Armia 2021: kontrakt na termobaryczną Tosoczkę

26 sierpnia 2021, 11:14
TOS-2
TOS-2 Tosoczka. Fot. mil.ru
Reklama

Jak poinformowała rosyjska agencja TASS, w czasie trwającego Międzynarodowego Forum Wojskowo-Technologicznego "Armia-2021" Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej podpisało kontrakt na  rozpoczęcie produkcji seryjnej i dostaw dla rosyjskiej armii najnowszych wyrzutni rakiet termobarycznych TOS-2 Tosoczka.

Wspomnianą umowę na nowe rakietowe systemy artyleryjskie wraz z pakietem wsparcia podpisali podpisali rosyjski wiceminister obrony Aleksiej Kriworuczko i dyrektor generalny NPO Splaw Aleksander Smirnow. W marcu br. informowaliśmy o przygotowaniach do prób państwowych Tosoczki, które w związku z jej oficjalnym wprowadzeniem do służby liniowej musiały zakończyć się pomyślnie. Rozwój tego systemu jest prowadzony przez wojskowy oddział PJSC Motowilichinskije Zawody (będącego częścią grupy RT-Capital) oraz biuro konstrukcyjne NPO Splaw.

Systemy te nazywane też w rosyjskiej armii ciężkimi miotaczami ognia mają wejść docelowo analogicznie, jak wcześniejsze TOS-1A Buratino, na uzbrojenie nowo formowanych pododdziałów ochrony przeciwko broni ABC. Po raz pierwszy systemy te oficjalnie zaprezentowano na Paradzie Zwycięstwa na Placu Czerwonym w Moskwie, z okazji 75. rocznicy pokonania ZSRR przez III Rzeszę 24 czerwca 2020 roku, w której udział wzięły cztery pierwsze, najprawdopodobniej prototypowe egzemplarze TOS-2 Tosoczka. Następnie miały także wziąć udział w zbliżających się manewrach dowódczo-sztabowych Kaukaz-2020, gdzie przeszły pierwsze próby w rękach rosyjskich żołnierzy.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom o zastosowaniu jako jego nośnika podwozia gąsienicowego (podobnie jak w jego poprzedniku TOS-1 Buratino) z najnowszej rodziny Armata, zdecydowano się na wykorzystanie podwozia kołowego w postaci wojskowego samochodu ciężarowego Ural-63706 6 × 6 z rodziny Tornado-U. Decyzja ta najprawdopodobniej spowodowana jest doświadczeniami wyciągniętymi z udziału systemów TOS-1A w konflikcie syryjskim. Kołowe podwozie zapewnia większą mobilność oraz łatwiejszy transport powietrzny.

Według informacji ujawnionych przez rosyjski resort obrony głównym uzbrojeniem nowego systemu ma być wyrzutnia rakiet termobarycznych mieszcząca 24 pociski kal. 220 mm (w trzech rzędach po osiem), czyli analogicznie jak w przypadku TOS-1A. Faktycznie jednak co potwierdzają nieliczne, dostępne zdjęcia wyrzutnia ma mieścić jedynie 18 pocisków (w trzech rzędach po sześć pocisków) ze względu na mniejsze wymiary i nośność podwozia. W przeciwieństwie do poprzednika wóz ten jest wyposażony w system samozaładowczy, dzięki czemu wyeliminowano konieczność używania dodatkowego specjalistycznego wozu amunicyjnego. Zmodernizowany miał zostać także system kierowania ogniem, który został zautomatyzowany i wyposażony w dodatkowe elementy zwiększające precyzję prowadzonego ognia.

Obecnie na uzbrojeniu rosyjskich wojsk lądowych ma znajdować się ok. 45 egzemplarzy gąsienicowych wyrzutni pocisków termobarycznych TOS-1A Buratino. Na początku br. rosyjski resort obrony poinformował o rozpoczęciu modernizacji samobieżnych wyrzutni rakietowych BM-1 wchodzących w skład tego systemu. W efekcie tego zwiększona ma zostać celność, obszar rażenia i zasięg prowadzonego ognia, a takżeszybkostrzelność. Zainstalowane mają zostać także nowe systemy celownicze i nawigacyjne, dzięki czemu skróceniu ulegnie czas od momentu zajęcia stanowiska ogniowego do odpalenia salwy rakietowej.

image
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 25
Reklama
Tadziu
piątek, 27 sierpnia 2021, 16:35

Ruska cywilizacja stawia na termobary Które tak się Francuzi nie podobają że ich zakazali w UE

Niuniu
piątek, 27 sierpnia 2021, 14:24

Bond - PKB Polski nie wróciło do czasu sprzed COVID. A Rosji tak. Czyli co komu rośnie? Złotówka też coraz słabsza w odróżnieniu od rubla. Rezerwy walutowe tak samo. O inflacji nie warto pisać. Coś z tą ekonomią nie bardzo Ci wychodzi.

dimitris
piątek, 27 sierpnia 2021, 15:46

@Niuniu. Właśnie w II kwartale b.r. polskie PKB powrócił już i przekroczył już okresy pre-covid. A polskie rezerwy złoto- i walutowe są dziś kilkakrotnie wyższe, niż były w 2015. Polska złotówka "sama" spada zawsze, gdy w Europie jest recesja, tylko że dzięki temu koncerny zachodnie zamykają produkcję na "twardym" zachodzie, a ich polskie fabryki dostają jeszcze więcej zamówień. I to jest właśnie polski wielki plus nie pozostawania w systemie niemieckiej waluty Euro. Możesz lubić polski obecny rząd, lub nie lubić, to Twoje prawo. Ale akurat w tym, co wymieniłeś Polska radzi sobie świetnie, znakomicie !

dimitris
czwartek, 26 sierpnia 2021, 18:58

Już kilka lat temu (2-3 lata ?) czytałem o tym na greckim forum, był tam taki jeden "ruski" gaduła, Grek oczywiście, wszystko co pisał potem sprawdza się. Już go oczywiście nie ma, "zniknął". Otóż każda rosyjska dywizja, zachodniego okręgu, ma mieć swoje dywizjony Tosoczek. Służyć będą zarówno do natarcia, "czyszcząc drogi", jak i przeciwpartyzancko. Davien, jak zawsze robi gdy czegoś sam nie wie, wyśmiał mnie, że TOSy nie będą mieć zasięgu 6 km. Otóż ów ruski Grek mówił także o wersjach pocisków 10 km. Że jeszcze ich nie ma, ale mają być, czekają na nie.

Kiks
piątek, 27 sierpnia 2021, 13:32

Powiedz do staruszce Angeli. Ona wierzy, pytanie w co.. Ja mam jak najgorsze zdanie o Niemcach z byłego DDR. W porównaniu do RFN to jak dwa różne światy i dwie różne nacje. Do tej pory nic nie zmieniło się.

piątek, 27 sierpnia 2021, 15:38

Rosja chce odzyskać swą "bliską zagranicę". Przy pierwszej okazji. Natomiast nie wydaje mi się, by szykowała się do napaści na RFN. Połączy ich raczej znacznie więcej interesów, niż łączy dziś.

wiel-błąd
czwartek, 26 sierpnia 2021, 17:24

"Po raz pierwszy systemy te oficjalnie zaprezentowano na Paradzie Zwycięstwa na Placu Czerwonym w Moskwie, z okazji 75. rocznicy pokonania ZSRR przez III Rzeszę 24 czerwca 2020 roku"..."" ?!? Kto to pisał i ile w redakcji spożywa się alkoholu ja się pytam?!?

Reaper
piątek, 27 sierpnia 2021, 14:56

Ktoś chyba swoją fantazję umiłowaną napisał przypadkowo . . .

Tak tylko...
czwartek, 26 sierpnia 2021, 14:17

Z okazji 75 rocznicy pokonania ZSRR przez III Rzeszę. Ktoś się dobrze machniom,albo pisze historię na nowo.

Smoleńsk
czwartek, 26 sierpnia 2021, 13:46

A tak wyśmiewali matrioszki putany bomby termobarczone

230V
czwartek, 26 sierpnia 2021, 17:19

I wielki ekektromagnes.

droma
czwartek, 26 sierpnia 2021, 13:35

to się zgadza w rosji-kaput mają nową generację mongolskiej farby opartej na quanie wielbłądzim ,dlatego wszystko tak ładnie błyszczy ...

J-23
czwartek, 26 sierpnia 2021, 15:35

Rosjanie przynajmniej coś produkują i sprzedają ,a czy Ty możesz wymienić hity naszej zbrojeniówki, które exportujemy hehe.... coś mi się wydaje ,że nie ma takowych. To po co ta spina.

Raf
piątek, 27 sierpnia 2021, 10:29

Nie rozmawiaj z nim w kontekście naszej zbrojeniówki - bo on nie jest nasz - to rusofob, który wszędzie wypisuje te swoje głupoty

Bond
piątek, 27 sierpnia 2021, 09:10

My nie aspirujemy do rangi regionalnego mocarstwa, po drugi większość tego co Rosja produkuje to konstrukcje, lub rozwinięcia konstrukcji z ZSRR. Po trzecie wg. ciebie i wesołej grupki Olgino, my nic nie produkujemy, tylko generalnie PKB nam rośnie. :)

lewa,lewa
czwartek, 26 sierpnia 2021, 17:04

Jego zbrojeniowka wczoraj pokazała kilka nowosci,po kilka sztuk w czasie defilady.

Mol
czwartek, 26 sierpnia 2021, 13:27

Nam z 200szt takich by się przydało.

bepo
czwartek, 26 sierpnia 2021, 13:25

"Po raz pierwszy systemy te oficjalnie zaprezentowano na Paradzie Zwycięstwa na Placu Czerwonym w Moskwie, z okazji 75. rocznicy pokonania ZSRR przez III Rzeszę 24 czerwca 2020 roku." - serio ??

SDK
czwartek, 26 sierpnia 2021, 16:35

Sam nie wiem ZSRR stracił 20 mln ludzi Germanie 8 mln na wszystkich frontach. To tak jak Wietnam wygrał z 1 mln zabitych a USA przegrały z 60 tyś...

Fanklub Daviena i GB
piątek, 27 sierpnia 2021, 14:05

Wg zwalczanych przez rosyjską propagandę wyliczeń Marka Sołonina, najbardziej wg niego wiarygodnych, bo opartych o to, co w krajach totalitarnych jest najbardziej i najdokładniej ewidencjonowane - kartkach na żywność i wydawanych racjach żywnościowych, Sowiety w IIWŚ straciły niecałe 10 mln obywateli i to ze wszystkich przyczyn łącznie, a nie tylko wojennych... Natomiast sowiecka mitologia i propaganda upierała się przy 50 mln, bo takim poświęceniem Stalin uzasadniał moralne prawo do grabieży Europy Wschodniej a i Zachodowi to pasowało jako uzasadnienie dlaczego Stalinowi na to pozwolił i by pokazać "dzikość wschodu", jak to walczy masami ludzi zamiast wyrafinowaną techniką jak Zachód a i Niemcom to pasowało, jako pokazanie, że przegrali, ale w zasadzie to wygrali patrząc na sowieckie straty... Dlatego tezy Marka Sołonina są zwalczane przez wszystkich, bo są dla wszystkich niewygodne... :D

Wojciech
czwartek, 26 sierpnia 2021, 18:02

Pierwszą wojnę światową Niemcy przegrały stojąc u drzwi Paryża więc może zdobycie Reichstagu było aktem poddania?

Fanklub Daviena i GB
piątek, 27 sierpnia 2021, 13:58

IWŚ Niemcy nie przegrali na froncie, tylko w kraju strajkami wzniecanymi przez żydokomuchów (tak jak w IIRP innych komuchów praktycznie nie było) i manipulacjami żydobankierów, którzy wspólnie i w porozumieniu doprowadzili do sztucznego krachu gospodarczego. Niemcy to znakomicie wiedzieli, stąd masowe poparcie dla antysemickich haseł Hitlera i powszechna wiara, że bez żydowskiej dywersji gospodarczej tym razem Niemcom się uda... :D

hist
poniedziałek, 30 sierpnia 2021, 12:10

Oczywiście przy blokadzie morskiej, kończących się zasobach ludzkich i materiałowych krach gospodarczy i brak sił do prowadzenia wojny to robota "żydokomunistów" i "żydobankierów". Przy okazji Żydzi w Niemczech byli zasymilowani i słabo odróżniali się od innych mieszkańców Niemiec i raczej bazy dla "komunistów" (których to partia powstała już po wojnie) nie mogli stanowić, bo w odróżnieniu od Polski nie było ich wśród robotników.

Olo
sobota, 28 sierpnia 2021, 14:45

Co prawda tej dywersji gospodarczej nie było ale za to handlowi poszli po całości i wkręcili Niemcy w II WS. To oni powinni płacić odszkodowania całej Europie, Niemcy to tylko frajerski słup.

Sssssssss
piątek, 27 sierpnia 2021, 09:48

Do tego Niemcy zarządali bezwarunkowej okupacji.

Tweets Defence24