AMV i Boxer na krótkiej liście w Australii. Szansa dla Rosomaka?

28 lipca 2016, 13:59
Patria AMV35 z wieżą E35 firmy BAE Systems - for. Patria AU
Pojazd Boxer z wieżą Lance - fot. Rheinmetall

Ministerstwo Obrony Australii ogłosiło dopuszczenie pojazdów Patria/BAE Systems AMV35 i Rheinmetall Boxer do 12 miesięcznych testów w ramach drugiej fazy programu Army's Mounted Combat Reconnaissance Capability o kryptonimie LAND 400. 

Reklama

Przetarg LAND 400 dotyczy zakupu pojazdów bojowych na podwoziu kołowym, zarówno w wariancie bojowego wozu rozpoznawczego, jak też transportera i pojazdów specjalistycznych. Wybrane w tym procesie maszyny mają sukcesywnie zastąpić w armii australijskiej eksploatowane obecnie 225 wozów ASLAV (Australian Light Armoured Vehicle), wywodzących się od  amerykańsko-kanadyjskich Piranha LAV-25. Są to pojazdy o konstrukcji z lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, które zdaniem Australijczyków niebawem nie będą już przystawały do wymagań współczesnego pola walki.

Czytaj też: Transporter AMV z armatą 35 mm oferowany Australii [WIDEO]

LAND 400 jest jednym z priorytetowych programów ministerstwa obrony Australii na rok 2016. Mimo to zaliczył trzymiesięczne opóźnienie, związane z redefinicją wymagań. Chodziło o zwiększenie udziału australijskiego przemysłu w produkcji i wsparciu eksploatacji pojazdów przyjętych na wyposażenie armii.

Ostatecznie do drugiej fazy, na którą składają się zarówno negocjacje warunków umowy, jak i dwunastomiesięczne testy poligonowe i operacyjne, zakwalifikowano dwie oferty.

Pierwsza, to wspólna propozycja koncernów Patria i BAE Systems, która obejmuje pojazd Patria AMV35 , złożony z podwozia Patria AMV (w Polsce wariant wozu Patria AMV jest produkowany na licencji jako KTO Rosomak) z wieżą BAE Systems Hägglunds typu E35 stosowaną w pojazdach rodziny CV90. Jest ona uzbrojona w działko automatyczne 35 mm.

Boxer Rheinmetall
Pojazd Boxer z wieżą Lance - fot. Rheinmetall

Czytaj też: KTO Boxer zaoferowane Australii

Drugim kandydatem jest oferowany przez niemiecki Rheinmetall pojazd opancerzony Boxer z dwuosobową wieżą Lance uzbrojoną w 30 mm działko. Wspomnianą wieża modułowa Lance stosuje się w wielu pojazdach tego producenta, w tym również najnowszych wozach gąsienicowych Lynx.

Pomimo tego, że w obu wypadkach zaproponowano pojazdy „z półki”, to oferty przemysłowe obejmują zdolności związane z wsparciem i rozwojem maszyn bojowych podczas całego ich cyklu życia, szacowanego na ponad 30 lat. Ostateczna decyzja o wyborze platformy LAND 400 spodziewana jest w pierwszej połowie 2018 roku. 

Czytaj też: Patria ujawnia zamówienie dla ZEA. Transportery będą produkowane w Polsce

Z perspektywy Polski australijski przetarg może być o tyle interesujący, że w przypadku wygranej konsorcjum Patria/BAE Systems niewykluczone jest zamówienie podwozi w zakładach Rosomak S.A., podobnie jak miało to miejsce w przypadku kontraktów dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich. 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 17
Reklama
Marcin
czwartek, 28 lipca 2016, 17:39

Roczne testy poligonowe? Przypomnijcie mi proszę, ile godzin my testowaliśmy Caracala?

Bartek
czwartek, 28 lipca 2016, 19:54

Coś koło 2 tygodni - oficjalnie a nieoficjalnie to pewnie parę godzin jakby się tak podliczyło łączny czas.

Max Mad
piątek, 29 lipca 2016, 10:23

Jakiego Rosomaka? Rosomak nie bierze udziału w tym programie, nie brał i nie będzie brał... po co te fantazje?

Lord Godar
piątek, 29 lipca 2016, 12:21

Dokładnie ... W tym przetargu bierze udział pojazd na bazie którego stworzyliśmy swojego Rosomaka ( czytaj : obdarliśmy z pancerza aby pływał) , którego potem z powrotem za kolejne wydane pieniądze ponownie dopancerzaliśmy , aby chłopaki mogli w miarę bezpiecznie służyć na misji a Afganistanie. Te pojazdy mają wspólne podzespoły , a Patrii opłaca się zlecić część produkcji w naszych zakładach i tyle ...

hvr
piątek, 29 lipca 2016, 12:05

Ano po to, że jak zostanie wybrany AMV to jest spora szansa, że zakłady w Polsce na tym skorzystają.

Iwan Czonkin
czwartek, 28 lipca 2016, 16:40

3 miesiące zajęła im redefinicja wymagań? A nie 3 lata? Dziwni jacyś ci Australijczycy, wyraźnie z MONu powinni sobie doradców zatrudnić.

ja
czwartek, 28 lipca 2016, 16:04

Australii na pewno się przyda pływający pojazd.

GI
czwartek, 28 lipca 2016, 15:48

Z uwagi na wielkość zamówienia Australia wymusi na oferentach warunek produkcji kluczowych podzespołów u siebie w krajowych firmach. Jeśli wygra konstrukcja Patrii to Rosomak będzie co najwyżej dostawcą podzespołów.

KrzysiekS
czwartek, 28 lipca 2016, 15:42

Brawo Patria. Polski Przemysł Zbrojeniowe właśnie z takimi firmami powinien się wiązać.

Podbipięta
czwartek, 28 lipca 2016, 14:25

Ciekawym co na temat wyboru wież załogowych przez Kangurów powiedzą wielbiciele wież bezzałogowych.Od lat twierdzę iż wieża załogowa daje załodze lepszą świadomość sytuacyjną.Kierowca prowadzi pojazd a działonowy zawsze strzela na wprost ,dowódca zaś ,,obcina" teren.O ileż zmniejsza to np prawdopodobieństwo przywalenia swojemu.Zaleta ,,ukrycia" załogi w korpusie pojazdu o tej masie i opancerzeniu jest czysto iluzoryczna.

bender
czwartek, 28 lipca 2016, 15:57

ZSSW-30 posiada przyrzady optyczne celowniczego i dowodcy, ze swiadomoscia sytuacyjna jest lepiej niz z HitFist 30P.

fx
czwartek, 28 lipca 2016, 15:37

Człowieku piszesz bzdury. Te maszyny mają silniki z przodu a wieża jest bezbronna przy strzale od przodu.

hvr
czwartek, 28 lipca 2016, 15:29

Większa świadomość sytuacyjna w wieży załogowej? Co stoi na przeszkodzie by wieżą bezzałogową z wnętrza pojazdu kierował strzelec, a dowódca miał niezależne przyrządy obserwacyjne? PS: AMV łądniejsze

KrzysiekS
czwartek, 28 lipca 2016, 15:19

Powinniśmy mieć ROSOMAKI w obydwu wersja i mieszane w jednostkach różnorodność daje większe możliwości. Pytanie tylko co z ta drugą wieżą (miała być już a jakoś jej nie widać)

Kamil
piątek, 29 lipca 2016, 00:06

Popatrzmy na naszego Rosomaka, potem na Boxera i jeszcze raz Rosomaka... Odpowiedź nasuwa się sama

Courre de Moll
piątek, 29 lipca 2016, 11:04

Rosomak jeździ po poligonie, a Boxer po parkingu?

hvr
piątek, 29 lipca 2016, 10:46

Rosomak ładniejszy, lepszy, ciekawszy, sensowniejszy

Tweets Defence24