27 grudnia na Rynku w Lesznie odbyły się obchody 98. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W uroczystościach uczestniczyli żołnierze z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, 11 Dywizji Kawalerii Pancernej, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych.
Jak informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, msza święta za Ojczyznę w Bazylice Mniejszej pw. św. Mikołaja Biskupa w Lesznie poprzedziła oficjalne wojewódzkie obchody upamiętniające 98. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Eucharystii przewodniczył ksiądz biskup Zdzisław Fortuniak - biskup pomocniczy senior Archidiecezji Poznańskiej, wikariusz generalny, który wygłosił okolicznościową homilię. W koncelebrze licznie udział wzięło duchowieństwo wraz z kapelanem Garnizonu Poznań, księdzem płk. Mariuszem Stolarczykiem.
Oficjalna uroczystość rozpoczęła się tuż po godzinie 13, od złożenia meldunku przez dowódcę 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego, płk. Mirosława Szweda, który przyjął dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, gen. dyw. Jarosław Mika. Następnie dokonał on przeglądu pododdziałów i przywitał się z licznie przybyłymi na uroczystość pocztami sztandarowymi i gośćmi, wśród których byli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich z wojewodą wielkopolskim Zbigniewem Hoffmannem na czele, władze miasta Leszna z prezydentem Leszna Łukaszem Borowiakiem, służby wszystkich formacji mundurowych oraz kombatanci z gen. bryg. w stanie spoczynku Janem Podhorskim. 2 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego reprezentował dowódca, płk pil. Jacek Pszczoła wraz z delegacją oficerów.
Flagę na maszt podniesiono przy akompaniamencie Mazurka Dąbrowskiego, który został wykonany przez Orkiestrę Reprezentacyjną Sił Powietrznych z Poznania, pod batutą mjr. Pawła Joksa. Wojewoda wielkopolski odczytał oficjalny list prezes Rady Ministrów Beaty Szydło. – Powstanie wielkopolskie to jeden z fundamentów polskiej świadomości historycznej, a dzień jego wybuchu to dzień rozpoczęcia nieodwracalnego marszu ku jednemu celowi — przywróceniu Polski na mapę Europy [...]. Przypominacie o Wielkopolanach, którzy 98 lat temu chwycili za broń i stworzyli podwaliny nowoczesnej Wielkopolski, a następnie państwa polskiego. Odwaga, męstwo i determinacja powstańców na zawsze zapisały się w kronice dziejów Polski – napisała w liście pani premier.
Następnie głos zabrał prezydent Borowiak, który podkreślił, że gdyby nie zwycięskie powstanie, Leszno, jak i cała Wielkopolska, byłyby terenami plebiscytu. – Leszno nie znalazłoby się w granicach państwa polskiego – powiedział.
Odczytano okolicznościowy Apel Pamięci, po którym została oddana salwa honorowa. Tym razem salwę oddały trzy 23 mm przeciwlotnicze zestawy rakietowe ZUR-23-2KG, co było niemałym zaskoczeniem dla uczestników uroczystości, którzy przyzwyczajeni są do jej wykonania przez żołnierzy strzelających z karabinków. Huk dział zabrzmiał pośród leszczyńskiej starówki, oddając hołd walecznym Wielkopolanom.
Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Poznania, 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego z Czerwieńska/Leszna, z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego z poznańskich Krzesin oraz ułanów pod dowództwem ppłk. Mirosława Hamulaka.
Po oficjalnej części uroczystości zebrani goście mogli zapoznać się z wystawą uzbrojenia, będącego na wyposażeniu pododdziałów 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego. Na leszczyńskim Rynku zaprezentowane zostały m.in. zestaw 9K33M2 OSA, przeciwlotnicze zestawy rakietowe ZUR-23-2KG, wielozadaniowy pojazd kołowy o wysokiej mobilności - potocznie zwany Humvee oraz kołowy transporter opancerzony Rosomak. Nie zabrakło też grup rekonstrukcyjnych, które w mundurach z epoki zapoznawały przybyłych z historią i powstańczym wyposażeniem.