Reklama

Polityka obronna

72 proc. badanych dobrze ocenia działalność Policji

  • USA: rząd Syrii użył broni chemicznej. Będzie wsparcie dla opozycji
    USA: rząd Syrii użył broni chemicznej. Będzie wsparcie dla opozycji

Z przeprowadzonych przez CBOS we wrześniu badań wynika, że większość badanych dobrze ocenia działalność Policji. Opublikowane wyniki pokazują, że wśród ocenianych instytucji Policja znajduje się na drugim miejscu zaraz za władzami samorządowymi.

Badanie cyklicznie przeprowadzane przez CBOS (w marcu i wrześniu każdego roku) wykonane zostało na próbie 985 osób. Respondenci zapytani o ocenę działalności prezydenta, parlamentu oraz wybranych instytucji publicznych w większości (72%) dobrze ocenili działalność Policji. Jak wskazuje KGP nastąpił też wzrost zadowolenia w porównaniu do marcowego badania (70%).

badanie cbos wrzesień - policja
fot. policja.gov.pl

Lepiej niż Policja oceniona została jedynie działalność władz samorządowych. Niżej w rankingu ocen znalazł się m.in. prezydent (68%), wojsko (65%), CBA (43%) czy KAS (29%).

W badaniu nie były brane pod uwagę m.in. Straż Graniczna czy Państwowa Straż Pożarna. Ta ostatnia od lat cieszy się jednym z najwyższych współczynników zaufania i dobrej oceny swojej działalności.

KGP/DM

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. rozczochrany

    A mnie zastanawia dlaczego policja nie informuje osób zatrzymanych o ich prawach a czasami utrudnia korzystanie z nich jak ma do czynienia z osoba nie świadomą jakie prawa jej przysługują. Każdy zatrzymany ma prawo do informacji za co został zatrzymany, ma otrzymać kartkę z jego prawami , bo po wszystkim będzie i tak podpisywał dokument ze ją otrzymał i czytał, nawet jak tego nie było. Każdy zatrzymany w Polsce a prawo do powiadomienia członka rodziny, do powiadomienia adwokata, ma prawo odmówić zeznań bez wcześniejszej rozmowy z prawnikiem, ma prawo do wglądu w protokół przesłuchania, umieszczania w nim swoich uwag i do jego kopi. Jeśli jest ranny w pierwszym rzędzie ma prawo do pomocy medycznej. Tego powinno się w szkole uczyć, tak samo jak co zrobić gdy w domu się coś zapali albo jak tego jak udzielić pierwszej pomocy.

  2. As

    Jeśli 72% dobrze ocenia Policje to oznacza, że tylko 28% miało styczność z tą formacją. Też dobrze.

  3. Piotr

    Takie pytanko. Dlaczego pyta się o ocenę policji osoby które nie miały z policją do czynienia? Grupa badanych to powinni być ludzie którzy zostali okradzeni, pobici itd. I to oni mogą mówić o skuteczności policji, a nie osoby które policjantów widzą tylko na chodnikach.

    1. Anonim

      Czyli o wojsku nikt nie powinien sie wypowiadać bo przecież wojny nie ma i nie musiało interweniować o bronić?

    2. CB

      Jak dojeżdżam codziennie do pracy i widzę (lub nie) patrole policyjne, to też mam z nimi do czynienia i mogę sobie wyrobić opinię o ich działaniu. Tak samo wychodząc na spacer po zmroku itp. Przeciętny obywatel prezydenta czy innych polityków też w życiu na oczy nie widział, a jednak nie odbiera się im prawa głosu ani wydawania opinii o nich.

  4. Oleeee

    Hahaha komuś chyba klepkę urwało albo odwrócił wyniki!!! Jak więc można mówić o rzetelność badań bez uwzględnienia SG,PSP,OSP czy pogotowia..!

Reklama