Reklama

Siły zbrojne

KTO BOXER zaoferowane Australii

Fot. Rheinmetall Defence
Fot. Rheinmetall Defence

Koncern Rheinmetall włączył się w walkę o intratny kontrakt zbrojeniowy w Australii, obejmujący segment transporterów opancerzonych. Jego ofertą dla tamtejszych sił zbrojnych jest najnowsza wersja kołowego transportera opancerzonego BOXER CRV.

Koncern Rheinmetall zaoferował australijskim siłom zbrojnym najnowszą wersję kołowego transportera opancerzonego BOXER (8x8). Australia poszukuje obecnie, w ramach zainicjowanej 19 lutego bieżącego roku drugiej fazy programu LAND 400, nowej generacji rozpoznawczych opancerzonych wozów bojowych. Pozyskane w najbliższych latach pojazdy, nie tylko z fazy drugiej wspomnianego programu, mają zastąpić dotychczas używane maszyny typu ASLAV (australijska wersja LAV-25) oraz już wiekowe M113. W pierwszej kolejności w obrębie programu LAND 400 gra toczy się o transzę 225 pojazdów, ale jak zostało podkreślone docelowo planowana jest wymiana całej floty australijskich wozów bojowych.

Rheinmetall przygotował dla potencjalnego australijskiego klienta KTO BOXER wyposażony w dwuosobową wieżyczkę LANCE z działkiem 30 mm oraz system C4ISR piątej generacji, opracowany przez firmę Northrop Grumman. Oferowane KTO mają mieć najwyższy poziom ochrony załogi oraz żołnierzy desantu, uzyskany w ramach wersji MOTS Plus pojazdów. Pierwszym australijskim partnerem dla Rheinmetall, w zakresie obecnej oferty KTO BOXER, został tamtejszy Supacat. Jednak w przypadku zwycięstwa lista australijskich firm zaangażowanych w realizację kontraktu z pewnością wydłuży się.

KTO BOXER jest pojazdem opracowanym wspólnie przez Rheinmetall MAN Military Vehicles (RMMV) oraz Krauss-Maffei Wegmann (KMW). Maszyna została skonstruowana w układzie modułowym, pozwalającym na jej dostosowywanie do wymagań użytkowników oraz w celu ułatwienia potencjalnych modernizacji. Transportery z rodziny BOXER obejmują wersje odpowiadające roli bojowych wozów piechoty, transporterów opancerzonych, opancerzonych ambulansów, pojazdów saperskich, pojazdów dowodzenia itd. BOXER`y znajdują się współcześnie chociażby na uzbrojeniu sił zbrojnych Niemiec i Holandii. Mają za sobą również ważny test bojowy w trudnych warunkach Afganistanu.

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (5)

  1. Kamil

    Wiele razy pytałem się w tematach odnośnie Rosomaka, czy zamierzamy zbudować wersję rakietowego niszczyciela czołgów oraz zestawu przeciwlotniczego. Czy mógłby mi ktos udzielić sensownej odpowiedzi?

    1. Bond, James Bond

      1. Jak na razie nie posiadamy nawet ppk, które moglibyśmy wykorzystać w tym niszczycielu bo Spike LR to raczej ppk nie tej klasy, zresztą może najpierw kiedyś zintegrujemy go z wieżą KTO. 2. Zestaw przeciwlotniczy raz zbudowaliśmy na podwoziu gąsienicowym i najwyższe czynniki w swym nieskończonym geniuszu stwierdziły, że pojazd jest nie perspektywiczny, obecnie perspektywiczne są mutacje ZU 23, a wersję mobilna to postawiona na Starze, oczywiście jeszcze MANPADS Grom/Piorun i taki ulepszony Poprad mają zastąpić te piętro w obronie związków taktycznych.

    2. Tyberios

      Jakieś tam makiety robili choćby Rosomak AMUR.

  2. Jakub

    Hej, Panowie. Nie możemy wystawiać Rosomaka do wszystkich przetargów ponieważ wpierw muszą nasi dogadać się z Finami.To raz. Dwa to to, że formalnie my nie mamy tej technologii w 200% swojej. W tych wersjach co są obecnie prezentowane to duża cześć opancerzenia i bajerów jest czyjeś ;] Jesteśmy za maluczcy by samemu móc startować do przetargu na np 600 wozów ;] Dobrze, że przynajmniej u nas one się sprawdzają w różnych wersjach.

    1. vvv

      ale nasze Roski juz tam sa. Jeden beda wysadzać w powietrze :)

  3. Zbigniew

    W ramach australijskiego przetargu na pojazd rozpoznawczy LAND400 bierze udział BAE z pojazdem AMV35, jako prime contactor z poddostawcą Patria Landsystems (wóz AMV). Oprócz powyższych są jeszcze bodajże Niemcy, Amerykanie oraz Francuzi. O Rosomaku nie ma śladu poza forum Defence24. Może ktoś jakieś zamówienia Finów w Rosomaku wziął za udział Rosomaka w przetargu?

  4. Bartosz

    Ok, a czy my możemy wystartować z nową wersją naszego Rosomaka (nie bazową, opracowaną jeszcze prze Finów, ale z zupełnie nową, zaprezentowaną ostatnio przez Rosomak SA)?

    1. Zbigniew

      Nie można. Wersja podlega ograniczeniom licencyjnym.

    2. madrid

      ...no właśnie nowa wersja zaprezentowana na MSPO Kielce 2015

  5. laik

    Czy stoi coś na przeszkodzie, żeby w tym przetargu wystartował rosomak ?

    1. ...

      Rosomak startuje w tym przetargu.

    2. Zbigniew

      W przetargu bierze udział BAE z Patrią z pojazdem AMV.

    3. Bartek

      Ostatnio czytałem, że startujemy i dostarczymy dwa podwozia do testów!

Reklama