Geopolityka

Atak na Uniwersytet Amerykański w Kabulu

Fot. USAID Afghanistan/Domena publiczna
Fot. USAID Afghanistan/Domena publiczna

Dwanaście osób poniosło śmierć w ataku na Uniwersytet Amerykański w Kabulu - poinformowała afgańska policja. Wśród ofiar znajduje się: 7 studentów, 3 policjantów i 2 pracowników ochrony. 44 osoby zostały ranne, w tym 35 studentów. 

Afgańskie siły bezpieczeństwa zabiły dwóch uzbrojonych napastników, ok. 500 studentów zdołało uciec. Atak rozpoczął się od silnej eksplozji, po której napastnicy otworzyli ogień.

Uczelnia została otoczona przez elitarne jednostki afgańskich sił bezpieczeństwa, które po wymianie ognia z napastnikami wkroczyły na jej teren. Przed świtem w czwartek akcja zakończyła się.

"Co najmniej dwóch napastników zostało zabitych. Obecnie trwa przeszukiwanie terenu przez zespół techników kryminalistycznych" - powiedział przedstawiciel policji.

Szef rządu Afganistanu Abdullah Abdullah napisał w środę wieczorem na Twitterze, że ataki na szkoły i uniwersytety są zbrodniami wojennymi.

7 sierpnia dwaj profesorowie Uniwersytetu Amerykańskiego, Amerykanin i Australijczyk, zostali porwani w centrum Kabulu. Na Uniwersytecie Amerykańskim uczą się m.in. dzieci afgańskich elit.

PAP - mini

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.