35 stały w hangarach lotniskowca bo nie mieli AWACSA i nie wykryli drugiego zespołu. Tak to tłumaczą.

piątek, 11 czerwca 2021, 14:02

Odpowiadają tylko ruskom, którzy od dawna sieją ferment w tym temacie.

piątek, 11 czerwca 2021, 20:29

Ferment siejecie wy. A wystarczy zaakceptować fakty i pogodzić się z porażką F-35.

bender
piątek, 11 czerwca 2021, 12:46

Zadanie polegało na wykryciu lotniskowca i skierowaniu grupy lotniczej w jego sektor. Nie ćwiczono walk powietrznych i reszty tych bzdur, które są tu wypisywane.

Jack Sparrow
piątek, 11 czerwca 2021, 18:23

według ciebie oczywiście dowodów brak

Normalnie cyrk...
piątek, 11 czerwca 2021, 18:08

No ale i tak to przeczy to faktom, że Francuzi wykryli brytyjski lotniskowieć,a Brytyczyjcy posiadająć super hiper sensor fjuzion F-35 nie byli w stanie wykryć lotniskowca i E-2 i Rafałków.

Normalnie cyrk...
piątek, 11 czerwca 2021, 12:33

Davi już donosił, że żadnych F-35 tam nawet nie było. Były tylko "gołe" lotniskowce.

OrangeBoss
wtorek, 8 czerwca 2021, 14:59

Cud? Przypadek? A może nieoczekiwany zwrot akcji ws. Stealth?

Jack Sparrow
piątek, 11 czerwca 2021, 18:28

Stealth był dobry kiedy to było nowością taka jednorazowa petarda, dzisiaj to żaden atut już dawno są skuteczne środki przeciwdziałania. Oczywiście ma sens dla pocisków które już same z siebie są trudne do wykrycia czy dla bombowców nie wlatujących w strefy porządnie dozorowane.

GB
wtorek, 8 czerwca 2021, 11:36

Nawet z treści artykułu nie wynika, że F-35B zostały wykryte przez samoloty AWACS. Jest za to raczej pewne, że francuskie samoloty AWACS wykryły wcześniej brytyjski zespół uderzeniowy, co pozwoliło francuskim samolotom Rafale wykonać wcześniej atak, a tym samym wygrać. Przy czym wygrana francuska może być tylko interpretacją pana Dury. Ja przykładowo przejrzałem szereg artykułów i komunikatów z tych ćwiczeń i nie spotkałem się z twierdzeniem że to Francuzi wygrali.

Davien
środa, 9 czerwca 2021, 22:07

GB, tyle ze chyba jadrowy, bo Rafale ma pociski pokr o zasięgu zaledwie 70km i to jak leci wysoko i szybko, inaczej ledwie 50km A teraz popatrzmy na druga stronę....

Jack Sparrow
piątek, 11 czerwca 2021, 18:37

Wystarczy że pociski odpalono poniżej horyzontu radiolokacyjnego czyli samoloty doleciały bezpiecznie do rejony odpalenia a 50km to aż nadto. dla przypomnienia ze 100m horyzont to 40 km a tyle wysokości nie ma żądny okręt.

Fanklub Daviena i GB
czwartek, 10 czerwca 2021, 12:27

A w drugą stronę to JEDYNE uzbrojenie przeciokrętowe F-35B to 2 szt. bomb maks. 1000 funtów (ok.450 kg)... Walnij jakąś swoją bajeczkę, że to nieprawda! :D

patriota
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 20:09

Starcie słonia z mrówką :) Dassault Rafale- słoń -to samolot wielozadaniowy przenoszący do 9,5 ton paliwa i uzbrojenia. F-35B (to B jest tutaj bardzo ważne)- mrówka -tylko 6,5 ton, w dodatku ma bardzo mały zasięg ( czy też promień działania). Dlatego Amerykanie są rozczarowani swoim samolotem. Poświęcili typowo bojowe cechy na rzecz zaawansowanych technologii. W tych ćwiczeniach zabrakło też ważnego elementu - zakłóceń radioelektronicznych. Brytyjczycy z niewielką pomocą Amerykanów mogą spokojnie mocno ograniczyć możliwości E-2C Hawkeye. F-35B skutecznie ukryją się na ekranach francuskich radarów. Prawie... Wtedy decydują pasywne środki obserwacji i doświadczenie Francuzów. To jest właśnie problem F-35 wszystkich wersji: technologiczne mistrzostwo kosztem zdolności typowo bojowych.

AlS
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 23:48

F-35B ma na zbiornikach wewnętrznych zasięg o ponad 100 km większy od Rafale bez podwieszonych zbiorników. Do tego przenosi broń w czystej konfiguracji, więc jego osiągi w realu są takie same jak na papierze. Rafale z trzema zbiornikami pod brzuchem już nie jest taki zwrotny ani szybki, radar też go zobaczy znacznie wcześniej. Wprowadzenie tankowców MQ-25 Stingray w ogóle zakończy dyskusje na temat zasięgu. Najnowsze Hawkeye E2D są bardzo odporne na zakłócenia, ale Francuzi jeszcze ich nie mają. Te ćwiczenia powinny dać do myślenia naszym decydentom, wzbraniającym się przez zakupem samolotów AEW&C dla naszych Sił Powietrznych.

Davien
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 21:54

Po pierwsze zasięg bojowy F-35B jest albo wiekszy albo porównywalny od wszystkich maszyn pokładowych za wyjatkiem Rafale. Po drugie cała sprawa dotyczyła starc z pociskami pokr bo Rafale ze swoimi Exocetami nawet sie by nei zblizył na zasięg ataku do LGU, zwłaszcza z Burke'em w składzie.

Chyżwar dawniej Marek
środa, 9 czerwca 2021, 22:12

I co z tego? F-35C operujący z normalnego lotniskowca zawsze wypadnie lepiej od F-35B. Po to właśnie jest ten samolot i porządne lotniskowce z katapultą.

Rolnik Gołębiarz
wtorek, 8 czerwca 2021, 09:08

Jak szlag trafi lotniskowiec, to gdzie samoloty wylądują? Na burku?

Davien
środa, 9 czerwca 2021, 22:09

Przeciez Rafale nie doleci do LGU by odpalić te swoje Exocety. Znacznei wcześniej zdejmie go albo eskorta albo maszyny dyzurne.

Fanklub Daviena i GB
piątek, 11 czerwca 2021, 09:50

Masz na myśli eskortę z F-35, które zdaniem dowódcy USAF i RAND są takimi "myśliwcami", że wymagają osłony myśliwskiej z F-22 lub F-15? Te F-35, których siły bojowej prowadzący październikowe ćwiczenia obrony Tajwanu kazał... nie uwzględniać w obliczeniach, traktując ją jako praktycznie zerową? :D

wiemwiecej
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 22:59

F-35 jest tutaj pomijalny. Inny nowoczesny samolot 4 generacji sprawdzi się tak samo lub lepiej dzięki E-2. Z czego wniosek, że tańsza w eksploatacji maszyna, z większym udźwigiem, bez stealth jest skuteczniejsza niż F-35 w takiej sytuacji. Wystarczy zapewnić lepszy AEW.

ciekawy
wtorek, 8 czerwca 2021, 16:53

Żaden samolot 4 generacji nie sprawdzi się lepiej z prostej przyczyny. Jest łatwo wykrywalny i tak samo łatwo można mu przeciwdziałać. W artykule wyraźnie zaznaczono że wygrało lepsze rozpoznanie. Zresztą o czym to gadać. To nie były warunki w których działa A2/AD czy WRE więc samoloty 4-gen miały dosyć łatwo.

wtorek, 8 czerwca 2021, 21:33

Czyli na morzu F-35 jest tylko drogim latającym celem w starciu z lepiej uzbrojonymi samolotami 4-gen. Bo wszystkie są lepiej od niego uzbrojone.

Davien
środa, 9 czerwca 2021, 22:10

Nie to inne samoloty sa dobrze uzbrojonymi celami latającymi bo jak nei widzisz przeciwnika nie możesz go zestzrelic, proste. I żadna ilość uzbrojenia ci nie może pomoc.

czytelnik D24
piątek, 11 czerwca 2021, 20:31

A ty dalej nie rozumiesz, że F-35 były doskonale widoczne, dlatego przegrały.

ciekawy
środa, 9 czerwca 2021, 09:40

jakim znowu celem? W jaki sposób samoloty 4-gen wykryją F-35 skoro ten nie dość że wykorzystuje swoje charakterystyki płatowca to jeszcze systemy WRE? Czy wyniki z Red Flag niczego cię nie nauczyły?

środa, 9 czerwca 2021, 11:52

A wykorzystały to F-35 broniąc lotniskowca? Z jakim efektem? A użycie F-35 do obrony Polski i teraz do obrony lotniskowca dao jakimś cudem inne wyniki niż ogłaszają amerykanie, czyżby dlatego że to nie reklamowy bełkot tylko wyniki obiektywnych manewrów? Te osiągnięcia z Red Flag zostały właśnie boleśnie zweryfikowane.

Davien
środa, 9 czerwca 2021, 22:11

Zasięg Exocetó rafale to 50km lub do 70km jak leci wysoko i szybko. Zaieg SM-2/6 to 160-350km lub 90km dla celów typu seaskimmer. Czyli nawet nie uwzgledniając F-35 rafale zostana zwyczajnie wybite jak kaczki.

....
czwartek, 10 czerwca 2021, 11:46

Zapewne Rafale to wybiłyby te Pakistańskie Mirage 2000 niemieckimi AIM-120 z 1973 roku.

ciekawy
środa, 9 czerwca 2021, 12:55

Od kiedy to w zadanym ćwiczeniu F-35 miały bronić lotniskowiec? Kolejna teoria która nie wynika z w/w artykułu. Zadaniem obu drużyn było zniszczenie lotniskowca przeciwnika. Zniszczyła ta drużyna która pierwsza wykryła cel - proste (tzn proste dla odrobine inteligentnych ludzi)

Normalnie cyrk...
piątek, 11 czerwca 2021, 12:29

No tak. A F-35 które mają miedzy innymi tego lotniskowca bronić (bo nie są tam dla ozdoby chyba), dopuściły do "zaatakowania i zniszczenia" lotniskowca. Więc gdzie się podziała ta "niespotykana przewaga informacyjna i świadomość sytuacja" tych F-35?

bender
wtorek, 8 czerwca 2021, 15:49

Kluczem jest stwierdzenie: "w takiej sytuacji". Do zatopienia innego lotniskowca nie potrzeba samolotów gen V, o ile masz dobry latający AWACS. Ale czy do ataku na cele naziemne chronione przez A2/AD też będą tak dobre?

GB
wtorek, 8 czerwca 2021, 11:37

Tylko widzisz jeśli taki F-35B będzie miał wsparcie samolotów AWACS to będą miały przewagę...

Fan GB vel Davien
środa, 9 czerwca 2021, 11:56

No ale to F-35 miał robić za AWACSa i zapewniać przewagę informacyjną.

ciekawy
środa, 9 czerwca 2021, 12:55

A gdzie jest tak napisane że w tym ćwiczeniu F-35 miał pełnić rolę AWACSa?

Jack Sparrow
środa, 9 czerwca 2021, 16:42

Jest napisane że przegrali czyli lotniskowiec razem z tymi bublami poszedł by na dno gdy by to nie były ćwiczenia, to wystarcza. A F-35 wiadomo jaką rolę ma pełnić to bat na kraje 3 świata bez lotnictwa i tylko tyle.

Davien
środa, 9 czerwca 2021, 22:14

Doprawdy, a czym te Rafale zniszczyły ten lotniskowiec?? Bo zanim do niego dotarły ze smeisznymi pociskami o zasięgu 50-70km dawno zostałyby wybite do nogi. A w tym czasie pociski o zasięgu 550km( JSM) czy 900km(LRASM) spokojnie posyłałyby na dno ich lotniskowiec.

....
czwartek, 10 czerwca 2021, 11:49

To ile tych pocisków przenoszą F-35B? I jakim cudem właśnie Rafale posłały ten lotniskowiec na dno? Jak fakty przeczą Twoim bajaniom tym gorzej dla faktów?

środa, 9 czerwca 2021, 14:46

Ciekawe zatem co miało spełniać rolę AWACSA w zespole nie posiadającym AWACSA tylko F-35 jakie podobno według reklam mają spełniać taką rolę?

Davien
środa, 9 czerwca 2021, 22:14

Nie, role AEW&C na lotniskowcach brytyjskich spełniaja smigłowce Merlin z radarami. Tyle ze jeszzce nie weszły do słuzby.

....
czwartek, 10 czerwca 2021, 11:52

Ale cały czas wypisywałeś człowieku że F-35 może pełnić rolę AWACSA i nagle twierdzisz że jednak nie? Czyli do tej pory bezczelnie kłamałeś i teraz sam się do tego przyznajesz.

piątek, 11 czerwca 2021, 12:30

Najpierw starali się wmawiać, że brytyjscy piloci nie byli doświadczenia, teraz że AWACSA nie mieli. Ciekawe co jutro wymyślą?

piątek, 11 czerwca 2021, 12:30

Najpierw starali się wmawiać, że brytyjscy piloci nie byli doświadczenia, teraz że AWACSA nie mieli. Ciekawe co jutro wymyślą?

Davien
wtorek, 8 czerwca 2021, 10:23

Tylko i wyłacznei w zwalczaniu lecacych w ciebiepocisków pokr, bo te Rafale nawet oddac by nie mogły. E-2 ci nei pomoże przeciwko F-35 albo pociskom pokr stealth jak LRASM czy JSM. Aha, co ci da nawet 20 ton udżwigu jak zasięg twojego uzbrojenia pokr jest mniejszy niz zasieg z jakiego przeciwnik widzi cie jak lecisz tuz nad falami??

Nemo - prawdziwy
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 20:07

Kiedy w końcu Polska kupi 3-4 E-2C Hawkeye? Jest okazja kupić teraz tanio od Japonii która przezbraja się na nowszą wersję. Te maszyny są dla nas niezbędne. Czy decydenci MON nają choć odrobinę rozumu w głowach?

MI
wtorek, 8 czerwca 2021, 11:48

Raczy Pan żartować z tym rozumem w MON. Jestem pewien, że nie mają nawet upragnionej przez Pana odrobiny, tam po prostu nie ma NIC, PRÓŻNIA... niestety :-(

baba
wtorek, 8 czerwca 2021, 11:36

Po co tyle pytań retorycznych?

Extern
wtorek, 8 czerwca 2021, 09:55

Tylko gdzie te mini AWACSy będą u nas latać? Nie mamy wystarczającej głębi operacyjnej aby zapewnić im bezpieczeństwo. Rosjanie z Kaliningradu, dla tego typu ociężałych maszyn operujących na dużym pułapie, pokrywają zasięgiem swojego OPL całą naszą przestrzeń operacyjną. Musiały by operować głęboko nad Niemcami żeby miały szanse się przydać.

Davien
środa, 9 czerwca 2021, 22:15

Extern, zasieg maks dla S-400 to 240km i tyle. Więc spokojnie Hawkeye może działac poza zasięgiem.

Nemo - prawdziwy
środa, 9 czerwca 2021, 06:15

Z tym zagrożeniem rosyjską OPL z Kaliningradu to gruba przesada biorąc pod uwagę dystans operacyjny Hawkeye i fakt że rosyjskie rakiety OPL o takim zasięgu będą widoczne na jego radarach zaraz po odpaleniu.

Stacjonarny
wtorek, 8 czerwca 2021, 23:57

A jaką głębię ma Izrael, którego IAI EL/W-2085 są podstawą sił powietrznych? Zasięg kilkuset kilometrów mają rakiety z naprowadzaniem półaktywnym, które musiałyby mieć bardzo dużo szczęścia, żeby trafić AEW&C, który widzi jak na dłoni ich wiązkę podświetlającą i może stosować zakłócanie aktywne, bo raz że ma czym, dwa w takiej odległości od nadajnika sygnał odbierany przez rakietę jest bardzo słaby. Ociężały? To trzeba zamówić takie samoloty jak Izrael - zwrotne maszyny z antenami konforemnymi, rozwijające prędkość niemal 1 Mach. Taki samolot, nawet jak nie będzie jakimś cudem w stanie zerwać locka stacji naprowadzającej rakietę, zawsze może zanurkować poniżej horyzontu radiolokacyjnego. Rakieta dalekiego zasięgu leci po torze balistycznym, z prędkością względem ziemi nie większą niż 1 km/s. To oznacza, że pokonanie 200 km zajmuje jej ponad 3 minuty. Dla zwinnego samolotu to cała wieczność, żeby się schować za horyzontem.

rED
wtorek, 8 czerwca 2021, 09:31

Stare maszyny? Już się naczytałem po kupnie Herkulców w mediach jakie to starocie kupujemy.

wtorek, 8 czerwca 2021, 21:35

Jest różnica między fabrycznie nowym starszym typem maszyny a kilkudziesięcioletnim złomem, nie sądzisz?

X
wtorek, 8 czerwca 2021, 08:45

Nigdy, albo za 20 lat od Turcji w ramach szybkiego zwiększania potencjału.

Bezbeq
wtorek, 8 czerwca 2021, 06:35

Nasi wierzą w "solidarność i pomoc sojuszników", ewentualnie na echelona i stare NURy. A w ostateczności mamy przecież wunderwaffe w postaci new, weg, os i kubów.

Andrettoni
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 20:01

Wyspecjalizowany sprzęt wygrał z wielozadaniowym? Co w tym dziwnego?

Davien
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 21:55

Jedyne w czym wygrali Francuzi to lepsza obrona OPL i pokr z uwagi na posiadanie Hawkeye i to wszystko.

rED
wtorek, 8 czerwca 2021, 09:31

To wcale nie mało to decyduje o życiu

Davien
środa, 9 czerwca 2021, 22:17

rED jeżeli patrzysz tylko na hipotetyczne pociski lecace z nieistniejących nosników to tak. jakby doszło do realnego starcia to Rafale z rakietami o zasięgu 50-70km nawet by sie nei zblizyły by je odpalić.

piątek, 11 czerwca 2021, 12:26

Przestań już się kompromitować i zaklinać rzeczywistość.

sobota, 12 czerwca 2021, 10:26

Choćby sto lat próbował to ciebie w tym nie prześcignie.

Trzcinq wyjaśnia
wtorek, 8 czerwca 2021, 08:02

Oczywiście Davi. Wg. Ciebie nawet jak przegracie to i tak wygracie :)

wtorek, 8 czerwca 2021, 07:18

F-35B to szrot co przegrał z Rafale.

Wppr
wtorek, 8 czerwca 2021, 22:24

I dlatego teraz próbujecie go zrobić w Rosji? Ciekawe

środa, 9 czerwca 2021, 11:57

A kto chce zrobić F-35 w Rosji? Gdzie ty czytasz takie rzeczy?

GB
środa, 9 czerwca 2021, 21:00

Suchoj ogłosił że chce zbudować jednosilnikowy wielozadaniowy samolot stealth. Zupełnie jak F-35.

czwartek, 10 czerwca 2021, 15:34

No chyba nie. Po podróbych F-35 pod nazwa J-31 to nawet Chińczycy nie chcą.

czwartek, 10 czerwca 2021, 15:34

No chyba nie. Po podróbych F-35 pod nazwa J-31 to nawet Chińczycy nie chcą.

środa, 9 czerwca 2021, 11:54

Możesz przybliżyć temat ?

wiemwiecej
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 22:50

Widać wystarczy. Nawet na 5 generację i nowy lotniskowiec.

ciekawy
wtorek, 8 czerwca 2021, 16:54

Na co wystarczy? Na sytuację w której nie ma zagrożenia ze strony systemów antydostępowych oraz WRE?

GB
wtorek, 8 czerwca 2021, 11:44

Ale skąd wiesz że na 5 generację? Gdzie masz info że AWACSy wykryły F-35B?

środa, 9 czerwca 2021, 11:54

A kto bronił brytyjskiego lotniskowca?

Davien
środa, 9 czerwca 2021, 22:20

Nikt patrząc na efekt. Bo dla eskorty te Rafale desperacko pedzace na duzym pułape by w gradzie rakiet plot z niszczycieli i fregat odpalić swoje Exocety z 70km.... To lepszy widok niz Tu-22MR przebijajace sie przez osłone LGU by wizualnie zidentyfikowac lotniskowiec( oficjalja rosyjska taktyka ataku).

Fanklub Daviena i GB
czwartek, 10 czerwca 2021, 18:05

"oficjalja rosyjska taktyka ataku" - znowu nasz Davien poznał sobie tylko znanych "samych Rosjan", którzy zdradzili mu tą nieznaną nigdzie w świecie (również w Rosji) taktykę... :D

Fan NKWD
środa, 9 czerwca 2021, 22:02

To niby te f35 latały w koło tego lotniskowca i go pilnowały? Czy może stały na pokładzie o zaczęły startować dopiero jak grupa brytyjska wykryła będąca już w natarciu grupę Rafale, które miały informacje o wiele wcześniej id Hawkeye.?

GB
środa, 9 czerwca 2021, 14:11

Eskorta okrętów nawodnych (niszczycieli i fregat).

Davien
środa, 9 czerwca 2021, 22:20

Eskorta panei GB ma większy zasieg rakiet niz 70km.

piątek, 11 czerwca 2021, 12:24

Ale i tak Brytyjczycy i F-35 przegrali.

Davien
wtorek, 8 czerwca 2021, 10:24

Nie wystarczyło jedynie na ciu lepsza obrone przed starymi pociskami pokr . F-35 z JSM czy LRASM rozniosłyby Francuzów na strzepy a te Rafale nawet by oddac nie mogły.

Fanklub Daviena i GB
czwartek, 10 czerwca 2021, 18:06

Ale kłamczuchu F-35B nie mają i nigdy nie będą miały możliwości przenoszenia JSM i LRASM! :D

Monkey
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 22:46

@Davien: To twoje "wszystko" to jednak jest dużo. Przy użyciu mniejszej ilości amerykańskiego sprzętu niż uzywają Brytyjczycy. proszę, zaprzecz:-)))

bender
wtorek, 8 czerwca 2021, 15:11

Amerykański sprzęt pozwolił na wykrycie grupy lotniskowca, czyli zapewnił przewagę informacyjną.

czwartek, 10 czerwca 2021, 17:30

...... i tenże amerykański sprzęt: "burki", F-35 nie potrafił obronić lotniskowca przed Rafale'ami z "dziadowskimi" , jak pisze Davienek", pociskami.

bender
piątek, 11 czerwca 2021, 12:43

Ależ nic takiego nie było ćwiczone. Celem pierwszej części ćwiczenia było wykrycie drugiego lotniskowca i skierowanie samolotów do określonego sektora. Tylko tyle. Z zadaniem sprawniej poradzili sobie Francuzi. Cała reszta to nadinterpretacja i zwykłe konfabulacje. Za to w drugiej części ćwiczenia symulowano wspólny atak na przeciwnika lądowego.

Normalnie cyrk...
piątek, 11 czerwca 2021, 20:34

Jak bardzo boli cię porażka F-35? W skali od 1 - 10. Gdzie 1 - nie boli nic a nic, 10 - oj jak boli, oj jak boli.

piątek, 11 czerwca 2021, 18:34

A gdzie masz napisane co było ćwiczone? Bo wg. artykułu F-35 przegrały.

bender
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 16:42

Doszukałem się celów ćwiczenia na Navy News.

wtorek, 15 czerwca 2021, 15:03

Amerykanie Ci prawdę powiedzą, jedyną i objawioną.

Davien
wtorek, 8 czerwca 2021, 10:27

Monkey po pierwsze przeciwko F-35 i pociskom jak LRASM czy JSM E-2C nic ci nei pomoże, po drugie te Rafale nie sa w stanei zaatakować brytyjczyków chyba że chca być wybite do nogi Po tzrecie Brytyjczycy nie uzywają E-2C, wiec daruj sobie bajki.

reflektor
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 20:01

Widocznie sprzę t anglo-amerykański jest już dobrze rozpracowany. Francuzi mają swoje i to daje efekt, Na marginesie : -dobrze że kupiliśmy te drony z Turcji.

bobo
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 21:57

przecież hawkeye jest amerykański

RK53
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 19:01

a Chińczycy wyposażeni w kije wygrają wojnę lądową z Rosją mają przewagę ilościową!!!!!! tego się trzymajmy bardzo daleko dotrzemy....

LeLo
wtorek, 8 czerwca 2021, 08:24

I Chińczycy cały czas ćwiczą walkę kijami, czego przykładem była bitwa na kije i kamienie pomiędzy oddziałami chińskimi i hinduskimi w dolinach himalajskich w 2020 r. (kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych).

Murf fanem Polski
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 18:25

Kto wygrał? Zachód to zrobił. Kontyngent brytyjski używał broni i taktyki podobnej do tej, jaką będzie musiała zastosować Rosja. tj. brak AWACS i utracona zdolność myśliwca. Podczas gdy siły francuskie stosują taktykę podobną do amerykańskiej w swoich grupach Carrier Battle. Jak zawsze wczesne wykrycie jest kluczem do zwycięstwa. W mniejszym stopniu dotyczy to również Chin.

Ernst Stavro Blofeld
wtorek, 8 czerwca 2021, 17:36

Francuzi wygrali, dokładnie Francuzi! nie żaden mityczny zachód!!!

Yh
wtorek, 8 czerwca 2021, 22:25

Czy Francja jest w NATO?

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 8 czerwca 2021, 21:44

A Francuzi to wschód? Nie wiedziałem? Poza tym oni wygrali przy pomocy amerykańskich E-2C Hawkeye i koncepcji lotniskowca, która jest bardziej podobna od amerykańskiej bardziej niż angielska.

Lobo1
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 18:23

I tu już powinien nam się włączyć alarm... Zamiast F-35, zacząć produkować w Polsce na licencji najnowszą wersję F-16 albo F-15 albo Grippena E/F, albo zaprojektować wspólnie ze Szwedami powiększoną wersję Grippena i produkować go u nas. I zakupić AWACSy. F-35 to ślepa uliczka. I dziś mówią o tym głośno nawet w USA. Tylko nie w Polsce.

Tomo
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 22:41

No. Produkuj. Produkuj, i stawiaj u siebie w ogródku. To przeciez takie proste. Ze Szwedami,Bułgarami i Japonczykami. Produkuj ile chcesz.

RealMax
wtorek, 8 czerwca 2021, 16:55

Turcy produkowali F-16 u siebie.

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 8 czerwca 2021, 21:46

A wiesz ty choć jaka różnica była w ilości zakupionych samolotów? Gdybyśmy swego czasu kupili tyle samo, co oni, to także produkowalibyśmy je u siebie.

Outor
wtorek, 8 czerwca 2021, 09:42

I nie należy zapominać o eksporcie.

asdf
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 22:41

niestety ale garbata Iryda to byl szczyt mozliwosci polskiego przemyslu lotniczego.

baba
wtorek, 8 czerwca 2021, 11:34

Politycznie uwalona Iryda w zbankrutowanym i skorumpowanym państwie o przestarzałych strukturach i gospodarce, w większości tworzona przez ośrodek cywilny. Wynik i tak lepszy od oczekiwań.

wtorek, 8 czerwca 2021, 10:14

Mylisz się. Mogliśmy więcej, ale już nie możemy.

asdf
czwartek, 10 czerwca 2021, 11:02

ale co wiecej? wydoic wiecej pieniedzy z budzetu? przeciez szacuje sie ze ten program to byl koszt 400 mln ówczesnych zawrotna kwota.

Ernst Stavro Blofeld
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 17:58

Kolejny dowód że F-35 to przereklamowany sprzęt, miał być do wszystkie a jest do mało czego.

Yyy?
wtorek, 8 czerwca 2021, 21:50

Teraz w zasadzie prawie wszystkie zachodnie samoloty do wszystkiego są.

Ernst Stavro Blofeld
wtorek, 8 czerwca 2021, 23:12

W takim razie F-35 miał być do wszystkiego wszystkiego i jeszcze wszystkiego i naj wszystkiejszego pisarz ABC technologi ci to potwierdzi oraz inni kopiuj wklej.

wert
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 21:58

jak na to wpadłeś Holmsie?

poniedziałek, 7 czerwca 2021, 21:31

Niby na czym ten dowód polega? Na tym że nowe samoloty, których załogi dopiero się docierają, a grupa lotniskowca dopiero dostosowuje swoją taktykę, starła się z doświadczoną bojowo grupą lotniskowca, której samoloty wspierane były przez E-2C?

Trzcinq
wtorek, 8 czerwca 2021, 12:48

Oczywiście oczywiście :)

też idiota
środa, 9 czerwca 2021, 09:54

Masz racje. Nikt nam nie wmówi że białe jest białe.

Monkey
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 22:47

Napisz pod pseudonimem chociaż, to postaram sie odpowiedzieć.

Joe B.
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 20:09

Jest do koszenia kasy przez LM :) Poza tym praktycznie do niczego!

Ernst Stavro Blofeld
wtorek, 8 czerwca 2021, 17:32

Dokładnie.

Fan Daviena, eksperta od pakistańskich Mirage 2000 i AIM-120 z 1973 roku.
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 18:47

Ostatnio nasz Davienek znowu się popisał i napisał na Defence 24, pod artykułem: "F-35 zwiększają gotowość. To przełom", że "pakistańskie Mirage 2000 wykonały swoje zadanie (uderzyły na cele w Indiach, mowa o potyczce nad Kaszmirem). A pisał dokładnie tak: Davien, niedziela, 6 czerwca 2021, 06:57, Żaden indyjski samolot nawet nie widział F-16 i Mirage 2000, dowódca indyjskeij grupy dostał AIM-120 z ponad 70km i spadł w kawałkach na ziemię, reszta zaczęła zwiewać w panice nie odpaliwszy nawet pocisku z działka a co dopiero mówić o rakietach. A F-16 i Mirage wykonały spokojnie zadanie i w komplecie wróciły do bazy. I to tyle z twoich kłamstw.".

Ernst Stavro Blofeld
wtorek, 8 czerwca 2021, 17:34

Ma fantazję.

asdf
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 22:50

pomieszales 15:00 26.02.2019 "Indyjskie wielozadaniowe myśliwce Mirage 2000 (Dassault Mirage 2000) zaatakowały obóz grupy terrorystycznej Jaish-e-Muhammad (znanej również jako Khaddam ul-Islam) na granicy z Pakistanem w regionie Kaszmir, poinformowała we wtorek 26 lutego agencja Associated Press."

Fan Daviena, eksperta od pakistańskich Mirage 2000 i AIM-120 z 1973 roku.
wtorek, 8 czerwca 2021, 11:55

czytałeś komentarza? Co pomieszałem? Jak już, to Davidek pomieszał

wtorek, 8 czerwca 2021, 10:16

Ale Davienek uzbroił Pakistańczyków w Mirage 2000. asdf warto czytać ze zrozumieniem. To że to Indie posiadają takie maszyny wie każdy zainteresowany.

Davien
środa, 9 czerwca 2021, 22:23

Ok moja pomyłka sorry. Oczywiscie były to Mirage III/5

czwartek, 10 czerwca 2021, 15:37

Doczytałeś juz w wiki?

Murf fanem Polski
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 18:30

To właśnie mają osiągnąć te ćwiczenia; znaleźć słabości i udoskonalić taktykę. To, co prawdopodobnie zobaczycie w ciągu najbliższych kilku lat, to wersja Racon z szerszym widokiem czujnika i zwiększonym zasięgiem. Wewnętrzne komory bombowe mogą być wyposażone w zbiorniki paliwa bez narażania samolotów na ukrycie.

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 8 czerwca 2021, 22:50

Sorry. Ograniczeń wynikających z V/STOL nie przeskoczysz. Coś, co jest dobre dla USMC nie jest najlepsze dla lotniskowców U.S. Navy. Skoro Brytyjczycy postanowili wydać pieniądze na nowoczesny lotniskowiec, to nie powinni oszczędzać na katapultach, bo to się później mści.

Bambus 79
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 15:52

A może Polska powinna kupić Rafałki od Francji? Przynajmniej bylibyśmy samodzielni operacyjnie ( vide: starcia grecko-tureckie)

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 8 czerwca 2021, 23:00

Starcia grecko-tureckie i francuskie Rafałki dla Grecji polegają na tym, że Grecy i Francuzi mają ten sam wspólny interes, który polega na zatrzymaniu Turcji. Egzotyczne Rafałki są tutaj niekoniecznie potrzebne. Tym bardziej, że Francuzi ostatnio lubią się z Niemcami i dlatego o samodzielności operacyjnej w naszym konkretnym przypadku mógłbyś zapomnieć.

bobo
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 22:08

Generalnie to Polska powinna dywersyfikować zakupy uzbrojenia. Jeżeli kupujemy coś z Ameryki to równolegle należy kupić coś od konkurencji aby Amerykanie przestali myśleć o Polsce jak o wasalu. Na pewno wtedy i offset byłby na lepszym poziomie. A ponieważ spośród państw zachodnich Francja jest najbardziej niezależna od USA w produkcji bronii więc jest naturalnym partnerem w tej dywersyfikacji.

Przerzutnik JK-MS (Master-Slave) Pierwsze to pan. Drugie to niewolnik. To drugie jest tożsame ze Słowianin.
wtorek, 8 czerwca 2021, 23:19

Francja i Niemcy trzęsą Brukselą. To są ci sami panowie, którzy od czasów Karola Wielkiego mają wbite do podświadomości, że Polska, Czechy, Słowacja, Bułgaria, Białoruś, Ukraina i narody dawnej Jugosławii to jest ich wieczysty wasal i w odróżnieniu od USA chcą nas całkowicie uzależnić od siebie. Chcesz być niezależny to zrób sam. Chcesz być w miarę niezależny? No to kupuj w UK, Republice Korei, albo jeszcze lepiej w Japonii.

zeneq
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 14:52

Ćwiczenia pod kryptonimem - Jak zareklamować francuskie maszyny na tle amerykańskich gen 5 a przy tym nie wydawać kasy koncernu tylko armii i komu uda się je wepchnąć na tyle skutecznie że nie będzie zagłębiał się w detale powietrzno-morskiej ustawki?

Tak uważam
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 14:37

To tyle nt mitycznych F-35

Davien
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 18:20

No , istotnie, nie miąłyby problemu w wybiciu tych Rafale:)

drugi Deviant
wtorek, 8 czerwca 2021, 11:54

Jak to "nie miałyby problemu". Wersja "oficjalna" towarzystwa wzajemnej adoracji jest taka, że te F-35 wybiły, zabiły pobiły i nawet rozśmieszyły te Rafale i tego musimy się trzymać. I tak zrobią z każdym kto im podskoczy wszędzie i zawsze (za wyjątkiem oczywiście tej opisanej wyżej porażki).

Trzcinq wyjaśnia leszcza
wtorek, 8 czerwca 2021, 08:03

Ale nie wybił i przegrał więc?

Trzcinq
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 22:24

Ale przegrały i to tyle w temacie bajkopisarzu :)

Hahaha
wtorek, 8 czerwca 2021, 22:27

I dlatego teraz rosjanie będą je kopiować tak?

ciekawy
wtorek, 8 czerwca 2021, 16:57

A konkretniej to co przegrały skoro nie było starcia między samolotami?

środa, 9 czerwca 2021, 11:57

To nikt nie bronił lotniskowca?

ciekawy
środa, 9 czerwca 2021, 13:03

No właśnie że nie. Jedyną obroną były systemy pokładowe lotniskowca. Tak samo nikt nie bronił francuskiego lotniskowca bo nie o to chodziło w ćwiczeniu. Chodziło o to kto pierwszy zlokalizuje cel i odpali rakiety. Czytanie ze zrozumieniem się kłania. Francuzi pierwsi zlokalizowali cel dzięki specjalistycznym samolotom wczesnego ostrzegania i dlatego wygrali.

środa, 9 czerwca 2021, 14:47

Tak to sobie tłumacz.

bender
wtorek, 8 czerwca 2021, 15:15

Nie przegrały bitwy powietrznej, ale "zniszczono" im lotniskowiec, który nie nie posiadał rozpoznania z powietrza.

Normalnie cyrk...
piątek, 11 czerwca 2021, 12:19

Faktycznie. Devi twierdzi, że tam żadnych F-35 nie było.

Davien
środa, 9 czerwca 2021, 22:25

Ani zadnej eskorty.

GB
wtorek, 8 czerwca 2021, 11:46

Nie ma takiego infa. Przeczytaj jeszcze raz dokładnie artykuł. To nie oficjalne info tylko interpretacja pana Dury.

Davien
wtorek, 8 czerwca 2021, 10:29

NIc nie przegrały .... bo nie było żadnego starcia F-35vs rafale:)) Była jedynei rozwazana obrona przed pociskami pokr przeciwnika a tu Brytyjczycy nie musza się bronic bo Rafale z Exocetami nawet się nei zblizą by je odpalic:)

Monkey
środa, 9 czerwca 2021, 15:51

@Davien: Skoro Francuzi nie mieli możliwości się zbliżyć, to jak wygrali? Magią?

Davien
środa, 9 czerwca 2021, 22:27

Nie, były dwa gołe lotniskowce na morzu, bez eskorty a cwiczenie polegało na tym kto pierwsz zlokalizuje drugi okret i tyle. Ale rozumiem że wiesz jak rafale z pociskami o zasięgu do 70km miały się przebic przez LGU i myslwice by je odpalic????

Normalnie cyrk...
piątek, 11 czerwca 2021, 12:19

Dwa gołe lotniskowce? Bez samolotów? To jakim cudem F-35 przegrały, skoro ich tam nawet, jak twierdzisz, nie było?

Fan Daviena, eksperta od pakistańskich Mirage 2000 i AIM-120 z 1973 roku.
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 22:00

Ale przegrał.

Fan radaru 360 stopni w su 57
środa, 9 czerwca 2021, 10:34

Ale kto co przegrał jak nigdzie w sieci nie ma takiej informacji?

Fan Daviena, eksperta od pakistańskich Mirage 2000 i AIM-120 z 1973 roku.
środa, 9 czerwca 2021, 12:01

Czytałeś artykuł? Jest napisane tłustym drukiem: "W pozorowanym starciu z nowymi, amerykańskim samolotami F-35 wygrały starsze, francuskie samoloty Rafale wsparte amerykańskim systemem wczesnego ostrzegania E-2C Hawkeye.". Masz jeszcze jakieś pytania? Chętnie pomogę.

Davien
środa, 9 czerwca 2021, 22:28

No popatrz a w całym artykule nei ma słowa o jakimkolwiek starciu Rafale z F-35 kłamco.

Ernst Stavro Blofeld
czwartek, 10 czerwca 2021, 16:57

Bo nie było starcia tylko szybka egzekucja nielotów F-35, więc nie ma żadnych szczegółów bo co mieli by pisać, płonące wraki F-35 spadły do morza przecież to tylko ćwiczenia i się nic nie paliło.

BUBA
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 17:13

Tm nie wygraly samoloty tylko strategia. Mozna miec najlepsze uzbrojenie ale jak sie z niego nie umie korzystac to co innego.

Trzcinq wyjaśnia
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 20:25

Oczywiście ale to oznacza tylko ze F-35 nie są tak wspaniale jak je tu malujecie

GB
wtorek, 8 czerwca 2021, 11:46

Ale skąd to wiesz?

Trzcinq
środa, 9 czerwca 2021, 07:22

Bo zniszczyli im. lotniskowiec który miały chronić ale spoko płozy sprawę rozwiążą a no i miały byc AWACS :)

Fan radaru 360 stopni w su 57
środa, 9 czerwca 2021, 10:41

Czego ty i ci twoi koledzy nie rozumiecie? Hawkeye, o wiele słabszy opl QE, większą ilość Rafale. Nawet jak orzegrsli to złożyło się na to wiele czynników. A mówić że f35 miał być jak AWACS to chyba nie wiesz co to AWACS.

środa, 9 czerwca 2021, 09:59

Niczego takiego nie ma w artykule że F-35 miały chronić lotniskowiec.

środa, 9 czerwca 2021, 12:00

Serio?

środa, 9 czerwca 2021, 13:05

Serio

GB
środa, 9 czerwca 2021, 09:46

Nie ma takiego oficjalnego infa z tych ćwiczeń. Rozumiesz?

GB
wtorek, 8 czerwca 2021, 08:21

Są wystarczająco dobre. Rafale to dobry samolot, ale ma jedną zasadniczą wadę w stosunku do F-35 - nie jest stealth. Zauważ że Rafale mimo dużej ceny wygrał w Indiach ze wszystkimi oferowanymi Su i MiG.

Fanklub Daviena i GB
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 17:45

Jakie "silne uzbrojenie" ma F-35B? Jaką "strategię" byś zastosował przy F-35B przeciw Rafale, które mają rakiety przeciwokrętowe o zasięgu większym niż zasięg bojowy F-35B, więc mogły je odpalać spoza zasięgu obrony brytyjskiego lotniskowca, wcale nie wchodząc w zasięg F-35B a "silnym uzbrojeniem" przeciwokrętowym F-35B są 2 szt. bomb 1000 funtów (450kg)? Czekam zaciekawiony na odpowiedź! :D

bender
wtorek, 8 czerwca 2021, 15:17

O jakich rakietach mówisz?

s
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 21:24

zapewne Kuzniecow z eskadrą su57 rozwaliłby oba te lotniskowce...

Pim
wtorek, 8 czerwca 2021, 09:17

A jak Su57 wystartuje i wyląduje na Kuzniecowie? Siłą Woli? Rozkazem Najwyższego Przywódcy?

Trzcinq pyta
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 22:25

I po co w to włączać Rosjan Davirabi co?

ruski stek bzdur...
wtorek, 8 czerwca 2021, 14:31

To nie jest włączanie, tylko kupa śmiechu :)

GB
wtorek, 8 czerwca 2021, 11:47

Zapewne dlatego że to rosyjska marynarka wojenna byłaby przeciwnikiem dla połączonych flot amerykańskiej, brytyjskiej i francuskiej.

Łowca NKWD
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 20:43

Nie wiem czy w ogóle zwróciłeś uwagę na różnice samego opl na obu okrętach. Rozumiem że nie. Twój wpis miał jedynie z premedytacją zwalić winę na f35. Nic innego po trolu się nie można spodziewać. De Gaulle zabiera 10 samolotów więcej, ma lepszą opl, szybciej jest w stanie wysłać samoloty. Ale rozumie że to wszystko wina f35...

Monkey
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 22:54

@Łowca NKWD: Czyli staruszek zabiera dobrą OPL, ma więcej maszyn na pokładzie pomimo mniejszej o 1/3 wyporności i dzięki systemowi katapultowania wysyła maszyny szybciej w powietrze niż jego angielski odpowiednik. Fakt, to nie wina F35...

Davien
środa, 9 czerwca 2021, 22:30

I teraz te 'super samoloty" muszą desperacko pzrebic się pzrez OPL brytyjkiego LGU by z maks 70km( jak leca wysoko) odpalic swoje Exocety:) A w tym czasie F-35 odpalają swoje z 500km:)

bender
wtorek, 8 czerwca 2021, 15:19

Wygraną w ćwiczeniach zapewniło szybsze wykrycie wrażej grupy lotniskowca. Normalnie jak bitwa o Midway. Szybciej wykryli, szybciej zaatakowali. To przecież nie jest wyjątkowo trudne do zrozumienia.

Chyżwar dawniej Marek
środa, 9 czerwca 2021, 22:33

Dla niektórych najwyraźniej trudno. Stać na gruszkę, to stać na pietruszkę. Nie trzeba było oszczędzać na lotniskowcu. Francuzi swego czasu nie przyoszczędzili. Jak widać rzecz się opłaca.

Davien
środa, 9 czerwca 2021, 22:31

Bender aszybciej wykryli ale to nie jak Midway. Tu rafale z rakietami o zasięgu 70km raczej by nie dotarły nawet by je odpalić.

piątek, 11 czerwca 2021, 12:13

Ale Francuzi wygrali, więc w sumie to o co ci chodzi?

Asff
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 20:31

Nie ma to jak czytanie ze zrozumieniem !!! Porównanie samolotu pionowego startu do klasycznego myśliwca jest nie na miejscu. W tekście jest napisane że Francuzi wygrali dzięki przewadze radaru E2C a nie bezpośrednim starciom samolot kontra samolot. Więc czego nie ogarniasz ???

Fanklub Daviena i GB
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 22:37

Choćbyś miał najlepszy radar na świecie, to jak nie masz myśliwców, to jak ocalisz lotniskowiec? Czego nie rozumiesz? I czy "niewidzialność" F-35 nie miała być panaceum na radary przeciwnika? Napisałem w wypowiedzi, której nie puściła cenzura, że wcale mnie nie dziwi klęska F-35B, bo wbrew propagandzie, wcale nie są niewidzialne dla współczesnych radarów, a będąc wolniejsze, bez porównania gorzej uzbrojone i mając 3x mniejszy zasięg od Rafale, bo prostu brytyjski lotniskowiec musiał przegrać! I to wina brytyjskiego lotniskowca, że jego konstrukcja uniemożliwia użycie AWACSa... :D

Davien
środa, 9 czerwca 2021, 22:32

Zwyczajnie wybije desperacko pedzace by odpalic rakiety o zasiegu 70km myslwice wroga pociskami plot eskorty.

piątek, 11 czerwca 2021, 12:12

Wybije strzelając twoimi AIM-120 z 1973 roku.

GB
wtorek, 8 czerwca 2021, 11:48

Skąd masz info że AWACS wykryły F-35B. Nie ma takiego infa w artykule.

Davien
wtorek, 8 czerwca 2021, 10:34

A gdzie masz w całym artykule słowo o jakimkolwiek wykrywaniu F-35??? Jedyne co masz to że dzięki AMERYKAŃSKIM hawkeye Francuzi maj ułatwiona obrone przed pociskami pokr . natomiast Francuzi ze swoimi Exocetami o zasięgu 70km nie sa w stanie zagrozić Brytyjczykom, którzy wybija ich zanim swoje pociski odpalą. Za to F-35 z pociskami LRASM maja wiekszy zasięg rażenia niz Rafale ze swoimi Exocetami:)

Davien
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 18:25

Sam chciałes: Exocet 70km zasiegu a na F-35 LRASM o zasiegu 900km i JSM o zasięgu 500km, cos jeszzce masz do dodania? Zasięg bojowy F-35B to 980km, cos jeszcze ?

Fanklub Daviena i GB
wtorek, 8 czerwca 2021, 08:59

"Coś jeszcze"? - tylko to, bajarzu, byś nam podał od kiedy to F-35B jest przewidziany do przenoszenia LRASM i JSM? Kiedy LRASM i JSM uzyskały zdolność operacyjną na F-35B? W jaki sposób chcesz zmieścić lub choćby podpiąć LRASM i JSM do F-35B? I od kiedy JSM w wersji lotniczej ma zasięg 500km a nie poniżej 185km? Napisz jeszcze tradycyjnie, że F-35B wykonuje zakręt ustalony 9g przy prędkości naddźwiękowej i ma supercruise... Ty kłamiesz przy śniadaniu, obiedzie i kolacji, a może nawet i przez sen... :D

Davien
środa, 9 czerwca 2021, 22:33

JSM już a LRASM sa pzrewidziane do integracji na dnaich, aale niech będzie odpalę JASSM-ER które już moga przenosić:) Efekt ten sam bo LRASM to JASSM-ER z dodatkową pasywna głowica radarowa:) A teraz juz możesz szaleć:)

Fanklub Daviena i GB
czwartek, 10 czerwca 2021, 18:12

"Na dniach" to może przyśni ci się znowu sen, że ważącą powyżej 2000 funtów LRASM lub JASSM (nie mówiąc o JASSM-ER) da się podpiąć na 1000 funtowy zaczep w F-35 i 4m JSM wcisnąć w komorę F-35B. Nikt tego nie planuje w F-35B ani w tym stuleciu ani w następnym. Powinieneś się leczyć z tego patologicznego kłamania! :D

piątek, 11 czerwca 2021, 12:12

On juz pisał, że dron XQ-58 przenosi po dwie tony uzbrojenia w komorach, gdzie w rzeczywistości może przenosić po 260 kilo.

Fan radaru 360 stopni w su 57
środa, 9 czerwca 2021, 10:47

To powinieneś się cieszyć że takie słabe te f35. Wy Rosjanie rozniesienie swymi najlepszymi samolotami świata amerykańskie lotnictwo w 5 min...

Fanklub Daviena i GB
środa, 9 czerwca 2021, 13:47

Przecież nieraz pisałem,że z powodu zakupu F-35 przez NATO w Rosji strzelają korki od szampanów z radości!

GB
środa, 9 czerwca 2021, 14:54

Jasne... Dlatego Rosja (konkretnie Suchoj) właśnie rozpoczął projekt jednosilnikowego wielozadaniowego samolotu stealth... Rosja jest przerażona tym że ich dwusilnikowych Su-57 nikt nie chce kupować, a już niedługo nikt nie będzie kupować przestarzałych Su-30 i Su-35.

Fanklub Daviena i GB
czwartek, 10 czerwca 2021, 18:14

Jak stwierdził dowódca USAF "myśliwce" F-35 wymagają... eskorty myśliwskiej z F-22 lub F-15. To chyba wystarczy, by Rosjanie otwierali szampany? A F-35B jest jeszcze gorszym myśliwcem niż nawet F-35A! Choć oczywiście nic nie przebije F-35C, którego marynarka odmawia kupna, do czasu doprowadzenia do stanu nadającego się do użytkowania... :D

piątek, 11 czerwca 2021, 12:04

Prawda, sami Amerykanie przyznali, że F35C jest najmniej udaną wersją F-35.

Davien
środa, 9 czerwca 2021, 22:34

Su-35 już nikt nie kupuje, a Su-30 też sie powoli kończy.

czwartek, 10 czerwca 2021, 15:41

Buduja to na eksport. Doucz sie.

niedziela, 13 czerwca 2021, 10:52

A na klienci wymieniają pół samolotu żeby się do czegoś nadawał.

Trzcinq
wtorek, 8 czerwca 2021, 08:04

W sumie to tak. Brytyjski okręt z F-35b przegrał więc po co się napinasz?

ruski stek bzdur...
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 18:11

Francuskie mogą być niebezpieczne, bo ruskie złomy to po odpaleniu wpadają do wody lub topią własną jednostkę :P Kursk, Łoszarnik itp :) Czyż nie błazenku ...?

Trzcinq
wtorek, 8 czerwca 2021, 12:50

Wytłumacz proszę co mają rosjanie do wyniku starcia powyżej opisanego? Proszę odpisz

Chyżwar dawniej Marek
środa, 9 czerwca 2021, 22:50

Taki drobiazg chociażby, że Rosjanie nie mogą już kraść tak, jak kradli w czasach RWPG. Skutek jest taki, że ich pożal się boże lotniskowiec stoi w doku i nie wiadomo kiedy z niego wyjdzie. Nie mają seryjnie produkowanych samolotów 5 generacji i długo nie będą ich mieli. Nowy KTO, którego sobie zrobili to jest coś, co nie sprawdza się nawet na propagandowej defiladzie. To samo dotyczy T-14 i wszelkich nowych ruskich wynalazków z Kurgańcem, nad którym się od dawna pocą włącznie. Generalnie modernizują stary sprzęt, bo zrobili go wtedy, kiedy mogli okradać blok wschodni przy pomocy Rubla Transferowego

drugi Deviant
wtorek, 8 czerwca 2021, 11:56

Oczywiście, że tak. Ba topią nawet ryby i ssaki morskie w promieniu 7 mil oraz unicestwiają wszystkie meszki i komary.

poniedziałek, 7 czerwca 2021, 17:32

Czyli twierdzisz że jakby używali RWD-8 to także by wygrali bo wygrała strategia?

Ktso
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 18:39

Wtedy dzoszloby do totalnej masakry. Dlatego na wszelki wypadek nie używano RWD-8 zeby nie ujawniać ich możliwości.

poniedziałek, 7 czerwca 2021, 22:02

i tego się trzymajmy........

radioFM
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 14:29

Dlatego Polska powinna kupić F-15 XP lub Rafel. Grecy nie przypadkiem wybrali masyn z Francji.

NAVY
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 14:28

A podobno rozmiar ma znaczenie!? W tym przypadku mały może więcej i dziwię się Brytolom,że wprowadzili swoje CV z rampa zamiast klasycznego rozwiązania [katapulty] i w dodatku z tak małą grupą bojową na tak dużym okręcie... Może kiedyś dojdą do oczywistych wniosków i przebudują swe lotniskowce.

Murf fanem Polski
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 18:33

CATOBAR (katapulta) dużo kosztuje, a rząd musiał zaoszczędzić pieniądze. I zapłacą za to resztę życia statku. „Penney mądry i funt głupi”, jak to mówią.

Chyżwar dawniej Marek
środa, 9 czerwca 2021, 22:51

Masz rację.

Pim
wtorek, 8 czerwca 2021, 09:25

Katapulta wymaga albo dużej ilości pary, albo potężnej elektrowni okrętowej. Jedno i drugie zapewnia napęd jądrowy (lub staroświecki turboparowy). Lotniskowce klasy QE mają napęd kombinowany: turbiny gazowe, diesle, silniki elektryczne. Taki napęd nie daje pary. By zapewnić energię elektryczną do zasilenia katapult elektromagnetycznych, musiał byś radykalnie powiększyć moc elektrowni okrętowej. A okręt klasy lotniskowca, o tej wyporności, wyposażeniu elektronicznych, ilości ludzi na pokładzie, pobory mocy i tak ma potężne. By były katapulty musiałbyś projektować nieco inny okręt, o innych założeniach i o innym napędzie. Co ważne - kiedy UK podejmował decyzje o budowie lotniskowców katapulty elektromagnetyczne, to był byt "przyszły niepewny". Dziś Francuzi podejmując decyzję o budowie kolejnego lotniskowca są na etapie zamawiania katapult elektromagnetycznych.

Sssssssss
czwartek, 10 czerwca 2021, 03:06

Mogli zaprojektować z siłownią atomową i katapultami. Dokonali wyborów jakich dokonali i w efekcie wygląda na to, że niebyły zbyt dobre. Brytyjczycy mają czasem tendencję do przekombinowanych projektów. Ciekawe jak w praktyce sprawdzi się pomysł z dwoma nadbudówkami na lotniskowcu. Dość dziwny pomysł i niespotykany na lotniskowcach a nie znalazłem do tej pory w miarę sensownego wyjaśnienia w czym to jest lepsze. Zwróć też uwagę na to że francuski lotniskowiec o wyporności mniejszej o około 1/3 za to z siłownią atomową i katapultami ma większe możliwości od brytyjskiego. Tu jeszcze może dojść do ciekawych zagrań dzięki tym ćwiczeniom. Francuzi teraz mają swego rodzaju haka na polityków angielskich. Jeśli by zaczęli to bardzo nagłaśniać w mediach to w UK będzie rzeź. Społeczeństwo angielskie jest bardzo wyczulone na punkcie marynarki wojennej a lotniskowca w szczególności. Jeśli przebieg ćwiczeń był choćby bliski temu co tu mamy w artykule to Francuzi wydoją Anglików w umowach handlowych z takim hakiem.

Davien
środa, 9 czerwca 2021, 22:36

Oba lotniskowce brytyjskei sa przystosowane do instalacji pojedyńczej katapulty elektromagnetycznej ale zrezygnowano z tego ze wzgledów finansowych . energii mają dosyc, miejsce na katapultę w strukturze okrętu tez jest, tak wiec w przyszłości kto wie, może je zainstalują.

Pirat
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 14:08

Wczesne ostrzeganie jest kluczem do zwycięstwa.

Fanklub Daviena i GB
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 20:28

Przy "uzbrojeniu" przeciwokrętowym F-35B w postaci 2 bomb po 1000 funtów nie potrzeba wczesnego ostrzegania, bo nie ma szans by F-35B podszedł na odległość zrzutu tych bomb niezauważony i by te bomby nie zestrzelono... Z drugiej strony Rafale szybsze, bardziej manewrowe i mające 3x dłuższy zasięgi i bez porównania większe i lepsze od F-35B uzbrojenie, z odległości skutecznego użycia AIM-120 przeciw myśliwcom bez problemu F-35B zobaczą i mogą zrobić 2 rzeczy - trzymać się powyżej skutecznego zasięgu AIM-120 (nawet z małymi prowokacjami, by F-35B się rozbroił odpaleniem całych 2 szt. AIM-120), albo by F-35B brakło paliwa (Rafałki mogą latać ponad 3x dłużej) i musiały wracać na lotniskowiec, czyniąc go bezbronnym... Co więcej, Rafale mogą się wzajemnie tankować a F-35B nie i Brytyjczycy nie mają latających cystern startujących z lotniskowca mogących tankować F-35B, więc Rafale mogą osłonę myśliwską brytyjskiego lotniskowca wziąć "na przeczekanie" a ew. zostawiona w obwodzie para czy dwie F-35B padną wobec przewagi liczebnej Rafale... :D

ciekawy
wtorek, 8 czerwca 2021, 17:29

Uzbrojenie przeciwskrętowe F-35 dopiero wejdzie na wyposażenie. Będą to NSMy przenoszone w komorach o zasięgu 300 km oraz przenoszone pod skrzydłami trudnowykrywalne LRASM o zasięgu 900 km. Gdyby symulacja obejmowała zastosowanie tego uzbrojenia to wynik byłby odwrotny.

Davien
środa, 9 czerwca 2021, 22:37

JSM-y i LRASM-y juz są. JSM-y powstawały celowo pod F-35 a LRASM to JASSM-ER z dodatkowa pasywmna głowicą radarową. A JASSM-ER F-35 może przenosić.

wtorek, 8 czerwca 2021, 21:41

Taki jak w przypadku naszej obrony przed rosjanami? Wszak używaliśmy w niej i F-35 i Patriotów i innego zakupionego hamerykańskiego sprzętu. To drugi przykład gdzie posiadanie F-35 nic nie daje.

Davien
środa, 9 czerwca 2021, 22:38

I wybrano najgorszy mozliwy scenariusz czyli osamotniona Polska vs cała armia Rosji.

ciekawy
środa, 9 czerwca 2021, 09:44

Pozostała ci już tylko nadinterpretacja faktów. Przykre.

środa, 9 czerwca 2021, 12:05

Raczej ty marzeniami żyjesz i nadinertpretowujesz fakty. Jak niby chcesz w te pociski o takich zasięgach uzbroić F-35?

ciekawy
środa, 9 czerwca 2021, 13:11

Normalnie. JSM (czyli NSM dla F-35) przenoszony jest w komorach w ilości dwóch sztuk natomiast LRASM będzie przenoszony pod skrzydłami F-35 tak jak obecnie JASSM przenoszony jest przez F-16. Ja nie żyję marzeniami tylko czytam np stronę Kongsberga - producenta rakiet, a ty twoje wyssane z palca teorie wziąłeś pewnie "czytając internety" i oglądając odmóżdżające kanały na youtube.

Fanklub Daviena i GB
czwartek, 10 czerwca 2021, 18:20

Tylko w twoich i Daviena snach. F-35B NIGDY nie będzie przenosił JSM ani JASSM ani LRASM. Nie ma żadnego zaczepu dopuszczonego do podpinania czegoś cięższego niż 1000 funtów a jego mniejsza niż w wersji A komora nie mieści JSM. Nigdy też JSM i LRASM ani JASSM na F-35B nie były przewidywane, bajdoku! :D

....
czwartek, 10 czerwca 2021, 12:02

To koleżko zamóżdżony ile tych pocisków przenoszą obecnie te F-35B? Możesz podać od kiedy są one w nie uzbrojone? Bo obrażać potrafisz, ale czy masz jakiś dowód na potwierdzenie swych opowieści? czy tylko wyzywasz innych a sam opowiadasz bajki ? Tak jak Davienek opowiadał że F-35 to AWACSy zastępuje, a teraz twierdzi że jednak nie.

Davien
wtorek, 8 czerwca 2021, 10:41

Uzbrojenie przeciwokretowe F-35B to 2 pociski LRASM o zasięgu 900+km lub dwa JSM o zasięgu 550km Przy tym Rafale ze swoimi Exocetami o smiesznym zasięgu 50-70km wypada wyjatkowo kiepsko, podobnie pociski MICA o zasięgu maks 80km vs AIM-120D o zasięgu 180km tez . Czyli Brytyjczycy moga zwyczajnei wybic Rafale zanim te podlecą a do tego zatopic ich lotniskowiec z zasięgu większego niz ma Rafale ze swoimi rakietami:) Zha, zasięg bojowy Rafale obładowanego zbiornikami zapasowymi i z DWOMA MICA i DWOMA pociskami pow-zneimia wynosi 1800km, zasięg F-35B tylko na paliwie wewnętrznym to 980km. Bez zbiorników zapasowych zasięg bojowy Rafale jest nie wiekszy od F-35B Cos jeszcze masz do dodania?:)

Fanklub Daviena i GB
czwartek, 10 czerwca 2021, 12:45

Nie odpowiedziałeś na pytanie: jak do podwieszeń, które na F-35B mają limit 1000 funtów chcesz podpiąć te rakiety? Jak chcesz zachować dopuszczalną masę startową w wersji VSTOL z tymi rakietami (nie możesz do startu podpiąć tylko jednej z jednej strony...)? Jak chcesz zmieścić JSM do komory F-35B, która jest mniejsza niż w innych wersjach? Od kiedy to lotnicza wersja JSM ma zasięg 550km a nie maks 185km? Kto, oprócz ciebie, kiedykolwiek przewidywał użycie JSM i LRASM na F-35B? Odpowiedz! :D

środa, 9 czerwca 2021, 14:59

To jakim cudem te Rafale jednak zatopiły , ćwiczebnie ale jednak, ten lotniskowiec?

Davien
środa, 9 czerwca 2021, 22:39

Nic nie zatopiły, ćwiczenei polegało jedynie na tym ze kto pierwszy wykryje okret przeciwniak ten wygrywa.

Fan GB vel Davien.
czwartek, 10 czerwca 2021, 15:44

Brytyjczycy uzbrojeni w F-35 przegrali. To po co sa im te F-35? Przyspawali je jako dodatkowy naped? Chociaz przyspawac nie mogli, bo plastiku sie nie spawa.

piątek, 11 czerwca 2021, 11:56

No jednak plastik się spawa.

Fan GB vel Davien
piątek, 11 czerwca 2021, 18:41

Na upartego można przyznać ci rację, ale tam żadnego spoiwa się nie wprowadza. Ale plastik w F-35 jest tak tandetny, że tego plastiku spawać się nie da.

piątek, 11 czerwca 2021, 23:24

Kwestii F-35 nie będę drążył, ale owszem przy spawaniu plastiku wprowadza się spoiwo. 5 minut poświęcone temu tematowi w sieci pozwoli uzupełnić braki.

Fan Stary zgred vel Th
sobota, 12 czerwca 2021, 12:18

W sumie temat spawania plastiku mnie nie interesuje. Ale jak poczytasz sobie na ten temat coś w języku angielskim, to nikt tam nie wspomina o żadnym spoiwie.

poniedziałek, 14 czerwca 2021, 15:42

Mam firmę, która między innymi tym się zajmuje.Chcesz mnie uczyć?

Fan Stary zgred vel Th
wtorek, 22 czerwca 2021, 13:42

A czym spawasz ten plastik? Plastikową elektrodą?

piątek, 9 lipca 2021, 17:01

Także elektrodami, jak i palnikami.

Kot
wtorek, 8 czerwca 2021, 08:50

Ale ty masz fantazje. Twoje bajki vzyta się z uśmiechem pilotowania. Jak te z radarem 360 stopni w su 57.

ribik
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 13:53

Nie urządzili crash testu.

Sowa bez przyjaciół
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 13:49

Jedno małe ale. Charles de Gaulle w 2017 roku przeszedł modernizację mid-life. Masę rzeczy zostało wymienionych i poprawionych, w tym radary. Więc autor nie doczytał, że systemy walki na obu okrętach mogą mieć podobne parametry. Druga sprawa to to, że nie wiemy czy F35B działał w trybie stealth. Żeby potyczka miała sens to powinno się ją przeprowadzić w obu sytuacjach: stealth i nie.

Davien
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 18:26

Tu w ogóle nie chodziło o walki pow-pow ale o pokazanie że Rafale wezmie więcej bomb by zrzucic je na okrety przeciwnika. Tyle ze nie uwzglednili faktu że ten Rafale nie dotrze do tych okretów a już zwłaszcza z Exocetami jako uzbrojeniem pokr.

środa, 9 czerwca 2021, 07:25

No ale lotniskowiec zniszczony a tym samym F-35 Rafale wróciły na swój i świętować zaczęli chłopaki więc czego nie rozumiesz?

Trol
środa, 9 czerwca 2021, 10:53

No ale to ty czegoś nie rozumiesz. Przy warunkach trudno by było żeby grupa QE wygrała. Równie dobrze możesz powiedzieć że jeśli jeden f22 zostanie zestrzelony w walce z 5 su 35 to su 35 jest lepszy. Prawda ? No bo przecież f22 przegrał.....

środa, 9 czerwca 2021, 12:07

No tak tutaj proamerykańskie lobby udowadnia słabość choćby Miga-29, więc o co ci chodzi?

Fan Daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
czwartek, 10 czerwca 2021, 15:45

Dokładnie. Zawsze podawali jako przykład przegraną Serbskiego MiGa-29 przy miażdzącej przewadze NATO w powietrzu.

wtorek, 8 czerwca 2021, 08:05

No ile można ci pisać. Przegrał ten twój F35

Honker Haker
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 13:33

Kolejny raz widzimy, że kto ma informacje nr. pola walki - wygrywa. A co na to my? Kupujemy samoloty 5 gen. i jaramy się jakie to one będą mocne. Pojawiają się głosy że nawet częściowo zastąpią system AWACS. Artykuł rozwiewa te wątpliwości. Bez świadomości sytuacyjnej przegraliśmy w 39 tym a co dopiero dzisiaj. Brak satelitów, brak radarów dalekiego zasięgu w powietrzu - we wszystkim polegamy na sojusznikach. Same f35 nie wygrają wojny, a taka ich ilość nikogo nie odstraszy.

Kot
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 20:39

Znowu coś o 39.. pokaż mi kraj który w 1939 wygrał by z ZSRR i Niemcami atakującymi z dwóch stron.. to które to te kraje..?

Extern
wtorek, 8 czerwca 2021, 10:25

Smutna prawda, w 39tym przegraną zapewnili nam nasi politycy, stawiając nas w sytuacji jednoczesnej samotnej konfrontacji z dwoma naszymi głównymi przeciwnikami. Zresztą prawdopodobnie właśnie przez konflikt z Rosją nie pomogli nam wtedy Alianci. Którzy już wtedy przeczuwali że Rosja będzie im potrzebna do zduszenia Niemiec, więc nie chcieli dać się wciągnąć w wojnę z nią. Dziś znowu niestety się powtarza ta sytuacja, a wyraźnie widać to w tym co obecnie robią nam USA. Znowu potrzebna jest Rosja przeciwko tym razem Chinom, co niestety prowadzi do sytuacji że Polska znów może zostać sama. Wyjścia mamy dwa: Głębsza integracja z UE, czyli z Niemcami. Albo kombinowanie jakiegoś sojuszu tego pasa krajów ziemi niczyjej czyli Szwecja, Finlandia, Polska, Ukraina, Rumunia, Turcja itd.

gd
wtorek, 8 czerwca 2021, 09:45

17 września w dniu ataku kacapów Warszawa była okrążona,generalicja i władze w Rumunii,armia w rozsypce....

Trol
środa, 9 czerwca 2021, 11:01

I co z tego? Ale wojsko zostało bez szans na przegrupowanie, bez wsparcia sojuszników po wkroczeniu ZSRR. Nawet porównując armię Niemiec czy ZSRR każda z osobna to Polska nie miała szans. Kraj który ledwo co odzyskał wolność, z o wiele mniejsza ludnością. Przypomnę ci tylko że Francja broniła się przed samymi Niemcami krócej niż Polska.

czwartek, 10 czerwca 2021, 17:35

Możesz mnie oświecić kto wydałby rozkaz tego mitycznego przegrupowania?

Honker Haker
wtorek, 8 czerwca 2021, 08:22

Te kraje to Polska + choć jeden jej sojusznik. Niemcy rozpoczęli wojnę za wcześnie (trochę pokpili Polaków), a 17.09 był reakcją na ruchy niemieckie. Konieczność walki Niemców na dwóch frontach zatrzymałaby ofensywę na wschód, a wtedy ZSRS może nie przesunęło by granicy na zachód. Co nie zmienia faktu, że chaos obrony był w dużej mierze spowodowany brakiem nowoczesnych środków łączności.

poniedziałek, 7 czerwca 2021, 23:49

Nie rozumiesz nic. Niemcy przegrywając wojnę stali się potęga Europejska. UE przecież zostało skonstruowane aby dać Niemcom to co chcieli osiągnąć wojskiem. Aby ich uspokoić. Czyim kosztem?

ciekawy
wtorek, 8 czerwca 2021, 17:31

Niemcy stali się potęgą nie dlatego że przegrali czy wygrali wojnę tylko dlatego że to inteligentni, pracowici i przede wszystkim dobrze ułożeni ludzie.

środa, 9 czerwca 2021, 12:10

Stali się potęgą bo ich firmy wszelkie pieniądze zarobione w czasie wojny schowali w zagranicznych bankach i na wojnie zarobili a nic nie stracili. Bo zarabiali wykorzystując niewolnicza prace, bo ograbili pół europy. I po wojnie dostali jeszcze kasę z USA. Wywieźli z Polski wszystko co się dało i nic nie zwrócili.

ciekawy
środa, 9 czerwca 2021, 15:03

Kradzione nie tuczy. Znasz takie powiedzenie?

środa, 9 czerwca 2021, 20:09

Powiedz to niemcom.

bender
czwartek, 10 czerwca 2021, 12:06

Obecnie raczej Chińczykom.

piątek, 11 czerwca 2021, 12:01

To Chińczycy wymordowali 6 milionów polaków, miliony zapędzili do niewolniczej pracy i przez parę lat okradali z produkcji całą gospodarkę naszego kraju, ukradli i wywieźli co tylko im się udało? I te zdobyte w taki sposób pieniądze posłużyły im do odbudowy po wojnie. Firmy niemieckie to obok amerykańskich największy zwycięzca tej wojny. Nierozliczony do dzisiaj ze złodziejstwa i ludobójstwa.

Sopocki
wtorek, 8 czerwca 2021, 17:11

Przecież taka formuła UE jest idealna dla Polski. Niemiecka lokomotywa jest najlepsza na świecie i ciągnie polskie wagony. Układ idealny dla Polski. Gospodarka kwitnie, ludzie się bogaca

zbrozło
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 19:47

Co do 39e to się zgodzę, ale dodałbym do tego jeszcze jedno... Błedy strategiczne i polityczne

Sopocki
wtorek, 8 czerwca 2021, 17:11

Polska w 39 roku była bardzo bardzo biednym i zacofanym krajem i Juliusz Cezar by jej nie obronił

KĄT widzenia
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 13:32

Mówiąc krótko F-35 ich niewidzialność i wielofunkcyjny radar to socjotechniczny blamaż ...latadełka są i widoczne a ich radary skuteczne pod warunkiem że cel będzie blisko reszta to milczenie i tu zostaję czkawka

bender
wtorek, 8 czerwca 2021, 15:31

Mówiąc krótko nie zrozumiałeś artykułu.

piątek, 11 czerwca 2021, 11:59

On zapewne zrozumiał. Ale to ty starasz się wmówić wszystkich "fakty", które nie mają niczego wspólnego z rzeczywistością.

środa, 9 czerwca 2021, 10:17

To jest standard rosyjskich realiach.

CD1985
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 13:30

Jeszcze jeden dowód, że Francuzi znakomicie opanowali produkcję uzbrojenia i dlatego są potęgą w tym względzie. Niestety polski rząd potrafi kupować tylko od sojusznika za oceanem. A teki Scorpene już dzisiaj są dla nas niezbędne, inaczej nie ma Nas na Bałtyku.

asdf
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 23:11

akurat Scorpene bylyby najgorszym mozliwym wyborem sa po prostu za duze na Baltyk, 212 albo A26 lepsze

hermanaryk
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 14:13

Francuzi znakomicie opanowali produkcję uzbrojenia, tyle że w tym starciu wygrali głównie dzięki sprzętowi amerykańskiemu :)

Pim
wtorek, 8 czerwca 2021, 09:30

A jaki sens widzisz w wydawaniu pieniędzy na zaprojektowanie, wdrożenie, utrzymanie w linii ca 6 samolotów klasy Hawkaye? Począwszy od płatowca, skończywszy na elektronice? Ile to będzie trwało? Ile będzie kosztować? Ile by trwało i kosztowało zaprojektowanie, wdrożenie, wykonanie 2-3-4 katapult elektromagnetycznych, które planują kupić w USA do swojego nowego lotniskowca? Amerykanie mając 10 lotniskowców w linii mają inne zapotrzebowanie, inne moce produkcyjne inne zaplecze techniczne związane z okrętami tej klasy. Bardziej im się opłaca te elementy kupić w USA.

Monkey
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 16:01

@hermanaryk: Którego używają, i to w znacznie większym od Francuzów stopniu Brytyjczycy

hermanaryk
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 22:02

Jeszcze raz przeczytaj artykuł.

piątek, 11 czerwca 2021, 18:43

A ty dwa razy. Jest to wręcz wskazane.

Are
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 15:30

No nie. Nie dzięki amerykańskiemu sprzętowi, ale dzięki umiejętności współpracy i umiejętnemu wykorzystaniu dostępnych środków (w tym amerykańskich). Tak jak dobrym kierowcą nie jest kierowca który ma wypasiony samochód.

A1amo73
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 13:15

Czyli, "oczy" to podstawa. Mnie ciekawi, czy symulowano takie ataki bez rozpoznania powietrznego w postaci Hawkey'a, i jaki był wynik takiego starcia ?

Davien
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 18:28

Masakra Rafale?

wtorek, 8 czerwca 2021, 10:24

Serio? Jakoś to właśnie Rafale zmasakrowały F-35 jakbyś nie zauważył.

czytelnik D24
środa, 9 czerwca 2021, 10:22

No właśnie gdzie je zmasakrowały bo w artykule nie ma słowa na ten temat? W artykule jest napisane że zadaniem samolotów z obydwu drużyn było zatopienie lotniskowca drużyny przeciwnej. Wygrała drużyna mająca AWACS. Nie ponosi cię fantazja?

piątek, 11 czerwca 2021, 18:43

Przeczytaj co jest napisane tłustym drukiem.

Tja
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 23:13

A dlaczego masakra szybszych Rafale, jezeli skuteczny zasieg AIM-120 przenoszonych przez F35 to 50-60km a z takiej odleglosci to Rafale juz widza Indyka i jest po nim. Wszelakie stelth Indyka nic nie daje, poniewaz i tak musi podejsc na 50km lub mniej, zeby miec szanse zestrzelic szybki i zwrotny mysliwiec a wtedy ten mysliwiec ma tego F35 na widelcu, poniewaz przewyzsza go pod kazdym wzgledem w konkurencji "ogolnie pojete latanie". Jedyna szansa F35 to problem z naprowadzaniem niektorych rakiet na niego z wiekszej odleglosci. Indyk to sobie moze nad Syria lub Afganistanem polatac bezkarnie, ale nie przeciwko "silnym" krajom i ich samolotom!

Davien
środa, 9 czerwca 2021, 22:46

A dlatego ze Rafale mający 1.8Ma w konfiguracji gładkiej jest wolniejsy z uzbrojeniem niz taki F-35B osiagający 1,6Ma z kompletem uzbrojenia w komorach:) Dlatego ze zasieg skuteczny AIM-120 jest znacznei wiekszy niż MICA i porównywalny z Meteorami tak więc F-35 widzący Rafale ze 150km pierwszy stzrela, pierwszy trafia i leci dalej:)

Fanklub Daviena i GB
czwartek, 10 czerwca 2021, 18:28

Z F-35 jest taki "świetny" myśliwiec, że jak stwierdził RAND i dowódca USAF, wymagają... eskorty myśliwskiej z F-22 i F-15 by przeżyć starcie z Flankerami. :D

Fan Stary zgred vel Th
wtorek, 8 czerwca 2021, 11:58

Zaraz przyjdzie Stary zgred vel Jaca i ci wytłumaczy, że F-35 to najbardziej zwrotny samolot na świecie bo widział to w filmie o dramatycznych manewrach powietrznych.

CdM
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 13:10

Jak to jest, że znacznie starszy i mniejszy francuski lotniskowiec ma dwie katapulty i zabiera więcej maszyn, w dodatku mogących zabierać więcej uzbrojenia, niż większa i nowocześniejsza jednostka brytyjska? Czyli może poderwać 2x szybciej z grubsza 3x większą siłę? I jeszcze na dodatek ma jakieś samodzielne zdolności obronne? Brytyjska marynarko, królowo oceanów - co poszło nie tak?

laik
wtorek, 8 czerwca 2021, 00:55

Francuski lotniskowiec ma naped atomowy, dzieki niemu moze mieć katapulty parowe, brytyjski ma.naped klasyczny i przez to musi miec skocznie i samolotu vstol..

Davien
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 13:43

Efekt skoczni na Queen Elizabeth plus wykorzystanei jedynie F-35B które maja mniejszy udżwig od korzystajacych z katapult Rafale-M, Tyle ze w wypadku starcia lotnictwa pokładowego między soba to Francuzi sa na znacznie gorszej pozycji. Tu by im nawet E-2C nei pomógł.

Fan Daviena, eksperta od pakistańskich Mirage 2000 i AIM-120 z 1973 roku.
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 18:52

Ale to Francuzi wygrali. Więc co ty tam znowu opowiadasz?

Davien
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 21:58

NIc nie wygrali, po pierwsze przeczytaj co nieudolnie komentujesz, po drugie Francuzi dzieki Hawkeye mieli leszezdolnosci do wykrywania pocisków pokr i tyle. Ich rafale nawet by sie nie zblizyły by odpalić Exocety o zasięgu 70km:)

wtorek, 8 czerwca 2021, 07:21

Wygrali i faktów nie zakłamiesz.

Fan Daviena, eksperta od pakistańskich Mirage 2000 i AIM-120 z 1973 roku.
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 22:34

Tak, wiem, pakistańskie Mirage 2000 i AIM-120 z 1973 roku. Tyle warte są twoje analizy...

bender
wtorek, 8 czerwca 2021, 15:35

Dalej nie rozumiesz, że opisane w artykule ćwiczenie polegało na wykryciu i zaatakowaniu grupy okrętów, w czym Francuzi mieli przewagę dzięki amerykańskiemu EC-2.

Fan Daviena, eksperta od pakistańskich Mirage 2000 i AIM-120 z 1973 roku.
wtorek, 8 czerwca 2021, 20:01

No, i angielski lotniskowiec i F-35 poniosły klęskę. Faktów nie zakrzyczysz.

bender
czwartek, 10 czerwca 2021, 12:01

A gdyby miał Rafale, F-18 czy Mig-29 to by wygrał?

Fan Daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
czwartek, 10 czerwca 2021, 15:47

Tego nie wiesz. faktem jest, że przegrał mając F-35 na uzbrojeniu.

bender
czwartek, 10 czerwca 2021, 17:12

Przyczyną porażki był brak latającego rozpoznania na QE. Ergo inne samoloty bojowe też by nie pomogły.

Fan Daviena, eksperta od pakistańskich Mirage 2000 i AIM-120 z 1973 roku.
piątek, 11 czerwca 2021, 11:57

Już wystarczy. Musisz pogodzić się z faktami. Co do czego im te F-35. Przecież wy pisaliście, że zapewniają OGROMNĄ PRZEWAGĘ INFORMACYJNĄ, a teraz twierdzisz, że rozpoznania nie było. Zapytam jeszcze raz, do czego im są potrzebne te F-35, skoro do walki się nie nadają, do rozpoznania się nie nadają?

GB
wtorek, 8 czerwca 2021, 20:28

Takich faktów po prostu NIE MA. Proste?

środa, 9 czerwca 2021, 09:13

Nie zakrzyczysz.

GB
wtorek, 8 czerwca 2021, 11:55

W czym masz problem znów? To pakistańskie F-16 zestrzeliły hinduskiego MiG-21 i osłoniły własne samoloty uderzeniowe. Hindusi niczego wielkiego nie dokonali w walce powietrznej, a ich Su-30MKI zmykały przed AIM-120. A prawda jedynym "sukcesem" Hindusów jest zestrzelenie własnego śmigłowca...

środa, 9 czerwca 2021, 12:03

To ty też widziałeś pakistańskie Mirage 2000?

GB
środa, 9 czerwca 2021, 14:13

Pakistańskich NIE. Za to czytałem o umykających Su-30MKI.

piątek, 11 czerwca 2021, 11:55

Ja z kolei czytałem o nieskutecznych AIM-120. SZEŚĆ odpaleń, ZERO trafień.

wtorek, 8 czerwca 2021, 21:45

No to powiedz co te pakistańskie osłonione maszyny zbombardowały?

piątek, 11 czerwca 2021, 12:03

No i nie powiedział i nie powie.

Sssssssss
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 18:31

Czyli czym według ciebie te lotniskowce w tych ćwiczeniach operowały jak nie lotnictwem pokładowym, że twierdzisz ".. w wypadku starcia lotnictwa pokładowego między soba to Francuzi sa na znacznie gorszej pozycji. Tu by im nawet E-2C nei pomógł"?

Davien
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 22:01

Panei Sssss cała sprawa dotyczyła obrony przed pociskami pokr, doczytaj w artykule. i tu włąsnei Hawkeye dawał im potezną przewagę. Ale tylko obrony, w przypadku jakby to F-35 atakowały to spokojnei by odpaliły swoje JSM i LRASMy z ponad 500km( Rafale ma Exocety o zasięgu 70km) A w razie starcia powietrznego F-35 wykrywa Rafale z 150km, Rafale jego z jakichs 40-50

Aha
wtorek, 8 czerwca 2021, 10:56

Davien, co z tego, ze F35 wykrywa Rafale z 150km??? Zeby miec w ogole jakas szanse zestrzelic zwrotny i szybki, nowoczesny mysliwiec to ten F35 musi poslac rakiete najdalej z wlasnie tych 40-50km czyli momencie, w ktorym sam jest widoczny dla np. Rafale! Co to oznacza, ze wszelakie symulacje polegajace na tym, ze samolot stelh widzi przeciwnika duzo szybciej zanim sam jest widzianym i odpala wtedy rakiety sa tylko teoretycznymi bajdurzeniami! Zasieg rakiet F35 to ponad 100 km, ale skuteczny zasieg przeciwko szybkim i manewrujacym celom to ca. 50km! Z ponad 100km to sobie mozna strzelac do C130 lub jakiegos Antonowa, ale nie do Rafale, Eurofightera czy odpowiednikow wschodnich! Dlatego F35 nie jest i nie bedzie nigdy mysliwcem a samolotem zwiadowczym, przelamujacym OPL z odpowiedniej odleglosci przy uzyciu odpowiednich rakiet plus nosicielem broni dalekiego zasiegu, z ktora moze "blizej" podleciec, a ktorej przyklady sam wymieniles w swoim poscie. W walce powietrznej przeciwko o wiele, wiele szybszym, rasowym mysliwcom przechwytujacym, jak np. Eurofighter, F35 nie ma zadnych szans lub bardzo nikle, ale nie do tego zostal stworzony. To jest nastepca "taniego", masowego F16, tylko na miare XXI wieku i tu widze go i ja bardzo pozytywnie, pomijajac koszt i problemy z wlasciwosciami stelth(powloka). Nie jest prawda, jak wielu tutaj napisalo, ze F35 ma maly zasieg czy udzwig, tu calkowicie sie zgadzam, ze albo czytac ktos nie potrafi, albo zlosliwie takie cos wypisuje. Dlatego, i ty Davien tez chyba o tym kilka razy pisales, F35 nawet z podwieszanym uzbrojenie, jest bardzo "poteznym" orezem z duzym zasiegiem i malym RCS. Ten samolot, nawet bez klopotliwej powloki stelth, ma bardzo dobry RCS, duzy zasieg i przy tym bardzo duzy udzwig. Dlatego nie dziwne sa ostatnie newsy o stworzeniu jakiegos posreniego samolotu pomiedzy F16 a F35 i mysle, ze to bedzie najzwyczajniej F35 bez kosztownego i problematycznego stelth. Brak powloki pozwoli rowniez na wzrost mozliwosci jako mysliwiec, gdyz znikna ograniczenia Vmax. itp.

Davien
środa, 9 czerwca 2021, 22:55

Panei Aha, po pierwsze Rafale nie ejsty szybszy od F-35, po drugie w zwrotnosci sa przynajmniej równe jeżeli F-35 nie ejst nawet lepszy. Po tzrecie F-35 spokojnie odpala pocisk z ponad 70km w doskonale widocznego rafale,który nawet nie wie ze jest atakowany bo nic nie może wykryć . Zasieg skuteczny dla AIM-120C-7/D to ok 100km czyli tyle samo co dla meteora( 100km). Cele jak EF-2000 nie sa w stanei wykryc F-35 dalej niż na jakieś 30-40km co oznacza ze dawno będą martwe. Tu zreszta nawet F-35 nie musiałby stzrelać ani jednej rakiety, zwyczajnie przy uzyciu NIF-CA naprowadzałby pociski SM-2/6 z Burke'a jakby mu sie chciało. A nowa maszyna, ten mityczny MR-X ma być jedynei wsparciem dla F-35 w miejscach gdzie nie opłaca się posyłac maszyn takich jak F-35 czy NGAD jak np Syria czy inna Libia. Aha, żaden mysliwiec świata nie ucieknie pociskom pow-pow w NEZ, który wynosi dla AIM-120C-7/D 70-100km, powodzenia w próbowaniu EF-2000:))

piątek, 11 czerwca 2021, 11:54

No chyba, że by strzelali twoim AIM-120 z 1973 roku.

Bat
środa, 9 czerwca 2021, 11:19

Nie rozumiem. To znaczy że rosyjskie rakiety są skuteczniejsze już z 200 km a AIM 120 z 50 przeciw zwinnym samolotm? A rozumiem że ta zwinność to w jaki sposób oceniasz? Od którego miejsca jest on zwinny lub nie zwinny? Ile razy zwinnym rosyjskim samolotom udało się uniknąć zachodnim rakietom? Masz statystyki?

Amator
środa, 9 czerwca 2021, 10:52

I tu się podpisuje

Fanklub Daviena i GB
wtorek, 8 czerwca 2021, 09:06

Jeszcze raz ci kłamco powtarzam, że F-35B nie może i nigdy nie będzie mógł przenosić LRASM i JSM a JSM mają zasięg poniżej 185km... F-35 jak włączy radar, to zostanie przez Rafale namierzony z 450km i wobec systemu aktywnego maskowania radarowego Rafale, jest wątpliwe by F-35 go zobaczył. Jak będzie starcie powietrzne, to Rafale wobec miażdżąco większej prędkości, manewrowości, przyspieszeniu i wielokrotnie większego uzbrojenia, będą mogły walczyć albo... trzymać się poza zasięgiem uzbrojenia F-35B (całe 2 szt. AIM-120 o mocno wątpliwej skuteczności wobec WRE Rafale) i poczekać aż F-35B skończy się paliwo i same spadną, albo zaryzykują nierealną ucieczkę przed szybszym Rafale wystawiając się bezbronną i widzialną dupą do francuskiej maszyny... :D

Sssssssss
wtorek, 8 czerwca 2021, 07:10

Zapomniałem dopisać, że awacsy Francuzą dały przewagę nie tylko w obronie a też w ataku. "w przypadku jakby to F-35 atakowały to.." by były przysłowiowym dziadkiem i powtórzę pytanie: Jak miały atakować niewykryte cele?

Davien
środa, 9 czerwca 2021, 23:06

W przypadku jakby F-35 atakowały to radar na E-2C nei byłby ich w stanie wykryc na odległosci umozliwiającej zrobienei czegokolwiek zanm nei odpala swoich rakiet, a sam AWACS swieciłby jak latarnia dla F-35 wołając: tu jestem, zesztrel mnie.

Fanklub Daviena i GB
czwartek, 10 czerwca 2021, 19:08

Aby odpalić AIM-120 F-35 musiałby włączyć swój radar (tylko ostatnie 12-20km AIM-120 mogą się naprowadzać samodzielnie) i F-35 świeciłby jak latarnia dla AWACS naprowadzającego swoją eskortę, wołając tu jestem, zestrzel mnie! AIM-120 wobec WRE AWACSa prawdopodobnie by chybiły a F-35 po odpaleniu 2 szt. AIM-120 zostałby bezbronny a ponieważ jest wolniejszy i dramatycznie mniej manewrowy od Rafale, to zostałyby z niego tylko wióry. WRE F-35 raczej by nie pomogło, bo MICA z Rafale ma naprowadzanie IRR i zasięg porównywalny ze skutecznym zasięgiem AIM-120 a F-35 ma największą sygnaturę termiczną ze wszystkich współczesnych myśliwców. No i gdyby to był E-2D pracujący na UHF a nie E-3C, to F-35 byłby wykrywany z kilkuset km... :D

Sssssssss
wtorek, 8 czerwca 2021, 07:06

Nie musiałem doczytywać bo widzisz przeczytałem od razu do tego wiem, że na morzach już jakiś czas temu zapanowała dziwna moda na pociski przeciwokrętowe i są one głównym rodzajem uzbrojenia używanym w ataku. Mam też pytanie. Jak by F35 odpaliły swoje JSM i LRASM do niewykrytych celów? Francuzi wygrali pozorowane starcie dzięki wczesnemu wykryciu brytyjskiej grupy lotniskowcowej i dużej przewadze w szybkości wysyłania samolotów ze swojego lotniskowca a ich zespół okrętów nie został zlokalizowany. Po prostu zespół brytyjski okazał się ślepy w porównaniu z brytyjskim. A te zasięgi wykrycia które podajesz to są baaardzo teoretyczne. Chyba wiesz na jakich działa stealh? Ja rozumiem że dla ciebie takie wygranie przez Francuzów pozorowanego starcia się nie liczy bo "nie wygrali ci co powinni" ale faktów nie interesuje co ty chcesz. Zresztą nie F35 były temu winne a same założenia na jakich Brytyjczycy oparli projekt swojego lotniskowca plus doszło do tego większe doświadczenie Francuzów.

Davien
środa, 9 czerwca 2021, 23:04

Panei sssss po pierwsze ciezko przeoczyc emisję radaru Hawkeye'a a system Barrakuda na F-35 widzi go z ponad 400km do tego z dokładnościa umozliwiająca atak, czyli juz wiemy gdzie jest E-2C, tak wiec w poblizu mamy i lotniskowiec. Więc lećę w tamta strone a AN/APG-81 widzi lorniskowiec z ponad 300km. Ups, mamy namiar, odpalam JSM lub LRASM. A teraz w druga stronę. Eskadra Rafale pedzi desperacko na pełnym gazie i duzej wysokosci by się przebic przez rój rakeit plot( bo dawno wykryły je radary Burke'a) i z 70km odpalic swoje Exocety( moga wolno i na niskim pułapie ale wtedy zasięg to 50km) A taki AN/SPY-1 widzi seaskimmery na 90km. I co teraz? RCS Rafale było podawane na ok 1m2 wiec zasiegi sa jak najbardziej realne. Francuzi wygrali ćwiczenei polegajace na wykryciu samotnego lotniskowca bez żadnej eskorty i na zaatakowaniu go i tylko tyle

Sssssssss
czwartek, 10 czerwca 2021, 10:21

".. wygrali ćwiczenei polegajace na wykryciu samotnego lotniskowca bez żadnej eskorty.." że co?! Sugerowałeś mi bym doczytał ten artykuł a czy ty go czytałeś? Naprawdę jesteś bardzo zabawny.

Piotr
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 16:31

czemu na gorszej pozycji?

Monkey
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 20:49

@Piotr: Bardzo dobre pytanie. Też nie rozumiem sugestii Daviena. czyzby wierzył w mityczny stealth? Top dlaczego F35B nie potrafiły zareagować na czas, kiedy zostały wykryte przez francuski AWACS? Przecież nawet Niemcy byli w stanie odbierać brytyjskie fale radarowe podczas II wojny światowej. Pomimo że byli z tymi technologiami nieco w tyle za Brytyjczykami, a później także za Amerykanami. Davien zaczyna się gubić:-)))

bender
wtorek, 8 czerwca 2021, 15:37

Skąd informacja, że F-35B zostały wykryte przez AWACS?

GB
wtorek, 8 czerwca 2021, 11:56

Gdzie masz info że AWACS wykrył F-35B?

Davien
wtorek, 8 czerwca 2021, 10:44

Monkey, nigdy nie zostały wykryte bo tu nie było żadnych takich działań, przeczytaj czego dotyczyła przewaga hawkeye i skończ kłamać. Dalsza dyskusja jak widąc nie ma sensu, do twojego poziomu znizac się nei zameirzam.

piątek, 11 czerwca 2021, 11:52

Aż tak boli porażka (kolejna) twoich F-35?

Kot
wtorek, 8 czerwca 2021, 09:09

Kolejny który dla swej tezy pomija fakty. Nie dość że Francja wykorzystywała Hawkeye to dodatkowo mili ok 10 samolotów więcej, mogli je szybciej wysłać w powietrze już nie wspominając o opl francuskiej która była o wiele lepszej klasy. Więc powodów wygranej Francji było wiele . Ale za to ty i twoi koledzy po fachu nigdy nie mylicie się w ślepym udowadnianiu swych tez.

Fan Daviena, eksperta od pakistańskich Mirage 2000 i AIM-120 z 1973 roku.
piątek, 11 czerwca 2021, 11:51

No ale wy zawsze twierdziliście, że F-35 wygrywa 100:0. To jakie znaczenie miało te dziesięć Rafale więcej?

Davien
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 18:30

Bo Rafale jest widoczny dla F-35 na 150km a sam nie widzi F-35 z dystansu większego niż jakieś 40-50km?? I Hawkeye mu tu nic nie pomoże. Natomiast przy odpieraniu ataków pociskami pokr czy wykrywaniu obcych jednostek Hawkeye jest kluczowy. Tylko ciekawe czy przewidzieli że może się nim zainteresowac ciekawski F-35B?

Ciekawy
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 18:10

Bo tu już nie chodzi o wykrycie i zestrzelenie pocisków powietrze woda, tylko o coś zupełnie innego.

Carskie dziecię
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 12:55

Kuzniecow z su57 na pokładzie zniszczył by i Jeden i drugi lotniskowiec w 5 minut. Bo Rosja potęgą jest i basta!

wyborca Bidena
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 19:49

Artykuły ci się pomyliły

Fan Stary zgred vel Th
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 18:53

Zabolała porażka F-35 więc już wyciągacie Kuzniecowa i Su-57? W ten sposób chcecie odwrócić uwagę od kolejnej kompromitacji F-35? A gdzie są te wasze zwycięstwa 100:0 o których pisał tyle Stary zgred vel Jaca?

ciekawy
wtorek, 8 czerwca 2021, 17:34

Jaka znowu porażka F-35? Kto je wykrył i ile zestrzelił funclubie (czy jak ci tam jeszcze)?

Fan Stary zgred vel Th
czwartek, 10 czerwca 2021, 15:49

Artykuł przeczytaj.

ciekawy
sobota, 12 czerwca 2021, 10:33

Przeczytałem i ponawiam pytanie. Proszę wkleić cytat który JEDOZNACZNIE wskazuje że doszło do walki między samolotami i że jedne zestrzeliły drugie.

Davien
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 22:03

Jaka porażka F-35??:)) Czytałes w ogle artykuł? Bo F-35 rozniosłyby w pył ten francuski zespół dobry jedynei w zwalczaniu zwykłych starych pocisków pokr a nie w starciu z maszynami których E-2C wykryc nie da rady.

Fan Daviena, eksperta od pakistańskich Mirage 2000 i AIM-120 z 1973 roku.
wtorek, 8 czerwca 2021, 11:59

Porażka. Przeczytaj artykuł, zwłaszcza to co jest napisane tłustym drukiem.

baba
wtorek, 8 czerwca 2021, 11:14

Gdyby miały roznieść, to by rozniosły. Tymczasem potwierdziła się stara prawda. Zespół jest tak silny jak jego najsłabsze ogniwo.

ciekawy
środa, 9 czerwca 2021, 10:11

A najsłabszym ogniwem był brak samolotów rozpoznania czego zdajesz się celowo nie zauważać.

Fan Daviena, eksperta od pakistańskich Mirage 2000 i AIM-120 z 1973 roku.
środa, 9 czerwca 2021, 12:07

Najsłabszym ogniwem był F-35, który według was miał wykrywać nawet życie na egzoplanetach (planetach orbitujących wokół innych gwiazd, gdybyś nie wiedział).

wtorek, 8 czerwca 2021, 10:26

Porażka lotniskowca uzbrojonego w F35 to przypadkiem nie porażka F-35? Twierdzisz że to łucznicy pokładowi przegrali?

ciekawy
środa, 9 czerwca 2021, 13:22

W tej sytuacji był atak rakietowy kontra lotniskowiec i można by tutaj winić obronę przeciwrakietową z osłony lotniskowca (fregat i niszczycieli) pod warunkiem że by tam była. Co ma do tego F-35?

Davien
środa, 9 czerwca 2021, 23:08

Nie było, bo nawet by sie te Rafale nie zblizyły do odpalenia rakiet.

czwartek, 10 czerwca 2021, 15:50

Czyli F-35 się do niczego nie nadaje.

Conrad
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 14:32

I nikt by go nie wykrył... w tym dymie z kominów otaczającym wszystko wkoło

inż.
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 14:28

A ty wiesz ile rakiet jest na kużniecowie chociaż?

GB
wtorek, 8 czerwca 2021, 11:57

Kuzniecow nie ma żadnych Granitów. Zostały z niego wycofane po którejś tam z kolei awarii, której do dziś nie naprawiono. Doucz się.

Davien
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 18:32

12 przestarzałych nieskutecznych obecnei Granitów z którymi OPL nie ma najmniejszych przeszkód i które sami Rosjanie wycofują, do tego 24 wyrzutnie Kinżałów czyli takeij morskiej odmiany TOR-a.

ruska technika
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 18:25

Tam na razie są tuby do podawania komend niczym w dawnym parostatku i dziura w pokładzie, którą wybił dźwig.

dyzma
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 13:02

a jak by było bez holowników?

Prześmiewca
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 13:23

Bez holowników - w 3 minuty.

prześmiewca 2
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 14:04

...by zatonął

qwert
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 20:19

Francuski i brytyjski :))

Davien
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 22:04

Nie ,rosyjski, zakładając ze w końcu mu te Su-33 jako napęd do burt przyspawacie by zportu mógł wypłynac:)

czwartek, 10 czerwca 2021, 15:51

Za napęd to robią F-35, chociaż pewnie nawet do tego się nie nadają.

wiarus
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 12:50

Vive la France! Jeszcze jeden dowód, że pogoń za kolejnymi generacjami i obłęd nowości niekoniecznie spełnia oczekiwania. Stara, dopracowana w szczegółach i uniwersalna koncepcja potrafi się obronić.

rudy
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 14:26

Wyciąganie z tego treningu daleko idących wniosków jest co najmniej nieuprawnione. Wystarczy wziąć pod uwagę fakt, ze brytyjski okręt to kompletny nowicjusz. Ze wszystkimi tego konsekwencjami w kwestii wyszkolenia i zgrania załogi okrętu i pilotów. Nie wiemy też wiele o poziomie zastosowania technologii stealth przez Brytyjczyków.

poniedziałek, 7 czerwca 2021, 18:54

Przegrali. Takie są fakty.

Kot
wtorek, 8 czerwca 2021, 09:13

Logika trola. 3 su 57 na jednego f22. Ale przegrał, czyli jest gorszy... Prosta rosyjska logika zgodna z myślą kremlowska.

Davien
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 22:06

A w czym niby przegrali ichtamniecie? Nie było zadnej walki, zadnego porównywania mozliwosci uderzeniowych gdzie F-35B ze swoimi LRASM i JSM roznosi pod względem możliwości pokr Rafale z jego Exocetami na strzepy:)) jedyne porównanie to takie ze dzięki Hawkeye Francuzi moga łatwiej zwalczać pociski pokr, o ile je wykryja.

Fan Daviena, eksperta od pakistańskich Mirage 2000 i AIM-120 z 1973 roku.
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 22:37

Masz tłustym drukiem napisane: "W pozorowanym starciu z nowymi, amerykańskim samolotami F-35 wygrały starsze, francuskie samoloty Rafale wsparte amerykańskim systemem wczesnego ostrzegania E-2C Hawkeye.".

bender
wtorek, 8 czerwca 2021, 15:44

To ile F-35 strąciły Rafale? Autor licząc na gorącą dyskusję pozwolił sobie na chwytliwy opis. Fakty są takie, że dzięki samolotom AWACS Francuzi wcześniej wykryli i zaatakowali grupę okrętów.

piątek, 11 czerwca 2021, 11:48

Już nie płacz. Ale w sumie to od dłuższego czasu wiadomo, że F-35 to niewypał i porażka.

Chyżwar dawniej Marek
środa, 9 czerwca 2021, 23:07

Autor zrobił dość oględnie. Sugeruję poczytać nagłówki z niemieckich portali piszących po polsku dla Polaków.

środa, 9 czerwca 2021, 10:14

On musi w wierzyć w wytwory własnej wyobraźni bo to go trzyma przy życiu.

piątek, 11 czerwca 2021, 11:50

To wy wierzycie w opowieści lobbystów LM, nic dziwnego, że potem takie artykuły to dla was szok.

GB
wtorek, 8 czerwca 2021, 11:59

NIE MA TAKIEGO OFICJALNEGO INFA. A wygrać mogły dlatego że AWACS wykrył wcześniej brytyjski zespół okrętów.

środa, 9 czerwca 2021, 12:09

PRAWDY NIE ZAKRZYCZYSZ.

środa, 9 czerwca 2021, 23:09

Ze względu na wielkość liter coś mi się widzi, że to ty właśnie krzyczysz.

piątek, 11 czerwca 2021, 11:48

Przepraszam bardzo, ale to niejaki GB pisał pierwszy wielkimi literami. Tylko to jakoś dziwnie ci umknęło.

lekarz
środa, 9 czerwca 2021, 13:23

Twoje urojenia to nie prawda.

piątek, 11 czerwca 2021, 11:49

A twoje zdanie zupełnie mnie nie obchodzi.

Tweets Defence24