Reklama

Siły zbrojne

Artyleria przeciwlotnicza nadal w cenie

Rheinmetall podpisał kontrakt za 83 miliony euro na dostawę artyleryjskiego systemu przeciwlotniczego Skyguard – fot. Rheinmetall
Rheinmetall podpisał kontrakt za 83 miliony euro na dostawę artyleryjskiego systemu przeciwlotniczego Skyguard – fot. Rheinmetall

Koncern Rheinmetall podpisał kontrakt za 83 miliony euro na dostawę artyleryjskiego systemu przeciwlotniczego Rheinmetall Oerlikon Skyguard.

System został nabyty przez nieujawnione jeszcze państwo z tzw. regionu MENA (Middle East and North Africa) czyli pasa Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. W rzeczywistości mamy tutaj do czynienia z aneksowaniem już istniejącej umowy bazowej o wartości 582 milionów euro. Oznacza to, że ten „nieznany” kraj nabył system przeciwlotniczy za w sumie 665 milionów euro.

Kontrakt przewiduje nie tylko dostawę samych jednostek artyleryjskich oraz kierowania ogniem, ale również części zamiennych, wsparcie logistyczne i szkolenie. Nie jest to jedyny sukces koncernu Rheinmetall w ostatnim czasie ponieważ niedawno doszło do podpisania umowy na dostarczenie systemu przeciwlotniczego o wartości około 50 milionów euro dla jednego z państw europejskich i azjatyckich.

Skyguard to system opierający się o podwójne armaty GDF007 kalibru 35mm, który przez Rheinmetall jest reklamowany jako doskonały środek na zapewnienie obrony przeciwlotniczej przed zagrożeniami asymetrycznymi (terrorystycznymi) dla różnych miejsc publicznych i tzw. cywilnej infrastruktury krytycznej (elektrownie atomowe, zapory wodne, platformy wiertnicze, mosty, itd.).

Dzięki modułowej budowie system ten można dowolnie komponować, dodając do niego dodatkowe systemy obserwacji technicznej (obecnie jest to stacja radiolokacyjna), wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych, a nawet działka laserowe.

Reklama

Komentarze (6)

  1. tomkun

    35mm. Czy ludzie z MON już wiedzą, że to jest aktualny standard plot?

  2. Maczer

    Był dobry artykuł na ten temat w NTW jakiś czas temu. Zamiast 35 mm Hydry na Orlikonie KDA mamy Pilice czyli ZSU 23-2 + 2xGrom, co jest rosądnym wyborem. Działek 23 mm jest u nas dużo, nowa amunicja prawie podwaja zasięg rażenia i jego efektywność a Gromyjeszcze dalej. Jako CRAM też się sprawdzi, dzięki dużej szybkostrzelności. A śmigowce przy zaśięgu PPK 6-8km i tak mają pod sobą każde działo plot do kalibru 100mm, więc wprowadzanie nowego kalibry z cała logistyka nie bardzo ma sens.

    1. alibaba

      No nie masz racji. KDA ma dużo większy zasięg i pułap rażenia nie wspominając o automatyzacji, do tego jeszcze AHEAD i ich możliwości zwalczania pocisków i rakiet. Dlatego już nie raz pisałem o skleceniu KDA35+Błyskawica ( lub inny zamiennik) Przed takim zestawem respekt miały by nie tylko śmigła ale i szturmowo - bombowe samoloty. Zu23-2 + Grom jest dobry dla OT a już wkładanie Groma na drogie podwozia ( Poprad ) gdzie każdy żołnierz może nieść go na plecach uważam za psychiczne i marnotrawienie kasy. Jak widać Niemcy i inne kraje inwestują w tego rodzaje uzbrojenie nie tylko na lądzie ale i na morze. Nie wiem dlaczego tak się wlecze nasza wersja tego działka jak i Błyskawicy.Widocznie komuś na tym zależy, a za chwilę będziemy kupować je za granicą w cenie wiadomej.......

  3. Wojtekus

    Fajnie sie prezentuja te zautomatyzowane podwójne armaty kalibru 35mm. Szkoda ze unas kaliber mniejszy i brak automatyzacji w obsludze. Czy MON zdaje sobie sprawe ze takia armata by sie zwrocila w kosztach blyskawicznie? Redukcja personelu czyli koszta wyzywienia, wyszkolenia, utrzymania, ubezpieczen i emerytury do konca zycia. Ile to moze wynosic razy 2-3 z czterech czlonkow zalogi?

  4. stary 23mm

    Dlaczego w naszej armii ślimaczy się przeciwlotniczy kal 35mm. Mam pytanie kto go blokuje,?...i ile dostał w łape.?

  5. golek

    RCADS 35 mm Hydra... Cisza kompletna a powinna już być dawno wdrażana, przy tym co się teraz dzieje.

  6. sec

    czy ktoś wie czy cokolwiek dzieje się z sosną czy jak to się tam nazywało? czy to była tylko jakaś praca badawcza? czy też coś się z tym dzieje?

Reklama