Amerykański ARTEMIS nad Polską

31 maja 2021, 13:08
Artemis
Fot. US Army
Reklama

Nad Polską pojawił się jedyny odrzutowy samolot rozpoznawczy US Army, czyli Bombardier Challenger 650 wyposażony w system ARTEMIS (ang. Airborne Reconnaissance and Targeting Multi-Mission Intelligence System). Maszyna w ubiegłym roku została przekazana do testów operacyjnych na Pacyfiku i w Europie, aby zapełnić lukę w zakresie możliwości i rozpoznania oraz analizy, dostarczając dane bezpośrednio dowódcom amerykańskiej armii w czasie rzeczywistym. Samolot operuje obecnie z bazy lotniczej Konstanca w Rumunii.

ARTEMIS to program bardzo „młody”, który został uruchomiony w 2019 roku w celu wypełnienia luki, jaka powstaje w możliwościach ISTAR na oddalonych teatrach działań. US Army dysponuje zarówno bezzałogowcami jak i załogowymi samolotami rozpoznawczymi, jednak są to maszyny turbośmigłowe których prędkość i zasięg są ograniczone. Dotyczy to szczególnie samolotów rozpoznawczych RC-12 Guardrail, opartych na popularnych maszynach turbośmigłowych Beechcraft King Air i Super King Air.

Jednym z problemów jest ich brak zdolności do wykrywania i obrony przed systemami obrony powietrznej przeciwnika. Drugie wyzwanie, to niewielki zasięg i niska prędkość, co powoduje problemy szczególnie gdy tego typu zdolności potrzebne są na Pacyfiku lub w Europie. Przerzut np. do Polski czy Republiki Korei wymaga dobrej pogody i międzylądowań a dostępne trasy są ograniczone.

Dlatego zdecydowano się na zbudowanie nowej, nowocześniejszej maszyny rozpoznawczej na bazie popularnego odrzutowego samolotu dyspozycyjnego Bombardier Challenger 650. W 2019 roku kontrakt na zabudowę na tej platformie systemów rozpoznania wielozakresowego, łączących różne funkcje ISR, SIGINT i ELINT w celu tworzenia i analizy środowiska walki i przekazywania danych w czasie rzeczywistym. Atutem maszyny jest długotrwałość lotu i zasięg. W 2020 roku maszyna trafiła do testów operacyjnych, najpierw do Republiki Korei i szerzej na Pacyfik a następnie nad Morze Czarne.

Obecnie ARTEMIS operuje z bazy lotniczej Konstanca w Rumunii nad Morzem Czarnym, gdzie znajduje się obecnie kontyngent amerykańskich sił zbrojnych. Z tego lotniska operuje też regularnie amerykańskie bezzałogowce. Główny kierunek na którym prowadzone jest rozpoznanie to oczywiście Krym i wschodnia Ukraina, ale samolot rozpoznawczy ARTEMIS noszący cywilna rejestrację N488CR przyleciał do Konstancy z USA z międzylądowaniem w Reykjaviku 26 kwietnia, a w dniach 28-30 maja wykonywał jedynie loty na północ ponad Rumunią i Słowacją a następnie kilka okrążeń wzdłuż zachodnich granic Ukrainy i Białorusi oraz południowej granicy Obwodu Kaliningradzkiego, a więc nad Polską.

Oczywiście tego typu loty są elementem trwających testów, które mają pozwolić na wypracowanie wymagań i parametrów dla docelowej konfiguracji, ale nie ulega też wątpliwości, że zebrane dane mają ułatwić US Army planowanie działań w rejonie wschodniej Polski i krajów bałtyckich. ARTEMIS dostarcza nie tylko szczegółowych danych terenowych, dotyczących rozmieszczenia obiektów o znaczeniu taktycznym i strategicznym, ale też aktywnych systemów radioelektronicznych oraz instalacji i sprzętu wojskowego.

Reklama
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 24
Reklama
Radek
wtorek, 1 czerwca 2021, 14:25

Propaganda za paciorki - dane przekazują Polskiej stronie?

Ryszard 56
wtorek, 1 czerwca 2021, 10:56

kiedy My takie samoloty??

EOL
wtorek, 1 czerwca 2021, 08:41

Przebudowa na artemisa jednego zGulfstreemow g550 dał by potencjał go monitorawania przestrzeni na polska i nie tylko. Obrona przed atakami bierna i pasywna. Oczywiście kiedy wersja specjalna 737 VIP po zaliczeniu HED. MOŻNA SPROBOWAC BO PLATWORMA JEST. I TANIEJ. PO CO DWA G550. BOENINGI PRZEWIOZA KOGO TRZEBA...

say69mat
wtorek, 1 czerwca 2021, 08:03

Hmmm ... biurka w urzędzie przy ulicy Klonowej otworzyły z wrażenia szuflady. Tym samym nieznośnie uciskając zaplecze polityczne SZRP ;)))

Ktoś
wtorek, 1 czerwca 2021, 06:15

U nas powinno się dokonać ponownego przeglądu programu Płomykówka, pod kątem możliwości AEW/SIGINT. Włosi po Libi swoją lekcje odrobili i to na 5+.

bbh
poniedziałek, 31 maja 2021, 22:18

Żeby on jeden... Lata tego sporo. Anglicy przysyłają wielki RC-135W Rivet Joint i latają dookoła Obwodu Kaliningradzkiego, takie mają poczucie humoru. Do niedawna latały także ich Sentinele, ale wycofano je ze służby - ostatni lot operacyjny odbył się nad Polską. Amerykanie przysyłają E-8 Joint Stars, a uważni wypatrzą także Poseidona, który operuje z Islandii i przylatuje nad Mazury, Zatokę Gdańską i węszy nad Bałtykiem. A już najbardziej wytrwali są Szwedzi ze swoim malejtasem.

Bond
środa, 2 czerwca 2021, 05:32

I bardzo dobrze, bandyckiego państwa z którym graniczymy, zwanego Rosja należy pilnować

pragmatyk
wtorek, 1 czerwca 2021, 20:09

To dobrze ,że latają przynajmiej nie jestesmy slepi ,a wynika to z przynalezności do NATO. Gdybysmy mieli nakłady na zbrojenia wieksze niż obecnie to ,to i tak z naszymi opóznieniami niewiele by się zmieniło.

a jak..
poniedziałek, 31 maja 2021, 21:34

Retoryka forum: :" Amerykański samolot szpiegowski przy granicy z Rosją

hiacynt
poniedziałek, 31 maja 2021, 21:08

A Polska jak kraj trzeciego świata bez własnych zdolności w tym zakresie. Program Płomykówka to już któryś rok bez skutku się toczy.

EKKO
poniedziałek, 31 maja 2021, 20:57

Trzeba niestety trzeźwo spojrzeć na te okazjonalne przeloty maszyn USA nad Polską . To tylko propaganda niczego nie wnosząca do obronności. Tak szybko odlecą jak przylecieli. Biden nauczył jak należy traktować ich obietnice. To tylko gra na interesy USA liczyć mozna tylko na siebie. W przeciwnym przypadku zrobią z Polski strefę zgniotu dla obrony interesów Zachodu. A do tego żeby Polska stała się strefą zgniotu nigdy już nie mozna dopuścić. Można natomiast przyjąc za realną stuację rajdu jednostek pancernych dowolonego kraju po niemiecko/Szwajcarskie złoto. W takiej sytuacji należy to umozliwić a może nawet wesprzeć oczywiście dla realnego zysku i udziału w złocie i innych kosztownościach.

A.J. from San Diego, California
wtorek, 1 czerwca 2021, 16:38

What are you talking about? "Depend on ourselves." Are you kidding me? Without the US/NATO you would last three days, max. That's even less than 1939. Yeah, you should sober up.

g3hh
wtorek, 1 czerwca 2021, 14:41

1. to ich kasa w tych szwajcarskich bankach, a w Polsce chociażby bardzo dużo samochodów do "zabrania" jako zdobycz wojenna (o innych rzeczach nie wspominając) 2. Trump już pokazał Kurdom, że w polityce międzynarodowej myśli się interesami, a nie lubię czy nie lubię, szanuję czy nie szanuję, podziwiam czy nie (tak było zawsze, jest i będzie więc złudzenia czas odstawić)

A.J. from San Diego, California
wtorek, 1 czerwca 2021, 14:00

What are you talking about? "Depend on ourselves." Are you kidding me? Without the US/NATO you would last three days, max. That's even less than 1939.

?
poniedziałek, 31 maja 2021, 20:42

Czy mamy dostęp do surowych danych?

sleepy Joe
poniedziałek, 31 maja 2021, 15:59

Czy my mamy z tego jakąkolwiek korzyść, wie ktoś ? Amerykanie skanują przestrzeń do cyfrowego pola walki.

A.J. from Sand Diego, California
wtorek, 1 czerwca 2021, 16:32

Even if you got the info, what good is it to you? How would you use it? You're still running Soviet/Russian analog stuff.

A.J. from San Diego, California
wtorek, 1 czerwca 2021, 14:04

Even if you got the info, what good is it to you? How would you use it? You're still running Soviet/Russian analog stuff.

Fanklyb Daviena i GB
poniedziałek, 31 maja 2021, 15:42

Latał na cywilnych numerach i szpiegował nad Polin. Kolejny przejaw wasalizmu względem USA. :D

Hahaha
czwartek, 17 czerwca 2021, 21:16

Jak tam u was średnia życia?

Bond
środa, 2 czerwca 2021, 05:35

Ten wasalizm to chyba jakaś paranoja, panująca u was w Olgino, wyniesiona jeszcze z ZSRR i waszych stosunków np. z Białorusią.

Olgino
wtorek, 1 czerwca 2021, 14:55

Z włączonym transponderem czego wy nie potraficie

Davien
wtorek, 1 czerwca 2021, 12:10

Latał za zgoda Polski i szpiegował Rusków wiec jak najwiecej takich akcji:)

Rotor
poniedziałek, 31 maja 2021, 15:14

Niedługo rolę tego samolotu wypełnią satelity MUSKA .sterling . 24/h Wielki Brat.

Tweets Defence24