Siły zbrojne

Amerykański śmigłowiec zagrożony przez irańskie okręty

fot. US Navy
fot. US Navy

Amerykański śmigłowiec pokładowy SH-60 musiał wykonać manewr uniku, kiedy irański okręt skierował w jego stronę system uzbrojenia. Wydarzenie to jest o tyle niepokojące, że miało miejsce na wodach międzynarodowych.

Amerykańska marynarka wojenna określiła oficjalnie zachowanie irańskich marynarzy jako „niebezpieczne i nieprofesjonalne”. Do zdarzenia doszło bowiem 27 listopada br. na wodach międzynarodowych w Cieśninie Ormuz, kiedy amerykański śmigłowiec znajdował się w odległości około pół mili (0,8 km) od dwóch okrętów, należących do irańskiej, islamskiej straży rewolucyjnej.

To właśnie wtedy, na jednej z tych jednostek załoga skierowała systemy uzbrojenia w kierunku Amerykanów i rozpoczęła ich śledzenie. Piloci amerykańskiego śmigłowca zadziałali zgodnie z procedurami, zwiększyli pułap lotu i oddalili się od irańskich okrętów. Amerykanie podkreślają, że musieli rozpoznać obie jednostki, ponieważ znajdowały się one około 9 Mm od amerykańskiego lotniskowca USS „Eisenhower” przepływającego w tym czasie Cieśninę Ormuz.

Iran nie skomentował całego zdarzenia.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.