Wyrzutnie Bastion-2 na ulicach Kijowa

25 sierpnia 2021, 07:13
Bastion-2
Fot. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy
Reklama

Podczas defilady z okazji obchodów 30. Dnia Niepodległości Ukrainy zaprezentowano sześć wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet Bastion-2, które stanowią modernizację systemu BM-21 Grad. Na wydłużonym podwoziu KrAZ 6322 w układzie 6x6 umieszczono nie tylko wyrzutnię, ale też amunicję niezbędną do oddania kolejnej salwy, co ma skracać czas przeładowania wyrzutni. Bastion-2 otrzymał też mowy system celowniczy, łączność i nawigację.

Modernizację wyrzutni 122 mm rakiet niekierowanych zrealizowały Charkowskie Zakłady Naprawy Pojazdów i Charkowskie Biuro Konstrukcji Maszyn im. Morozowa na podstawie wymagań sił zbrojnych Ukrainy. Rosyjskie podwozie wymieniono na krajowe, o znacznie lepszych parametrach, a przede wszystkim nie wymagające części zamiennych z Rosji. Powstały dwa warianty systemu Bastion na podwoziu podwoziu KrAZ 6322.

Bastion-1 otrzymał zautomatyzowany system celowniczy zdolny do współpracy z nowoczesnymi systemami dowodzenia i zarządzania polem walki. Jego serce stanowi system pozycjonowania GPS produkcji ukraińskiej formy Orizon-Navigation, specjalizującej się w nawigacji GPS/GLONASS. Dzięki dokładnemu pozycjonowaniu pojazdu względem celu, zarówno w marszu jak i na pozycji ogniowej, znacznie zwiększa się precyzja prowadzonego ognia. Zastosowanie nowszej amunicji, takiej jak testowany w ostatnich miesiącach pociski Tajfun-1, zasięg skutecznego ognia ma sięgać 40 km. Sama wyrzutnia również została częściowo zautomatyzowana, ale pod względem układu pojazd niewiele się zmienił.

W wyrzutni Bastion-2 zastosowano te same nowoczesne rozwiązania, ale  nawiązuje ona swoim układem do czeskiego systemu RM-70, gdyż zastosowano dłuższe podwozie, na którym znalazło się miejsce dla kolejnych 40 pocisków rakietowych gotowych do natychmiastowego użycia, co skraca proces ładowania. Nie udało się natomiast zastosować planowanego systemu automatycznego przeładowania wyrzutni, co miało umożliwić oddanie drugiej salwy w czasie do 2 minut. Ukraina wyprodukowała jedynie 6 wyrzutni typu Bastion-2 i wszystkie one zostały zaprezentowane podczas defilady 24 sierpnia 2021 roku.  

Reklama
Reklama

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Reklama
dropik
piątek, 27 sierpnia 2021, 14:58

nie wyglada to za dobrze, czy te rakiety sa az tak odporne na sily gnące jakie dzialają w tym "magazynie" ?

ito
piątek, 27 sierpnia 2021, 08:24

Czy nie rozsądniej byłoby dodać do każdej wyrzutni dźwig, żeby można było ładować pakiet na raz z jakiej bądź ciężarówki, bez konieczności użycia wyspecjalizowanego pojazdu amunicyjnego?

Sarmata
środa, 25 sierpnia 2021, 22:09

Boże co za prymityw. Jak z tej kupy rakiet ładowac do wyrzutni? To gorsze od starych BM-21. Wiem bo służyłem w dywizjonie BM-21 i tego nie da się zrobić z tej kupy rakiet. No ale fakt, odpada samochód amunicyjny a więc taniej. Tylko że ładowanie długie i niewygodne.

Pulsar
środa, 25 sierpnia 2021, 19:08

Chorwaci mają fajne te systemy kryte plandeką jak zwykła ciężarówka wojskowa. Nie rzuca się to w oczy. Jeszcze lepiej zrobić to w kontenerze cywilnym. Dach kryty brezentem , lekkie ścianki boczne. Można taki kontener postawić na cywilnym nośniku. Trudne do namierzenia. Cały system dowodzenia w kontenerze sterowany wifi tabletem z dowolnego miejsca. A już najciekawsze to postawić to na przedłużonym podwoziu z dwoma wyrzutniami w systemie tandem. 80 sztuk robi wrażenie. Wówczas można mieć mniej pojazdów w dywizjonie. I tak przeładowanie ręczne więc wystrzelić i uciekać z pozycji. Przeładować można gdzieś w oddalonym bezpiecznym zakamuflowanym siatkami wielospektralnymi miejscu. Rakiety z samonaprowadzalnymi multi głowicami p.panc i paliwowo-powietrznymi. Abramsy są nam zbyteczne, ba szkodliwe. Obrona manewrowa na odległość to najlepsza obrona. Nie ma co iść z niedźwiedziem w zwarcie bezpośrednie bo on na to liczy. Trzeba tanczyc non stop tańczyć przed niedźwiedziem i uderzać z dystansu. Żadnych zwarć. Generałów pchających na przód wózek z abramsami zwolnić z armii póki nie narobili wielkich szkód

Palmel
czwartek, 26 sierpnia 2021, 20:37

generałowie oni nie popatrzyli się na mapę tam nie ma pustyni tylko bagna Polesia i widać że nie czytali Rokossowskiego, Guderiana i pracy zbiorowej z 1949 roku wydanej w 2010 roku u nas a pisaną przez hitlerowskich płk. i gen. którzy byli szefami sztabów d-cami korpusów armii od połowy 1945 roku gdzie od połowy 1947 roku korzystali z własnych rozkazów z okresu wojny w Rosji 41-45 a pisanej dla amerykanów z opisem walk z podziałem na fronty np północny itp. z opisem walk w poszczególnych porach roku i opisują zachowanie i taktykę Rosjan

Realista66
piątek, 27 sierpnia 2021, 15:50

Też chętnie poczytam

Jakub
piątek, 27 sierpnia 2021, 10:16

Daj namiary na te publikacje

Jagoda
środa, 25 sierpnia 2021, 12:06

Czy należycie spięli pasami transportowymi amunicję na drugą salwę bo widzę, że użyli tylko jednego na każdą "piramidkę" rakiet w samochodzie !

spoko
środa, 25 sierpnia 2021, 15:06

ja widze dwa pasy Tyle materialow wybuchowych na takiej paradzie az prosi sie o jakis sabotaz czy nawet nieszczesliwy wypadek

Sarmata
środa, 25 sierpnia 2021, 22:12

Akurat to raczej bezpieczne, nie mają wkreconych zapalnikow i są zabezpieczone plastikiem. W mojej jednosce wiele razy spadały nam na ziemie z wysokosci 1 -1.5 metra i nic sie nie działo. Chociaz na początku był strach.

Dzon Mac Paker
poniedziałek, 30 sierpnia 2021, 13:17

Z tym spadaniem, to ciekawe bo ostra to była tylko w skrzynkach, 1- 2 pociski rakietowe DAR ( DAR a nie dywizjon BM21) pobierał na poligon , na strzelanie zaliczające i to było Święto,z plackiem z jabłkami na deser.Na codzień, do mag. czyli do ostrej miał dostęp tylko Szef Uzbr.i Jego zastępca,czasami ktoś z plut.rem.Dzon Mak Paker i Stif Mak Kwin laduj - rozładuj ,odbój ćwiczyli ćwiczebną.

?
środa, 25 sierpnia 2021, 10:05

To KrAZ jeszcze zipie?Myślałem że na rozkaz MWF zaorali już wszystko w zasiegu wzroku.

Ja
środa, 25 sierpnia 2021, 18:37

To zdjęcie na 2 albo 3 lata

Tweets Defence24