Amerykańskie ciężkie drony wystartowały z Mirosławca

29 maja 2018, 15:18
Reaper_lot
Fot. Senior Airman Cory D. Payne/USAF
Reklama

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych rozpoczęły operację bezzałogowych systemów powietrznych MQ-9 Reaper z bazy w Mirosławcu. O możliwości rozlokowania w tej bazie amerykańskich bezzałogowców klasy MALE Defence24.pl informowało już w styczniu.

Amerykańskie siły powietrzne w krótkim komunikacie poinformowały, że jednostki USAF stacjonujące w Europie (U.S. Air Forces in Europe) prowadzą operacje bezzałogowych statków powietrznych MQ-9 Reaper z bazy w Mirosławcu. Podkreślono, że działania rozpoczęły się w maju 2018. Odbywają się w pełnej koordynacji z polskim rządem i mają stanowić „widoczny wyraz” wysiłków USA w celu wzmocnienia stabilności w Europie.

Rozlokowanie Reaperów w polskiej bazie pozwoli na zwiększenie zdolności rozpoznawczych na wschodniej flance NATO. O możliwości rozmieszczenia bezzałogowców tego typu w Mirosławcu Defence24.pl informował już w styczniu. W ostatnim czasie inną jednostkę BSP MQ-9 Reaper rozmieszczono czasowo w Grecji.

Bezzałogowce Reaper przenoszą sensory różnych typów, zarówno optoelektroniczne, jak i radary z aperturą syntetyczną (SAR). Maksymalna masa startowa wynosi ponad 4,7 t, z czego więcej niż 1,7 ton może stanowić ładunek. Reapery mogą prowadzić misje rozpoznawcze, ale też wykonywać zadania uderzeniowe. W tej ostatniej roli często występują w strefach działań wojennych na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

Reapery mogą przenosić bomby GBU-12 Paveway II, GBU-38 JDAM, jak i rakiety powietrze-ziemia Hellfire. W wielu wypadkach wykorzystują kombinację różnych typów wymienionego uzbrojenia, na przykład 2 bomby kierowane laserowo i cztery rakiety Hellfire. Drony tego typu są używane nie tylko przez amerykańskie siły zbrojne, ale też we Włoszech, Francji i Wielkiej Brytanii. W 2015 roku zgodę na zakup Reaperów otrzymała też Holandia.

BSP Reaper zaliczają się do klasy MALE (Medium Altitude – Long Endurance), są zdolne do prowadzenia długotrwałych misji na średnim pułapie. Według danych producenta - firmy General Atomics - standardowy bezzałogowiec tego typu może prowadzić działania przez okres do 27 godzin. Z kolei amerykańskie siły powietrzne podają, że zasięg Reaperów wynosi 1000 mil morskich, czyli ok. 1850 km.

Wojsko Polskie nie posiada obecnie bezzałogowców tej klasy, planowany jest ich zakup w ramach programu Zefir. Prawdopodobnie drony tej klasy zostaną pozyskane w drodze umowy międzyrządowej. Pod uwagę brany jest zakup amerykańskich MQ-9 Reaper oraz izraelskich dronów Hermes 900, produkowanych przez Elbit Systems. BSP Hermes 900, jak i Hermes 450 wsparły w 2016 roku zabezpieczenie Szczytu NATO w Warszawie oraz Światowych Dni Młodzieży. W lutym br. podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Obrony Narodowej poinformowano, że przewidziany jest zakup dwóch zestawów Zefir do 2022 roku i dwóch kolejnych po tym terminie jako opcji. 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 54
Reklama
Lbn
piątek, 1 czerwca 2018, 23:22

Nowoczesna armia musi posiadać tez taki sprzęt zwłaszcza ze jesteśmy w nato i uczestniczymy w różnych misjach w niebezpiecznych rejonach swiata

JK
piątek, 1 czerwca 2018, 10:15

Fajny sprzęt ale dla atakowania turbaniarzy w górach a nie do wojny z armią Putina. Na europejskim teatrze polatał by tyle co ukraińskie śmigłowce w Donbasie... Ok dla wojsk ekspedycyjnych, ale dla obrony terytorium to lepszy był by kolejny 1000 Warmatów z większymi głowicami i zasięgiem.

Maciek
piątek, 1 czerwca 2018, 18:53

Co ty powiesz? Uważasz, że Amerykanie to idioci, którzy planują wysyłanie powolnych dronów wprost pod ruskie lufy? Nie kolego, one mają działać w powiązaniu z innymi środkami - awacs, joint stars, harmonogram etc. etc. Dla ruskich będzie to wielki problem. Ostatecznie jeśli za cenę kilku dronów i kilkudziesięciu harm ruska opl i struktury dowodzenia zostaną obezwładnione, to się opłaci.

KOSA
środa, 30 maja 2018, 21:47

MQ-9 Reaper - Poczytajcie lepiej o możliwości sprzętu zamiast krytykować i przywoływać inne konstrukcje . To maszyna o ogromnych możliwościach. O Których na razie możemy pomarzyć. Taki sprzęt powinniśmy zakupić i uczyć się od Innych. A możliwości MQ - 9 …? Pomarzyć … Tylko wyobraźnia co do wyposażenia. wiec do boju decydenci … a właściwie do mądrych decyzji i zakupu...

fefe
środa, 30 maja 2018, 14:27

dwa zestawy a ile to bedzie dronów?

Dumi
środa, 30 maja 2018, 14:27

Kochani forumowicze, spece, politycy: nie wiem jak Wy, ale ja znam historię i nie chcę więcej w naszym kraju wojsk, które będą na stałE stacjonować u nas. Rotacja amerykanów jest optymalna. PŁACIMY ZA TO AMERYKANOM jak na nasze warunki olbrzymie pieniądze!!!!!!!! Zamiast liczyć na amerykanów SZYBCIEJ MODERNIZUJCIE ARMIĘ CZYLI DAJCIE WIĘCEJ PIENIĘDZY NA MODERNIZACJE. Czy dobrze pamiętam: bezpieczeństwo było/jest Waszym naczelnym hasłem w wyborach??? No to poproszę o realizacje obietnic, ALE NIE PRZEZ STAŁE BAZY AMERYKANÓW i karmienie nas tym, że chwalą Polskę za PKB na armie (2%)!!! Niemcy mają znaczne niższe PKB na armie, są krytykowani przez USA A MAJĄ SILNIEJSZĄ ARMIĘ NIŻ MY!!! Więc: proszę spuścić trochę powietrza z tego sztucznie napompowanego balonu i zacząć namacalnie zbroić naszą armię. Mam dość żółwiego tempa zbrojenia naszej armii!!! Piszmy wszyscy podobne apele do polityków. Ten portal jest najbardziej znany w Polsce spośród militarnych (taki mi się wydaje) i z pewnością czytają go ważne osoby w państwie. Piszmy bo mam dość analiz, koncepcji, odwołanych przetargów, płaczu, że za mało pieniędzy ( jak za mało drogi rządzie to nie obiecujcie złotych Gór)...

Supergle
czwartek, 31 maja 2018, 13:37

100/100 a czy mamy dostep do danych info dronow?

Polak mały
czwartek, 31 maja 2018, 09:19

W 100% racja. Ale co z tego skoro politycy zamiast uzdrawiac przemysl obronny Polski pierwsze lata wladzy zajmuja sie obsadzaniem stołków, swoimi z ktorych wiekszosc nie ma zadnych kompetencji. zaplacimy ogromne pieniadze za patrioty . To wydrenuje nasz budzet obronny na wiele lat. A co z offsetem?

Grzyb
czwartek, 31 maja 2018, 08:26

Dumi! Około miesiąca temu postulowałem, żeby stworzyć jakiś nieformalny ruch obywatelski, zupełnie bezpartyjny, którego celem będą naciski na rząd (ten i każdy inny) mające na celu przyspieszenie modernizacji naszej armii. Może by napisać jakiś list otwarty i zbierać podpisy, czy coś w tym rodzaju. Jako obywatele i podatnicy mamy prawo wymagać i rozliczać decydentów.

Polanski
czwartek, 31 maja 2018, 23:07

Bardzo rozsądna propozycja.

Robert W.
środa, 30 maja 2018, 11:55

Zasięg 1850 km przy długotrwałości 27 h to daje średnią przelotową ok. 68 km/h. Ciekawe jaka jest minimalna prędkość Reapera?

grundy
piątek, 1 czerwca 2018, 02:28

27h to bez uzbrojenia, w pełni załadowany 14h. Sama konstrukcja też predestynuje Reapera do wykorzystania prądów wznoszących w czasie przelotu tudzież krążenia nad daną okolicą w celu oszczędzania paliwa. Ja bym się przynajmniej zdziwił gdyby z tej sposobności nie korzystano.

zxxc
środa, 30 maja 2018, 10:35

czy tak jak w armii USA każdy lot operacyjny bezzałogowca będzie zabezpieczała dwójka polskich załogowych F-16?

co cie gryzie
środa, 30 maja 2018, 12:56

Jeśli będzie zagrożony zestrzeleniem to czemu nie?

Ryszard56
środa, 30 maja 2018, 10:29

Poproszę takich z 200

$$$
piątek, 1 czerwca 2018, 23:24

Może 1 mln

Dumi
środa, 30 maja 2018, 10:19

Wszystko byłoby ok. Ale pojawia się kluczowe pytanie: CZEMU TEN BEZZAŁOGOWEC NIE JEST POLSKI???? I drugie pytanie: CZEMU POLSKA TAK MAŁO ROBI DLA ROZPOZNANIA??? Gdzie program zakupu satelity??? Gdzie program zakupu AWACSA??? Czemu nie ma jeszcze umowy na drony podobnego typu co ten Reaper??? Ja chcę by nasz kraj był suwerenny dlatego uważam, że wojska USA w Polsce powinny być na zasadzie rotacji!!! A drogi, kochany rząd niech więcej wysiłków wkłada w naszą modernizację, czyli większa kasa na PMT!!! Przestańmy symulować, że się zbroimy a zamiast tego UZBRÓJMY NASZĄ ARMIĘ. Przestańmy zachwycać się pochwałami ze strony NATO, że podniesliśmy PKB do 2% bo Niemcy mają znacznie niższe PKB a w przeliczeniu na pieniądze nasz budżet JEST MNIEJSZY NIŻ NIEMIECKI!!! Panie Morawiecki i panie Błaszczak: więcej my chcemy więcej pieniędzy na modernizacje - nie chcemy kreatywnej księgowości, zdjęć i słów w blasku fleszy, nie chcemy niekończących się analiz, chcemy silnej armii i szybkiego jej uzbrojenia. 2,5 % powinniśmy osiagnąć w 2025 roku a nie w 2030. .. Znowu kreatywna księgowość. I na koniec dodam od siebie, że piszę to jako wyborca, który głosował na PiS, żeby nie było, że jestem z opozycji.

Marek
środa, 30 maja 2018, 22:12

Pojawia się kluczowa odpowiedź. Reaper nie jest brytyjski, włoski ani francuski. Mimo tego te trzy państwa ich używają. A chętnych na takie te drony jest więcej.

Fredek
środa, 30 maja 2018, 21:41

No przecież wkłada .Izrael takie posiada a Polska ?a po co .Polska jest tylko od finansowania czyż nie ?

spoko
środa, 30 maja 2018, 09:49

a co z naszymi WARMATE ? podobno zamiast 1000 mamy raptem 20 szt

zby79
czwartek, 31 maja 2018, 13:34

Podpisano kontrakt na 100 z opcją na zwiększenie do 1000. Dostarczono 80. Terminy dostaw są w kontrakcie.

JSM
czwartek, 31 maja 2018, 01:13

spoko, 20 to jest w WOT :-) A poza tym produkują się. W czerwcu będzie +100. I tak chyba co pół roku. To dobrze bo wchodzą Warmete 2 i Warmate-R.

olo
środa, 30 maja 2018, 16:00

Pytania i ewentualne skargo proszę kierować na adres Pana Maciarewicza.

Supergle
czwartek, 31 maja 2018, 14:43

A.M juz nie ma. mysle ze nadal obowiazuje opcja PO

bropata
środa, 30 maja 2018, 09:38

Instalacja WRE USA na Mazurach, ciężkie drony w Mirosławcu, baza w Redzikowie w budowie. Do tego amerykańska ciężka dywizja - za jeszcze cięższe pieniądze polskiego podatnika. OT zamiast czwartej, silnej dywizji i sensownej polityki zagranicznej. Bezpieczeństwo Polski niewątpliwie rośnie.

z
czwartek, 31 maja 2018, 13:37

Czwarta dywizja została rozwiązana za PO. Koszt odtworzenia to 70 miliardów PLN. Gdyby nie głupia polityka PO to pewnie by nie było takiego problemu, z tym, że jeździliby na starym sprzęcie.

co cie gryzie
środa, 30 maja 2018, 13:00

Chcesz powiedzieć, że im więcej wojsk USA, tym większe zagrożenie ruskim atakiem? Ciekawa teoria.

vvv
czwartek, 31 maja 2018, 01:52

taka teoria ze placimy za wojska usa a rok takiej oplaty sfinalizowalby homara lub rok tworzenia ot pozwolilby na modernizacje wszysykich t-72m1 oraz pt-91 do wersji pt-91m2

S3
środa, 30 maja 2018, 02:23

Mam nadzieję że po tym co pokazał Izrael w ostatnich miesiącach, to nic od nich nie kupimy przez najbliższe lata.

Polska Zjednoczona Prawica Rzeczpospolitej
piątek, 1 czerwca 2018, 12:32

He he... nadzieja matką wynalazców...

Grzyb
czwartek, 31 maja 2018, 08:34

Ja też mam taką nadzieję. Poza tym uważam że powinniśmy kupować sprzęt także z innych krajów, nie tylko z USA i Izraela. A najlepiej by było gdybyśmy sami produkowali sobie sprzęt. Nawet posiłkując się obca technologią.

tadek
wtorek, 29 maja 2018, 21:10

idealne do naprowadzania naszych rakiet NSM na maksymalny zasięg 300 km

dewo
wtorek, 29 maja 2018, 17:36

bardzo mila wiadomosc.

Marek1
wtorek, 29 maja 2018, 17:30

Nikt z naszych monowskich \"orłów\" NIE zauważył, ze MQ-9 są jako przestarzałe powoli wycofywane z US Air Force i przekazywane np. CIA do operacji tam, gdzie NIE ma żadnego przeciwdziałania OPLOT ? Jak zwykle zakupimy za ogromne pieniądze nierozwojowy system, bo jest ... amerykański ?

Rafal
środa, 30 maja 2018, 11:38

MQ-9 zostaja w sluzbie to Predatory sa wycofywane.

ktos
środa, 30 maja 2018, 11:24

Rozumiem ze zgodnie z twoja autorska doktryna drony te maja toczyc walke powietrzna z Su-35 a wolnej chwili atakowac zgrupowania pancerne przeciwnika i niszczyc zestawy S-400?

Kij
środa, 30 maja 2018, 11:09

Ta, kupimy...

Łuki
środa, 30 maja 2018, 10:18

Masz chyba na myśli MQ 1 Predator, które są zastępowane właśnie Reaperami .

gugluk
środa, 30 maja 2018, 09:28

A który to system amerykański przestarzały kupiliśmy ?

Kk
środa, 30 maja 2018, 09:18

Nie siej propagandy że taki przestarzały heh to f35 też jest przestarzały bo Amerykanie mają f22.

rED
środa, 30 maja 2018, 08:54

Bo powinniśmy kupić... rosyjski? A nie oni jeszcze nie maja nawet takich jak MQ-9 :D. Imperium :D

inż.
środa, 30 maja 2018, 12:41

Mają kolego mają. ALTIUS-a. Chyba minimalnie mniejszy od MQ ale mają.

bender
czwartek, 31 maja 2018, 10:45

Chciałeś powiedzieć, że będą mieli. Będą. Mają prototypy. Jak z Su-57.

Jakub
środa, 30 maja 2018, 07:58

Po piewsze primo, to nie nasza jednostka. Po drugie primo, my nawet takich możliwości jakie prezentują te przestarzałe juz jednostki nie posiadamy. Gwarantuje Ci, że na tak intensywnym teatrze działań jak ewentualny konflikt europejski, te maszyny sprawdzą się bardzo dobrze. Życzył bym sobie tylko takich problemów w WP, jak starzejąca się flota MQ-9.

Pamiętliwy
środa, 30 maja 2018, 04:47

Marku jaki inny rozwojowy system proponujesz i dlaczego? Konkrety.

MyCzyOni
środa, 30 maja 2018, 01:31

Normalnych ludzi taka informacja cieszy, ciebie oburza. Czyżby jakiś sentyment za UW ? xd Mareczku, nie musisz się bać, ze rząd roztrwania środki przeznaczone na kiełbaski wyborcze. Zadłużenie państwa rośnie , nie licz na zakupy w MON nawet od \"braci słowian\" z fedrus. BTW Są używane przez USAF nie WL RP.

ROBERT T
środa, 30 maja 2018, 00:08

Ot i prawda. USA ma już następcę.

Zenek
wtorek, 29 maja 2018, 23:49

normalnie bym napisał, że oczywiście wiedzą o tym doskonale w MON, ale z każdym miesiącem jestem tego coraz mniej pewien...

Marek
wtorek, 29 maja 2018, 23:42

To trza było wejść w perspektywiczny nEUROn. Tylko, że to nadal taka wprawka o nazwie demonstrator technologii, która kosztowała do cholery kasy a efekt nie powala na kolana. Poza tym nie wiem czy zauważyłeś, ale rok temu zakończyły się dostawy MQ-1 dla ZEA, które jakby nie popatrzeć w odróżnieniu od nas mają kupę forsy. Tymczasem ty już na MQ-9 narzekasz. Tymczasem nie wiesz nawet tego, czy kupimy MQ-9, czy coś od Izraelitów. Poza tym nikt nie twierdzi, że MQ-9 to jest uniwersalne narzędzie Armageddonu.

nrgeek
wtorek, 29 maja 2018, 23:13

Lepsze to niż WOT Sad but True

hihi
wtorek, 29 maja 2018, 22:06

A w czym on jest przestarzały? Sensory można wymienić na nowsze.

Marek
środa, 30 maja 2018, 22:44

Na razie w niczym. Chyba, że ktoś chce gotowca z Lucasfilmu , albo jest w stanie na szybko opracować lepsze.

Gts
środa, 30 maja 2018, 11:59

Przeciez on ciagle ewoluuje, kolejne inkrementacje softu, gwneracje podzespolow i sensorow sa aplikowane co kilka lat. Przy ospreyach srednia dlugosc serii to 7 maszyn... i cos jest poprawiane. Te maszyny tworzone sa w taki spospb aby mogly w latwy sposob ewoluowac. Wymogi prawa w USA sa takie ze trzeba to przewidziec na etapie konstrukcji inaczej trzeba by rozpisywac przetargi od nowa co 2-3 lata.

tut
wtorek, 29 maja 2018, 21:34

Szanowny kolega raczy mieć kruchą wiedzę. MQ-9 Reaper zastępuje MQ-1 Predator. A nie jest zastępowany.

Tweets Defence24