Siły zbrojne

Amerykańskie F-35 wystartują z brytyjskich lotniskowców

fot. US Navy
fot. US Navy

Brytyjczycy wyrazili zgodę, by z ich nowych lotniskowców typu Queen Elizabeth mogły korzystać również samoloty F-35 amerykańskiej piechoty morskiej.

Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Michael Fallon oraz sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Ash Carter podpisali porozumienie w sprawie korzystania w przyszłości z brytyjskich lotniskowców przez samoloty F-35B Lightning II należące do amerykańskiej piechoty morskiej. Deklarację takiej współpracy złożono już we wrześniu br., teraz jednak potwierdzono to specjalną umową.

Pierwsze współdziałanie z amerykańskimi samolotami ma mieć miejsce już w inauguracyjnej turze operacyjnej pierwszego brytyjskiego lotniskowca nowej generacji - HMS „Queen Elizabeth”, która ma się rozpocząć w 2021 r. Do dyspozycji Amerykanów ma też zostać oddany drugi lotniskowiec HMS „Prince of Wales”, którego kadłub jest w tej chwili kończony w stoczni BAE Systems w Rosyth.

Według Fallona Wielka Brytania jest ważnym partnerem operacyjnym dla Stanów Zjednoczonych szczególnie w działaniach przeciwko Daesh, dlatego „interoperacyjność jest tu sprawą kluczową”.

Komentarze (1)

  1. Davien

    Ciekawy pomysł pozwala utrzymać stałe kontyngenty pokładowe na obu lotniskowcach, co przy działaniach wojskowych jest kluczowe. Ciekawe tylko czy samoloty USA będą podlegac pod dowództwo brytyjskie ale sądząc z zadowolenie Brytyjczyków to jest niemal pewne.