Amerykańskie F-35 wystartują z brytyjskich lotniskowców

23 grudnia 2016, 09:24
fot. US Navy
Reklama

Brytyjczycy wyrazili zgodę, by z ich nowych lotniskowców typu Queen Elizabeth mogły korzystać również samoloty F-35 amerykańskiej piechoty morskiej.

Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Michael Fallon oraz sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Ash Carter podpisali porozumienie w sprawie korzystania w przyszłości z brytyjskich lotniskowców przez samoloty F-35B Lightning II należące do amerykańskiej piechoty morskiej. Deklarację takiej współpracy złożono już we wrześniu br., teraz jednak potwierdzono to specjalną umową.

Pierwsze współdziałanie z amerykańskimi samolotami ma mieć miejsce już w inauguracyjnej turze operacyjnej pierwszego brytyjskiego lotniskowca nowej generacji - HMS „Queen Elizabeth”, która ma się rozpocząć w 2021 r. Do dyspozycji Amerykanów ma też zostać oddany drugi lotniskowiec HMS „Prince of Wales”, którego kadłub jest w tej chwili kończony w stoczni BAE Systems w Rosyth.

Według Fallona Wielka Brytania jest ważnym partnerem operacyjnym dla Stanów Zjednoczonych szczególnie w działaniach przeciwko Daesh, dlatego „interoperacyjność jest tu sprawą kluczową”.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Reklama
Davien
piątek, 23 grudnia 2016, 10:20

Ciekawy pomysł pozwala utrzymać stałe kontyngenty pokładowe na obu lotniskowcach, co przy działaniach wojskowych jest kluczowe. Ciekawe tylko czy samoloty USA będą podlegac pod dowództwo brytyjskie ale sądząc z zadowolenie Brytyjczyków to jest niemal pewne.

Tweets Defence24