Australia wybrała Boxery

14 marca 2018, 16:05
Boxer_Land_400
Australijski wariant kto Boxer fot. Graham Robson-Parker / WikiMedia

Premier Australii, Malcolm Turnbull poinformował o wyborze Rheinmetall na dostawcę kołowych transporterów opancerzonych 8x8 dla Australijskich Wojsk Lądowych.

Zobacz także
Reklama

Wojska Lądowe Australii chcą posiadać docelowo co najmniej 211 pojazdów określanych jako CRV (ang. Combat Reconnaissance Vehicles). Zakup ten jest częścią fazy drugiej szerszego programu Land 400, modernizacji Australijskich Sił Zbrojnych. Pojazdy testowane były przez okres około roku, ofertę konkurencyjną dla niemieckiego koncernu złożyły razem Patria I BAE Systems. Informacja o wyborze oferty została przekazana przez premiera wczoraj, 13 marca.

Rheinmetall dostarczy kołowe transportery opancerzone Boxer CRV wyposażone w załogową (dwuosobową) wersję wieży Lance uzbrojoną w 30x173 mm armatę automatyczną MK-30-2 o trójdrożnym zasilaniu oraz ppk Spike. System kierowania ogniem jest przystosowany do użycia amunicji programowalnej typu „air burst”, ponadto wóz posiada system samoosłony pojazdu (typu „soft kill”). Siłę ognia głównego uzbrojenia pojazdu rozszerza sprzężony z panoramicznym przyrządem obserwacyjnym dowódcy moduł uzbrojenia z karabinem maszynowym 12,7 mm.

W ramach kontraktu utworzone ma być również centrum szkolno-obsługowe dla pojazdów (ang. Military Vehicle Centre of Excellence). Niemiecki koncern ma podjąć współpracę z ponad 40 podmiotami w Australii co zapewni transfer technologii i lokalizację dostaw części dla wozów.

Projekt transportera GTK Boxer początkowo powstała w ramach międzynarodowej kooperacji pomiędzy Niemcami, Francją i Wielką Brytanią. W 1999 Francja jednak odłączyła się od programu i ostatecznie zmówiła nieco odmienne wozy VBCI, w 2003 od programu odłączyła się również Wielka Brytania (kraj ten nie posiada obecnie wozów tej kategorii). W 2006 do programu dołączyła Holandia, która podjęła decyzję o zastąpieniu Boxerami pochodnych M113. Transportery tego typu wybrała również Litwa (kraj ten odebrał już pierwsze wozy) i Słowenia. Z kolei Rumunia podjęła decyzję o budowie wraz z Rheinmetall nowego wozu 8x8, wóz ten może czerpać z rozwiązań zastosowanych w Boxerze.

Boxer CRV zastąpi w służbie w Australii KTO ASLAV, używany będzie w charakterze wozu rozpoznania bojowego/kawalerii. Trzecia faza programu Land 400 przewiduje wybór bojowego wozu piechoty, który zastąpi zmodernizowane transportery M113 i uzupełni czołgi podstawowe M1A1 (AIM).

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 29
Reklama
Czu
czwartek, 15 marca 2018, 13:18

Wszystko po kilku latach jest przestarzałe. Wszystko. Osobówki, telefony, komputery. Prawda jest banalna. Polacy po za kilkoma wyjątkami potrafią tylko kopiować. Ale nawet kopia, nasza polska, powinna być rozwijana. Teraz ten nasz rosomak jest wart tyle ile złom i nikt TEGO nie kupi po za MONem. Dojenie Polaków, kosztem zdrowia i bezpieczeństwa żołnierzy. I nie dotyczy to tylko Rośka..patrz: np. Pilica. Te całe pGz jest po prostu sztucznie podtrzymywane przy życiu.

Made in Poland
czwartek, 15 marca 2018, 07:22

Zastanawiające jest to że nikt nie wybiera \"naszego\" super Rosomaka którego nasi \"spece\" od lat nie mogą zintegrować ze Spike.Coraz bardziej wierze w to a raczej jestem pewien że nasza armia jest 18 na świecie ale tylko na papierze bo w rzeczywistości..... to szkoda słów

Nemo
czwartek, 15 marca 2018, 02:55

Najlepszy KTO na świecie, podobnie jak Puma wśród BWP. Niemiecki przemysł zbrojeniowy ma pełny portfel zamówień na najbliższe lata. Produkują bardzo dobry sprzęt wojskowy, bez dwóch zdań. Brawo.

Xxl007
czwartek, 15 marca 2018, 00:01

Ale przecież rośki nie pływają ,a i z poruszaniem w terenie mają problem- słabe zawieszenie.

Danisz
czwartek, 15 marca 2018, 14:32

Rośki pływają, i tu jest właśnie pies pogrzebany: na terenach bagnistych, pofałdowanych, zadrzewionych i pełnych różnego rodzaju zbiorników i przeszkód wodnych mobilność czyli również pływalność ma decydujące znaczenie. Na terenach półpustynnych i otwartych znacznie ważniejsza od mobilności jest ochrona balistyczna, a pływalność i wymuszona nią zmniejszona masa (opancerzenie) jest wręcz wadą. Nie trzeba być geniuszem, by zrozumieć, dlaczego Australia wybrała KTO spełniający ich potrzeby, a nie nasze i dlaczego akurat my nie powinniśmy zbytnio przekładać tego na opinię o naszym sprzęcie.

kraina 1000 jezior
czwartek, 15 marca 2018, 17:09

Orginalne pojazdy dla Finlandii nie pływają. Polskie pływają bez desantu i dodatkowego wyposażenie czyli jako KTO KBWP nie pływają.

jodła2016
środa, 14 marca 2018, 20:11

Ciekawe dlaczego nie wybrali KTO Rosomak? Może dlatego, że oprócz tego, że jeździ niema praktycznie żadnego rozsądnego uzbrojenia. Brak automatycznej armaty, brak ppk itd. Może warto w końcu powiedzieć sobie otwarcie, że nasz przemysł nie jest wstanie konkurować na rynku międzynarodowym. Dlatego powstają różnego typu \"wynalazki\" zapewniające wyłączność na remonty i dostarczanie pocisków o dziwnym kalibrze.

ozone
środa, 14 marca 2018, 23:01

W tym przetargu brała udzial Patria AMV,a nie KTO Rosomak,czujesz różnicę?

EUropa
środa, 14 marca 2018, 22:38

Rosomak nie spelnia bardzo waznego kryterium w tym przetargu, mianowicie odpornosci balistycznej/bezpieczenstwa zolnierzy! Przeciez w finale Boxer pokonal oryginalnego Patria AMV i to w specjalnie podrasowanej wersji AMV35 dla Australii. Rosomaka to mozna jedynie (sprobowac) komus, kto plywajacego i lekkiego KTO poszukuje, sprzedac. Zolnierze sa dzisiaj w cenie i wszyscy kupuja potezne i ciezkie KTO w przeroznych wersjach i tutaj Boxer ze swoja modulowoscia jest pionierem. Jezeli ktos sie dziwi, dlaczego nie Rosomak a Boxer to powiem tak: Boxer to duzy zasieg, potezny silnik, modulowosc i wyposazenie/uzbrojenie jakiego tylko dusza zapragnie z polki Rheinmetall, ochrona na najwyzszym poziomie itp. Dodam tylko, ze najciezsze wersje Boxera dobijaja do prawie 40 ton! Jak do tego ma sie Rosomak...

Malinois
środa, 14 marca 2018, 22:33

Co za naród. Wieczna krytyka wszystkiego i wszystkich. Narodowe kwoki. Dobrze ze tylko ty krytykujesz Rosomaka. Żołnierze go sobie chwalą. Oczywiście zintegrowany ze Spike, jakiś Iron Fist + BMS i byłoby lepiej ale to nic straconego

Birma is a war zone
czwartek, 15 marca 2018, 13:12

Ta chwalą, poczytaj np o celowaniu tym wynalazkiem

Harry
czwartek, 15 marca 2018, 10:41

Rosomak jest w naszej armii 15 lat, najwyższy czas na modernizację pod kątem wymogów współczesnego pola walki. Nie mówiąc o trudnej sztuce przyspawania ppk Spike do wieży.

Extern
środa, 14 marca 2018, 22:26

No zobacz Pandura ani Strykera też nie wybrali, to pewno dlatego bo przemysł Amerykański ani Austriacki nie są w stanie konkurować na rynku międzynarodowym.

Trrs
środa, 14 marca 2018, 22:15

Może dlatego że nie ma opancerzenia? Może dlatego że nie ma rozbudowanych systemów elektronicznych i dowódca aby zobaczyć cel musi kręcić całą wieżą na prawo i lewo zuzywajac jej mechanizmy. ...

vvv
środa, 14 marca 2018, 21:12

AVM35 to najnowsza odslona KTO Patria czyli lepszego rosomaka ktora po 3 latach zmagan przegrala z boxerem. boxer okazal sie byc lepszy pod kazdym wzgledem poza sila ognia bo mial 30mm dzialko a Patria 35mm. jak nie wiesz co tam sie dzialo i jak dlugo testowali oba KTO to sie nie odzywaj

Marek1
środa, 14 marca 2018, 21:12

jodła - co ty za głupoty wypisujesz ?? 3/4 Rośków jeździ z wieżami Hitfist-30 wyposażonymi w doskonałą automatyczną armatę Bushmaster II 30 mm. Rację jedynie masz w kwestii ppk których do dziś NIE udało się z tą wieżą zintegrować.

EUropa
środa, 14 marca 2018, 19:21

Inny wynik bylby sensacja i najzwyczajniej niemozliwy. Boxer to absolutnie najlepszy pojazd tego typu na swiecie i bedzie w nastepnych latach zamawiany i produkowany w bardzo duzech ilosciach! Niemcy zwiekszyly zamowienie KTO a za chwile oficjalnie zamowia dla \"Jaeger\" ponad 100 takich wozow jak ten dla Australii i kilkadziesiat w innych wersjach z AGM(haubica 155mm) wlacznie. Wielka Brytania tez sie praktycznie zdecydowala i armia chetnie by kilkaset juz \"na wczoraj\" zamowila, tylko z kasa krucho. Swoja drogao to zal patrzec na sily zbrojne UK, ktore po wejsciu w tandem \"zabawek\" duzy lotniskowiec/F-35 wyprzedaja sprzet, tna zamowienia i oszczedzaja na wszystkim.

Hgdyilhf
czwartek, 15 marca 2018, 06:23

Najlepszy ? W jakim sensie ? Czyżby RPG-29 nie mógł przedziurawić go jak kilof puszkę groszku ? Poza tym pozostałe pojazdy tej klasy też mają osiem kół i działko 30 mm

EUropa
czwartek, 15 marca 2018, 11:17

Przepraszam, ale nie bede na to odpowiadal a koledze proponuje troche poczytac na temat nowoczesnych KTO. Tylko nie polskich wywodow o bohaterstwie i chwale super KTO Rosomak.

Młody
środa, 14 marca 2018, 22:31

A skąd ma Pan informacje o możliwym zamówieniu haubic 155mm na podwozie BOXERA? Bardzo jestem ciekaw źródeł.

EUropa
czwartek, 15 marca 2018, 11:02

Źródlo to fachowy i powazny magazyn ES&T(po niemiecku, mozna sobie w internecie znalezc ESUT.de) a za \"chwile\" bedzie to w nowej \"bialej ksiedze\", poniewaz BW planuje mocno zwiekszyc artylerie lufowa, szczegolnie lzejsza od PzH200 - zreszta tej juz sie nie produkuje. Do tego celu stworzono Haubice Donar(pewnie kolega - tutaj na forum ten zwrot bardziej pasuje niz pan - zna to cudo na podwoziu od MARS/MLRS), ale jest to (za przeproszeniem) powolny, gasiennicowy \"dziwolag\", z ktorego wojskowi nie sa zadowoleni i opowiadaja sie za kolowym (Boxer RCH czy AGM - te dwie nazwy sa uzywane, jedna okresla caly pojazd a druga modul) nosnikiem. Szczegolnie, jezeli chodzi o transport lotniczy/misje, ale i przemieszczanie sie na misjach - dlugie odleglosci, ktore kolowy pojazd szybciej pokona, ze o ekonomii nie wspomne. Drugie zrodlo to \"hertpunkt.de\" - najpowazniejszy portal wojskowy w DE, ktore tez to podaje a na dodatek pisza o wyposazeniu juz od 2021 roku kazdego Jägerbataillon (5.Schwere Jägerkompanie) w Boxer - na poczatek ca. 100 IFV, zeby zastapic Wiesel, potem tez inne wersje. Ogolnie pisza tez duzo o wersjach OPl najnizszego szczebla opartych na Boxer (cos jak SHOARD System), ktore sa bardzo potrzebne, po tym jak wycieto w BW ten poziom OPl(Gepard/Roland) w pien! Jezeli kolega rozumie po niemiecku to mozna w internecie bardzo duzo poczytac o tym i nie tylko :)

Marek1
środa, 14 marca 2018, 17:28

Dziwni ci Australijczycy, że NIE wybrali siemianowickiego Rosomaka. Przecież niedawno p. Prezes mówił, że jest już wspaniale, a ma być jeszcze lepiej ...

Hektor
czwartek, 15 marca 2018, 07:31

Czy Rosomak został zintegrowany z ppk Spike? Oczywiście nie. Wyważanie otwartych drzwi ciągnie się już w Polsce ponad dekadę i końca tego nie widać.

Marek
środa, 14 marca 2018, 23:49

Nieśmiało pragnąłbym zauważyć, że kiedy w Polsce zaczęto wprowadzać do linii licencyjną Patrię, o nowym KTO w Niemczech dopiero się śniło. Tak więc jak czepiać się, to z sensem. Równie dobrze mógłbym zapytać się, czemu Australijczycy NIE wybrali Strykera, Pandura, albo kilku innych jeszcze pojazdów. Opatrzyć to równie \"genialnym\" komentarzem o prezesach tych firm. I też byłoby piknie. A tak w ogóle pozwól, że zapytam. Zwróciłeś uwagę choćby na to, że Australia z jakichś dziwnych powodów nie winszuje sobie \"Pum\" ani innych pełnoprawnych gąsienicowych BWP? Ciekawe dlaczego?

EUropa
czwartek, 15 marca 2018, 11:14

Ogolnie wszystko OK, ale: Rosomak to nie ta liga - czy to przed 10 laty czy dzisiaj, poniewaz najzwyczajniej za lekki i slaby! W Sloweni AMV okresla sie mianem sredni KTO a Boxer jako ciezki i to chyba najlepiej tlumaczy wszystko. Co do Australii to najpierw moze wiedza a potem cos piszemy(nie jest to zlosliwe tylko taka rada). To byl Land System Phase 2 czyli wybor CRV - Bojowego Wozu Rozpoznania/Zwiadowczego - taki ewenement chyba w skali swiatowej, ze de facto potezny IFV bedzie wozem dla zwiadowcow, ale takiego chcieli i ogolnie jest to bardzo sluszna decyzja. Droga, ale sluszna, poniewaz onacza to wieksza sile ognia ogolnie, jak i zwiekszone bezpieczenstwo dla zolnierzy. Zostala jeszcze Land System Phase 3, w ktorej wybierac beda rasowe IPV (po polskiemu BWP) i dopuszczone sa kolowe i gasiennicowe. Zarowno Puma, jak i Boxer stana w szranki z innymi platformami a Aussies wybiora po dlugich probach zwyciezce. To, ze preferuja pojazdy kolowe tez jest kazdemu znane a zwiazane jest to z uksztaltowaniem kraju, warunkami atmosferycznymi, dystansami itp.

Antypropaganda
środa, 14 marca 2018, 22:19

Rosomak nie brał udziału w tym przetargu tylko patriarcha z amv

Ewa
środa, 14 marca 2018, 22:18

Rosomak jest dla nich po prostu zbyt dobry no i oni są biedni bo nie mają 5ciu 40 letnich Herculesow do ich transportu. Oni mają mało żołnierzy i muszą ich chronić pancerzem u nas żołnierzy od pyty i nam pancerz jest zbyteczny.

Marek
czwartek, 15 marca 2018, 11:41

A Rosomak startował w tym przetargu? Bo coś mi się zdaje, że nie. Na dodatek wyjaśnij mi proszę, po co Australijczykom pływający KTO? 2/3 powierzchni tego kraju to klimat suchy lub półsuchy. Po Murray, czy po okresowo wysychających rzekach także jak sądzę nie będą nim pływać.

PadaWanwi
środa, 14 marca 2018, 22:08

Trzy litery - PPK. Może dodam jeszcze cztery - SPIKE. Rosomak z wieżą i pociskami 5 lat temu szedłby jak bułeczki. Konkurencja zbadała jak sobie poczynał w Afganistanie i oferuje teraz lepsze produkty.

Tweets Defence24