Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Air Fair 2017: System antydronowy Wojskowych Zakładów Uzbrojenia

Bydgoska wystawa Air Fair 2017 była kolejną, po niedawno zakończonych targach Europoltech, okazją do zapoznania się z ofertą grudziądzkich Wojskowych Zakładów Uzbrojenia S.A. Centralnym punktem firmowej ekspozycji dedykowanej technologiom lotniczym był wielosensorowy system antydronowy SAND, przystosowany do wykrywania, śledzenia oraz neutralizacji niepożądanych bezzałogowych statków powietrznych.

Wojskowe zakłady Uzbrojenia S.A. z Grudziądza prezentowały podczas Air Fair 2017 wielosensorowy system pozwalający na efektywne wykrywanie, wiarygodną identyfikację, śledzenie oraz neutralizację działania małych bezzałogowych statków powietrznych. WZUliderem konsorcjum powołanego przez wybrane spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej w celu realizacji tego projektu. Pełnią w programie rolę integratora komponentów całego układu.

W skład docelowego systemu SAND wchodzą mechanizmy obserwacji radarowej i optoelektronicznej, komponenty obrazowania, kontroli i rejestracji misji oraz radioelektroniczny mechanizm obezwładniający, oddziałujący na układy nawigacji (system pozycjonowania GPS) oraz łączności BSP. System antydronowy ma być wprowadzony do użycia w dwóch podstawowych wersjach, różniących się zakresem zastosowań (cywilne bądź wojskowe) i mechanizmem wstępnego wykrywania dronów. Wariant dla sił zbrojnych będzie korzystał z radaru aktywnego (o zasięgu do 8 km). Wersja cywilna z kolei będzie wyposażona w radar pasywny.

Fot. Defence24.pl

Czytaj też: Europoltech 2017 - WZU w Grudziądzu buduje system zwalczania dronów

Wkład własny WZU do projektu obejmuje m.in. samodzielnie wykonaną głowicę optoelektroniczną typu 01 wraz z blokiem zobrazowania i kontroli wyposażonym w wideoukład śledzenia. Dzięki temu głowica optoelektroniczna może sama podążać za wykrytym dronem, bez ingerencji operatora. WZU jeszcze w tym roku planuje zbudować kolejny prototyp wyposażony w komplet czujników, wraz z radarem aktywnym.

Przedstawiciele spółki zapowiedzieli w trakcie targów Air Fair 2017 zbliżającą się szeroką prezentację systemu antydronowego SAND, która ma mieć miejsce przy okazji najbliższych targów Pro Defense w Ostródzie (1-4 czerwca 2017 roku). Będą przy niej obecni przedstawiciele pozostałych spółek zaangażowanych w realizację projektu.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Olhor

    Znów to wątpliwe cudo. Ostatnio było prezentowane z opisem głoszącym, że moduł aktywny czyli zwalczania jeszcze nie powstał. A całość ma swoje lata i była dumnie zachwalana swego czasu jako system rozpoznania. Do jasnej anielki, co oni tam palą/piją? Ile można odgrzewać paroletniego tandetnego kotleta?? I cały czas próbować wcisnąć go nam, podatnikom? Panowie, zbudujcie wreszcie coś nowego i nowoczesnego, z ceną porównywalną z konkurencją!

  2. Autor komentarza

    Działa na GPS a na GLONASS to już nie? Jeżeli nie ma możliwości zakłócania Glonass to byłaby duża wada.

Reklama