Polityka obronna

ABW rozbiła grupę przestępczą zajmującą się wyłudzeniami podatku VAT

Fot. abw.gov.pl
Fot. abw.gov.pl

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Olsztynie rozbiła grupę przestępczą zajmującą się wyłudzeniami podatku VAT wynikającego z obrotu paliwami na terenie Polski. 

Łącznie zarzuty przedstawiono 5 osobom, którym grozi kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat. Przestępczy proceder mógł narazić Skarb Państwa na straty w wysokości co najmniej 7 mln zł. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności oraz wysokie grzywny. W stosunku do jednego z zatrzymanych sąd zastosował areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy.

Przeczytaj także: Raport ABW za 2012 rok – analiza, część I

Sprawa prowadzona jest przez olszyńskich śledczych od października 2012r. W efekcie żmudnej analizy dokumentacji zabezpieczonej w trakcie czynności zrealizowanych w śledztwie zgromadzono dowody, które pozwoliły zatrzymać osoby bezpośrednio zaangażowane w przestępczy proceder.

Zobacz również: Raport ABW za 2012 rok – analiza, część II – terroryzm, przestępczość gospodarcza, korupcja

W toku śledztwa ustalono, że podmioty zajmujące się  sprowadzaniem paliwa z Litwy i Łotwy bilansowały naliczony podatek VAT poprzez fikcyjny obrót różnymi towarami w Polsce i za granicą za pośrednictwem „wirtualnych firm”. Pozwalało to firmom uniknąć należnego do zapłacenia na rzecz  Skarbu Państwa podatku VAT.

(PAM)

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.