Reklama

Geopolityka

Afganistan: Potężna eksplozja w pobliżu amerykańskiej ambasady - 16 zabitych, dziesiątki rannych

Samochody - pułapki to jedna z najskuteczniejszych metod stosowanych przez afgańskich Talibów - fot. twitter
Samochody - pułapki to jedna z najskuteczniejszych metod stosowanych przez afgańskich Talibów - fot. twitter

W afgańskiej stolicy Talibowie dokonali zamachu przed siedzibą Sądu Najwyższego.  Eksplozja zabiła co  najmniej 16 osób i raniła 40, informuje stacja BBC.Czytaj: Afganistan: siedmiu gruzińskich żołnierzy zabitych w ataku Talibów

Zamachowiec użył samochodu wyładowanego materiałami wybuchowymi, którym wjechał w znajdujące się przed sądem busy przewożące jego pracowników, w tym sędziów Sądu Najwyższego. Sam budynek sądu znajduje się kilkaset metrów od amerykańskiej ambasady i kwatery głównej NATO.

Według stacji, to najkrwawszy zamach w Kabulu od końca 2011 roku.

W ostatnich dniach, aktywność Talibów w stolicy Afganistanu jest bardzo wysoka. Poprzednio zaatakowali oni tutejsze lotnisko wojskowe. Służby afgańskie zareagowały jednak prawidłowo, odpierając napastników bez strat własnych.

Czytaj: Afgańskie siły bezpieczeństwa odparły atak Talibów na lotnisko w Kabulu

Talibowie, poprzez spektakularne ataki w Kabulu, chcą pokazać swoją siłę i niekompetencję władz w czasie przedostatniej wiosennej ofensywy przed wycofaniem sił NATO.  Z kolei afgańskie siły bezpieczeństwa zamierzają do końca tego miesiąca ogłosić przejęcie odpowiedzialności za bezpieczeństwo w kraju.  Już teraz to one ponoszą głównie koszty ludzkie konfliktu - od 80 do 120 zabitych funkcjonariuszy tygodniowo (za Wall Street Journal).

(MMT)

 
Reklama

Komentarze

    Reklama