Reklama

Siły zbrojne

Amerykanie inwestują w wietnamską straż wybrzeża

Fot. Liên Nhi - canhsatbien.vn, licencja CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org
Fot. Liên Nhi - canhsatbien.vn, licencja CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Dzięki amerykańskiej pomocy udało się zmodernizować część infrastruktury brzegowej i portowej wykorzystywanej na co dzień przez wietnamską straż wybrzeża. To już kolejny, mając na uwadze ostatnie lata, przejaw wspierania Wietnamczyków przez Amerykanów właśnie w zakresie zwiększania ich możliwości z zakresu bezpieczeństwa morskiego.

Amerykańska ambasada w Wietnamie poinformowała, że odbyła się oficjalna ceremonia przekazania stronie wietnamskiej infrastruktury dla tamtejszej straży wybrzeża, która powstała jako element pomocy ze strony Waszyngtonu. Wietnamczycy operujący w III regionie, prowincja Khánh Hòa mają od teraz mieć dostęp do nowego obiektu treningowego, ale też zaplecza technicznego na potrzeby działań tamtejszej straży wybrzeża. Dokonane miały zostać również ulepszenia w samym porcie z którego korzystają wietnamscy mundurowi. Należy podkreślić, iż wspomniany 3 region odpowiedzialności wietnamskiej straży wybrzeża jest uznawany za jeden z najbardziej strategicznych dla bezpieczeństwa państwa.

Amerykanie podkreślają, że jest to działanie mające na celu zwiększyć realne możliwości Wietnamu w zakresie egzekwowania prawa na patrolowanych akwenach. Jak zaznaczono w oficjalnym komunikacie, w otwarciu oprócz konsul generalnej Marie C. Damour mieli wziąć przedstawiciele różnych amerykańskich agend rządowych. Dokładniej attaché obrony reprezentujący Pentagon, a także reprezentanci Office of Defense Cooperation, Defense Threat Reduction Agency, jak również Bureau of International Narcotics and Law Enforcement Affairs. Stronę wietnamską reprezentował dowódca straży wybrzeża, generał Nguyen Van Son. Jak podał portal Vnexpress, wspomniany gen. Son powiedział, że Wietnam bardzo ceni gest ze strony Stanów Zjednoczonych. Uznając całe wydarzenie za ważny krok w budowaniu partnerstwa pomiędzy oboma państwami.

To nie pierwszy raz, gdy Waszyngton inwestuje w wietnamską straż wybrzeża. W 2017 r. przekazano kuter typu Hamilton, argumentując ten krok pomocą w poprawie zdolności Wietnamu do samodzielnego działania w przestrzeni bezpieczeństwa morskiego. Do transferu jednostek do Wietnamu miało dojść na bazie programu US Excess Defense Goods, którego celem jest oferowanie partnerom i sojusznikom nadwyżek sprzętu wojskowego w celu wsparcia ich krajowych wysiłków modernizacyjnych. Eks amerykański USCGC Morgenthau jest użytkowany w Wietnamie jako CSB8020. Kolejna jednostka tego typu, USCGC John Midgett ma również trafić do wietnamskiej straży wybrzeża.

Jednostki mogą być również wykorzystywane do typowych działań poszukiwawczo ratowniczych. W 2019 r. usłyszeliśmy też o przekazaniu do Wietnamu 6 mniejszych jednostek patrolowych Metal Shark, wartych ok. 12 mln dolarów. Również one trafić miały do 3 regionu aktywności wietnamskiej straży wybrzeża i mają działać w rejonie prowincji Khánh Hòa i turystycznej przestrzeni zatoki Van Phong. Szacuje się, że w ramach amerykańskiej pomocy do rąk Wietnamczyków  trafiła już grupa być może nawet 18-24 jednostek pływających różnych typów 

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/polityka-obronna-i-bezpieczenstwa-narodowego-nowej-zelandii-w-xxi-wieku/
Reklama 

Przekazanie jednostek pływających do wietnamskiej straży wybrzeża to przede wszystkim pewien sygnał wsparcia dla działań wietnamskich na akwenach o które toczy się spór Hanoi z Pekinem. W ten sam sposób można oceniać kolejne działania na rzecz budowy potencjału wietnamskiej straży wybrzeża, właśnie poprzez projekty infrastrukturalne. Jak podkreśla w oficjalnych przekazach ambasada Stanów Zjednoczonych, za pośrednictwem swojego Biura Współpracy Obronnej, koordynuje działania w zakresie współpracy w zakresie bezpieczeństwa pomiędzy państwami w imieniu US INDOPACOM. Wszystko w celu wspierania wspólnych celów i interesów obronnych, bazując na umowie z września 2011 r., gdzie zawarto zapisy o pomocy Waszyngtonu w zakresie bezpieczeństwa i normując również wymianę szkoleniową pomiędzy siłami zbrojnymi obu państw.

Reklama

Komentarze

    Reklama