Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Air Fair 2017: TELDAT nagrodzony za system JFSS JAŚMIN

Spółka TELDAT została wyróżniona podczas międzynarodowej wystawy lotniczej Air Fair 2017 w Bydgoszczy za System Wymiany Danych dla Połączonego Wsparcia Ogniowego, JFSS JAŚMIN. Jako jeden z podstawowych komponentów Sieciocentrycznej Platformy Teleinformatycznej, jest częścią szerokiej oferty firmy w zakresie wsparcia procesu dowodzenia, koordynacji działań taktyczno-operacyjnych oraz łączności, także z uwzględnieniem aktywności statków powietrznych.

System Wymiany Danych dla Połączonego Wsparcia Ogniowego JFSS jest jednym z najnowszych i najbardziej zaawansowanych komponentów Sieciocentrycznej Platformy Teleinformatycznej JAŚMIN. Produkt bydgoskiej spółki TELDAT prezentowano w trakcietegorocznej edycji wystawy Air Fair ze szczególnym uwzględnieniem jego zastosowań w zakresie aktywności Taktycznych Zespołów Kontroli Obszaru Powietrznego. System JFSS ma umożliwiać w tym i pozostałych obszarach koordynacji automatyczną wymianę danych pomiędzy formacjami zbrojnymi (w tym statkami powietrznymi) biorącymi udział we wsparciu ogniowym.

Schemat współdziałania elementów systemu JFSS JAŚMIN. Ilustracja: Teldat

Firma TELDAT opracowała ten konkretny produkt z myślą o zwiększeniu precyzji wskazywania celów, także w zakresie wsparcia naprowadzania obiektów latających. Rozwiązanie dedykowane jest przede wszystkim zwiększeniu niezawodności i skuteczności działań wysuniętych nawigatorów lotnictwa (FAC - Forward Air Controller, JTAC - Joint Terminal Attack Controller ), koordynatorów wsparcia ogniowego (JFO - Joint Fires Observer) oraz oficerów łącznikowych sił powietrznych (ALO - Air Liaison Officer). System przeznaczony jest również dla pododdziałów rozpoznania w zakresie zapewniania świadomości sytuacyjnej na polu walki.

System JFSS JAŚMIN działa w oparciu o kilka odrębnych układów. Pierwszym jest oprogramowanie Systemu Wymiany Danych dla Połączonego Wsparcia Ogniowego, w tym TZKOP - Moduł Programowy SWD C3IS JAŚMIN - JFSS C3IS JAŚMIN. Drugi z komponentów rozwiązania to oprogramowanie Serwera Identyfikacji Bojowej CID JAŚMIN. Trzeci odrębny element stanowi z kolei zespół Terminali Taktycznych (m.in. Komputerowy Terminal Taktyczny T12” lub Indywidualny Terminal Taktyczny).

Fot. Defence24.pl

Jako całość, sieciocentryczna platforma teleinformatyczna JAŚMIN jest wielozakresową, syntetyczną strukturą automatycznego przesyłu danych na potrzeby wsparcia dowodzenia i łączności Sił Zbrojnych oraz wspomagania kierowania i komunikacji w obszarach zarządzania kryzysowego. Składa się na nią zbiór wzajemnie spójnych produktów sprzętowych i programowych TELDAT, które - jak deklarują przedstawiciele firmy - współpracują ze sobą na zasadzie modułowej w ramach ściśle zintegrowanego systemu. W skład platformy wchodzą specjalistyczne urządzenia i oprogramowanie, z których większość może być również wykorzystywana autonomicznie.

Praktycznie wszystkie wymienione komponenty sprzętowe i programowe systemu JAŚMIN (wraz z modułem programowym wspomnianego najnowszego Podsystemu TZKOP, także wchodzącym w skład wymienionego już SWD C3IS JAŚMIN) przechodziły pozytywnie krajowe oraz międzynarodowe badania i testy. Duża ich część była i/lub jest użytkowana w warunkach polowych przy okazji wielu operacji, ćwiczeń i manewrów wojskowych, głównie zagranicznych. Zaliczyć do nich można: misje wojskowe (Afganistan, Kongo, Czad, Republika Środkowoafrykańska, Bałkany, kraje nadbałtyckie oraz Kuwejt), kolejne edycje ćwiczeń międzynarodowych (NATO CWID, NATO CWIX, Combined Endeavor oraz Bold Quest) i krajowych (np.: Anakonda, Dragon, Aster, Compact Grey, Borsuk, Mazury, Latowicz, Świder, Stokrotka i Pierścień) oraz działalność naukowo-dydaktyczną realizowaną głównie na bazie laboratoriów szkolno-treningowych Akademii Sztuki Wojennej, WAT i CSŁiI, a także Międzynarodowy Program Interoperacyjności MIP.

Router systemu Patriot. Fot. Defence24.pl

Na ekspozycji targowej firmy TELDAT w ramach Air Fair 2017 prezentowano również dotychczasowe efekty współpracy firmy z amerykańskim koncernem zbrojeniowym Raytheon w zakresie obsługi łączności systemów obrony powietrznej Patriot. Centralnym punktem umowy jest opracowanie i produkcja zaawansowanych, wojskowych routerów umożliwiających łączność w przestrzeni sieciocentrycznej. Na stoisku TELDAT zaprezentowano m.in. egzemplarz poglądowy wspomnianego routera.

Czytaj też: Raytheon współpracuje z polską firmą Teldat

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (19)

  1. k2

    Jeżeli organizatorem targów Air Fair 2017 było miasto Bydgoszcz to pojawia się pytanie kto i w jaki sposób ocenił JFSS JAŚMIN? Kto w jury przyznającym firmie Teldat zwycięstwo miał kompetencje by ocenić merytoryczny poziom przedstawionego systemu? Nie jestem przeciwnikiem Polskiej Myśli Technicznej, ani firmy Teldat ale czytając artykuł o pierwszym miejscu Systemu Wymiany Danych dla Połączonego Wsparcia Ogniowego na cywilnym pokazie wymagam trochę szerszego spojrzenia na ten temat. Celowo pomijam rangę i poziom opisywanej wystawy bo jestem głęboko przekonany, że organizatorzy włożyli bardzo dużo wysiłku by była ona atrakcyjna dla zwiedzających, ale czy akurat to wyróżnienie jest tak ważnym i prestiżowym osiągnięciem? Dodatkowo, w artykule jest pewna bardzo istotna nieścisłość: w trakcie ćwiczeń i misji wykorzystywana jest tylko platforma sprzętowa JAŚMIN. Tak się to ma do systemu SWD C3IS JAŚMIN jak kupno telewizora i używanie go jako monitora dla PC. Przed napisaniem takiego artykułu warto porozmawiać nie tylko z producentem, ale i z użytkownikiem - inaczej wychodzi nieobiektywny tekst o niejasnym przesłaniu. Reklama?

    1. Ala

      Nieprawda. To jest wystawa z tradycjami. Jest ona głównie organizowana przez WZLnr2 - przedsiębiorstwo PGZ. Tradycyjnie to międzynarodowe przedsięwzięcie odbywa się pod patronatem MON i z udziałem jego licznych przedstawicieli,itp. Zatem nie wprowadzaj w błąd czytelników, bo Tobie tak pasuje. Zrób/zróbcie coś liczącego się i wtedy porozmawiamy

  2. signal

    Teldat jako prywatna firma jest od dawna sekowany przez MON, także przez PO - a może szczególnie.

    1. znawca tematu

      Bo zapewne jego osiągnięcia przeszkadzały w "biznesach"

  3. Recenzent

    Teldat znów zdystansował zawistników, zazdrośników, nieudaczników i tyle na ten temat - BRAWO !!!

  4. Jan

    Mówi się tu o systemie czyli całości, ale słowa nie ma o środkach radiowych, a to jest przecież główny problem dla FAC i TZKOP

    1. K2

      Bo Polskie środki radiowe IP o przyzwoitym poziomie zabezpieczenia kryptograficznego to RADMOR a z nimi Teldatowi chyba nie po drodze.

  5. KrzysiekS

    I to jest Polska w Teleinformacji jesteśmy dobrzy ale lepiej kupić z zachodu bo nie nasze.

  6. blad_w_kodzie

    Jaśmin to dobry produkt i chwilowo jedyny polski. Problemem poencjalnie jest tylko to, że jest produkowany przez sp z o.o.. Prywatny biznes. Właścicielom w końcu zamarzy się emerytura a jakiś dobrze wyglądający zagraniczny inwestor zaoferuje sumę której ciężko będzie się oprzeć. Albo propozycja padnie od zaufanego w Polsce pośrednika. A potem się okaże że gdzieś w kodzie są jakieś błędy (zawsze są) a producent dla Polski jakoś się nie śpieszy z łatkami a włąśnie rozpocznie się konflikt. I (...) resztę sobie możemy dopowiedzieć. Mając oszczędności w banku: wolimy żeby ich bezpieczeństwa gwarantem był JP Morgan (oddział w Polsce) czy Narodowy Bank Polski ?

    1. Po co

      Idąc Twoim tokiem rozumowania, to prywatna zbrojeniówka w Polsce nie ma sensu istnienia... przynajmniej dla MONu. Mogą tylko eksportować. Więc po co działać w kraju?

  7. Polak

    Teldat i Jaśmin jest klasą samą dla siebie i tyle na ten temat

  8. Zbulwersowany podatnik

    I co z tego, że mamy gotowy produkt na światowym poziomie? Nie kupimy, bo nie z PGZ ani nie z USA...

  9. Ola

    Teldat i jego kompleksowe rozwiązania to rzeczywiście najwyższa półka światowa

  10. Marek1

    No i CO z tego, jak MON z uporem maniaka NIE dostrzega świetnych wyrobów TELDAT i nadal rozpaczliwie "poszukuje" w PGZ firmy zdolnej wyprodukować sensowny JFSS. WP równie rozpaczliwie czeka na Jaśmina, ale to nie jest istotne dla AM&Co.

    1. malkontent

      Czy przypadkiem to nie jest coś w stylu tego magicznego BMS-u który koniecznie musimy kupić w USA.

  11. KrzysiekS

    Akurat w tym moglibyśmy wyprzedzić większość armii na świecie a jakie to ma znaczenie pokazuje początek II wojny światowej gdzie czołgi niemieckie (nie były aż tak najlepsze) miały jako jedyne systemy łączności między załogami własnych wozów bojowych i tym górowały nad innymi armiami.

  12. żołnierz

    Czy chociaż trochę zdajemy sobie sprawę co w Polsce udało się opracować i stworzyć - oczywiście mam na myśli całą petardę jaką jest JAŚMIN ???????????????????????????????????

  13. Bolo

    Nasza perełka na rynku obronnym. Wykorzystać i się nie zastanawiać

  14. Wafel

    Szkoda, że MON nie lubi polskich przedsiębiorstw prywatnych. Dla AM bardziej "polskie" jest pozyskanie zagranicznego sprzętu z półki w ramach konsorcjum PGZ + Zagraniczny partner niż od polskiej firmy.

  15. fala

    Brawo Teldatowcy !!!!

  16. Bob

    Jest to kolejne potwierdzenie innowacyjności i efektywności działania bydgoszczaków. Oby więcej takich firm i rozwiązań

  17. Użytkownik

    Teldat i jego prodykty były i są klasą samą dla siebie -gratulacje !!!

  18. Husar

    Na polu walki coraz większą rolę odgrywa przewaga informacyjna. Coraz większa manewrowość oraz coraz droższe precyzyjne efektory wymagają bardzo precyzyjnej informacji i to online. Przewaga informacyjna pozwala zniwelować nawet kilkukrotna przewagę nieprzyjaciela. Tak to działało od zawsze, dobry przykład to "Cud nad Wisłą" w 1920 roku. Teraz jednak technologia daje znacznie większe możliwości. My mamy rozwiązanie praktycznie pod ręką i z niego nie korzystamy. Wiele działań MON jest logicznych ale w tym przypadku nie da się tego uzasadnić. No właśnie, czy to przypadek?

  19. QDark

    Co z tego, że mamy gotowy BMS, jak AM jawnie dyskryminuje Polskie firmy prywatne. Wątpię by te rozwiązanie Teldat-u(choć były wiele razy testowane) zostały zakupione.

Reklama