Atak rakietowy w Iraku. Polski żołnierz ranny, Amerykanie i Brytyjczyk zabici

12 marca 2020, 07:02
taji_1
Pojazdy HMMWV w bazie At-Tadżi. Fot. Staff Sgt. Roger Jackson
Reklama

Polski żołnierz został ranny w ataku rakietowym na bazę At-Tadżi w Iraku, z której korzystają wojska koalicyjne i irackie. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. W wyniku uderzenia zginęło trzech żołnierzy - dwóch Amerykanów i Brytyjczyk, rannych jest łącznie kilkunastu.

Do ataku doszło w środę; na bazę w at-Tadżi, na północ od Bagdadu, spadło kilkanaście małych rakiet. Źródła agencji AP przekazały, że w ataku ucierpiało kilkunastu członków personelu bazy.

O rannym Polaku poinformowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, według którego życiu żołnierza nie zagraża niebezpieczeństwo. Podało ono też, że sytuacja monitorowana jest na bieżąco. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapewnił, że jest w stałym kontakcie z dowódcą operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Tomaszem Piotrowskim. "Polscy żołnierze są bezpieczni, a sytuacja w bazie jest na bieżąco monitorowana" - zapewnił szef MON na Twitterze.

Waszyngton na razie nie oskarżył oficjalnie o ten atak żadnej z grup terrorystycznych, ale agencja AP pisze, że został on przeprowadzony prawdopodobnie przez Kataib Hezbollah lub inną wspieraną przez Iran milicję szyicką. USA uważają, że Kataib Hezbollah stoi między innymi za atakiem rakietowym na bazę wojskową w pobliżu miasta Kirkuk na północy Iraku pod koniec zeszłego roku.

Zginął w nim cywilny pracownik amerykańskiej misji wojskowej, a sześć osób zostało rannych. W odwetowych atakach lotnictwa USA zginęło co najmniej 25 osób, a 55 zostało rannych. Kataib Hezbollah od 2009 roku uznawany jest przez Departament Stanu USA jako "zagraniczna organizacja terrorystyczna".

Przeprowadzony przez Kataib Hezbollah w ub. r. atak był początkiem eskalacji pomiędzy USA a Iranem. W jej wyniku po zamieszkach pod amerykańską ambasadą amerykańskie jednostki przeprowadziły atak, w którym zginął dowódca jednostki korpusu Kuds irańskiej Gwardii Rewolucyjnej gen. Kasem Sulejmani. Irańczycy z kolei przeprowadzili atak rakietami balistycznymi na bazy USA w Iraku, a siły przeciwlotnicze Gwardii Rewolucyjnej omyłkowo zestrzeliły samolot pasażerski z ponad 170 osobami na pokładzie.

Defence24.pl/PAP

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 136
Reklama
Ech
piątek, 13 marca 2020, 12:07

Powiedzcie, jesli wedlog ONZ od czasu ataku na Irak zgineli w niem niecala 2 milony ludzi to czy lokalni ludzie ktrzy walcza z USa (parlamet demokratcznie wybrany domaga sie opuszcznia kraju) to sa bohaterzy? Partyzanci jak Polacy w czasie zaborow? Powstancy? Co by czuli Polacy gdyby nam bombardowno miasta, gdyby nasz parlamet nakazl opuszcznie kraju amerykanom a oni by dalej stali? Gdyby zginelo milion POlakow a Krakow byl w gruzach np? Powiedzcie sami kto tu jest partyzantem, kto bohaterem a kto agresorem? I dlaczego nasze wojsko bierze w tym udzial? Dla wzmocnienia NATO...

mobilny
piątek, 13 marca 2020, 16:18

A co mają ci powiedzieć? Jedni ti rusofile a drudzy to usofile i gdzie tu prawda? USA to okupant w Iraku a my mu ppmagamy. Wstyd Polsko

czwartek, 29 kwietnia 2021, 17:54

tak-wstyd i hańba

trzcina
piątek, 13 marca 2020, 16:15

ONZ to organizacja marionetkowa którzy na szczęście tych co ja kontrolują uznają a to że USA jest okupantem w Iraku to wiemy. I nie wiem czemu Polacy w tym uczestniczą?

DSA
piątek, 13 marca 2020, 09:09

Data ataku nie była przypadkowa. Rocznica urodzin gen. Sulejmaniego.

Derwisz
piątek, 13 marca 2020, 14:58

A co za rogiem?

Niuniu
czwartek, 12 marca 2020, 17:35

Kol torrent - oczywiście "czujemy różnicę" między okupacją Iraku przez wojska amerykańskie przy udziale sprzymierzonych w tym Polaków. Zapomniałeś, kto na podstawie fafszywych, sfabrykowanych oskarżeń zaatakował i podbił cały Irak? O jakich "demokratycznych" wyborach można mówić w Państwie które jest okupowane przez obce wojska? I jeszcze tylko taki drobiazg. W Iraku od czasu amerykańskiej agresji zginęło ok 10 razy tule cywili co w Syrii przez cały okres wojny domowej. Uważasz, że Iraccy cywile sami się mordują? I jeszcze taka ciekowostka: w tym "demokratycznym" Iraku od czasu rozpoczęcia amerykańskiej okupacji wykonuje się co rocznie kilkaset wyroków śmierci a policja i służba bezpieczeństwa jest oskarżana o permanentne stosowanie tortur. "Demokratyczne" władze Iraku zabiły więcej obywateli swego kraju niż dyktator Sadam w okresie swoich rządów. Ale nawet te "demokratyczne" władze Iraku po amerykańskim zamachu w wyniku którego zmordowano irańskiego generała zażądały od USA i innych obcych wojsk opuszczenia terenu Iraku. Nas to nie dotyczyło?

Darek S.
piątek, 13 marca 2020, 02:08

Niestety to prawda. Jesteśmy tymi złymi. Dopiero ruska interwencja tak naprawdę zlikwidowała Państwo Islamskie. Niemcy i Francuzi dlatego cały czas Rosję popierają.

torrent
czwartek, 12 marca 2020, 18:38

Parlament iracki został wybrany w demokratycznych wyborach i wybór większościowej frakcji irańskiej zadaje kłam tezie o wpływie Amerykanów na proces wyborczy. Napisz za to jak demokratyczne są rządy Asada przy wsparciu Rosjan kto szkoli syryjskie wojska wewnętrzne i policję polityczną, kto bombardował niebronione obiekty cywilne, kto używał broni chemicznej i amunicji kasetowej przeciwko własnym obywatelom. Kto wreszcie niezgodnie zapisami syryjskiej konstytucji wprowadził obce wojska na terytorium Syrii. Dlaczego prezydent FR negocjuje granice tureckiej strefy wpływów w Syrii ograniczając suwerenność tego kraju w zarządzaniu swoim terytorium. Kto jak nie Rosjanie próbował przejąć pola naftowe, kto gra kurdyjską kartą grożąc uzbrojeniem Kurdów. Nie bronię Amerykanów ani Turków mających stałą bazę w północnym Iraku tylko oskarżam Rosjan o popełnianie zbrodni wojennych w Syrii. Polacy ich nie popełniają. Rekomendacja parlamentu irackiego nie wzywa Polaków do opuszczenia Iraku. PS: Irak jest nadal winny Polsce ponad pół miliarda dolarów i Polska na razie nie żąda zwrotu tych pieniędzy. Relacje Polski z Irakiem są głębsze i sięgają nie tylko budów Dromexu ale też współpracy przy budowie rafinerii. To polscy geolodzy rozpoznawali irackie złoża, Polacy są nadal lubiani w Iraku bo włożyli wielki wkład w rozwój tego kraju. Rosyjski wkład w Syrii to dewastacja resztek infrastruktury. Rosjanie nie walczyli z ISIS (robiły to jedynie szyickie milicje oraz Irańczycy) co więcej to Rosjanie najwięcej skorzystali na zabójstwie gen Sulejmaniego i jedna z wersji mówi że przekazywali Amerykanom dane wywiadowcze na jego temat.

winkel
piątek, 13 marca 2020, 17:30

Broni chemicznej używali umiarkowani demokratycznie terroryści, wspierani przez zachód. Radzę poczytać wypowiedzi UN Marianne Gasser albo Carla del Ponte. A ostatnio nawet powoli co niektórzy z OPWC...

Irry
piątek, 13 marca 2020, 12:20

jaaaassssne, szyicka milicja z polskimi geologami latała suchojami, tupolewami i strzelała kalibrami. Istnieje pewna granica hipokryzji, którą jest śmieszność.

ja
piątek, 13 marca 2020, 12:04

Parlament wybrany demokratcznie chyba domaga sie wyjscia USa z kraju.

torrent
czwartek, 12 marca 2020, 16:26

Nie popierałem udziału Polski w agresji na Irak ale obecni dziś w Iraku polscy żołnierze mają o wiele większy mandat do przebywania tam niż Rosjanie w Syrii. Polacy szkolą irackich żołnierzy a decyzją irackich władz i parlamentu (w większości szyitów !!!) polscy żołnierze są mile widziani w Iraku. Polacy nie zabijają dzieci jak Rosjanie w Syrii, nie zrzucają bomb beczkowych na ludność cywilną, nie posiadają stałych baz na terytorium Iraku i nie podsycają konfliktów etnicznych, nie wspierają niedemokratycznego reżimu tylko mają mandat legalnie wybranych władz Iraku. Czujecie różnicę ?

Gulden
piątek, 13 marca 2020, 09:11

-torrent-Kompletnie nie czuję różnicy.Irak nam nie zagrażał,irakijczycy nie mieli z nami na pieńku,by im włażić na podwórko z bronią.Irakijczycy NIE MIELI broni masowego rażenia co wciskali amerykanie całemu światu.Nawet ówczesny prezydent RP,i premier RP, PUBLICZNIE przyznali,że zostali wkręceni w tę wojnę,bo uwierzyli na słowo rządowi USA i danym wywiadowczym CIA.Konkluzja.CO Polacy robią w Iraku z bronią w ręku?Najzabawniejsze jest to,że niejaki Belka SWOIM podpisem sygnował wprowadzenie nowych porzadków gospodarczych w "wyzwolonym"Iraku,czyli de facto oddanie tego co mieli irakijczycy(ropę,surowce,i resztę na czym mżona zarobić) w obce ręce.

Ech
piątek, 13 marca 2020, 05:01

szok ze mozna w takie rzeczy wierzyc

AK
czwartek, 12 marca 2020, 15:29

Napiszcie co tam mają Amerykanie jako C-RAM lub jako system kontrbateryjny ? bo to muszą być radary artyleryjskie z pokryciem 360 st i efektory pełniące dyżur bojowy 24h (Goalkeeper jako C-RAM, artyleria lufowa pokrywająca wszystkie sektory ?) do tego rozpoznanie z dronów, ew. wsparcie lotnictwa. To wymaga dużych nakładów a Grada można odpalić z rury na zespawanym koźle i uciec lub zamaskować rurę w terenie zabudowanym tak że nie widać ją z powietrza. Co jeśli milicje wejdą w posiadanie kierowanych pocisków 122mm. Ręczne programowanie, odpalenie, zamaskowanie rury lub szybki odjazd improwizowanej wyrzutni na pickupie. Nękanie celnym ogniem statycznych baz poprzez wstrzelanie kierowanymi rakietami 122mm. Tutaj przydałby się odpowiednik polskiej Hydry do przetestowania :) Amerykanie nie mają odpowiednika polskiej Bystrej z opcją C-RAM a Sentinel jest za słaby. Mści się brak OPL SHORAD i pocisków pośrednich oraz prawdziwego C-RAM

Protadek
czwartek, 12 marca 2020, 14:55

W ocenie mojej skromnej osoby , obecność wojsk USA i sojuszników , nie jest powodowana chęcią krzewienia demokracji , lecz elementem szerszego zagadnienia geopolitycznego. Po zamachach 11.09.2001 , w USA uświadomiono sobie iż zderzenie cywilizacji , które opisywał politolog Samuel Huntington , zaczyna przybierać realne kształty. By nie dopuścić do integracji cywilizacji islamskiej , rozpoczęto budowę okopów w poprzek , dzieląc , skrócając i napuszczając na siebie siebie islamistów. Zniszczenie Iraku , Syrii czy Libii to również element tej strategii . Ciąg dalszy nastąpi.

Wawiak
niedziela, 15 marca 2020, 00:48

To "szersze zagadnienie geopolityczne" zapewnia nam świat na obecnych warunkach - a nie np. na warunkach rosyjskich, chińskich lub arabskich. Źle ci się żyje?

Marek
czwartek, 12 marca 2020, 16:13

Huntingtona dawno trzeba było słuchać. W Europie także.

ja
piątek, 13 marca 2020, 12:05

Lubie Huntingtona. Madry gosc.

Andrzej
czwartek, 12 marca 2020, 13:51

Jak pan minister monitoruje sytuację w bazie to już jesteśmy bezpieczni - problemu nie ma - takie stwierdzenie uspakaja .

gegroza
czwartek, 12 marca 2020, 13:07

Po pierwsze nie mamy tam zadnych interesów i powinniśmy się z tamtąd zabrać jak najszybciej. Nie sprzedaliśmy nic do Iraku mimo ze byliśmy w koalicji obalającej Husajna. Po drugie Amerykanie juz dawno by się z stamtąd wycofali gdyby nie ropa czyli dolary. Świadczy o tym to co zrobili w Syrii. Co do Iraku to parlament przyjął uchwałę o opuszczeniu kraju przy USA ale jak wiadomo trudno mówić o jedności w tym kraju. Tak czy owak, Amerykanie ( tak jak ruscy) nie zaskarbiają sobie na ogół sympatii.

Rhotax
czwartek, 12 marca 2020, 16:23

Interes mają żołnierze jacy dobrze zarabiają na misji . Ich należy spytać czy chcą wyjechać czy zostać na jeszcze kilka tur . Powstrzymywanie expansji Iranu to cel tych baz USA . A parlament przyjął UCHWAŁĘ a nie ustawę . Uchwał potępiających wiele rzeczy jak aneksja Krymu czy Wojna w Donbasie Sejm RP też naprzyjmował i co z tego ? Tam rządzą Amerykanie a nie jakiś parlament (w kwestii baz USA ) .

gegroza
czwartek, 12 marca 2020, 20:39

jeśli w Iraku rządzą Amerykanie to oznacza to ze podbili ten kraj i go okupują Czyż tak ? A co do pytania to akurat nikt nie powinien zadawać pytania o chęć wyjazdu. Jak żołnierz może odmówić wyjazdu na wojnę ? To za co on bierze grube pieniądze ?

Rhotax
sobota, 14 marca 2020, 13:28

Na misję jadą chętni . Jak się zgłoszą to dostają rozkaz wyjazdu . A Irak został podbity --rząd Iracki tam wybrany został pod kątem współpracy z USA --czyli przeciwnicy nie byli brani pod uwagę . Okupacja została zakończona wraz z przekazaniem władzy rządowi Iraku (w jakimś stopniu nie ma pełnej swobody -- co nie jest takie złe bo bez USA byłby prowincją Iranu albo kalifatem Daesh ).

Marek
czwartek, 12 marca 2020, 16:20

Oj mamy. Tak jak mieliśmy w czasach Wypraw Krzyżowych. To przecież była doskonała dywersja, bez której kto wie, jak wyglądałaby dzisiejsza Europa. Szkoda, że nie byliśmy wtedy bardziej konskwentni. Gdybyśmy byli to pewnie Bizancjum by się ostało.

Apek
czwartek, 12 marca 2020, 12:57

Żeby zaatakować amerykańską bazę wystarczy stara Katiusza z II wojny światowej. usa nie ma żadnych środków obrony podobnych do TOR czy pancyr. Może powinni kupić polską pilicę ? Zawsze to lepsze niż nic.

Extern
czwartek, 12 marca 2020, 15:37

Amerykanie mają swoją Pilicę czyli Avengera ale to nie jest sprzęt do powstrzymywania zmasowanego ostrzału artyleryjskiego. Zresztą TOR czy Pancyr też by tu wiele nie pomogły.

czwartek, 12 marca 2020, 16:08

No popatrz a jakos w Syrii ruscy dali radę.

Extern
piątek, 13 marca 2020, 09:11

Z czym dali radę? To kiedy z zaskoczenia jakaś ich baza była ostrzelana z 5 kilometrów szybką salwą niewielkich balistycznych rakiet i je wszystkie zestrzelili?

k
piątek, 13 marca 2020, 08:22

Tymi zniszczonymi Pancyrami?

Lee
czwartek, 12 marca 2020, 16:44

Czego dowodem są spalone samoloty i śmigłowce

Bruce
czwartek, 12 marca 2020, 18:49

Czyje?

k
piątek, 13 marca 2020, 08:22

No przecież nie amerykańskie ;-)

piątek, 13 marca 2020, 14:44

Pokaż dowody, zdjecia albo coś w tym stylu.

Hanys
czwartek, 12 marca 2020, 15:02

Nie mają obrony bo od zawsze byli nastawieni tylko na atak, tzn. na "misje pokojowe" przepraszam :)

POLAK
czwartek, 12 marca 2020, 13:54

Pancyry nie działają pokazują to nagrania Tureckie ,można filmy na ten temat w internecie pooglądać .

Wolak
czwartek, 12 marca 2020, 18:51

Powiedz to Izraelowi, któremu rakiety i bomby kierowane zestrzeliwują systematycznie. Choć chyba z dronami faktycznie maja problem.

Rhotax
sobota, 14 marca 2020, 13:30

Bo drony za wolno latają ! I atakują z góry ! Zamiast nadlatywać jak szybka rakieta w zakresie działania systemu .

k
piątek, 13 marca 2020, 08:26

W jakim rosyjskim filmie SF to widziałeś? Bo w realu to jeszcze nie nie miało miejsca! Izrael sobie lata i ostrzeliwuje w Syrii co chce i kiedy chce. Amerykanie zresztą też. Ba, nawet Turcy sobie na wiele mogą pozwolić. A samoloty i śmigłowce to stracili tam tylko Rosjanie i Syryjczycy!

Gulden
czwartek, 12 marca 2020, 11:29

Należy powiedzieć sobie jasno.Władza USA w Iraku,nie wychodzi dalej niż na metr poza green zone,tudzież uzbrojone,pilnowane 24/7 bazy wojskowe.Nie wiedzieć czemu,irakijczycy mają powyżej uszu "wyzwolicieli".Najzabawniejsze jest to,że amerykanom,brytyjczykom KOMPLETNIE nie zależy na całym Iraku,kontroli nad nim,bo po co im to?Wystarczy popatrzeć,zanalizować, GDZIE siedzą amerykanie,brytyjczycy,i CZEGO pilnują,nad czym starają się mieć kontrolę.To mówi wszystko o tym,po jakiego grzyba przylecieli z drugiego końca świata"krzewić demokrację"irakijczykom.Nie żebym był prosaddamowski,broń Boże,ale co jak co, jakiś tam ład trzymał w tym Iraku.Ba,swego czasu był silnie głaskany po głowie przez zachód,na czele z USA,jak irakijska armia wykrwawiała się z wojnie z Iranem.Wtedy pasował.

michalspajder
czwartek, 12 marca 2020, 13:31

Tak samo bylo z Kaddafim, z Asadami, w Jemenie i w Tunezji. Tylko niektorzy nie chca zrozumiec, ze nie kazdy lubi i chce demokracje. Taka np. Rosja. Oni od czasow jeszcze Rusi Kijowskiej maja gosudara, tylko ze sie roznie zwal. Wielki Ksiaze, car, cesarz, pierwszy sekretarz KPZR, a dzis prezydent. Zreszta Stalin chyba sie uwazal bardziej za Rosjanina niz za Gruzina. Ot, taka sytuacja z czasow Wielkiej Smuty: polskie poselstwo pod przewodnictwem bodaj kanclerza wielkiego litewskiego Lwa Sapiehy probowalo jeszcze wynegocjowac powrot Wladyslawa (wtedy jeszcze krolewicza) na tron moskiewski. Argumentowali, ze to bedzie bardzo lagodny wladca, a bojarzy uzyskaja takie same przywileje, jak w Rzeczpospolitej ma szlachta. I jaka odpowiedz dostali:ano, ze to juz dawno przeszlosc, wybor krolewicza na cara, ze swobod naszych nie potrzebuja, bo im z wlasnymi dobrze. A jak car karze, to jego wola, bo on ma racje. Arabowie tez zawsze mieli wodzow (szejkow), kalifow, emirow, sultana ottomanskiego czy innych sultanow. Tak sa nauczeni zyc, a do tego inaczej niz w cywilizacji chrzescijanskiej, ich prawo opiera sie na religii, wiec nie mozna go nawet nazwac swieckim. Zgadzam sie Gulden z tym, co napisales powyzej: USA i sojusznicy sa tam dla wlasnych interesow, doskonale wiedza, ze demokracji tam raczej nigdy nie bedzie. Szkoda naszego zolnierza, bo nie mamy tam zadnych interesow, ale pretensje mozna miec tylko do rzadu RP. Ze ich tam wyslano i dalej sie ich trzyma.

czwartek, 12 marca 2020, 15:32

Rosja a Ruś Kijowska to są dwa osobne byty.

michalspajder
czwartek, 12 marca 2020, 18:42

Nie do konca. To kniaz Jurij Dolgoruki zalozyl w 1147 roku Moskwe, ktora pozniej utworzyla to, co dzis jest Rosja. Az do usamodzielnienia sie Moskwy w XIV wieku byla ona czescia Rusi. A to, ze dzis Ukraina i Rosja to dwa osobne byty, to juz co innego.

Eter
czwartek, 12 marca 2020, 20:11

Powiedz to mieszkańcom Nowogrodu, Pskowa i innych ziem podbitych przez Moskwę. Potem sprawdź dlaczego Rusini tak chetnie zabiegali o przyłączenie do Rzeczypospolitej.

michalspajder
czwartek, 12 marca 2020, 21:20

Bedzie mi ciezko im to powiedziec, poniewaz akurat do tych miejsc nie mialem jeszcze okazji sie udac. Wiem, Moskwa podbijala krwawo. Ale w tamtym czasie nie byla jedynym takim panstwem. Co zas do Rusinow chetnie zabiegajacych o przylaczenie do Rzeczypospolitej to po pierwsze: czesc Rusi zostala przylaczona do Wielkiego Ksiestwa Litewskiego przez zwykly podboj i usuniecie lokalnych wladcow, a potem zastapienie ich przez czlonkow dynastii Giedyminowiczow. Po drugie: zrobili to, bo w XIV wieku jeszcze bali sie Zlotej Ordy. Po Kulikowym Polu juz powoli, powoli, przez 100 lat zaczeli przechodzic na strone Moskwy, jak ksiestwa wierchowskie na przyklad. Tak sie garneli. A teraz krotkie pytanie: uwazasz pan, panie Eter Kozakow za Rusinow, czy tez nie? Bo jesli nimi byli i tak chetnie zabiegali, to dlaczego rozpoczeli pozoge?

mobilny
czwartek, 12 marca 2020, 12:33

Chodzi o okupację (Ważne że Izrael jest bezpieczny) by z czasem wprowadzić tam rządy będące pod pełną kontrolą i w pełni uzależnione od tzw. wyzwolicieli. Do tego potrzebne są tego typu akcje jak np. zabicie Sulajmaniego które podsycą wojnę. ISIS też było potrzebne. Nic nie dzieje się bez powodu

Rhotax
czwartek, 12 marca 2020, 16:36

1. W jaki sposób Izrael miałby być zagrożony przez Irak ? 2. Rząd Iraku jest zależny od USA w wielu kwestiach i tak ma być (niezależny od USA był za Sadama i jak to się skończyło ? Tak bardzo był niekompetentny że aż utracił suwerenność ) 3. Zabicie Sulejmaniego jaką niby wojnę podsyciło ? 4. Isis było i jest potrzebne Salafickiej odmianie Islamu by zbudować kalifat i dobrze się bawić terroryzując szariatem ludność - paląc w klatkach ludzi i torturować ich ile wlezie zgodnie ze świętą księgą przemocy . A nie dla USA 5. Wiele rzeczy dzieje się bez przyczyny --u samych podstaw praw fizyki leży brak przyczynowości -- zerknij na prawa fizyki kwantowej . W geopolityce wiele jest wypadkowych nie planowanych do jakich post - factum dorabia się plan by w propagandzie uzyskać bonusy .

Vanns
czwartek, 12 marca 2020, 11:15

czy nasi żołnierze są bezpieczni?? A to żołnierz nie ma ryzyka wpisanego w CV ? Poz tym nie są tam na urlopie tylko na misjii.

Fanklub Daviena
czwartek, 12 marca 2020, 12:55

Jakiej misji? Są na okupacji a nie żadnej misji! Misjonarze są za zgodą gospodarzy i nie okradają gospodarzy z surowców, zabijając ich w razie sprzeciwu! :)

k
piątek, 13 marca 2020, 08:35

No to Rosjanie nie są "na okupacji" (to chyba nie po polsku a "po polskiemu"), a są na misji w Donbasie i na Krymie! I w Syrii. I w Osetii. I próbują "misjować" w Wenezueli, w paru państwach afrykańskich i jeszcze w paru innych miejscach. I oczywiście nigdy i nikogo nie okradli!

jackie
czwartek, 12 marca 2020, 15:08

O ile wiem są tam tylko doradcy wojskowi szkolący iracka armię, oraz spece od postradzieckiego sprzętu, którzy mieli go modernizować . Jeśli to prawda to prawda to dzialają na zlecenie irackich władz wybranych przez ten parlament , ktory to wezwał amerykanów do opuszczenia ich kraju. Jak widać jest to mandat od gospodarzy a nie tylko od amerykanów. Polska nie prowadzi juz w Iraku tkzw misji stabilizacyjnej u boku amerykanow. Tak było ale teraz juz tylko doradztwo wojskowe. Wiec trudno nazywać ich okupantami. Oczywiście, ze lepiej aby nas tam nie było, ale status nnasz na pewno nie jest gorszy od Rosjan w Syrii.

Yaro
piątek, 13 marca 2020, 06:26

Żołnierz obcych sił zbrojnych które wlazły do obcego kraju bez zaproszenia jest okupantem i nie zmieni tego żadna nowomowa o "misjach szkoleniowych i innych takich. Czy wszyscy Niemcy strzelali do Polaków podczas okupacji? Czy ci którzy nie strzelali byli okupantami?

Danisz
piątek, 13 marca 2020, 13:45

czyli powinni się starać o pozwolenie Saddama, skoro mandat od demokratycznie wybranego parlamentu ci nie wystarcza?

piątek, 13 marca 2020, 14:47

Tego co zażądał aby sp..... li z Iraku?

heh2020
czwartek, 12 marca 2020, 14:58

Ty chyba słabo znasz światową historię "misjonarzy" od zarania dziejów... Nb. Krzyżacy też byli "misjonarzami"

zyg
czwartek, 12 marca 2020, 16:29

W odróżnieniu od Rosjan w Syrii Krzyżacy w Prusach i Kawalerowie Mieczowi w Kurlandii i Inflantach zbudowali od podstaw silne bogate państwa które odznaczały się wzorcowym zarządzaniem, silną ekonomią i dobrobytem ludności. Pozostałości Ich materialnego i architektonicznego dorobku możemy podziwiać do dziś :-) A Krzyżacy przybyli na zaproszenie legalnego rządu Mazowsza a nie satrapy mordercy własnego narodu .

piątek, 13 marca 2020, 14:51

Nic tylko żałować że krzyżacy nie waładaja naszym ziemiami. Szkoda że ich potomkowie czyli niemcy hitlerowskie zostały tak brutalnie odsuniete od władzy nad naszym krajem.

gegroza
czwartek, 12 marca 2020, 20:46

No nie do końca. Zostali zaproszeni ale najprawdopodobniej sfałszowali warunki zaproszenia co zresztą nie było trudne gdy po drugiej stronie mili prymitywów ledwo umiejących łacinę. Co do satrapii to Syria Asada była krajem wcale nie biednym nie wyróżniającym się in minus od sąsiadów - Turcji Izraela, AS, czy Iraku. Oczywiście nie wszyscy Syryjczycy lubią Asada ale i u nas nie wszyscy lubią władze

terapeuta
czwartek, 12 marca 2020, 18:58

Czyli dalej brak "poprawy"-trzeba zmienić terapię?

czwartek, 12 marca 2020, 14:24

Nie są na wakacjach ani na urlopie tylko na wyjeździe vel misji więc i zagrożenia są z automatu. Jak jadę na urlop do gracji to nie ma szans na ostrzał rakietowy jak jadę do iraku np to i owszem...

robo
czwartek, 12 marca 2020, 13:57

Funklub jak tam wasze orły putina ? jakieś interesujące szpitale zbombardowane dzisiaj? I co z tym przedszkolem w Al Mahlija które wasi nie trafili pierwszym razem (silny flak pod Rafjab z AK-47 i poniemieckich Mauserów 98k) a przedszkole pełne 5-cio i 4-roletnich terrorystów islamskich? P.S. Czy wasze zwiazki zawodowe przy Putinjugend załatwią wam jakieś premie bo USDolar po 80 rubli-rupii ... oopsy daisy przepraszam 1 rupia już po 2 ruble ?!!! Ale nie martw się iwan, jak się pospieszysz to za rubla dziś dostaniesz jeszcze 5.2786 dolarów Zimbabwe albo 5,0750 nairas nigeryjskich (dawniej też dolar nigeryjski).

qwert
czwartek, 12 marca 2020, 17:29

Nie ogarniam tego wszystkiego, jakim cudem ruskie bomby czy rakiety trafiają tylko szkoły, szpitale, przedszkola i zakonnice ( zadziwia też zagęszczenie tych wszystkich obiektów) Jankesy niszczą jedynie swoich najemników i raz na jakiś czas lokale wesele, ale to w trosce o tubylców

k
piątek, 13 marca 2020, 08:39

To proste. USA czy Izrael strzelają precyzyjnie i punktowo. I trafiają z reguły w to co chcą precyzyjnie trafić. A Rosjanie walą powierzchniowo - jak za czasów II wojny światowej. I czasem coś wartościowego trafią. A często to tylko hektar czy dwa terenu - niezależnie od tego co tam jest.

red
czwartek, 12 marca 2020, 16:56

Jak by policzyć te wszystkie zbombardowane przez Rosjan i Asada szpitale , szkoły , żłobki , lecznice itp to wygląda że wszystkie budynki w Syrii są szpitalami , szkołami , żłobkami , lecznicami a resztą to jeszcze z naddatkiem cały region szło by obdzielić .

piątek, 13 marca 2020, 08:36

No właśnie, czemu walą do wszystkiego, byle rozwalić?

czwartek, 12 marca 2020, 12:38

Ma i owszem ale ma chyba bronić naszego kraju, co robią w Iraku?

k
piątek, 13 marca 2020, 08:42

Szkolą żołnierzy Irackich. Na zaproszenie i za zgodą rządu irackiego. I nabywają nowych doświadczeń których często trudno zdobyć w naszym kraju.

Rhotax
czwartek, 12 marca 2020, 16:44

Zarabiają kasę bo tam dobrze im płacą .

biały
czwartek, 12 marca 2020, 12:35

na misji stabilizacyjnej , a nie na wojnie , po resztą Irak jest krajem wolnym którego parlament zagłosował za wycofaniem wojsk obcych z jego terytorium , co w takim razie tam robimy , ja wiem tam tylko rząd może wydać takie polecenie ale rząd jest wybierany przez parlament , parlament zaś jest wybierany przez naród

Rhotax
czwartek, 12 marca 2020, 16:45

Ustawy nie ma . Była uchwała części posłów . U nas też były uchwały o nie uznaniu aneksji Krymu i co z tego ?

gegroza
czwartek, 12 marca 2020, 20:48

Tyle ze ta uchwała dotyczyła kraju, w którym ten parlament posiada jurysdykcje a nie uchwała dotycząca innego kraju jak w przypadku Krymu.

Sarmata
czwartek, 12 marca 2020, 12:18

A co robią polscy żolnierze w Iraku?Czy rola wasala USA i okupanta Iraku to to co powinni robić polscy żołnierze?

Rhotax
czwartek, 12 marca 2020, 17:06

Co robią Rosyjscy żołnierze na Krymie ? W Gruzji ? W Czeczenii ? Czy rola okupanta Krymu czy innych bandycko napadniętych i siłą zabranych terytoriów to to co przystoi mundurowi dumnego imperium FR ? (Ależ oczywiście gdyby nagle było inaczej obraziłbym się na Rosyję ) . A Polscy żołnierze w Iraku zarabiają i przy okazji szkolą i pomagają miejscowym a nie kradną jak gieroje w Donbasie czy Ługańsku czy też we własnych jednostkach w ramach diedowszczizny (co nie plami w żaden sposób honoru i munduru FR -- taką maja tradycje ).

czy to aż tak skomplikowane?
czwartek, 12 marca 2020, 19:37

To nie wiesz co rosyjscy żołnierze robią na Krymie, w Gruzji i Czeczenii? No to po kolei: na Krymie są u siebie bo Krym decyzją mieszkańców został włączony do FR w roku 2014 (a wcześniej i tak tam stacjonowali bo Sewastopol był bazą rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Idźmy dalej: Gruzja-tam żadni rosyjscy żołnierze nie stacjonują. Rosyjski kontyngent stacjonował i stacjonuje w Abchazji i Osetii Południowej a więc terenów które Gruzja bardzo chciała by mieć ale do Gruzji jako państwa nigdy nie należały. W Osetii rosyjski kontyngent znalazł się w 1992 r. w ramach rozjemczych sił rosyjsko-gruzińsko-osetyjskich. Podobnie jak w Abchazji, która po rozpadzie ZSRR ogłosiła niepodległość i skutecznie odparła zakusy Gruzji, która chciała ją włączyć do swojego terytorium. I wreszcie Czeczenia: to terytorium podbite przez Rosję wcześniej niż Nowy Meksyk przez USA a po rozpadzie ZSRR próbujące się wprawdzie oderwać ale zupełnie "nieudolnie"m. in. popierając tzw. "pucz Janajewa". Jej niezależność uznała Gruzja w reakcji na wątek abchasko-ostetyjski (i to "na chwilę" bo potem się z tego "wycofała" czy raczej "zapomniała") oraz afgańcy Talibowie. Resztę w/w dywagacji przemilczę bo szkoda tego nawet komentować.

k
piątek, 13 marca 2020, 08:45

To co napisałeś to jest rosyjska prawda, czyli obok prawdy i całej prawdy ta trzecia - gó..no prawda. I oczywiście tylko Rosja ma rację, a cały cywilizowany świat który uważa inaczej - myli się....

qwert
piątek, 13 marca 2020, 21:12

Może cię rozczaruje ale to jest najprawdziwsza prawda, takie są fakty -suche fakty

autor komentarza
czwartek, 12 marca 2020, 11:02

Systemy Patriot nie zestrzelą rakiet typu Grad może jakiś C-RAM w stylu naziemnego Phalanxa. Jeśli szyickie milicje wejdą w posiadanie kierowanych efektorów 122mm to Amerykanie mogą już zacząć się pakować

Derwisz
czwartek, 12 marca 2020, 10:34

Misja stabilizacyjna usa w iraku chyba,sie kończy Wielki bałagan pozostał Tylko naiwny widzi demokratów na bliskim wschodzie

Pawel
czwartek, 12 marca 2020, 11:19

Tam trzeba wyslać psychiatriów.

Fanklub Daviena
czwartek, 12 marca 2020, 14:00

Tak, Irakijczycy są nienormalni, bo jak można nie chcieć amerykańskiej okupacji i rabunku kraju po zamordowaniu milionów Irakijczyków?... Tacy Polacy jak ty bardzo chętnie witają amerykańską okupację Polin i jak ambasador USA żąda zniesienia podatków od kopalin, to podatki znoszą, jak żąda dopisania amerykańskich firm do listy leków refundowanych do dopisują, jak żąda zmiany ustawy o IPN to zmieniają, jak żąda organizacji konferencji szkalowania i opluwania Iranu to organizują, jak żądają zniesienia podatków na Amazona, Microsoft, Google itp. to znoszą a jak USA sprzedaje broń po kilka razy zawyżonych cenach to jeszcze się cieszą jaka to okazja dla Polin i jak USA zażąda realizacji 447 to zrealizują, no i jeszcze immunitet dla amerykańskich żołnierzy od przestępstw wszelakich też przyznali i nawet płacą odszkodowania za torturowanie amerykańskich więźniów w obozie tortur CIA w Polin (bo nie w USA, bo Amerykanie wiedzieli, że to nielegalne!)... :)

Rhotax
czwartek, 12 marca 2020, 17:14

Jakich milionów Irakijczyków ? Udowodnij -- wymień ich nazwiska . Zabici mogą dochodzić swoich praw w sądach w Rosji . Jak amerykanie rabowali Irak i co dokładnie ukradli i ile ? Bo ile Armia Czerwona przy wyzwalaniu Polski ukradła to można policzyć i są na to dowody . A immunitet to mieli NKWD w Polsce i torturowali dziesiątki tysięcy . I do tej pory spadkobiercy ZSRR nie zapłacili odszkodowań -- wstydzą się ? Tu nie Roslin tu jest Polska i jak zrobi się błąd to się za niego płaci . A za zestrzelenie MH17 to już poszły wypłaty z FR ?

Yaro
piątek, 13 marca 2020, 06:39

A potrafisz udowodnić że ZSRR zabił mln Afganczykow? Udowodnij, WYMIEŃ ICH NAZWISKA!!!!

czwartek, 12 marca 2020, 19:45

Tego co USA "ukradło" w Iraku też nie wiesz? Drugi Davien? I ta zmiana niewygodnego tematu na historię wyczynów ACz i NKWD-problem w tym, że ten Rząd Iraku jest zależny od USA w wielu kwestiach i tak ma być sposób stracił już "atrakcyjność".

k
piątek, 13 marca 2020, 08:47

No to wymień co USA ukradło w Iraku. Bo co Rosja ukradła np Ukrainie czy Gruzji to wiemy!

Palmel
czwartek, 12 marca 2020, 10:32

w styczniu napisałem że na razie strzelają a teraz zaczynają trafiać i co dalej

Rhotax
czwartek, 12 marca 2020, 17:17

Oby eskalacja . Dobry konflikt jak w Palestynie nigdy się nie kończący pozwala trwać i dawać pretekst do różnych akcji .

Willgraf
czwartek, 12 marca 2020, 10:25

Czy Irak nie stwierdził, że nie życzy sobie obcych wojsk? Zatem co tam robią siły okupacyjne, za to odpowie karnie cały rząd PiS

Nikt
czwartek, 12 marca 2020, 11:09

Parlament przyjął rezolucje skier9wana do USA by wycofali się , kraju, jednak gdyby realnie tego chcieli wypowiedzieliny po prostu umowę. Rezokucja nie dotyczyla pozostałych krajów

Fanklub Daviena
czwartek, 12 marca 2020, 12:56

Wypowiedzieli kłamczuchu umowę! To USA łże w żywe oczy, że "nie dostała pisma", gdy i iracki premier i minister spraw zagranicznych twierdzili publicznie, że takie pisma ambasadzie USA doręczyli! A bez USA to Polska sama z Iraku ucieknie, nawet Irakijczycy nie będą musieli prosić... :)

Rhotax
czwartek, 12 marca 2020, 17:19

Pokaż dowody -- wystarczy ustawa obligująca rząd do zerwania umowy . Bo uchwalić to sobie można i zwrot Donbasu Ukrainie a w realu to trzeba go będzie odbijać .

Dudley
czwartek, 12 marca 2020, 12:05

Oni realnie tego chcą, ale chcieć a móc wyrugować amerykanów to nie jest taka prosta sprawa. Jak pokazuje historia jest to możliwe, jednak za cenę ogromnych ofiar (Wietnam, Afganistan). A oni nie mieli ropy

k
piątek, 13 marca 2020, 08:51

A jaka jest obecnie cena ropy? I czy rzeczywiście jest ona taka ważna dziś i czy będzie ważna za kilka lat? Dla Rosji owszem - to podstawa jej gospodarki. Dla Rosji ropa to być albo nie być. Ale dla USA? Sami wydobywają jej wystarczające ilości.

Dudley
piątek, 13 marca 2020, 13:23

Ropa dla amerykańskiego wyborcy nie jest ważna dopóki kosztuje mało, jest natomiast ważna dla amerykańskich koncernów paliwowych które finansują amerykańskie kampanie wyborcze. Dla prawie każdego demokratycznego rządu przyszłość to okres do następnych wyborów. A to za sprawa większości ogłupiałego przez media społeczeństwa, które nie patrzy dalej, jak do dnia następnego, nie rozumie procesów ekonomicznych i społecznych.

romanowski
czwartek, 12 marca 2020, 10:09

Dziwne, że nie było obrony przeciwrakietowej bliskiego zasięgu. Jest pełno sprzętu szybkostrzelnego takiego jak działka, karabiny i to w połączeniu z różnymi radarami. Amerykański bezwład.

Blob
czwartek, 12 marca 2020, 10:54

Wiadomo, że najlepszą we wszystkim jest Rosja, a jej bezwład niet anałogow w mirie.

po co?
czwartek, 12 marca 2020, 13:07

Ale płacz, nawet tak żałosny faktów nie zmieni.

POLAK
czwartek, 12 marca 2020, 13:57

Fakty są takie że Rosja przegrała starcie z turecką armią NATO ich pancyry to dopiero pokazały w Syrii .

czwartek, 12 marca 2020, 12:37

To niby rosjanie zgineli w tej bazie?

k
piątek, 13 marca 2020, 08:53

W Syrii zginęło ich wystarczająco dużo. Oficjalnie i zwłaszcza nieoficjalnie. A do Iraku też Rosja by chciała wejść. Tylko nie może...

Dan
czwartek, 12 marca 2020, 09:46

I tak będzie wyglądała ta pełzająca wojna. Rakiety będą stale spadać na amerykańskie bazy wojskowe w Iraku i nikt się nie będzie do nich przyznawał. Amerykanie nie będą mogli temu przeciwdziałać, więc już przegrali. Z czasem utrzymanie sił wojskowych w Iraku będzie tylko rosło, aż w końcu osiągnie takie pułapy, że i amerykanie nie dadzą rady i się wycofają. Uwolnijmy się z Iraku przy pierwszej sposobności. Tą wojnę amerykanie już przegrali, nie przegrywajmy jej razem z nimi.

dziwne
czwartek, 12 marca 2020, 09:41

czy w tych bazach nie mają radarów kontrbateryjnych, żeby zaraz wygarnąć z haubicy?

k
piątek, 13 marca 2020, 08:58

Jest zasadnicza różnica pomiędzy działaniem na Bliskim Wschodzie Rosji i USA. Amerykanie NIE STRZELAJĄ do miejscowości, gospodarstw i podobnych miejsc gdzie mogą być niewinni cywile. Strzelają TYLKO do celów rozpoznanych i potwierdzonych. I robią to precyzyjnie i punktowo. W Iraku nie ma "klasycznej " wojny, frontu i nie stosuje się ostrzału artyleryjskiego "na hektary" zoranego terenu.

noityle
czwartek, 12 marca 2020, 11:58

i gdzie mają niby z tej haubicy strzelać? w zabudowania? targi? oni nie strzelają z prowizorycznych wyrzutni, parę metalowych rur na pickupie. mogą tym stanąć w dowolnym miejscu w mieście.

autor komentarza
czwartek, 12 marca 2020, 11:03

jakich haubic ? Palladiny mają o wiele mniejszy zasięg niż zmodernizowane rakiety Grad

2S89
czwartek, 12 marca 2020, 12:39

Nie o to chodzi. Oni właśnie strzelają z bardzo małych odległości i cały ten system kontrbateryjny nie jest w stanie zareagować

AK
czwartek, 12 marca 2020, 15:20

ok ale jaki mają system kontrbateryjny ? bo to muszą być radary artyleryjskie z pokryciem 360 st i efektory pełniące dyżur bojowy 24h (Goalkeeper jako C-RAM, artyleria lufowa pokrywająca wszystkie sektory ?) do tego rozpoznanie z dronów, ew. wsparcie lotnictwa. To wymaga dużych nakładów bo Grada można odpalić z rury na zespawanym koźle i uciec lub zamaskować rurę w terenie zabudowanym tak że nie widać ją z powietrza.

Sarmata
czwartek, 12 marca 2020, 12:24

Akurat wątpie aby baza była ostrzeliwana zmodernizowanymi Gradami. Ale ogólnie widać że król jest nagi.Amerykanie nie mają czym się bronić, za dużo sił za granicą, za dużo baz a pieniędzy nie ma . To już nie te imperium co 20 lat temu.Regan doprowadził do upadku ZSRR ale tak osłabił USA że ona też powoli upada tym bardziej że kolejni prezydenci USA szli w slady Regana a w zasadzie w slady tych którzy rządzili Reganem bo on był tylko wynajętym aktorem który grał rolę prezydenta a rządzili inni.

Extern
czwartek, 12 marca 2020, 16:02

To pewno jakaś nieduża wieloprowadnicowa wyrzutnia na pickupie np. Chińska Typ-63, dużo ich poszło w świat. Góra z 8 kilometrów zasięgu, mało czasu na reakcję systemu obronnego, nawet jakby tam jakiś był.

xyz
czwartek, 12 marca 2020, 09:12

Brawo Irakijczycy ! Gonić okupantów.

Fanklub Daviena
czwartek, 12 marca 2020, 12:23

Popieram i gratulacje dla irackich partyzantów za skuteczną akcję przeciw okupantom!

k
piątek, 13 marca 2020, 09:00

Syryjskim "partyzantom" też będziesz gratulował jak będą strzelać do Rosjan? I popierał gonienie przez nich okupantów rosyjskich?

asad
czwartek, 12 marca 2020, 23:56

Okupanci to twoi pracodawcy. Polskę okupowali pół wieku.

Marek1
czwartek, 12 marca 2020, 08:51

Niedługo się dowiemy, że nagła śmierć dopadła kilku d-ców Kataib Hezbollah w samochodzie lub w czasie narady. Yankee takich spraw nie darowują nigdy ...

Dudley
czwartek, 12 marca 2020, 12:07

Ciekaw jestem co zaboli mocniej śmierć kilkunastu amerykańskich żołnierzy, czy paru szyickich dowódców polowych?

say69mat
czwartek, 12 marca 2020, 08:45

Zawinił system, zginęli ludzie. Jeżeli istnieją efektory uzbrojenia pozwalające na budowanie systemu defensywnego, chroniącego obiekty wojskowe przed atakiem rakietowym. To pojawia się istotne pytanie, ilu żołnierzy musi zginąć, zanim decydenci uznają za celową produkcję, zakup i rozmieszczenie wyrzutni przeciwpocisków na terenie baz zagrożonych ostrzałem???

Fanklub Daviena
czwartek, 12 marca 2020, 08:08

I co, mam żałować tych okupantów, nawet jak jeden z nich był Polakiem? Rząd i parlament iracki wyraźnie powiedział, by się stamtąd wynosili!

k
piątek, 13 marca 2020, 09:02

Rzeczywiście, idąc Twoim tokiem rozumowania to NIE ŻAŁUJĘ żadnego Rosjanina który zginął w Syrii. Ani na Ukrainie. Ani w żadnym innym mniej lub bardziej znanym miejscu!

michalspajder
czwartek, 12 marca 2020, 13:33

Ojoj.... Fanklub... On tam nie wyjechal jako prywatny kontraktor, a na misje z rozkazu rzadu RP. Celowosc takiego rozkazu to juz inna sprawa, nas tam nie powinno byc. Mial odmowic wykonania rozkazu?

Bumer
czwartek, 12 marca 2020, 11:29

Tak sobie myślę co zrobił ruski samolot w przestrzeni neutralnej irlandii.Krzty honoru niemają albo się zgubili. Proszę wpisać: ,The Irish Times Russian bombers,

Rhotax
czwartek, 12 marca 2020, 17:29

Dlaczego go nie zestrzelili . Turcja miała jaja i od razu rozwaliła samolot obcy . Z tych "przechwytywań" obcych statków powietrznych to piloci FR się nabijają . Rakieta i po sprawie -- a potem mówić że to nie my tak jak zawsze Rosja jak zestrzeli jakiś cywilny .

Ciekawy
czwartek, 12 marca 2020, 10:22

Przecież od dawna wiadomo, że ty nie masz żadnego powodu do tego, żeby żałować Polaków.

Fanklub Daviena
czwartek, 12 marca 2020, 12:20

Takich jak ten ranny nie mam powodu żałować! Napadając i okupując inne kraje przynoszą hańbę polskiemu mundurowi i narażają Polskę i Polaków na odwet i sankcje!

Rhotax
czwartek, 12 marca 2020, 17:35

Rannych nie żałujesz bo już w Akwarium Suworow pisał że rannych uczyli go dobijać ... A jakie sankcje mogą spotkać RP za pomoc Irackiemu rządowi w szkoleniu ich Armii ? I jakie to kraje okupujemy ? (bo jakie Rosja to łatwo poznać po rezolucjach ONZ potępiających jej bandyckie napaście ).

spoko
czwartek, 12 marca 2020, 14:33

Fan Ty napewno zalujesz tych od Wagnera bo byli tam na zaproszenie Nie rozumiem dlaczego Platni Zdrajcy Pacholki Rosji wypowiadaja sie natemat \Polskiego Munduru\

FR technologiczne imperium
czwartek, 12 marca 2020, 10:15

Nasza głos ze wschodu wydał komunikat , dziękujemy ci fanklubie że tak szybko i sprawnie pokazujesz punkt widzenia Rosiji . To rozczulające że obywatele Polski jakim mam nadzieję jesteś w niemal każdym swoim wpisie na tym forum (a napisałeś ich setki) z intrygująca powtarzalnością usprawiedliwia i wychwala wszelkie działania Rosji i krytykuję dla odmiany wszelkie działania tak zwanego Zachodu . Zastanawia mnie dlaczego obywatelowi Polski chcę się pisać setki komentarzy w , których mentalnie wspiera obcy kraj, co jest powodem poświęcania swojego prywatnego czasu na bezkrytyczne obronę wszystkiego co robi Rosija?

Racjonalista
czwartek, 12 marca 2020, 09:50

Iran od lat sponsoruje bojówki terrorystczne na całym świecie. Próbują wyeksportować swoje wierzenia na cały świat, terroryzują ludność cywilną. Dodatkowo US ma tam swoje interesy ekonomiczne. Żaden okupant. Tam jest wojna. Ale to wszystko jest mało istotne. Jeśli w ataku został ranny Polak, ci, którzy to zrobili, powini ponieść konsekwencje. Za pozostałych też.

Rhotax
czwartek, 12 marca 2020, 17:41

Dokładnie . I na to liczę . W czasie 1 WŚ artylerie na początku strzelały do siebie ale po ripostach 3 razy więcej pocisków za 1 wystrzelony zaczęli prowadzić ostrzały tak by nie trafiać w kolegów po drugiej stronie ---wtedy i ci też zmieniali nastawy i walili tak by nie prowokować odpowiedzi. Tu też można a nawet trzeba zastosować mnożnik razy 25 w zabitych i razy 50 w rannych .

Extern
piątek, 13 marca 2020, 09:37

To straszne co napisałeś. Namawiasz do masowego odwetu na cywilach którzy nie są osobami decyzyjnymi. To ja już chyba jednak wolę Amerykańskie podejście aby eliminować osoby decyzyjne. Jakoś takie to się mimo wszystko wydaje uczciwsze.

rob ercik
czwartek, 12 marca 2020, 13:49

Racjonalista, Bardzo niebezpieczna teoria. Każdy ma gdzieś swoje interesy.

Sarmata
czwartek, 12 marca 2020, 12:27

Polak był najemnikiem, zawodowcem, nikogo oprócz rodziny to nie wzrusza. Najął się do takiej pracy, po prostu wypadek w pracy.

Fanklub Daviena
czwartek, 12 marca 2020, 14:04

Mnie wzrusza w tym sensie, że to nie Amerykanie, tylko podatnicy jak ja muszą mu płacić żołd (zwolniony z podatków!) a teraz leczenie i rentę, a robił to co robił nie w moim imieniu, tylko wbrew mnie i miażdżącej większości Polaków niczym amerykański "sipaj" walczący z irackimi "zulusami", którym nie podoba się "dobroć" w postaci rabunku i ludobójstwa przez okupanta.

y
piątek, 13 marca 2020, 09:07

Przecież Ty nie płacisz podatków na Wojsko Polskie! Więc daruj sobie fałszywe lamenty. Martw się bardziej o Rosjan w Syrii czy w Donbasie!

czwartek, 12 marca 2020, 15:39

Przecież jesteś rosyjskim podatnikiem i płacisz za Syrię, Wenezuelę, Kubę, armię i flotę i za resztki przemysłu kosmicznego.

czwartek, 12 marca 2020, 09:37

Później doprecyzowali że nie chcą tylko Amerykanów

Nikt
czwartek, 12 marca 2020, 09:22

Fanklub, projekt ustawy wskazywał na usunięcie wojsk USA, nie reszty NATO, nie jestem tylko pewien czy ostatecznie przeszła

Sarmata
czwartek, 12 marca 2020, 12:28

No i celowali w żolnierzy USA, trzeba było się trzymac od nich z daleka.

Tweets Defence24