Reklama

Geopolityka

Francja: 4 mld euro inwestycji za wybór Rafale przez Belgię

Fot. defense.gouv.fr
Fot. defense.gouv.fr

Florence Parly, francuska minister obrony zadeklarowała we wtorek, że Francja zainwestuje 4 mld euro w belgijską gospodarkę, jeśli Belgowie zdecydują się kupić francuskie myśliwce Rafale, by zastąpić wysłużone F-16. Parly złożyła tę obietnicę w artykule opublikowanym w belgijskich dziennikach „De Tijd” i „Le Soir”. 

Belgia planuje zastąpienie swych myśliwców F-16 nowszymi maszynami, na które ogłoszono już przetarg. Amerykańska firma Lockheed Martin przedstawiła ofertę dostarczenia myśliwców F-35, Airbus zaś myśliwców Eurofighter. Jak podaje portal FlandersNews, francuska oferta w przetargu została wysłana na kilka godzin przed upływem ostatecznego terminu, ale nie znalazły się w niej odpowiedzi na 164 pytania wprowadzone przez władze belgijskie do specyfikacji zamówienia. W związku z tym minister obrony Belgii Steven Vandeput stwierdził, że francuska oferta jest nieważna.

Czytaj więcej: Prof. Kroenig dla Defence24: NATO musi postawić na odstraszanie atomowe. Kluczowa rola Polski

 

Jednak Parly podkreśliła, że nie widzi żadnego problemu ze zgłoszeniem Rafale. W swym artykule wskazała, że Belgia nie ogłosiła klasycznego przetargu, ale raczej wystąpiła z zaproszeniem do składania ofert.

Czytaj więcej: Belgia kupi następców F-16

"Od ponad 50 lat firmy, które produkują Rafale, mają w Belgii swoje fabryki, ośrodki badawcze i sieć 800 firm partnerskich. Proponowana współpraca dotyczyłaby ponad 150 belgijskich firm, z którymi już się kontaktowano, oraz około stu projektów przemysłowych lub technologicznych o łącznej wartości 4 miliardów euro" - napisała francuska minister.

Czytaj więcej: Ekspert: Nuklearny przełom na szczycie NATO w Warszawie [WYWIAD]

 

Belgia używa obecnie maszyn F-16AM/BM, które pomimo modernizacji są mocno wysłużone. Samoloty tego typu były przez kilka miesięcy rozmieszczone w 2015 roku w Polsce, w wzmocnienia ramach misji Air Policing. Myśliwce stacjonowały w Malborku.

Belgijska flota F-16 ma istotne znaczenie dla NATO, gdyż poza działaniami Air Policing czy misjami ekspedycyjnymi uczestniczy też w systemie NATO Nuclear Sharing, w ramach którego samoloty bojowe z kilku państw dostosowane są do przenoszenia bomb jądrowych B61, rozmieszczonych w Europie.

JP/PAP

Reklama

Komentarze (6)

  1. 0libob

    Proszę bardzo to jest konkretny a nie udawanie i pitolenie nie w amerykańskim stylu. PostawMy w końcu na Europę w której się znajdujemy i na tej podstawie tworzymy swoje bezpieczeństwo a nie na utopii amerykańskiej która tylko drugi Wietnam lub ukraine może nam zagotować. Patrioty w a.m. wydaniu. Cos czego jeszcze nie ma i nie wiadomo ile ale wiadomo ze duuuuzo kosztowac bedzie. SAMP/T juz jest! Tańszy. I realną możliwość dołączenia do europejskich technologii i projektow. Caracale źle. No teraz to nic nie macie. Zenadawaj. Byc w EU a jednocześnie się od niej odwracać. Cóż za strategia. Normalnie Żal.pl

    1. Kristo

      Żal to pisać takie banały i wierzyć w to,że tzw. Europa nas kiedykolwiek obroni (obroniła), przed kimkolwiek...co najwyżej wyrazi ubolewanie z powodu napaści na Polskę,by za chwilę poddać rozwadze "argumenty" agresora, z którym przecież żyć dalej musimy i którego od wieków szanujemy i lubimy?A w gruncie rzeczy, to przecież Polska byłaby sama sobie winna, nieprawdaż?Zejdź na ziemię panie geostrateg i poczytaj nieco historię i zacznij wyciągać wnioski z tego czym dziś jest Europa, która sama siebie nie potrafi bronić i o siebie zadbać...

  2. Byk

    Jak wszyscy będą kupować amerykańskie samoloty to za 20 lat będą kosztowały po 300 mln USD za sztukę

    1. Rydwan

      Tam sie najwiecej wydaje na badania wiec i efekt byc musi

  3. Autor komentarza

    Typowo francuskie: wg belgijskiego MON francuska odpowiedź była niepełna, ale co tam, francuskie MON wie lepiej i nie widzi problemu. Skąd my to znamy?

  4. JannWB

    Tak tam.. wpakuje w wasza gospodarke 4mld tylko ze te 4mld beda ciagle nasze... Te wpakowane pieniadze beda pracowały na Francuska gospodarke a nie na Belgijską.

  5. prawieanonim

    Proszę bardzo. Mógłby ktoś przypomnieć ile Francja chciała zainwestować w Polsce jeśli kupilibyśmy Caracale?

    1. bobo

      przecież Belgia to prawie Francja. Oni inwestują po prostu u siebie.

    2. Davien

      Z tego co wynikało z dokumentów to równowartośc kontraktu czyli ok 3mld. Euro.

    3. andrzej.wesoly

      Koszt 50 - ciu Caracali to 12,5 mld zł, z czego ok. 4,5 mld czyli nieco ponad 1 mld euro to offset

  6. Realista33

    i to jest wlasciwy kierunek dla nas. zakupic 96 szt Rafale z pelna produkcja u nas. Nie bawic sie w LM i jego F35.

    1. Davien

      Tia jasne i zapłacisz tyle samo lub więcej co za F-35 za maszyne gorszą , nie uzywająca posiadanego przez Polske uzbrojenia a o produkcji zapomnij, Dassault ci zakładów nie wybuduje za darmo a jak ci to podliczą to wyjdzie drożej niż EF-2000 dla WB.

Reklama