Amerykanie gotowi dostarczyć więcej broni na Ukrainę

19 marca 2019, 10:03
840_472_matched__ozrl1f_75a8a51ee5a53828e15d410a39ff32d2
Fot. Pfc. Josselyn Fuentes/173rd Airborne Brigade
Reklama

Stany Zjednoczone mogą przekazać Ukrainie kolejne partie systemów przeciwczołgowych oraz uzbrojenie przeciwlotnicze i obrony wybrzeża – oświadczył specjalny przedstawiciel USA do spraw Ukrainy Kurt Volker.

W ubiegłym roku w ramach wsparcia w obronie przez agresją Rosji Ukraina otrzymała od USA m.in. przeciwpancerne pociski kierowane Javelin wraz z wyrzutniami.

Część tej pomocy polegała na dostarczeniu systemów przeciwczołgowych, by Ukraina mogła bronić się, gdyby czołgi przesunęły się dalej na jej terytorium” – powiedział na konferencji prasowej w Brukseli.(...) Ukraina wyraziła zainteresowanie otrzymaniem większej liczby tych systemów. Jest to możliwe. Musimy także zbadać takie kierunki, jak obrona przeciwlotnicza i obrona wybrzeży. 

Specjalny przedstawiciel USA ds. Ukrainy, Kurt Volker

 W marcu ub. roku Departament Stanu USA zawiadomił Kongres, że zamierza sprzedać Ukrainie przeciwpancerne pociski kierowane Javelin i ich wyrzutnie o wartości 47 mln dolarów. W liście do Kongresu Departament Stanu informował, że plany dotyczą sprzedaży 37 wyrzutni ze stanowiskami dowodzenia oraz 210 pocisków. Javeliny dotarły na Ukrainę w kwietniu ub. roku, a w maju ukraińska armia przeprowadziła pierwsze ćwiczenia z ich użyciem. W minionym roku Ukraina otrzymała także od USA dwa kutry patrolowe typu Island. Padła jednocześnie oferta przekazania ukraińskiej marynarce wojennej dwóch fregat rakietowych typu Oliver Hazard Perry.

W ub. tygodniu ukraińska ambasada w Waszyngtonie poinformowała, że w projekcie budżetu obronnego Stanów Zjednoczonych na przyszły rok przewidziano 250 mln dolarów na wzmocnienie bezpieczeństwa i obrony Ukrainy.  USA przekazują Ukrainie uzbrojenie w związku z trwającym od pięciu lat konfliktem ze wspieranymi przez Kreml separatystami w części obwodów donieckiego i ługańskiego na wschodzie kraju. W jego wyniku zginęło dotychczas ok. 13 tysięcy ludzi.

W ub. roku zaostrzył się także konflikt między Rosją a Ukrainą o Morze Azowskie. Zgodnie z umowami dwustronnymi jest ono wewnętrznym terytorium obu państw, które mają na nich swobodę żeglugi. Według Kijowa Rosja dąży do przejęcia kontroli nad Morzem Azowskim i zablokowania ukraińskich portów w Mariupolu i Berdiańsku.

Systemy przeciwpancerne FGM-148 Javelin są podstawowym przenośnym systemem przeciwpancernym używanym w siłach zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Ich maksymalny zasięg kształtuje się na poziomie 4 km. Rakieta dysponuje systemem samonaprowadzania termowizyjnego i tandemową głowicą kumulacyjną. Pociski Javelin reprezentują klasę „wystrzel i zapomnij” zdolną do rażenia celów opancerzonych z przedniej lub z górnej półsfery.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 55
Reklama
mustafa
czwartek, 25 listopada 2021, 17:08

Co się dzieje kim lub czm jest Federacja Rosyjska że tak rządzą Azją. Europą.Kim lub czym jest Ukraina że okradana jest przez Federacje Rosyjską z rud żelaza i innych bogactw naturalnych Ukrainy.Ukraina potrzebuje większej pomocy zbrojnej w postaci samolotów f-16 i innych systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych ,amunicji do czołgów i karabinów,śmigłowce szturmowe.

Hubidoc
wtorek, 19 marca 2019, 21:45

Za rok większość tych pocisków znajdzie się w Rosji-zdobyte albo sprzedane za bezcen lub bimber

Davien
środa, 20 marca 2019, 19:18

Tia jak sobie Rosjanie ściagna z pola zniszczone nimi czołgi i BWP to jakieś odłamki Javelinów tam znajda:)

Adam S.
środa, 20 marca 2019, 12:18

Owszem, znajdą się w Rosji. W jej pancerzach, wieżach i silnikach. Skończyło się bezkarne cwaniakowanie rosyjskich najemników na terytorium Ukrainy. Po pięciu latach konfliktu Rosjanie nagle przemyśleli sprawę i zgodnie z Porozumieniami Mińskimi wycofali czołgi z linii frontu :)

df
wtorek, 19 marca 2019, 18:42

Dostali 1. niezmodernizowane Javeliny ze starym CLU, 2. dostaną starsze wersje Harpoonów a z opl to pewnie 3. jakieś Avengery na Stingerach. Co ciekawe usa dublują rzekomo posiadane przez ukrainę możliwości (1. Stugna+Barrier+Korsar;2. Neptun (na bazie Ch35);3. zmodernizowany Koliber(Igła)). To samo w Polsce przyjeżdżają Palladiny i Abramsy ale amerykańskiej baterii Patriot czy dywizjonu Himars-a nie uświadczysz

Max
wtorek, 19 marca 2019, 16:14

Adam S. ilu polskich żołnierzy zginęło w Iraku za amerykańsko-izrlaelskie interesy i jakie korzyści i pomoc z tego tytułu miała Polska ? Konkretnie, co dostaliśmy od USA za udział w ich wojnie.

Podróżnik
wtorek, 19 marca 2019, 20:30

A dlaczego mielibyśmy coś mieć? Amerykanie uruchomili art. 5 i my im odpowiedzieliśmy pomocą. Po co teraz rozdzierać szaty?

Ehe
środa, 20 marca 2019, 09:45

Nie ma nic wspolnego z szatami i umowami. Wszystko ma sie oplacac. Powinnismy robic to co jest w naszym interesie nie cudzym. Caly czas nam sie wmawia pokretnie ze cudzy interes to nasz interes. Nie. USA nie patrzy na zadne umowy. Jak im sie nie oplaca to umowy niedotrzymaja, a jak im sie bedzie oplacac to i bez umowy zrobia co chca.

Davien
środa, 20 marca 2019, 19:36

Panie Ehe, ciekawe podejscie, tylko ze jak olejemy układy to jak sami bedziemy potrzebować pomocy to zobaczymy figę, a co do niedotrzymywania umów to nie USA ale Rosja w tym celuje:)

Adam S.
środa, 20 marca 2019, 13:19

A niby w czyim interesie jest mieć za sojusznika państwo z najsilniejszą armią świata? Nie podoba się działanie "w interesie" Amerykanów? Proszę bardzo, zbudujmy sobie sami armię zdolną przeciwstawić się rosyjskiej agresji. Taki nr 3 na świecie: z balistycznymi rakietami jądrowymi, tysiącem samolotów, 10 tysiącami czołgów i milionem żołnierzy. Tylko obawiam się, że nawet 100% polskiego PKB może na to nie wystarczyć.

Podróżnik
środa, 20 marca 2019, 11:50

NATO to nie organizacja handlowa. Wbić do głów.

dim
środa, 20 marca 2019, 06:44

Na jakiej podstawie art.5 ? Co Irak miał wspólnego z organizacją atakującą WTC ? Amerykańskie interesy naftowe plus prywatne chore ambicje prezydenta B. juniora. I w końcu wcale nie jest to pewne, czy rosyjskie wpływy w tamtym regionie trwale zmalały, jedno co pewne, to że polski rynek zbytu przestał istnieć. Osobiście nie mam nic przeciw pokazówce, jaką odstawił tam "Grom", ale chodzi o widzenie spraw, jakim są, nie jakimi mianuje je jakiś faktycznie anty-polski propagandysta.

Davien
środa, 20 marca 2019, 19:45

Panie dim, po pierwsze artykuł5 został uruchomiony po ataku na WTC, dalej wojna w Iraku to efekt rezolucji ONZ nr 1441 i jej interpretacji przez Koalicje antyiracka oraz podejrzenia że Irak ciagle ma broń masowego rażenia (potwierdzone pózniej że była broń chemiczna ale nie jadrowa). Związek z artykułem 5 jest tylko taki ze w Iraku były bazy terrorystów ale małe. A co do rynku zbytu, to naprawdę sądzisz że brak tych kilkuset żónierzy z Polski cos by zmienił?? I bysmy ten rynek dalej mieli??

dim
czwartek, 21 marca 2019, 14:27

Panie Davien, ma Pan godną podziwu wiedzę techniczną, ale chyba nie biznesową ? Akurat ja żyję z handlu i usłuch technicznych. Ja w życiu nie kupiłbym już nigdy i nic od dostawcy, który tak wystawił swego klienta. I pdobnie zareagowaliby wszyscy moi obecni stali klienci, gdyby o mnie coś podobnie bardzo brzydkiego usłyszeli. Co zresztą może Pan wyczytać także w każdym podręczniku o prowadzeniu interesów. A co do WTC proszę wskazać choć jedną dowiedzioną, a nie zmyśloną lub zupełnie błędnie wykoncypowaną nić, łączącą Irak Saddama z Al Kajdą ? Albo, że Irak w dalszym ciągu produkował broń chemiczną ? Jak nam to "przedstawiano dowodowo" na zdjęciach satelitarnych rzekomej fabryki, która okazało się, że produkowała tylko owce i kozy ? A znalezione w końcu składy dotyczyły broni sprzed pierwszej wojny irackiej. Co do "baz terrorystów, ale małych", oczywiście bez żadnego ich związku z Al Kajdą i WTC - przecież w Polsce bywały i większe. A nikt przez to Polski nie napadał, wywołując setki tysięcy ofiar cywilnych. To jest zwyczajna czarna karta. Chcieliśmy być bardziej katoliccy od papieża i wyszło jak wyszło.

Davien
czwartek, 21 marca 2019, 21:28

Panie dim, nic tez pan by nie sprzedał klientowi któremu zabroniono z panem handlować,a nie zapominaj pan panie Dim że reguły wtedy w Iraku ustanawiało USA. Co do broni chemicznej, to rozumiem że setki pocisków nia napełniomych i tony gotowych substancji to złudzenie?? Akurat w Iraku panie Dim były bazy Al-Kaidy, natomiast jak juz pisałem głównym powodem była rezolucja ONZ nr 1441 i jej interpretacja przez koalicje antyiracką( nawiasem mówiąc niezbyt własciwa,bo pomijała jeden punkt wymagany do ataku)oraz posiadanie przez Irakbroni masowego rażenia czyli chemicznej i jadrowej( ta druga to chyba największa wpadka CIA) Panie Dim nie chodzi o to skad pochodziłą broń chemiczna, Irak miał jej sie całkowicie pozbyć

dim
piątek, 22 marca 2019, 15:02

- NIKT nie kupuje od takiego dostawcy, zła fama zawsze tworzy się na dziesięciolecia. Zamiast zaprzeczać, proszę przejrzeć dowolny poradnik handlu. Czyli wrobiono nas w tę sytuację tak samo, jak niegdyś w owe karabinki z Radomia. I tak się załatwia właśnie potencjalną konkurencję, nie żadnych tam "sojuszników".

Davien
sobota, 23 marca 2019, 11:13

Panie Dim, jak panu tłumaczyłem, po wojnie w 2003r nie Irak decydował z kim bedzie handlował ale praktycznie USA. Bez nas i tak chemiczny Saddam poszedłby w odstawkę, i tak byłaby ta inwazja a jeszczemoglibysmy znależć sie na czarnej liscie w Iraku z polecenia USA

dim
sobota, 23 marca 2019, 04:57

A ostatnio "była nam potrzebna" jeszcze amerykańska, a na nasz koszt konferencja przeciw Iranowi - niedawny najtańszy dostawca surowców do Polski, plus ogólnie stara sympatia do Polaków, wśród tamtej inteligencji. Bez zapytania nas nawet ogłoszono tę konferencję u nas i na nasz koszt, ekonomiczny i polityczny. Pokojowi na Bliskim Wschodzie to nie pomogło, ale premier Izraela, a zaraz potem jego MSZ mogli powygłaszać do mediów pół świata swe antypolskie kalumnie. Panie Davien ! Nawet Pan, bardziej niż pozostali zafascynowany amerykańską techniką, powinien to już zauważyć, że sprawy idą asymetrycznie za daleko. Z sojusznika zmieniamy się szybko w pół-kolonię, bez uwagi na interes własny.

Podróżnik
środa, 20 marca 2019, 11:50

Tak szczerze to mnie nie obchodzi kto, tylko że poszły wici. Czy brak naszego udziału w tej wojnie gwarantował ten rynek zbytu? Chyba w to nie wierzysz...

dim
środa, 20 marca 2019, 15:23

Nie rozumiesz. Przyłożyliśmy rękę do rozwalenia własnego rynku zbytu, także do fizycznej likwidacji naszych klientów na uzbrojenie. Czy można jeszcze gorzej ? A nie mamy żadnego lobby wpływu, jak mają potentaci eksportowi. Ani super wyrobów do zaoferowania - sama druga liga.

PiotrEl
wtorek, 19 marca 2019, 15:29

Mieliby by mniej niż 17000 ofiar wojny gdyby niemal wszystkich cywilów wśród nich sami nie zabili

Davien
wtorek, 19 marca 2019, 22:33

Panie PiotrEl nie Ukraińcy ich zabili ale ruscy terroryści i bandyci udający tzw separatystów i stzrelający Gradami po dzielnicach mieszkalnych z wyrzutni ustawionych pod blokami albo na dziedzińcu szkoły. wiec naprawdę ...

say69mat
wtorek, 19 marca 2019, 15:10

Mam następującą ... zagwostkę??? Mianowicie, jakim to cudem Ukraina, pomimo, że dysponuje pokaźnym arsenałem artylerii samobieżnej i holowanej oraz galerii ppk. Projektowanych w czasach ZSRR, czy też pozyskanych w ramach współpracy militarnej z FR oraz szeregiem własnych projektów. Na ten przykład ... ppk Malutka, Fagot, Metis, Metis M, Konkurs, Bastion, Corsar, Skiff, Barier, Stugna-P, Kombat. Zdecydowanie stawia na modernizację swoich sił zbrojnych, w oparciu o amerykańskie uzbrojenie przeciwpancerne. Dalej, jakim to cudem dla strategów z ulicy Klonowej, rzeczone ppk nie są adną miarą priorytetem dla pozyskania. Tym samym utworzenia zaplecza technicznego dla tego typu ppk - w tej części Europy - w ramach współpracy z USA???

dim
środa, 20 marca 2019, 06:51

Ukraińska broń jest albo bardzo starej daty projektu, albo w niewielkiej liczbie egzemplarzy, gdyż nie stać ich na wspieranie własnej, nowej/nowoczesnej produkcji. Toteż Amerykanie przysyłają własną, na razie w ilościach propagandowych i szkoleniowych. Nie ma żadnej wątpliwości, że amerykańskie ppk podziałały na Rosjan mitygująco - odsunęli czołgi od linii frontu. A w wypadku kolejnej wojny łatwiej będzie dowieźć tysiąc czy dwa następnych ppk - które Ukraińcy muszą jednak od razu umieć użyć - niż czekać na rodzimą produkcję takiej ilości, wykonaną i dostarczoną na frotn w ciągu dajmy na to dwóch dni. Natomiast bardzo źle przyjmuję propozycję przyjęcia przez Ukrainę tych dwóch, bardzo drogich potem w utrzymaniu, pływających celów szkoleniowych, dla rosyjskich baterii nowoczesnych rakiet p/okrętowych. Zresztą dokładnie to samo myślę o polskich OHP.

Davien
środa, 20 marca 2019, 19:49

Panie dim, jak na razie to nie wiadomo jakie OHP i w jakim stanie dostaną Ukraińcy,popatrz sobie chocby na tureckie fregaty OHP i na Adejaidy. To ze nasze tak wygladają to całkowicie nasza wina bo zanidbano jakiejkolwiek pracy przy nich. Natomiast co do celu dla rosyjskich rakiet to zależy w co będą uzbrojone,jeżeli to podstawowa wersja to kiepsko to będdzie wygladało, ale po modernizacji jak np Adejaidy to tu Rosjanie łatwo by nie mieli. Mimo wszystkiego sa to dwa okręty szkoleniowe w uzywaniu amerykańskeigo uzbrojenia i systemów na przyszłośc.

dim
czwartek, 21 marca 2019, 14:31

- zgodzę się jedynie z tym ostatnim Pańskim zdaniem. Gdyż jak dobra by nie była, pojedyncza fregata, pod samym nosem rosyjskich baterii nie ma większych szans. A te będą raczej dość stare, nowych nikt nie prezentuje.

Davien
wtorek, 19 marca 2019, 22:35

Panie say, 99% tych pocisków jest przestarzała albo uzywa archaicznego naprowadzania SACLOS. Żaden z tych pocisków nie jest lepszy od Spike'a czy javelina jeżeli chodzi o skuteczność, wystarczy za odpowiedż.

fox
wtorek, 19 marca 2019, 21:35

kupią za 48mln a dostaną dwa kutry patrolowe typu Island oraz wsparcie za 250 mln. opłaca się?

chateaux
wtorek, 19 marca 2019, 18:18

MON postawił na Spike

dim
środa, 20 marca 2019, 06:54

... toteż w świetle oczywistych sygnałów antypolskich trzeba partnera szybko zmienić na pewniejszego, mniej wrogiego. Poza tym jedynym językiem, jaki Żydzi świetnie rozumieją jest język pieniędzy - tylko tracąc miliardy łatwo zrozumieją, co mają nakazać, a co zakazać swym premierom i MSZtom.

Davien
środa, 20 marca 2019, 19:52

Panie Dim, jakie miliardy?? Kupilismy ile-270 wyrzutni i 2000 rakiet. Panie Dim teraz rezygnując z tego musiałby pan przestawić cała logistykę i co kupić? Wybór pozostaje miedzy MMP( ale Francuzów tez potraktowalismy nieładnie) czy Javelinem i TOW dla pojazdów z USA

dim
czwartek, 21 marca 2019, 14:37

270 wyrzutni i 2000 rakiet, czyli pewnie rząd wielkości 400 milionów, to oni na nas już zarobili. Ale właśnie mogliby jeszcze miliardy. Poza tym np. ja nie kupię już stamtąd ani grejfruta, gdyż skoro wyssałem z mlekiem matki... to zobowiązuje. A nie spodziewam się, by dojrzeli do przeprosin. A niegdyś owszem, kupowałem /sprzedawałem izraelskie spore systemy elektroniczne. Byłem i turystycznie... Ale po tym, co odstawili, jak nas opluwają, już bym tego nie zrobił. - I to pewnie nie tylko ja tak ? Więc jednak pewien jestem, że stracą miliardy.

Davien
czwartek, 21 marca 2019, 21:36

Panie dim, wiec rozumiem że teraz zbuduje pan nowa infrastrukturę pod nowe ppk,cała logistykę aha jakie pociski chce pan kupić? Bo zostały z nowych to MMP/ Javelin i TOW razem? Francje to my obrazilismy, a reszta z USA i musisz brac dwa typy by zastapić Spike'a:) Panie dim, pan może sie obrażać, ale państwa nie bardzo zwłaszcza za coś takiego jak było w wypowiedziach jednego idioty z Izraela po którym jeżdzi cały swiat łacznie z jego rodakami. To i z USA pan nic nie weżmie,przecież jest ta słynna 447:)

dim
piątek, 22 marca 2019, 21:54

Argument, że niegdyś naiwnie popełniliśmy błąd wyboru dostawcy o niepewnej wobec nas wiarygodności, to nie jest argument, by tego błędu nie naprawić. Poza tym znów przeczy Pan zasadom handlu i podstawowym regułom uzyskiwania dobrych cen.

Davien
sobota, 23 marca 2019, 11:17

Panie dim, obrona państwa to nie sprzedaż marchwki.A własnie pan proponuje zerwać kontakt ze sprzedawcąz którym mamy juz doswiadczenie we współprtacy i postawiona pod niego fabryke i zaczynac od zera ponosząc ponownie wszelkie nakłady w znacznie wyzszym stopniu, dlatego ze pociotek tego sprzedawcy powiedział coś nei tak:)

dim
niedziela, 24 marca 2019, 17:55

Zerwać z fatalną biznesowo monkulturą zaopatrzenia. A w jej efekcie dyktatem jednego dostawcy. Patrz dyskusja przy artykule o wizycie generała w Stalowej Woli.

Gort
wtorek, 19 marca 2019, 13:26

Ciekawe czy już jakiegoś Javelina odpolili w Lugansku?

ABC
środa, 20 marca 2019, 01:24

Mieli z całkiem dobrym skutkiem. Był artykuł w Defence24 kilka odpalonych pocisków w celu, jednak ilość jest potrzebna. Odpal i zapomnij oraz górna półsfera to też ma znaczenie. Dlatego tak zabiegają o te javeliny bo przetestowali. Musiałbyś poszukać artykułu.

AWU
wtorek, 19 marca 2019, 12:28

Dostawa nawet niewielkiej ilości nowoczesnego uzbrojenia OPL i obrony wybrzeża zachodniej produkcji dla Ukrainy zmieni balans sił na korzyść Ukrainy a zarazem Europy i cywilizowanego świata w rejonie całego Morza Czarnego. Być może załatwi konflikt w cieśninie Kerczeńskiej. Rosjanie wielokrotnie udowodnili w swej 570-letniej egzystencji niepodległego państwa moskiewskiego iż nigdy nie rozpoczynają konfliktu nie tylko z silniejszym ale nawet z równym (chyba że jest okazja zadać cios w plecy?). Dostawy broni dla Ukrainy spacyfikują ich na dłuższy czas , a dla nas i całej Europy czas ten jest wygrany w celu modernizowania własnych sił zbrojnych.

Stop nienawiści.
środa, 20 marca 2019, 01:08

A znasz kogoś kto zaczął konflikt z silniejszym i pozostał wśród żywych? To raczej świadczy pozytywnie o rozsądku i głupiec tylko uznałby takie podejście za wadę.

Lach
wtorek, 19 marca 2019, 23:06

Tak jak mówisz.

wtorek, 19 marca 2019, 13:17

Tezy bez pokrycia

dim
środa, 20 marca 2019, 06:22

Proponuję poczytaj historię Rosji.

JJ
wtorek, 19 marca 2019, 11:15

Trochę to irytujące że im się pomaga a my za wszystko płacimy i to słono .

Lach
wtorek, 19 marca 2019, 23:07

Lepiej płacić jak umierać ...

Szalom
wtorek, 19 marca 2019, 18:30

My dopiero zaczniemy płacić. Już są deklaracje z USA, ze bez akceptacji 447 nie będzie nie tylko Fortu Trump ale też żadnej stałej obecności. Oczywiście to taki balon próbny ze strony środowisk ale znając nasze zamiłowanie do zaniedbanych cmentarzy otoczonych murami jednak zapłacimy te 300 mld USD.

Xl
środa, 20 marca 2019, 10:13

Raczej postawić my powinnismy wypisać USA duży rachunek ,a nie oni nam

jkjhkjhk
wtorek, 19 marca 2019, 16:12

To nie jest irytujące, bo pomoc dla Ukrainy to grosze. Niewiem, czy za tą kwotę, którą Ukraina dostała do tej pory dało by się nawet bieda moderkę teciaków przeprowadzić !

88
wtorek, 19 marca 2019, 14:43

Weź pod uwagę PKB Ukrainy, który załamał się po ruskiej interwencji i po tym jak ruskie przejęły gospodarkę Donbasu. Mamy nominalny PKB niemal 5x większy od nich, a per capita ponad 5x większy. Jesteśmy normalnym krajem, który dostatnio się rozwija, a oni muszą mierzyć się z ogromnym kryzysem.

Q
wtorek, 19 marca 2019, 14:37

A chciałbyś mieć wojnę na terenie Polski ,tak jak maja Ukraińcy?

Extern
wtorek, 19 marca 2019, 18:22

Dokładnie z tego samego powodu Niemcy kiedyś ciągnęli nas za uszy do NATO i nawet dawali uzbrojenie za darmo. Jednak fakt że USA mogło by nas trochę bardziej wspierać, skoro chcą abyśmy reprezentowali ich interesy na wschodzie europy.

dim
środa, 20 marca 2019, 06:27

Zdaj sobie sprawę, że interesy USA, w naszej części Europy polegają na wyzysku państw jak my. Oczywiście wolę być wyzyskiwany przez Amerykanów, od tego co było przed 1989, niemniej polityka Polski, opierającej obronność głównie o obecność i projekcję siły USA, zamiast swoje o własne, nowoczesne wojsko, to nic innego, jak budowa bananowej R.P. Ze skutkiem jak w republikach bananowych Ameryki Południowej. A jeszcze do tego 447...

Adam S.
wtorek, 19 marca 2019, 14:25

@JJ Chciałbyś się z nimi zamienić? Mają już 17 000 ofiar tej wojny.

Wojciech
wtorek, 19 marca 2019, 18:31

W Polsce od samego smogu umiera 40-50 tyś ludzi rocznie.

iras
środa, 20 marca 2019, 09:37

Na coś trzeba umrzeć. Jak 90 latek umiera na raka, to umiera na raka, czy ze starości? Zawsze może 100 tysięcy umrzeć z zimna, zamiast 50 tyś od smogu.

Tweets Defence24